Žebřík, kterým nesmíte pohnout

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:130
Počet zobrazení:9 931

V jeruzalémském chrámu Božího hrobu se nachází jeden žebřík, se kterým nesmíte pohnout. Není to však kvůli tomu, že by vám v tom něco bránilo, ale udělat to není dobrý nápad. Důvod se dozvíte v tomto videu, které nás zavede do složitého světa odnoží křesťanství.

Přepis titulků

Toto video vám přináší Skillshare. Naučte se na Skillshare, cokoliv chcete, po 2 měsíce zdarma, když kliknete na odkaz v popisku. Přejděme k věci. V Jeruzalémě se nachází žebřík, se kterým za žádných okolností nesmíte pohnout vy a stejně tak ani nikdo jiný. Můžete s ním pohnout, nic vám v tom při příští návštěvě Jeruzaléma fyzicky nebrání, ale z právního hlediska bych to nedělal.

Mohli byste zažehnout nepokoje, nebo dokonce válku. Proč? Kvůli dějinám, lidské povaze a náboženství. Žebřík se nachází na římse u tohoto okna přímo nad vchodem do chrámu Božího hrobu ve Starém Městě v Jeruzalémě. Samotná stavba je starodávná, datuje se do 4. století po Kristu a nachází se zde dvě nejsvatější místa křesťanství. Je to místo Ježíšova ukřižování a zde měl být pohřben a znovuzrozen. Kvůli tomu je chrám Božího hrobu posvátný pro mnoho křesťanských denominací a každá z nich tvrdí, že ho vlastní.

Chrám dnes vlastní šest denominací skrz velice komplikovanou a zmatenou dohodu, která platí už nejméně 160 let. Vlastní ho řecká pravoslavná, arménská apoštolská, římskokatolická, koptská pravoslavná, syrská pravoslavná a etiopská pravoslavná církev. Dohoda o sdílení chrámu se datuje do roku 1757. Tehdy Jeruzalém ovládali Osmané a tehdejší sultán vydal dekret, podle kterého svatá místa navždy získají současní vlastníci.

Protože chrám Božího hrobu vlastnilo mnoho skupin, došli k dohodě, že se v chrámu nesmí vůbec nic změnit oproti tomu, jak to vypadalo v době podepsání, pokud to neschválí všech šest náboženských řádů. Tato dohoda z větší části platí dodnes a všichni stále vyjednávají o zoufalé potřebě renovace chrámu, protože se šest řádů nedokáže shodnout na finální podobě, ale také nás to vede ke zmíněnému žebříku.

Během podepsání dohody se už na římse nacházel, ale nikdo s ničím nemůže pohnout, dokud se na tom všichni neshodnou. Vlastníci chrámu berou dohodu tak doslova, že i posunutí nábytku, jako je tento žebřík, může vyvolat bitku. To se stalo v roce 2002. Koptský mnich seděl na židli na střeše chrámu a protestoval proti etiopským mnichům, kteří obsadili střechu kláštera.

Koptský mnich posunul židli kousíček do stínu, ale protože ji vlastní všech šest náboženských řádů a protože s ní pohnul bez schválení ostatními pěti řády, bylo to považováno za porušení té dohody z roku 1757. Zažehlo to pěstní souboj, při kterém se zranily desítky mnichů. Podobné násilí propuklo v roce 2008, kdy arménští mniši pořádali ceremonii a nedovolili řeckým mnichům se jí zúčastnit.

Řekové protestovali zablokováním ceremonie, což zažehlo tuhle obří bitku, kterou právě vidíte. Musela ji ukončit izraelská zásahová policie a dva mniši byli zatčeni. Existuje mnoho dalších případů, kdy propuklo násilí kvůli maličkostem. Je to jeden z důvodů, proč nikdo nesmí pohnout žebříkem. Nikdo ani neví, jak se tam žebřík dostal nebo kdy. Většina lidí si myslí, že tam zedník před 300 lety prováděl opravu a prostě ho tam nechal.

Žebřík je vidět na rytině z roku 1728, je zmíněn v osmanském výnosu z roku 1757 a nachází se na této fotografii z 50. let 19. století. Stojí tam už dlouho. Problémem je, že nikdo neví, ke které křesťanské denominaci patřila osoba, která ho tam nechala. Jelikož mohla patřit k jakékoliv z nich, žebřík je považován za majetek všech šesti.

Proto k jeho přesunu potřebujete souhlas všech. To se v brzké době nestane. Papež Pavel VI. v roce 1964 vydal papežský výnos, že žebřík zůstane na svém místě, dokud se katolická i pravoslavná větev nespojí. To znamená, že katolíci s jeho přesunem souhlasit nebudou. Už jen z tohoto důvodu ho nikdo nemůže přesunout.

Žebřík se pro mnohé stal symbolem rozkolu mezi křesťany. Přestože je považován za nehybný žebřík, několikrát byl skutečně přesunut. V roce 1981 se ho vtipálek pokusil přesunout, ale byl zastaven izraelskou policií. V roce 1997 ho tenhle chlap ukradl skrz okno a na pár týdnů s ním zmizel. Jak se dalo čekat, zmizení žebříku vyvolalo napětí mezi náboženskými skupinami.

Vtipálek zřejmě pocítil výčitky a zase žebřík vrátil. Naposledy se žebřík posunul v roce 2009 a bylo to z důvodu čištění římsy. Jak jsem řekl, nic vám fyzicky nebrání v jeho přesunu. Ale asi byste to neměli dělat, pokud nechcete riskovat vyvolání nepokojů nebo se nechcete potkat s policií. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jen ať si klidně dají do řepy. Když šest se pere, sedmý se směje.

00

Odpovědět

Myslím si, že náboženství není pro hlupáky. Církev je pro hlupáky.

65

Odpovědět

je vidět že náboženství je jenom pro hlupáky

357

Odpovědět

Náboženství vzniklo když první podvodník potkal prvního hlupáka

5410

Odpovědět

Co když bude silný vítr a zhodí žebřík na zem, kde se rozbije. Rozpoutají válku mezi sebou nebo s větrem?

64

Odpovědět

Nejdřív se poperou, pak tam dají jinej.

321

Odpovědět

Hlavně to vypadá, že ten žebřík je na každý fotce jinej :D

311

Odpovědět

Tak bude mít Bůh velký problém, protože neměl souhlas od všech. :D

121

Odpovědět

S větry se obtížně bojuje — když musíš, tak musíš.
(jinak ti to vyvalí bok)

52

Odpovědět

S tou policajtkou bych se klidně potkat chtěl :-)

482

Odpovědět

Čas jim tam šoupnout jeden hliněný.

06

Odpovědět

Za zmínku stojí ještě jedna věc. Z videa může mít člověk pocit, že žebřík blokují především katolíci, ale jeden problém je ještě starší. Hlavní kaple patří všech, ale další části chrámu vlastní jednotlivým větvím. Problém je tedy v tom, že žebřík stojí na římské patřící řeckým pravoslavným, ale vede do okna, které patří Arméncům. :D

201

Odpovědět

*všem, patří, římse...
Automatické opravy se zbláznily.

43

Odpovědět

Krásná ukázka toho, jak jsou všechna náboženství debilní.

579

Odpovědět

Ne, debilní je člověk. I ateisté dva sousedé se dokáží pohádat do krve kvůli naprosté kravině.
Člověk má prostě několik přirozených potřeb chovat se jako *****, někteří jedinci je neumí potlačit a náboženství je jenom jedna z mnoha věcí, skrz které si je mohou ventilovat. Když se chce s někým poprat / cítit se nadřazeně / mít jedinou nezpochybnitelnou pravdu ... nějaký ateista, najde si komunismus, veganství, fotbalový klub nebo čistou rasu.

406

Odpovědět

Náboženství nejsou debilní. Debilní jsou jenom lidi, kteří mají potřebu tohle řešit. Do vedení se většinou dostanou ty nejvíce bezpáteřní nebo vypočítavý lidé, zatímco zbytek věřících to má na háku :)

99

Odpovědět

+spanish inquisitionŠpanělskou inkvizici bych tu nečekal...

81

Odpovědět

+JPŠpanělskou inkvizici nikdo nečeká

131

Odpovědět

+PetreegNečekaná, nezvaná, právem obávaná a přesto je tu.

41

Odpovědět

Podle mě je vtipné, že to stejně není stále ten samý žebřík. Ten stávající má latě vodorovně. Na starších fotkách je jiný žebřík, který má latě na výšku.

311

Odpovědět

Nobody expects the Spanish Inquisition!

02

Odpovědět

Pokud to má latě na výšku, tak to není žádný žebřík, ale plot nebo zábradlí.

61

Odpovědět

Ty vole, ti lidi jsou fakt k****i.

311

Odpovědět

Tak dřív se válčilo kvůli barvě čepičky :D

201

Odpovědět

+AlennBlaznis? Mely bejt zeleny

151

Odpovědět

Co mi přijde zajímavý je, že se ti mniši úplně klidně servou na svém "nejsvatějším místě". Vždyť to by si člověk v kostele nedovolil ani jako nevěřící, a oni se tam s klidným svědomím řežou pár kroků od místa, kde jim prý ukřižovali a pohřbili Ježíše. Kterej zrovna proti násilí pár výhrad měl.

651

Odpovědět

Ale bojují za něj! Ve jménu boha!

120

Odpovědět

Na tomhle videu je krasne videt jakej nesmysl nabozenstvi je. Zmlatit se navzajem kvuli tomu ze si chlapek posune zidly do stinu. A hlavne kdyz uz jsme u toho zebriku na nekolika fotkach je tam videt ze je to jiny zebrik nez ted. Takze cele jsou to taky jen keci museli ho uz podle me nekolikrat vymenit aby tam jako byl a meli se o co hadat.

443