PixiesVyznáte se v rockové hudbě?

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:6 322

Pixies je kapela, která inspirovala například Kurta Cobaina nebo Davida Bowieho. Jejich nejznámějším hitem je bezesporu píseň Where Is My Mind?. Na svém vrcholu byla v devadesátých letech, kdy se i rozpadla, ale nedávno se dala dohromady s basačkou Paz Lenchantin a nahrála s ní album, které vydali koncem září. Zanedlouho se vydají na evropské turné a jednou ze zastávek bude i Praha.

Přepis titulků

Víte, jak Pixies přišli ke svému jménu? Kytarista Joey Santiago náhodně vybral slovo ze slovníku. Líbilo se mu, jak vypadá i jeho význam. "Zlomyslní malí skřítci" Myslíte si, že znáte Pixies? Když už probíráme jejich jméno, při prvním vystoupení v Cambridge jejich jméno zkomolili a nazvali je The Puxies.

Naštěstí bylo v hledišti jenom pět lidí. Santiago a frontman Black Francis založili kapelu už v polovině osmdesátých let, až poté se k nim přidala basačka Kim Deal, která uviděla inzerát v Bostonu. Inzerát se zajímal o ženské zpěvačky, které nepřehrávají a mají rády skupiny Peter, Paul and Mary a Hüsker Dü.

Když se přidal i bubeník David Lovering, jeho rodiče dovolili skupině zkoušet u nich v garáži. V roce 1992 předskakovali Pixies skupině U2, tuto nabídku ale nejdříve dostala i Nirvana a Nine Inch Nails, obě skupiny ji odmítly. Poté, co se Pixies na začátku devadesátých let rozpadli, Lovering bubnoval se spoustou skupin, dokonce odmítnul nabídku připojit se k Foo Fighters.

Od roku 1993 do 1994 byl bubeníkem na turné alternativní skupiny Cracker. Ještě něco o Loveringovi. Když zrovna nebubnuje, je profesionálním kouzelníkem. Dokonce si chvilku přezdíval "Vědecký fenomenalista", protože předváděl vědecké a fyzikální triky. Teď je z něj jenom David Lovering, který rád dělá triky s obyčejnými předměty, jako jsou mince a karty.

Třeba v tomhle videu pro Diffuser používá gumičky. Podívejte, nemůžu ji provléknout, nemůžu ji protáhnout přes konce. Ale když je budu navzájem třít uprostřed, jedna z gumiček se prostě... rozpustí a dostane ven. Když se zmiňujeme o Loveringově vztahu ke kouzlům.

Připojil se i k partě zvané Hříšná trojka, triu kouzelníků kteří cestovali přes USA. Předskakovali skupinám The Breeders, Camper van Beethoven i pro sólový projekt Blacka Francise zvaný Frank Black. Víte, že John Flansburgh z They Might Be Giants režíroval Frankův videoklip k písni Los Angeles?

Podle Flansburgha bylo jedním ze snů Franka Blacka řídit vznášedlo. Počkám v Los Angeles, počkám zalitý sluncem. Joey Santiago o sobě říká, že je posedlý vinylovým zvukem. Když nastavuje svůj přehrávač, musí natočit reproduktory do určitých úhlů, aby dostal co nejprostorovější zvuk. V roce 2014 vydali po více jak dvaceti letech nové album.

Aby si byli jisti, že se to rozkřikne, rozdělili Indie Cindy na tři menší desetipalcové EP. Joey Santiago jej považuje za jedno z jejich nejlepších alb. A David Lovering řekl, že je to jediné album, se kterým je spokojený, kromě debutu v roce 1988 se Surfer Rosa. Překlad: muezli www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pixieees :) Parada. Dakujem :)

30

Odpovědět

Určitě si zaslouží víc pozornosti. Snad tomu video pomůže a díky tomu si je někdo pustí :), zalíbí se mu a nakonec se potkáme někde v kotli na koncertě :)

20