5 ukazatelů, že jste obětí narcistického zneužívání

Thumbnail play icon
50 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:37
Počet zobrazení:3 033
Narcistické zneužívání aneb přestaňte trpět v tichosti.

Přepis titulků

Dobrý den, z MedCircle vás vítá Kyle Kittleson, fenka Kalie a dr. Ramani. Právě jsme dokončili natáčení pořadu, který se zabývá narcistickým zneužíváním. Musím říct, že máte moji poklonu, díky vám bude pro naše diváky jednodušší pochopit co dělat, jaké mají možnosti a s čím se mohou potýkat v tomto nejistém období. Vím, že byste našim divákům ráda položila otázku. Ano, zajímá mě, kolik z vás mělo významnější vztah s narcistou?

Nemluvím pouze o přítelkyni, příteli, o manželce či manželovi. Mám na mysli také vaši matku, otce, nadřízeného, kamaráda nebo sourozence. Dejte nám vědět v komentářích, zajímá nás, kolik z vás se setkalo s narcismem. Pročteme si vaše odpovědi. V tomto videu vám dr. Ramani prozradí, jak pomocí pěti ukazatelů odhalit, že jste obětí narcistického zneužívání. Doktorko Ramani, máte slovo. V první řadě je tato osoba plná pochyb, a to i při konání prostých rozhodnutí, například co si dát k jídlu, jaké předměty si ve škole vybrat nebo jestli si zajít na večeři.

Tato banální rozhodnutí jsou zátěží, jelikož osoba nadále nevěří svému úsudku. Druhým ukazatelem je pocit bezmoci. Zdá se jim, že situace ve vztahu se nezlepší, ať už udělají cokoliv. Snaží se být vstřícní, více komunikovat nebo si naopak dávají odstup, ale nic zkrátka nepomáhá.

Většinou nic nepomůže. Jako důsledek se tedy dostaví bezmoc, která se odrazí i v jejich běžném životě, a smutným faktem je, že bezmoc přerůstá v beznaděj. Od beznaděje je to k depresi už jen malý krůček. Třetím, typickým ukazatelem je izolace. Lidé se často za takový vztah stydí, cítí se zahanbení, ponížení a zmatení. Myslí si, že není cesty ven. Mají strach, že je okolí odsoudí, a celá situace je jim velmi nepříjemná.

Každý z nás by se přece mohl ocitnout v podobné situaci. Tito lidé se ale ostatních začnou stranit a mají strach se svěřit. Bojí se, že když to udělají, ostatní jim poradí, aby vztah ukončili, a oni na to zkrátka ještě nejsou připraveni. V pořadu také mluvíme o tom, když kamarádovi, který je podle vás ve vztahu s narcistou, poradíte, aby to ukončil. Tato konfrontace může zapříčinit negativní výsledek. Člověka naopak udrží ve vztahu o to déle a naruší váš společný vztah.

V pořadu probíráme, jak postupovat. Pojďme na čtvrtý ukazatel. Čtvrtý ukazatel je úzkost, což je dosti neurčitý pojem. Žijeme ve světě plném úzkosti, každý z nás nějakou prožívá. Tato úzkost je specifická, pramení z pocitu bezmoci. Může se projevovat neustálými obavami, nejen o vztah, ale o spoustu dalšího. Obavami, co se stane, pokud vztah skončí, obavami, co se stane, pokud přetrvá. Vše může vyústit v negativní dopady na náš spánek, příjem potravy a přerůst ve vnitřní neklid, který člověka opravdu dokáže ničit.

Co je poslední, pátý ukazatel? Ten bych osobně nazvala chronické pochybování. Týká se pochyb o nás samotných, ale také pochyb o dalších věcech. Udělám to takto, ale co když to mám udělat jinak? Rozhodování je pro lidi v takovém vztahu ochromující. Mají pocit, že není cesty ven. Nemohou to ukončit, nemohou o problému mluvit. Nedokáží se v životě nijak posunout, jsou paralyzovaní a plní pochyb.

Mnoho lidí, kteří prochází podobným vztahem, má pocit, že jakýkoliv směr si zvolí, vrhají se do propasti. Cítí se tedy naprosto paralyzovaní, chycení v pasti, přičemž začnou pochybovat o každém rozhodnutí v celém jejich životě. Objevuje se více znaků, například deprese, smutek a občasná podrážděnost. Necítí se sami sebou. Toto je ovšem pět znaků, které jsou typické u lidí trpících narcistickým zneužíváním.

Pokud se vám na základě našich znaků zdá, že jste něčím podobným prošli, podívejte se na náš pořad na stránkách MedCircle.com. Zde je malá ukázka z našeho pořadu, kde bychom vám rádi ukázali, že i přes bezmoc a beznaděj, kterou v tuto chvíli cítíte, existuje pomoc a existuje naděje. Zde je zmiňovaná ukázka. Ukázka z pořadu Narcistické zneužívání: Přestaňte trpět v tichosti. Tvrdí, že vás milují.

Proč by něco takového dělali? Tato otázka je komplikovaná, a to ze dvou důvodů. - Zaprvé, co to znamená milovat? - Na to není čas. Víme, co to je, a zároveň nevíme, protože lidé mi často tvrdí: Říká, že mě miluje. Proč se ale chová takhle? Myslíte, že lže? Já odpovídám: Zpomal. Říká, že tě miluje, a tobě zkrátka nezbývá než věřit. Věc se má takto, prezentuje ti lásku…

Nemusí to tak být. Je to jako jít do baru a dostat sklenici s vínem. Nemusí to být opravdu víno, může to být jen džus. Takto to funguje u narcistů, jejich láska není víno, ale džus. Je to něco povrchního, něco, co postrádá hloubku zdravého intimního vztahu. Vztah pro ně bývá spíše nástrojem. Nahlížejí na vztah jako na momentální potřebu. Například, tento hrnek, v tuto chvíli ho potřebuji k pití, poskytuje mi, co potřebuji.

Hodí se mi, a proto se na něj soustředím. Za deset minut na hrnek zapomenu, protože už ho nepotřebuji. A přesně tak se narcista chová k lidem. Celý pořad můžete vidět na MedCircle.com. Odebírejte i tento kanál, kde nová videa vycházejí každý týden. Dejte nám palec nahoru a děkujeme za pozornost. Jmenuji se Kyle Kittleson.

Hlavu vzhůru, vše zvládnete! Děkujeme za zhlédnutí našeho videa, pokud se vám líbilo, odebírejte, a uvidíte tak každý týden novou epizodu. Pokud byste rádi viděli videa dostupná pouze na MedCircle.com, klikněte na odkaz pod videem. Překlad: berousek www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To hodnocení je zcela mimo a myslím, že se ozvali přesně ti, kterých se problém týká. Jak úvod do tématu je video v pohodě.
Potrefené husy zahýkali...

00

Odpovědět

5 ukazatelů, že máte seriózní psychické problémy, ale nechcete si to přiznat.
Takového člověka pak v pohodě může zneužívat i jeho domácí mazlíček.

10

Odpovědět

hm, nebylo tam porno tak je to o nicem

01

Odpovědět

tak nevim co na tom bylo spatny. asi se divakum nelibi barva kuze nebo pohlavi nebo oblekani ci snad ty bryle..

09

Odpovědět

Jasně, protože když je tam n**r a lidé pouze nejásají, je to rasismus!! To video je úplně o ničem, proto má takové hodnocení.

82

Odpovědět

Tak ty už máš z toho progresivismu v palici dobře vymr**né.

42

Odpovědět

to hodnoceni respektuju ale stejne se na to podivam protoze nikdo nenapsal co je v tom videu spatne..

00

Odpovědět

Podívej se, nikdo ti to nezakazuje.

30

Odpovědět

Je to zkomolené, matoucí a ještě nudnější než palubní časopis belgických aerolinií.

20