Vybere si koala větev, nebo Franka?Wild Frank

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:42
Počet zobrazení:3 794

Koala medvídkovitýznámý také pod nesprávným názvem jako medvídek koala, je jedno z nejznámějších australských zvířat. Přestože vzhledem opravdu připomíná medvěda, je to ve skutečnosti vačnatec podobně jako třeba klokan nebo vakoveverka létavá. Je jediným žijícím zástupcem čeledi koalovitých. Zjistěte více o koalovi, symbolu Austrálie. Zjistěte, jak se toto zvíře vyvinulo, aby přežilo v lesích kontinentu. 

Poznámka: 
Frank Cuesta (Wild Frank) je španělský ex-tenista, který vystudoval herpetologii (nauka o studenokrevných čtvernožcích, tedy plazech). Po nehodě na motorce se odstěhoval do Thajska, kde otevřel svou tenisovou akademii a časem se začal zajímat o místí floru a faunu. Proslavil se v televizní show jako Frank z džungle, která se točila ve všech kontinentech a která měla ve Španělsku velkou sledovanost.

 

Přepis titulků

Koala medvídkovitý. Má neuvěřitelné drápy. A proč? Protože díky nim je schopný šplhat po stromech. Já jsem zkusil vyšplhat a nejde to. Člověk na to není stavěný. Proto budeme mluvit o evoluci. Jsou to býložravci. Živí se eukalyptem. Načež musí být schopní rychle vyšplhat na strom a vydržet tam po dlouhou dobu.

Vyvinuli si žaludek, který má velmi pomalé trávení. Dokonce zvrací a znovu to jedí. A to proto, že jedí eukalyptus. Eukalyptus je velmi toxická rostlina. Aby ho koala mohl jíst a strávit, musí mít výborný trávicí systém, díky kterému se neotráví. Jediná nebezpečí pro koalu představují auta.

Psi dingo se k nim nedostanou. Mají retrovir, který jim způsobuje chlamydii. Pokud bude čas, podíváme se do záchranného střediska, kde znám jednoho pána. A ten nám vysvětlí více o této nemoci. Je to infekce močových cest, která zasahuje do genitálií, zvětší se jim ledviny a nemohou jíst. Potom pomalu a bolestivě umírají.

V některých oblastech je 90 % koalů nakažených chlamydií. Další zajímavostí je, že samice má dvě pochvy a samec má rozeklaný penis. Jak chcete, abych to vysvětlil… Prostě má dva… Rád bych vám ještě ukázal… Ahoj! …že tady to má spojené, má dva drápy.

Vidíte? To je jeden prst se dvěma drápy. Je to jedna z jejich charakteristik. Přední zuby jsou velmi silné. Mohl by mi ukousnout nos. A stejně tak mi ho ufikne, jestli mě škrábne. Má malé oči a moc dobře nevidí. Nechci křičet, protože jsem blízko a zvuk mu vadí. Budu mluvit zády k němu.

Když zvýším hlas, otočí ušima, protože mu ten zvuk vadí. Je zvyklý na tišší zvuky. Jak jsem se zmínil o evoluci, tak jsem měl na mysli Darwinovu evoluční teorii, že přežije ten nejsilnější. Tato zvířata se musela přizpůsobit zvláštním způsobem – a to tak, že přežil ten trpělivější, klidnější a silnější, co vydržel na stromě, jedl eukalyptus a takto přežil.

To je vývoj, který má toto zvíře podle Darwina. To mě vede k tomu, že koala má velmi malý mozek. Má tak špatnou a krátkou paměť, že jediný jeho instinkt je žrát a vylézt na strom. Žrát a na strom. Lidé si chybně myslí, že spí dvacet hodin. To je lež. Nespí, ale jsou klidní, uvolnění.

Jedou na pomalé otáčky, ale nespí. Navíc k malému mozku jsme o nich v muzeu přírodní historie v Anglii slyšeli, že o nich nemají mnoho informací, protože jejich vývoj byl minimální. Fosilie jsou prakticky stejné. Koala se začal vyvíjet, až když stromy začaly růst. Přírodovědecké muzeum Vidím, že zde máme dva koaly.

Jeden je samec a jedna samice. Koala má zaznamenané předky a fosilní záznamy před 25 miliony lety. Ale před 15 miliony let došlo k obrovskému zalednění, které přeměnilo životní prostředí na velmi suché. Jeden ze stromů, které to přežily, byly eukalypty, které jsou velmi přizpůsobivé. Tato zvířata se přizpůsobila krmit se eukalyptovými listy, které jsou toxické.

Takže koalové se přizpůsobili tomu, aby mohli sbírat listy. Mají dlouhé drápy a zažívací systém, který jim umožňuje jíst tyto listy. Čím více rostlo eukalyptů, tím více bylo koalů. Více jídla, více zvířat. To prokazuje Darwinovu teorii. A to je vývoj tohoto zvířete. Začalo se vyvíjet společně se stromy. Je to úžasné.

A to vše záviselo na klimatických změnách. Říká: „Už dost!“ Necháme ho na stromě. Nechám ho na tom samém. Nemohu vybrat za něj. Mohl bych ho nechat na nějakém, který se mu nelíbí, a pak… Nechceš si vyšplhat nahoru? Nevím, co se děje.

Nechce nahoru. Nahoru, nebo ke mě? Co si vybereš? Šupky na strom. Je klidný a říká si, proč lezu na tenhle, když tenhle jsem nechtěl. Tady budeš. Tak vylez. Je trochu tlustej. Teď jsou mu vidět kulky. Myslím si, že to byl kouzelný okamžik.

Koala, symbol Austrálie. Jsme v Austrálii, tak to máme. Přeložila: Pauli www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Frank z džungle" je tady ještě trapnější, než jinde. Zviřátko zesměšňuje, dozvíme se sice něco, ale většinu pořadu zabírají trapné rádoby vtipné hlášky. Nicméně vím, že se najde hodně takových, kterým to vadit nebude. Já "Franka z džungle" mohu doporučit jako náhražku za rýpání se v nose nebo drbání na zadku.

27