Země má horečku

Thumbnail play icon
41 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:184
Počet zobrazení:3 679

Určitě víte, jak vám je, když máte horečku. Ale jak je Zemi? Video z kanálu NASA Climate Change vám to přiblíží. V rámci iniciativy Earth Right Now využívá NASA data ze své satelitní sítě, vzdušných misí a povrchových monitorovacích systémů k vytvoření klimatických modelů, které nám pomohou pochopit příčiny a dopady globálního oteplování.

Přepis titulků

Věděli jste, že průměrná teplota Země za poslední století stoupla o 0,5 °C? Nevypadá to jako moc, ale zkuste se na to podívat takhle: Nárůst teploty lidského těla o 0,5 °C může vést k horečce, nárůst o 2,5 °C vás může dostat do nemocnice. Takže překvapení - naše Země má teplotu. A vědci věří, že její teplota se v tomto století může zvýšit o 1,5 °C až 5 °C. Proč? V atmosféře jsou například skleníkové plyny a ty zvyšují teplotu tím, že zadržují teplo.

A vyšší teploty znamenají - no co asi? Méně sněhu a ledu. A jak tají, vznikají na zemi tmavá místa. A hádejte, co umí tmavé barvy? Malá nápověda: Už jste někdy šli v černém oblečení na pláž? Špatný nápad. Černá absorbuje více slunečního světla, uvolňuje tak více tepla a ohřívá vás. To není dobré pro vás ani pro Zemi. Tohle jsou další možné příznaky planetární horečky: Zmenšování ledovců, změny v počtu zvířat a rostlin, zvýšení hladiny moře, intenzivnější vlny veder, silnější hurikány.

Poznáváte nějaké symptomy? Je na čase vyhledat odbornou pomoc. Pamatujte, že planeta, kterou zachráníte, může být ta vaše. ZEMĚ PRÁVĚ TEĎ. PLANETA SE MĚNÍ. MY O TOM VÍME. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (39)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

globalni oteplovani neni

24

Odpovědět

Globálne otepľovanie je jeden veľký bullshit. Ľudia, dajte si povedať!

413

Odpovědět

Globálne otepľovanie pravdepodobne prebieha a pravdepodobne je vinou aj človeka kvôli kladnej spätnej väzbe. Hoci vyprodukujeme málo CO2, na výstupe to dá veľký rozdiel.

ONE effect of global warming will be to accelerate the decomposition of soil organic matter, thereby releasing CO2 to the atmosphere, which will further enhance the warming trend1–7. Such a feedback mechanism could be quantitatively important, because CO2 is thought to be responsible for ~55% of the increase in radiative forcing arising from anthropogenic emissions of gases to the atmosphere8, and there is about twice as much carbon in the top metre of soil as in the atmosphere9. Here we use the Rothamsted model for the turnover of organic matter in soil3 to calculate the amount of CO2 that would be released from the world stock of soil organic matter if temperatures increase as predicted, the annual return of plant debris to the soil being held constant. If world temperatures rise by 0.03 °C yr−1 (the increase considered as most likely by the Intergovernmental Panel on Climate Change8), we estimate that the additional release of CO2 from soil organic matter over the next 60 years will be 61 × 1015 gC. This is ~19% of the CO2 that will be released by combustion of fossil fuel during the next 60 years if present use of fuel continues unabated.

http://www.nature.com/nature/journal/v351/n6324/abs/351304a0.html

22

Odpovědět

No video je otrasné.

20

Odpovědět

Video je krávovina!
Abych mohl smysluplně léčit/zachraňovat pacienta, musel bych nejdříve znát jeho správnou zdravou/optimální teplotu.
Ví ji někdo u Zeměkoule?
Co když se Zeměkoule oteplováním pouze vrací do normálu z předchozího prostydnutí a my se jí v tom snažíme zabránit.

114

Odpovědět

Neví se sice optimální teplota zeměkoule, ale dá se určit optimální teplota pro život lidí na zemi.

61

Odpovědět

+CeckoPane Cecko,
můžete mi laskavě prozradit které "lidi" máte na mysli?
Eskymáky, nebo afričánky od rovníku?
Předpokládám že obojí, i to široké spektrum mezi tím, jsou celkem zvyklí, přizpůsobení a spokojení. Pokud ne, tak by se snad během staletí přesunuli.

54

Odpovědět

Černá místa...aha.

52

Odpovědět

Je to vědecký potvrzený! Černý škoděj zemi!

304

Odpovědět

no zrovna na severní a jižním pólu totiž slunko strašně praží :D

24

Odpovědět

takže zabijem všechny černochy a schováme jejich těla pod bílou plachtu - 10F a máme tu dobu ledovou

256

Odpovědět

Ach jo zrovna jsem tohle přirovnání slyšel v kingsmanovi :D

90

Odpovědět

Pro děti na prvním stupni skvělý video, ale nevím kolik jich sem chodí.

220

Odpovědět

to take nevim, ale pochviku je tu pozehnane :D

61

Odpovědět

Lidé by měli už konečně vyhynout.Všichni do jednoho.Jedině člověk,největší zrůda světa,si ničí svoje životní prostředí.Ani zvířata to nědělají,natož se k sobě nechovají tak jak lidi.Jsme odpad a zasloužíme vyhubení.

1033

Odpovědět

tak začni u sebe, třeba se někdo přidá

323

Odpovědět

Jak vidím,spoustě lidem tady se pravda jeví jako nepřijatelné.Hádám že to má asi co dělat s tím,že většina místních jsou moc mladý takže nechápou o co se jedná.

116

Odpovědět

+UhlmanTy ale asi nechápeš, že je to úplně jedno. Člověk jednou vyhyne tak jako tak - stejně jako úplně každej jinej živočišnej druh. Vyvinou se zas jiný "zvířátka", který budou líp přizpůsobený. Zemi jako takovej to je stejně jedno... za těch 4,5 bilionu let už prošila horší věci a těch pár milionů let, kdy jí člověk "ničí" je pro ní jen kraťoulinkej bezvýznamnej okamžik.

82

Odpovědět

+UhlmanAle jak řek MMZ... můžeš s tim vyhynutím začít, nebo aspoň pomoct tim, že se nebudeš rozmnožovat.

80

Odpovědět

+Uhlman@ Uhlman 15:43 - 3.5.2015

Pane Uhlmane,
jsem UŽ starý člověk (již nemusím chodit do práce) a možná proto UŽ "nechápu o co se jedná".
Ta "pravda", kterou tu máváte jako fanglí, je pravda VAŠE soukromá, založená na VAŠICH vědomostech a VAŠICH schopnostech dopídit se relevantních údajů a pokud možno smysluplně si je v mozku zpracovat.
Mě osobně se VAŠE "pravda" nejeví jako nepřijatelná, ale jako silně diskutabilní.
I já vám, tak jako jiní, doporučuji s tím vyhubením začít u vás; uvidíte jak se vám uleví.

11

Odpovědět

Neříká se změně počtu živočichů a rostlin přirozený výběr?

136

Odpovědět

nerika

137

Odpovědět

A?

Někdo kdo by mi vysvětlit smysl videa?

140

Odpovědět

mas si dat do ust teplomer

66

Odpovědět

+MMZ:(( to radši ne, už od malička si ho strkam do řiti... (just kidding - do podpaží)

53

Odpovědět

Ne vše je pravda. http://www.hafnet.cz/grafy-zaledneni-arktidy-a-antarktidy

Cituji:
Zajímavé
z pohledu laika také je, že zatímco zalednění Arktidy se oproti průměru z let 1979 – 2000 již dlouhou dobu snižuje, zalednění Antarktidy oproti tomuto průměru naopak narůstá!

48

Odpovědět

mne to spis prijde jako anomalie poslednich 5 let, zadny trend tam nevidim...
http://www.globalni-ochlazovani.cz/zaledneni.php
zde je to mozna lepe videt - mene grafu
za to na severni polokouli ano!

15

Odpovědět

+MMZZajímavé tvrzení, takže zatímco snižování zalednění Arktidy od počátku milénia je jasným důkazem o globálním oteplování. Opačný trend (zvýšení zalednění na Antarktidě) je anomálie.

50

Odpovědět

+MMZno, asi jsem to bud spatne napsal ja nebo vy precetl...
arktida taje dlouhodobe x-desitek let, antarktida nanejvys stagnuje, od roku se 2010 sice zaledneni zvysilo - kratkodobe, tudiz tam zadny dlouhodoby trend nevidim

00

Odpovědět

+MMZ*tudiz jsem vubec nemluvil o tom, ze globalni zmeny klimatu se projevuji jen na jedne polokouli, ale reagoval jsem na ten "prevratne kontroverzni poznatek" o antarktide, kde mirny narust ledu v posledni puldekade neni dlouhodobym trendem

00

Odpovědět

Stupně Celsia opraveny na Fahrenheity, jinak to v tomhle videu moc nejde. Díky! ;-)

06

Odpovědět

Proč by to nešlo? Stačí všechny ty rozdíly teplot ve Fahrenheitech podělit dvěma a přepsat F na C. Jak píšou v komentářích níže, jeden stupeň Fahrenheita má velikost 5/9 °C. což je zaokrouhleně jedna polovina (ty původní čísla jsou beztak taky zaokrouhlená, takže je to jedno).

100

Odpovědět

Jak již zmínili pode mnou, změna o 1°F není změnou o 17,2°C! Jsou to úplně rozdílné stupnice, u nichž se nuly nepřekrývají - 0°F=-17,8°C a 0°C=32°F... Čili 1°F sice odpovídá -17,2°C, ale změna o 1°F je jen změnou o 0,56°C.

70

Odpovědět

Navíc i dál stále mluví ve stupních Fahrenheita a ne Celsia...

20
Další