Výpis

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:173
Počet zobrazení:7 196

Učíme se ve škole to, co je v životě potřebné?

Vysvětlivky:
Kapitanáty byly první administrativní územní jednotky koloniální portugalské říše v 16. století, tedy Brazílie, Azor, Madeiry, velké části afrického pobřeží, Cejlonu a opěrných bodů na Arabském poloostrově, v Číně, Japonsku, Indii a dnešní Indonésii. Bývaly dědičné, jednotlivým kapitanátům vládl šlechtic s titulem capitão-mor. Byly ohraničené rovnými čárami „podle pravítka“, což se v drtivé většině případů projevilo jako ekonomicky nevýhodné. To vedlo k jejich zániku a zavedení provincií.
Brasília je nynějším a v pořadí už třetím hlavním městem Brazílie (po Salvadoru a Rio de Janeiru). Bylo založené Juscelinem Kubitchkem, prezidentem s českými kořeny, a v roce 1960 došlo k slavnostnímu otevření města. Je zapsáno v seznamu UNESCO a z pohledu ptačí perspektivy připomíná letícího ptáka. Nejvýznamější budovy projektoval nejslavnější brazilský architekt Oscar Niemeyer, jehož stavby jsou nejen v jeho rodné zemi, ale i v zahraničí (například sídlo OSN v New Yorku).

 

Přepis titulků

Ahoj, Luano, máte se? - Jakž takž. - Co se stalo? Na výpisu z bankovního účtu nemám čísla, ale tahle písmenka. Podívám se na to. - Vždyť je všechno v pořádku. - Jak to? Vždyť je tam 2 500 realů. To je správně. - Kde je to napsané? - Tady, Luano. Minus b plus minus odmocnina z b na druhou minus 4ac, to celé lomeno 2a.

2 500 reálů. Je to jednoduchá kvadratická rovnice. A proč tam nenapíšete jenom číslo jako dřív? Lidi v bance byli nasraní. Naučili se ve škole spoustu věcí, které pak nikdy nepoužili. Rovnice, mitochondrie, kapitanáty... Bylo to úplně k hovnu. Takže to teď chceme využívat dennodenně, aby ta škola k něčemu byla. - Aha, chápu.

- Kdybyste měla zájem, úroky u vašeho spořícího účtu jsou pí na druhou krát přepona. - Nemám zájem. - Ne? Tak pro vás mám dobrou zprávu. Schválili jsme půjčku, o kterou jste žádala. - Vážně? - Vážně. - Kolik? - Nuže... Pokud vlak odjede z Brasílie rychlostí 250 kilometrů za hodinu... Luano, tady je vaše karta.

- Chcete si zapsat PIN? - Ano, chci. Raději ano. PIN je váha hélia v tekutém skupenství... - Váha... plynu... - Hélium. V tekutém skupenství. Plus počet přítoků Amazonky minus x. - Jaké řeky? - Amazonky. - Amazonky. - Na konci ypsilon.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Lidé, kteří se se škole učili "věci které v životě nikdy nepoužili" jsou přesně ti samí, kteří mají deset půjček a z toho vyplývající problémy s exekucemi...
Tím neříkám že bychom těmto lidem neměli pomáhat, říkám, že jejich hlouposti a nevzdělatelnosti zneužívají mafie bankéřů a exekutorů. A že takoví lidé existují. Nic víc. Musíme s nimi i vedle nich žít. I s těmi mafiemi...
A aby bylo jasno (aby se trollové mohli uklidnit): Ne, nemám exekuci a věděl jsem už před shlédnutím co je kapitanát a taky umím spočítat ten příklad s vlakem.
:)

236

Odpovědět

a víš co je smutný? že na většinách škol se ekonomie nevyučuje, maximálně tak 3 příklady na výpočet úroků za celou dobu, to je ten průser.

110

Odpovědět

I já se ve škole učil věci které jsem nikdy nepoužil, žiji ve vlastním domě a za svůj život jsem neměl ani jednu jedinou půjčku. Řekl bych že je to víc o lidech než jenom o tom co jim dala škola.

12

Odpovědět

... v New Yorku.
Pěkné video, díky! :-)

20

Odpovědět

Diky za upozorneni i hodnoceni! ;)

10