19 z 20

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:425
Počet zobrazení:6 629
Máme tu pokračování videa o francouzských číslech, tentokrát se zaměřením na francouzský systém známkování a dozvíte se, proč je ve Francii nemožné získat plný počet bodů.

Přepis titulků

Je tu ještě jeden velký rozdíl, který najdete ve vzdělávání, a kterého jsem si jako univerzitní profesor dobře vědom. Pracuji s francouzským i anglickým systémem. A francouzské známkování funguje takto... Tady na Univerzitě v Nottinghamu používáme systém se 100 body, ale ve Francii v celém vzdělávacím systému, ať je to univerzita nebo škola, nemáte 100 bodů, ale jen 20.

Myslím, že to má své kořeny, ale popravdě pravé důvody nejsou přesně známé... Myslím, že to má kořeny ve středověku, kdy lidé používali 20 jako základní číslo, jako základ pro počítání. Počítali věci jako zlomek z 20. A v dnešní Francii, ale i v minulosti, když dostanete zpět svoji práci, tak ji máte oznámkovanou jako zlomek 20.

Když na vysoké škole doděláváte titul nebo když doděláváte baccalaurét, to je ekvivalent naší maturity, tak dostanete známku... Když to máte dobře, dostanete 10/20. Stačí to, ale není to nijak oslnivé. Když získáte tohle, tak se vám to očividně povedlo lépe. Všichni by se známkou 12/20 byli víceméně spokojeni. Pokud o trochu vyčníváte.

Pokud jste na tom o trochu lépe než ostatní, tak máte 14/20. Opravdoví premianti získají 16/20. Ti nejlepší lidé získají 18/20. Ale nikdo nezíská 20/20, protože dokonalost neexistuje. Získat 20 je nemožné? Nemůžeš získat 20/20, to se nikdy nestane. Protože můžeš mít 19/20, ale vždycky se v tvé práci najde něco, co není úplně správně.

A to důvodem je... V našem systému můžeme studenta ohodnotit 100/100. Ve filozofických předmětech se to moc nestává, ale určitě se to může stát na technických předmětech. Ale vždycky tam bude něco, co není úplně správně. Vždycky tam schází nějaká drobnost. Ve francouzských pracích vždycky ztratíš jeden stupeň známky.

A všichni to přijímají. Myšlenkou je, že když získáš 20/20, tak někdo udělal ve známkování chybu. Nejvíc můžeš získat 19/20. A to je všemi přijímáno. A platí to i v případě, kdybych dal svému studentu matematiky 20 příkladů na násobení a on bude mít všech 20 správně?

Pořád nedostane tu známku? Ne, takhle to neoznámkuješ, budeš mít určitou stupnici. Budeš to mít odstupňované. Řekněme, že mu dáš 100 otázek a on jich bude mít 100 správně. Budeš mít stupnici, která říká, že 100 bodů se rovná 19. A všechny body budou odstupňovány pro známky 1 až 19. Stupnice vlastně není od 1 do 20, ale od 1 do 19. Ale všichni vědí, co to znamená.

To je ta druhá stránka. Je ti jasné, co 10/20 znamená. To je "v pořádku". 8/20 - "No teda". Pokud dostaneš pod 8 bodů, tak bys měl opravdu přidat. Dobře, Paule, co kdybych ti řekl, že tu mám pro tebe test. Jaké je hlavní město Francie? Paříž. Výborně, 19/20. - No...

- Takhle to funguje? To je trochu zjednodušené, ale takhle by to fungovalo. Ano, Francouz by řekl: "Výborně, 19 z 20". Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (83)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

celkom fajn video, i ked som tiez cakala trosku viac francuzstiny:), inak, vo Svajciarsku, kde je francuzstina jednym z oficialnych jazykov, pouzivaju po dvadsiatku cislice rovnake ako vo Fr., ale 70, 80, 90 u nich existuju ako septante, huitante et nonante:), 74 - septante quatre atd.:)

200

Odpovědět

aaa, pardon, vobec som si nevsimla, ze je to uz v poznamke druheho videa!

210

Odpovědět

Výbornej channel! Ačkoliv nemusím matematiku, každé přeložené video odsud je výborné. Prosím, více :)

200

Odpovědět

Francouzi sou v něčem prostě fakt ujetý...

241

Odpovědět

No tyto 2 videa me jenom utvrzuji v tom ze Frantíci jsou úplně vyjebaní :D

215

Odpovědět

moje současná přítelkyně je z Francie, takže tento komentář plně schvaluji

271

Odpovědět

Jako sorry ale nepřeložit alespoň do komentářů poznámku autorů "Jsme si vědomi, že někteří učitelé udělují 20/20" je maximální překladatelskej fail a zdroj flamu tady v těch komentářích, kdy lidi, co maj nějaký zkušenosti s francouzskym vzděláváním nadávaj, jak je to video na hovno. Protože to záleží na učiteli a tak jsou tací co 20/20 dávají i tací co ne.

221

Odpovědět

Pěkné video, dávám 9/10..

231

Odpovědět

20/20 získal jen Chuck Norris

241

Odpovědět

Tak to je NAPROSTÁ ko*otina! Choím do francouzkého lycea v Praze a 20/20 je docela častý. To že nedostaneš 20 je pravda jenom částečně, když to máš opravdu bez jediné chyby, samozřejmě 20/20 dostaneš. Taky se zapoměl zmínit o tom, že když je nějakej jednoduší krátkej test, tak se známkuje na 10, ale výsledek ve vízu převedenej na 20, což jednoduchej způsob jak zjískat 20...

1933

Odpovědět

*chodím

2014

Odpovědět

+rogerone*francouzského
*zapomněl
*jednodušší

...ani se Ti člověče nedivím, že musíš být na soukromé škole

269

Odpovědět

+rogeroneno jo, nikdo není dokonalej...

2112

Odpovědět

Francouzske lyceum v Praze neni skola ve Francii...

271

Odpovědět

+kubja92Nailed It :D

231

Odpovědět

+kubja92asi tak, ja som vychodil ekvivalent v Bratislave, ano slovenski profaci davali aj 20/20 ale nik z francuzskych lektorov nikdy nedal 20/20 za nic, ani francuzstinu,ani matiku, ked zahranicni ucili ju

231

Odpovědět

Mě trochu mrzí jak se to pochopilo výkladem videa.
Znáte prací prášek který doporučuje 9/10 žen? 19/20 je ten samý případ, je to maximální výkon, ale pořád má být co zlepšovat. Francouzi navíc nemají obyčejné příklady, mají slovní úlohy o několika bodech s velmi malým bodováním (boduje se většinou po 0,25b), pololetní písemky trvají většinou 4 hodiny.
+ Francouzi neberou známky jako známky, berou je jako ohodnocení svého výkonu body. Navíc se málo Francouzů učí nazpaměť (na ty dlouhé písemky to ani nejde), a to je snad jediný způsob jak 20/20 dostat lze (ve videu se lehce přikrášluje).
Takže je třeba se na 20/20 brutálně nabiflovat postup matematiky jak přes kopírák (což se vám nechce když se máte učit dalších pár předmětů) a nebo smrdí 20/20 protekcí. To, že je ale nemožné je dostat, je vtip. Je to jen zhola nemožné :D . A jsou to puntičkáři.. Aspoň opravovatelé.
takže slovo závěrem - vemte si fr. písemku, přeložte si ji do češtiny, dejte si 4 hodinky a zkuste to napsat na 20/20.

216

Odpovědět

Takže chceš říct, že Francouzi jsou vlastně mnohem chytřejší a dokonalější? Nebo jakej smysl měl tvůj zbytečný sloh?

1927

Odpovědět

+ZlopánUm, to nevím kdes to sebral, Zlopáne.. Řekl jsem co jsem řekl, že ve videu zní, jak kdyby Francouzi záměrně nedávali 20/20, přitom je ale 20/20 nemožné dát z úplně jiných důvodů. Můj sloh je takovej aby byl přehlednej. Pokud není tak se omlouvám. (To, že někdo píše delší písemky neznamená že je chytřejší, nebo jo? Promiň já prostě pořád nechápu cos napsal..)

213

Odpovědět

+ZlopánAha, když jsem řekl "zkuste si napsat fr. písemku", nemyslel jsem to tak že jsou Češi hloupí a napíšou ji úplně blbě. Jen byste pochopili záludnosti na kterých se ztrácejí malinké body, narozdíl od českých písemek které jsou jednoznačné (víceméně.. vyjímky jsou).

213

Odpovědět

+Zlopán*výjimky

1816

Odpovědět

+ZlopánNic, chtěl jsem jen trochu přiblížit situaci ve Francii, to video se mi zdá prostě nepravdivé nebo alespoň přetvořené.
Zlopán: Měl bys opravovat každou gramatickou chybu na VČ. Ke smyslu toho co píšeš.. No.. Však tobě to dojde..

213

Odpovědět

+ZlopánNení chyba jako chyba. Někdo třeba záměrně vypouští interpunkci apod.

Ale prostě holdxholt výjimkaxvyjímka by měl znát každý. ;)

1814

Odpovědět

+ZlopánNemám nic proti tvé opravě mého špatného pravopisu. Já jen nechápu lidi co chtějí za každou cenu stírat druhý něčím, co si vyhlídnout a přitom neodpoví na zhola nic konstruktivního (to stejný ta první reakce - vzal si prostě 5% textu, plácl a pak ani neposlouchal, proč tedy něco píšeš když tě pak nezajímá reakce). A nechápu taky toho záhadného pána který mi dislikne koment hned co ho napíšu, náhodou jen v našem dialogu.
Nemám rád když se zapletu s tímhle typem lidí, hlavně je to absolutně zbytečný.. Jen jsem si vždycky kladl otázku "proč". Teda, až teď poslední dobou, co tohle chování začíná být trendy a z internetu je softcorové veřejné popraviště dávající příležitost házet anonymně kamením. Jen je smutné, že si někdo z kamenování udělal nedělní zábavu.

203

Odpovědět

+ZlopánReal horrorshow like, yes?

1810

Odpovědět

+ZlopánDrž už p**u, Zlopáne.

224

Odpovědět

Francie je cool :D :D

2010

Odpovědět

tak ve francii bych teda studovat nechtěl ... neustále se snaží najít chyby v testech - to není moc velká motivace :)
co takhle psát 19.999... s periodou? vypadá to stejně a přitom je to plný počet?

214

Odpovědět

19,999.../20 vypadá hůř a není to plnej počet :)

204

Odpovědět

+TKareljsou to stejná čísla, jedno je 180/9 a druhé 20
ale zase by se to asi hůř četlo :)

201

Odpovědět

+TKarelJe to plný počet :-)
Důkaz:
n = 19,9...
10n = 199,9...
10n - n = 199,9... - 19,9...
9n = 180
n = 20
:-D

203

Odpovědět

+TKarelPopcorn: Jak's to udělal? :D NENÍ! :D

1913

Odpovědět

+TKarelbumbik: Jo. Hůř by se to četlo. Na to jsem zapomněl :D

202

Odpovědět

+TKareldá se to dokázat i součtem nekonečné řady, pokud se ti to stále nezdá ...
francouzi mají heslo hlavně jednoduše, u nich by to neprošlo :)

192

Odpovědět

+TKarelpáči sa mi ako niektorý mínuskuju matematiku druhého stupňa základnej školy a nedajú si povedať :D Skoro až ako tie príklady na násobenie čo obiehali facebook :D A ešte raz 19,999....= 20 ;) neveríte,googlite :D

205

Odpovědět

+TKarelMarekSVK81: Já jsem mu žádnej mínus nedal :) Tu ironii v mé reakci očividně pochopil jen jeden člověk :) Tohle jsem prostě nevěděl, no... a to mě matika vždycky bavila a pamatuju si toho spoustu... vím, že když to nakreslíš, tak se to protne v nekonečnu, ale právě proto jsem si myslel, že tomu do té dvacítky prostě něco chybí... "Jak's to udělal?" bylo myšleno tak, že jsem tam nenašel žádnou chybu a přesto jsem byl doteď přesvědčenej, že to tak není...
Tohle nás prostě neučili!!! :D Strašný, jak jde ta matematika dopředu :D

202

Odpovědět

+TKarelJe to to same, dukaz je korektni. V podstate se to da chapat i jako limita. Treba 1 se da zapsat jako 0,999... atd.

201

Odpovědět

+TKarelJá jsem samozřejmě rád, že mi to tu píšete pořád dokola, ale mně to vážně stačilo jednou :) Ale já vím - vy chcete, abych si to dobře pamatoval :)

201

Odpovědět

+TKarelaž na to, že 10n by bylo 199,0 :)

201

Odpovědět

+TKarel10n by bylo 199,99999... A každej ví, že 199,999... = 200 :)

202

Odpovědět

To se mi líbí 19/20 že jsi prostě nedokonalý je to takové "romantické" (nebo tak nějak to nazvat) ale zase když to vezmete na druhou stranu dostat 20/20 jsi student od kterého se očekávalo to a to udělali jsi přesně to a to tak proč nedostat fullhouse :)

203

Odpovědět

Drobná chybička - maturita je "bacalauréat", nie "bacalaurét". Inak veľmi pekné video, a úplne pravdivé. U nás je 14 bodov z 20tich pomerne nič moc výsledok, u nich na také niečo uznanlivo prikyvujú, že dobré :)

192

Odpovědět

"baccalauréat" samozrejme. Dve c. Chjo, hanba mi :)

191

Odpovědět

Hmmm... asi jsem najednou celkem spokojená s naším známkováním :D

182

Odpovědět

ano, francuzstina je super, prosim si viac francuzskych videi ((:

1814

Odpovědět

Francouzština rozhodně není super...

Ale klidně více francouzských videí

204

Odpovědět

+Pepeknie je, lebo ju nevies? (;

1813

Odpovědět

Mně to jako francouzské video moc nepřijde.

193

Odpovědět

+Zlopánomg....prepac: francuzske video, video po francuzsky, video s francuzom....

1813

Odpovědět

jenže to video neni ani francouzsky a ani tam francouz neni takže je to birtské video, protože oba jsou Britové

182
Další