Vznik světa očima řecké mytologie

Thumbnail play icon
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:6 872
O vzniku světa koluje mnoho mýtů a příběhů. Svůj vlastní příběh měla i řecká mytologie. Na počátku všeho byl pouze Chaos, nekonečný vesmírný prostor, z nějž postupně vzešlo všechno ostatní.

Přepis titulků

Na samém počátku existoval pouze Chaos. Vyskytovaly se v něm prvky, z nichž vznikne vesmír, ale byly smíchané dohromady a postrádaly jakýkoli smysl. Toto chaotické období trvalo velice dlouhou dobu. Z tohoto původního Chaosu se zrodila Gaia, Matka Země, bohyně, jejíž hlavní vlastností byla nesmírná plodnost. Bohyně Gaia tvořila naši planetu, byla zosobněním všeho, co ji pokrývalo.

Porodila několik prastarých bohů, například Ponta, boha moře, a Aurea, boha hor. Gaia porodila boha Urana, nejvyššího boha, který byl ztělesněním nebe a zmocnil se vlády nad světem. Uranos si vzal Gaiu za manželku. Z Chaosu povstala také Nyx, bohyně a ztělesnění noci. Každý den překonává oblohu a přikrývá ji svým černým pláštěm.

Za soumraku se Uranos s Gaiou spojili a plody tohoto spojení začaly rychle dozrávat. Bohyně porodila všelijaká strašlivá stvoření včetně Hekatoncheirů, nestvůr se stovkou paží a několika hlavami, a Kyklopů, silných jednookých stvoření. Uranos a Gaia také stvořili novou generaci bohů, mocných bytostí, které budou známé jako Titáni.

Když bůh nebes uviděl, jak mocné bytosti zplodil, začal se obávat, že ho sesadí z trůnu. Začal tedy jednat. Uranos svrhnul všechny své děti do Tartaru, temného místa v hlubinách Země. Vyděšení Titáni silně bušili do zdí Tartaru ve snaze uniknout.

Byli uvězněni v Gaiině lůně. Vzpoura tak silných bytostí, jakými byli oni, působila obrovskou bolest jejich matce, která neuvěřitelně trpěla. Gaia už to nemohla vydržet a rozhodla se zosnovat spiknutí proti manželovi. Bohyně požádala jedno ze svých dětí, aby Urana zničilo. Všichni Titáni odmítli, až na nejcílevědomějšího Krona, který řekl, že úkol splní.

Kronos získal kosu vyrobenou z diamantu a s touto zbraní se vydal k obloze. V Uranově nebeském paláci našel Kronos nejvyššího boha, jak spí na oblacích. Silným seknutím kosou Titán svého otce vykastroval. Uranův bolestný křik se rozlehl celým vesmírem.

Obloha se Uranovou krví zbarvila doruda. Jeho mužství dopadlo do moře a díky jeho plodnosti se z vody zrodily nové bytosti. Kronos se triumfálně vrátil a osvobodil své sourozence. Byl oslavován jako velký hrdina a nový nejvyšší vládce vesmíru. Kronos neosvobodil Hekatoncheiry ani Kyklopy, jelikož je považoval za velice nebezpečné.

Zůstali v Tartaru. Po oslavě navštívil nového vládce přízrak jeho otce a sdělil mu děsivé proroctví. Řekl, že stejně jako jeho otec, kterého sesadil z trůnu podlý syn, také Kronos přijde o nejvyšší trůn rukou vlastního syna a hrozivého osudu. Přeložila: Marky98 www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jedná má část chce vážně moc respektovat, že na to měli jen čtyři minuty a tak vůbec, ale tohle prostě ne, zvlášť s tím názvem. Tohle je spíš vznik světa současným pohledem na řeckou mytologii.

V první řadě vznikl jako první Étos, ačkoliv se někdy uvádí, že vznikl s Gaiou současně. Tak či tak to nebyl jen bůh "lásky". Byl to princip pohybu, bez kterého by svět nemohl získat řád, proto je zmínka o něm tak podstatná.
Dále Gaia nestvořila svět - ona byla svět. Stejně tak ty další bohy nestvořila, ale porodila, oplodila sama sebe.
Ten vztah s Uranem zní děsně romanticky, ale pravda byla, že v rámci mytologie to byl spíš s nadsázkou násilník. Uran byl ke Gaie přilepený a neustále jí oplodňoval, což vedlo k tomu, že v jejím lůně byli děti uvězněné, to je důvod, proč Cronus ufikl otci klenoty. To s tím strachem se sezení z trůnu je kec, tenhle strach začal mít později až Cronus. Teprve po této události se Nebesa a Země oddělili. Nutno dodat, že ten motiv sezazení z trůnu tam je implicitně, ale zkrátka je věcí výkladu, není to tak doslovně nikde napsané. To proroctví od Uranose mi tak moc nesedne, aspoň to slyším poprvé. Cronose měli varovat Erínye, bohyně pomsty, které se zrodili z Uranovi krve.

Vím, že semnou musí být na večírcích zábava, ale tohle je nepřesná verze pro střední školy, protože se přeci nebudou děti učit o všech těch uchylárnách :) Aspoň, že tu kastraci a zrození Afrodity naznačili.

250

Odpovědět

Působivé :D
Jestli Gaia další bohy porodila nebo stvořila je otázka překladu, porodila bude asi přesnější, díky za připomínku :)

40

Odpovědět

La ilaha illallah!!!

05

Odpovědět

Já znám zas trochu jinou verzi (přečetl jsem asi půlku Mertlíkova překladu řeckých bájí). Třeba na to tvrzení s Eroem (snad skloňuju správně) se zase mně chce reagovat "ale tohle prostě ne" :D . Zkrátka báje nevznikaly kodifikovaně, ale paralelně, protože lidé napříč Řeckem (plus vlivy z ciziny) se těmito příběhy snažili předat své poznání o světě. A jelikož ne všechna naše poznání jsou v souladu, i některé báje v rámci jedné mytologie si protiřečí (zrovna Řecké jsou toho skvělým příkladem). Takže je asi lepší se vždycky snažit nějak porozumět myšlence za příběhem, nebo ho dokonce pochopit a přijmout, případně naopak odmítnout.. než hledat nesrovnalosti, protože těch je hafo a statisticky nejsou tak prospěšné jako myšlenky těch příběhů. Jo a kromě toho matematici dokázali že logicky nelze popsat celý svět bezesporu :)

02

Odpovědět

+Rýpal ObecnýTak samozřejmě, já to neříkám z pozice člověka, co přečetl jednu verzi a tu si jede. Pro mě je to tak trochu povolání, takže si uvědomuji jak dovede být mytologie divoká. Ale člověk pozná to vypreparovanou verzi. V tomto mě nejvíc zarazilo to stvoření (a dalších bohů) země Gaiou, to explicitní sesazení z trůnu, a tak trochu i ten závěr, ale ten motiv se asi někde objevit mohl. Nepomáhá, že oni zkrátka nikde neukazují zdroj z čeho vycházeli a já mám nakonec problém věřit, že tahle verze někdy vážně existovala. A problém je, že se na to lidé podívají, chytnou se toho, a najednou budou mít jasno v tom jak to bylo a už s nimi nic nehne.

Je super studovat různé verze mýtů. Problém je, když pan vznikají verze 21.století, často zbavené sexu a všech těch uchylností, a lidé se toho chytnout. Zkresluje to, jak řekové přemýšleli.

10

Odpovědět

+CathanStvoření v téhle podobě jsem taky neslyšel, ale třeba sesazení z trůnu už jo i spolu s proroctvím, že Kronos bude taky svržen svým synem. Jestli to mám z Mertlíka, Petišky nebo jiného zdroje, už nedokážu říct. Takže bych neřekl ani tak, že je problém tahle konkrétní verze, ale to, na co narážíš na konci prvního odstavce - není řečeno ani naznačeno, že to není jediná verze.
Tomu zkreslení se bohužel nejde vyhnout. Ono Řecko nebyl žádný ideální stát (jak by mohl, když to ani nebyl jeden stát, že? ) a v těch drsných podmínkách žili dost drsní lidé. Dnešní lidé by...chom byli traumatizování, kdybychom viděli, jak se tam v některých etapách doopravdy žilo. Nicméně i když se ukrutnost toho světa trochu mírní a musí mírnit, ten ten romanticky idealizovaný obrázek Urana a Gaii je asi víc "umírněný" než by bylo potřeba. Jenže ono je to celé ještě komplikovanější - jako první demokracie musí být Řecko vyzdvihováno a opěvováno, jinak by třeba lidé začali mít pochybnosti, že je demokracie tak skvělá, jak říká étos doby. Což dělá z faktu, že zemědělství většiny starořeckých městských států stálo na otroctví de facto tabu. Nesnažím se tím obhájit, že je takové eufemizování správné, jen varuju, že tu prostě vždycky bude.

10