Proč jsou roztrhané džíny tak drahé?

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:6 977

Se zájmem o pohyb a zdravý životní styl klesá poptávka po džínách. Módní návrháři se tedy snaží vrátit je zpět do módy s pozlátkem nostalgie 90. let. Kde to ale všechno začalo?

Přepis titulků

Iggy Pop byl králem undergroundového punku v 70. letech minulého století. Byl frontmanem kapely The Stooges a jeho vystoupení měla opradu říz. V průběhu jediné show se válel na pódiu, skočil do davu a poranil se. Tohle chování pochopitelně znamenalo spoustu tření. Na džínách, které během koncertů nosil, se postupně prodřely díry. I přesto je nosil dál. Trhliny se tak čím dál více zvětšovaly. O 40 let později se džíny, vypadající jako po Iggyho koncertě, prodávají u Dolce & Gabbana za 2 000 dolarů.

A nemusíte kvůli nim ani skákat do davu. Obnošeně vypadající džíny jsou v poslední době hitem módy. Ale proč jsme ochotni zaplatit tolik za něco, co působí používaně? Důvodem nejsou jen módní trendy, ale stejně tak ekonomika. Ze začátku se džíny nosily výhradně jako pracovní oděv. Ve druhé polovině 20. století se staly symbolem vzdoru a rebélie. Greaseři, hipíci i punkeři, všichni z nich nosili denim.

Ale byla to ona ležérnost grunge hudby, která světově proslavila roztrhané džíny. Hudební klipy začaly vysílat v televizích a módní styl se uchytil. Dnes jsou ale roztrhané džíny spíše výkřikem módy než projevem vzdoru. Uměle roztrhaný denim je náročnější na výrobu. Trhání a pískování navyšuje cenu. Ale vyšší cenu můžeme také připsat rostoucímu zájmu o aktivní způsob života. Džíny totiž začínají nahrazovat legíny a tepláky. Poptávka klesla, a tak návrháři začali džíny prodávat jako retro oblečení.

Využívají nostalgii 90. let jako marketingový tah. Tady začíná opravdová legrace. Na vrcholu industriální revoluce si ekonomik Thorstein Veblen všiml, že si smetánka kupuje majetek jen proto, aby se pochlubila svým bohatstvím. Chtěli se odlišit od dělnické třídy. Tohle chování se dnes označuje jako Veblenův efekt. Ve většině případů poptávka klesá, když cena produktu stoupne. U Veblenových statků je to přesně naopak.

Poptávka stoupá spolu s cenou. Co odděluje Veblenovy statky od ostatních, je efekt snobské spotřeby. Produkty s větší snobskou spotřebou jsou považovány za exkluzivní, což zvyšuje jejich poptávku. Drahé auta a šperky jsou toho příkladem. Je o ně zájem, protože reprezentují postavení majitele ve společnosti. Roztrhané džíny od známých návrhářů jsou velmi poptávané, ale to, co je dělá výjimečnými mezi Veblenovými statky, je představa autentičnosti.

I přes jejich vysokou cenu si roztrhané džíny stejně zachovávají nádech vzdoru proti autoritám. Takže i když vaše džíny stojí 1 000 dolarů, pořád vypadáte jako rebel. Veblen také popsal, jak velký vliv má touha po luxusu a uznání. Méně bohatí lidé jsou ochotni si kupovat drahé věci, aby ukázali svou důležitost. Roztrhané džíny jsou na zvláštním pomezí, kde vyšší i nižší společenská třída nachází společnou půdu.

Maloobchodní návrháři tím pádem nabízí cenově dostupné roztrhané džíny. Cena roztrhaných džín se bude držet vysoko, dokud si zachovají svoje pozlátko nostalgického luxusu. Takže kdo ví? Možná bude příští Iggy Pop muset skákat na pódiu v legínách, aby se odlišil. Kolik byste byli vy ochotni zaplatit za roztrhané džíny? Napište do komentářů a nezapomeňte nás odebírat.

Překlad: Baru www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mě se ty díry tvoří samy, bohužel nejsou zrovna v módě, mam je bohuzel v rozkroku. Ale cekam, že jednou bude moderni i tahle dira, a moje vejce budou moct viset bez ostudy venku.

200

Odpovědět

Ten konec s legínama je opravdu děsivý.

40

Odpovědět

Pokud tyhle roztrhaný džíny má na sobě hezká hubená holka, přijde mi to sexy. Z nějakého důvodu se mi prostě líbí že jdou zkrz to vidět holé nohy a automaticky mi tam letí oči. Řekl bych že to bude stejný efekt jako s minisukní a nadkolenkama. Pokud má holka minisukni a hezký nohy, rád se podívám. Pokud má ale minisukni a nadkolenky, tedy nejdou vidět celé nohy, ale jen "pruh" mezi sukní a nadkolenkama, přijde mi to o 100% více rajcovní a sexy, nedokážu ale říct proč.

Docela by mě zajímalo jestli to má někdo podobě, nebo je to jenom nějaká moje úchylka :-D

191

Odpovědět

To protože je víc vzrušující to co nevidíš - tudíž si představuješ jak to vypadá -, než to co vidíš. Jinak, když jsou hezký nohy, nejeden se za nima ohlídne :D

140

Odpovědět

Jee, přesně jako u Apple

Odesláno z iPhone

250

Odpovědět

Takže vlastně svoje džíny, který jsem koupil bez děr a ošoupání, můžu nosit i když v sobě budou mít díry a všude říkat, že je to stylový a takhle jsem je koupil a nikdo nebo jen málokdo bude vědět, že jsem hovnožrout co nemá peníze na utrácení za hadry.

Mimochodem, k tomu konci s legínama. Nenosili je snad rockeři v dřívějších letech ('70 a '80)? Takže je to vlastně stejně retro jako rifle, ne?

40

Odpovědět

Ne, protože se ti ošoupou mezi stehnama a roztrhají u kotníků a na zadku, nikoliv stylově zepředu na kolenou. Pořád budeš za socku a hovnožrouta.

180

Odpovědět

+TaanTy kotníky už mám. Ale na ty stehna bych moc nesázel, obecně se mi zrovna stehna o sebe moc netřou a taky mám rifle volnější. Slimky jsou na p**u, člověk se v tom nemůže ani pořádně pohnout, aniž by ho to neškrtilo :D

80

Odpovědět

Jen další video, které dokazuje, jak retardovaní lidi jsou.
Roztrhané kalhoty jsou snad největší bs co se objevil na modním podiu od dob "plenkových kalhot", co se nosily před pár lety a všichni v nich vypadali, že se posrali. Nosí to kdejakej idiot protože je to "in", přitom to vypadá jako s**t, vážně ne "badass" jak to nazval ve videu, a je to krásná cesta k artroze, protože ty jitrnice to nosí i v zimě.

252

Odpovědět

Nejlepší moment je, když počet děr přesahuje počet látky....

140

Odpovědět

+nnjNejlepší časový úsek je, když počet přesahuje rozměr.

00

Odpovědět

V práci roztrhané kalhoty nosí šéf, tak dlouho mě to sralo že jsem mu nakonec řekl: Berete víc jak já a nemáte ani na nové kalhoty čí jehlu a niť?

21