666

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:471
Počet zobrazení:21 123

Asi každý se už setkal s číslem 666, které je v Bibli popisováno jako číslo šelmy a má být spojováno s ďáblem. Ovšem jaká je skutečná historie tohoto čísla? A je z matematického hlediska vůbec nějak zajímavé?

Přepis titulků

Číslo 666 je velmi známé, tedy spíš nechvalně známé. Číslu 666 se říká číslo šelmy. Důvodem, proč se číslo 666 stalo nechvalně známé, není to, že by bylo nějakým zajímavým číslem. Možná vás zklame, že matematicky není 666 nijak zvláštní. Je známé kvůli tomu, že bylo použito v Bibli. V ní je číslem šelmy. Přečtu vám tuto pasáž.

Ale vím, že ovlivnilo hru ruletu. Ruleta... Tady je rozmístění čísel. Tohle je systém Monte Carlo. To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest. Existuje i americká verze, která se lehce liší. Americká verze má 0 a 00. Monte Carlo verze má jen 0.

Nový zákon Bible nebyl psán anglicky, tohle je jen překlad. V původním řeckém rukopisu je číslo zapsáno třemi písmeny. Řekové neměli pro čísla vlastní symboly, používali písmena. Jako kdybychom v angličtině používali A pro 1, B pro 2 a tak dále. Řečtina používala písmena pro označení čísel. V hebrejštině také písmena reprezentují čísla. A to jsou dva hlavní jazyky Bible.

Oba druhy rulet používají čísla od 1 do 36. Tato Monte Carlo ruleta má 37 políček. 0, 1, 2... Vzestupně až do 36. Alfa, první číslo řecké abecedy, reprezentuje číslo 1. Beta, druhé písmeno, reprezentuje 2. Gama, třetí písmeno, reprezentuje 3. Pokud budeme takto pokračovat, dojdeme i do vysokých čísel. Písmeno ióta znamená 10.

Kappa je 20. Potom se dostaneme ke stovkám. Ró, ekvivalent písmena R, reprezentuje číslo 100. Další písmeno sigma, což je jako naše S, je 200. To znamená, že každé slovo má numerickou hodnotu. Systém Monte Carlo vymyslel Francois Blanc. Ale první verzi rulety vymyslel matematik Blaise Pascal.

Byla to velmi raná verze té myšlenky. Pascal byl vynikající francouzský matematik a vedl zajímavý život. Ale teď mluvím o verzi Monte Carlo. Vymyslel ji Fracois Blanc. Říká se, že při tom uzavřel smlouvu s ďáblem ohledně tajemství rulety. Tvrdí se to proto, že součet čísel rulety dá dohromady 666. Například mé jméno je Pete. Pí, známý matematický symbol a první písmeno mého jména je 80.

Pí, jako P v Pete, je 80. Epsilon je E, to bude 5. Tau je T, to bude 300. A další E je 5. Číslo mého jména je 390. Je to náhoda. Takový vtipný příběh vyprávěný gamblery, kteří u rulety prohrávali jmění. 666 je tedy součtem čísel od 1 do 36.

To znamená, že je to trojúhelníkové číslo. Podívejte se. V Bibli se číslo 666 objeví ve Zjevení svatého Jana, kapitola 13. To je třeba pochopit: kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest. V angličtině slovo reckon pochází z řeckého slova spočítat. Jako by text říkal: "Dám ti hádanku.

Musíš číslo šelmy vypočítat." "Toto číslo 666 se vztahuje ke jménu." V řečtině se to nazývá isopsephy. Myšlenka, že jméno může být číslo a číslo může být jméno. V hebrejštině se ta samá myšlenka nazývá gamatria. To se vztahuje ke slovu geometrie. Má to stejný řecký původ. Mnoho lidí považuje Zjevení Janovo jasně namířené proti Římské říši. Když přijde na počítání čísla šelmy, této záporné postavy knihy, mnoho lidí si myslí, že musí mít spojitost s Římskou říší, především s ďábelským císařem Nerem.

Takže když se chcete dostat k číslu 666, vezmete písmena v "Nero Caesar". Komplikací je, že tato písmena jsou psána hebrejsky, ne řecky. Je to proto, že mezi Židy a v hebrejštině obecně se vytváření čísel nebo čísel ze jmen připisuje nějaký význam. Jeden způsob, jak napsat hebrejsky císař Nero je tento. Stejně jako v řečtině každé písmeno koresponduje s číslem.

Prvním písmenem hebrejštiny je aleph, což je číslo 1. Bet je číslo 2. Dál se zase přesuneme k desítkám. Jod je číslo 10. Reš je číslo 200. Je to podobný systém. Řecký i hebrejský jazyk využívá jako čísla písmena. Toto je Nero Caesar hebrejsky.

Nun je číslo 50. R, Reš je číslo 200. Vav je 6. Nun je 50. Kaf je 100. Samech je 60. A raš je 200. Když to vše sečtu, vyjde mi 666.

Jméno Nero Caesar nám dá hodnotu 666. Proč se to píše takhle zvláštně? N,R,O,N. Máme tu Neron Caesar. Důvodem je, že řecký zápis Nera Caesara byl Neron Caesar. Toto je podle mě nejlepší vysvětlení. Částečně proto, že z té doby existují podobné řecké a hebrejské hádanky, kdy číslo reprezentovalo jméno.

Je to přesvědčivé, protože jméno Neron Caesar se běžně používalo. Jan navíc ve svých spisech využíval hodně hebrejských konceptů. A také hodně hebrejských myšlenek. Mnoho lidí si myslí, že řečtina byla jeho druhým jazykem. Myslel v hebrejštině, ale psal řecky. Odtud čerpal své hebrejské myšlenky. Také to do toho všeho přidávalo jistou komplexitu. Byla to hádanka, tajemství.

Nikdo by nemohl v období útlaku psát knihu, která by říkala, že zdrojem zla je Nero Caesar. Tohle byl způsob, jak číselný systém té doby mohl vytvořit šifru, která chránila autora i čtenáře, ale dovolovala vyjádřit kritiku. Trojúhelníkové číslo může být zapsáno jako trojúhelník. Nakreslím tu pár teček. Udělám z nich trojúhelník. Vidíte, že v každém řádku jich je jiný počet.

Jedna, dva, tři, čtyři... Prvním číslem trojúhelníku je jedna. Druhým číslem trojúhelníku jsou první dvě řady. 1 plus 2 jsou 3. Třetím číslem je tento trojúhelník. 1,2,3 je 6. Čtvrtým trojúhelníkem je toto a tak dále. A 36.

číslem trojúhelníku, v posledním řádku se 36 tečkami, bude číslo 666. Číslo 666 bylo používáno téměř pro kohokoliv. Každý, kdo byl zlý nebo nepříjemný, byl za pomoci podivných výpočetních systémů přirovnán k číslu 666. Často se stává, že lidé vezmou anglickou abecedu, od A do Z, a přiřadí jí čísla od 1 do 26 ve snaze přijít s nějakou šifrou.

Ale vidíte, že se to vůbec nepodobá řeckému a hebrejskému používání čísel. V hebrejštině a řečtině máme jednotky, desítky i stovky. Ale v tomto systému by se všechno sčítalo z čísel 1 až 26, A až Z. A pak se vymýšlejí takové hlouposti, jako přidávání prostředního jména ve snaze se k něčemu dopočítat. Všichni víme o tom, s čím se 666 spojuje. Ale z matematického hlediska se nejedná o žádné zajímavé číslo. Je to spíše číslo spojené s kulturou.

Zajímavé na 666 je to, že v některých starých rukopisech ze 3. století bylo zapsáno číslo 616. Číslem šelmy je v nich 616. Zajímavé je, že když odeberete to poslední N v hebrejštině a zůstane vám jen Nero Caesar, výsledkem bude 616. Jinými slovy, lidé říkají: "Vím, že odpovědí je Nero Caesar, ale netuším proč."

Uvedu to na pravou míru. To číslo mělo být 616. To potvrzuje to, co si o Neru Caesarovi mysleli ve 2. až 3. století. To je celkem jasným důkazem toho, že mezi prvními křesťany byla odpověď Nero Caesar. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

paráda! ale jak už tu zaznělo ty střihy z jednoho na druhého byly kapku rušivé, ale každopádně prosím víc videjí id Numberphile :)

00

Odpovědět

rozhodně zajímavý video, jenom mi vadí, jak to sestříhali, že chvíli mluví jeden o něčem, pak hned druhej o něčem jiným...je to celkem otravný a zbytečně zmatený

140

Odpovědět

To jsem takhle markovala skupině rusů nákup. A částka vyšla přesně na cent 666Kč. Museli si přikoupit tašku :D :D

120

Odpovědět

Museli, to jsi je donutila :D? Ale už několikrát jsem namarkoval stejnou částku a lidi to vždy nechalo chladnými :D. Za to mě nenechalo chladným, když si pán kupoval DVD Pád Třetí říše, které mu následně spadlo na zem :D.

210

Odpovědět

+Daw8IDnení to tak neobvyklé číslo v rámci částky na účtu, ale tihle rusáci se najednou rozkecali v ruštině mezi sebou gestikulovali a pak jednoho poslali přikoupit k tomu tašku... tedy ano museli, a donutili se sami :D

50

Odpovědět

+Daw8IDA rozčilovali se aspoň hodně :D?

10

Odpovědět

Nechci nic říkat ale .... když sečte čísla od 1 do 36 je to úplně to samé jako to co dělal s tím trojúhelníkem. Zbytečně tam s tím blbnul ...

56

Odpovědět

n(n+1)/2 :D

00

Odpovědět

Vzpomněl jsem si přitom na tohle video :D
https://www.youtube.com/watch?v=bntfUA6TmLs

220

Odpovědět

perfektné, prosím o ďalšie videá od nich

71

Odpovědět

Jako super, něco jsem se dozvěděl a ten šifrovací systém se mi líbí. Jenom to byz toho věčnýho stříhání a zbytečné omáčky kolem rulety mohlo mít tak tři minuty.

280

Odpovědět

*bez

01

Odpovědět

Nekdo by tomu sislovi mel rict, ze ve videich vypada jak hroznej k***t. A navic mu stoji, kdyz vidi cislo

2037

Odpovědět

666+666+666=1998
Tak se podíváme co se v tom roce stalo.
Wikipedie:
21. ledna – papež Jan Pavel II. poprvé navštívil Kubu.
24. ledna – americký prezident Bill Clinton lhal v televizi o svém vztahu s Monikou Lewinskou.
22. února – Čeští hokejisté získali na Zimních olympijských hrách v Naganu zlaté medaile.
23. února – Usáma bin Ládin vydal fatvu, kterou vyhlásil džihád proti židům a křižákům.
28. února – Vypukla válka v Kosovu.
6. června – V USA se začal vysílat Sex ve městě.
22. července – Byla jmenována vláda Miloše Zemana.
4. září – !!! Byl spuštěn celosvětový vyhledávač Google, který se později stal nejnavštěvovanější stránkou na internetu.!!!
6. prosince – Ve venezuelských prezidentských volbách zvítězil Hugo Chávez.

918

Odpovědět

A dalších více než 50 věcí, které jsi zapomněl napsat :)

211

Odpovědět

luftmausmann má 12 písmen
12 - 7 = 5
slovo k***t má 5 písmen
5 - 2 = 3
trojúhelník má 3 strany
luftmausmann je illuminát!!!!

380

Odpovědět

A nebylo by jednodušší dát sem prostě tenhle odkaz?
http://cs.wikipedia.org/wiki/1998

11

Odpovědět

+komunard>> Pivovar v Mostě byl uzavřen. <<
VSKUTKU ĎÁBELSKÉ!!!!!

130

Odpovědět

(6+6+6)/6 = Half Life 3 confirmed!!!

781

Odpovědět

93

21

Odpovědět

Tak proto je ten vypalovací program tak ďábelský :D

520

Odpovědět

Zajímavé video, ale za toho Saddáma a "vykulence" hodnocení dolů.

622

Odpovědět

Bilbe a celkově náboženství (jakékoli) je jen snůška keců a planých slibů.Nejlépe by bylo jej vymítit

5768

Odpovědět

Co je to "Bilbe"?

333

Odpovědět

Asi má na mysli knihu, co psal Bilbo s Frodem, ale té se říká Červená kniha

684

Odpovědět

*vymýtit.

253

Odpovědět

Bible a celkově náboženství je starověká moudrost, která byla a je pod nánosem velkého množství času, missinterpetací a interpretací zanesena a vpodstatě znehodnocena. Nicméně věřím v původní velmi hluboký a pravdivý základ všech světových náboženství.

4819

Odpovědět

+GazvorgMůžeš věřit v původní hluboký základ všech světových náboženství, ale ne v pravdivý, protože to nedává smysl.

2722

Odpovědět

+GazvorgPravdivý původ náboženství je, že člověk se znažil vydolovat odpovědi na otázky, které mu existence, ani vesmír nedluží a našrouboval na to kulturu, touhu po dobývání, sexualitu, zákon atd.

143

Odpovědět

+Gazvorga jaký je ten pravdivý, velmi hluboký základ světových náboženství?
a hlavně můžeš mi vysvětlit, proč se podle Bible dává na hebrejského otroka dává záruka jen 7 let (po sedmi letech otroctví může volně odejít)?

54

Odpovědět

+GazvorgS Gazvorgem naprosto souhlasím a sdílím s ním toto učení. To, co orcinusorca2014 říká je přesně to, co bych označil za onen "nános" (A koneckonců např. právě Janův odpor k Neronovi zmíněný ve videu je ještě lepším příkladem - narozdíl od 7-mi letého otroctví rozhodně nemá žádný smysl, ať už praktický - jako zákaz vepřového či obřízka, ale ani žádný vznešený filozofický.)

11

Odpovědět

+GazvorgKaždopádně každý národ v historii měl své náboženství a většina náboženství má mnoho znaků společných - ať už se jedná o povahu Stvořitele, konceptu modlitby nebo posmrtného života. Stephen Hawking říká, že otázka "Co bylo -před- Velkým třeskem?" je špatně koncipovaná - a s tím já souhlasím. Otázky, kterých nám však vesmír je dlužen (viz TwoR) se dle mého názoru týkají spíše konceptu samého. Neschopnost definovat matematiku hlouběji než na Hilbertův systém ukazuje, že není jen otázkou času, kdy se nám otevřou nové obzory a obejdeme se i bez teleologie.

20

Odpovědět

+Gazvorg_sedmiletá otrocká služba_ se stala základním principem středověkého kolóního pojetí vlastnictví, které prosazuje právě Bible

podobně jako věno, které získal otec nevěsty (Deuteronomium 22:28-29)

cius: různé kulty se od sebe velice výrazně liší, bohužel u nás je vyučován nanejvýš židovsko-křesťanský přístup, některé indiánské kmeny jižní Ameriky tvrdí, že život vznikl ve vodě a souš vznikla působením slunce

hinduisté naopak tvrdí, že náš současný vesmír byl "vyfoukán" Stvořitelem a existují i jiné-některé rovné, některé kulaté a některé, které "praskly"

judaismus je nacionálně šamanské náboženství (hlavní chrám je v Jeruzálémě a obsluhují ho kněží; tito kněží mohou "doplňovat" Bibli o další díly );

křesťanství je šamanské náboženství (hlavní chrám je sice jediný, ale různí křesťané ho umisťují jinam; koncept kněžích je stejný, díly mohli psát jednak apoštolové, jednak papežové)

islám je prorocké náboženství jediné knihy (hlavní chrám slouží k pouti, ostatní chrámy jako kulturní, společenská a vzdělávací centra jednotlivých oblastí; Korán jako takový je dokonalý a nikdo další už nemůže měnit jeho text; veškeré právo musí vycházet z Koránu)

22

Odpovědět

+GazvorgPre "cius" : čo som počul raz od jedného lekára, tak zákaz bravčoviny resp. vepřového mal zmysel v tej dobe, keď bol zavedený. Malo by ísť o to, že Židia v tom čase žili na miestach, kde bolo málo dreva (čo platí aj teraz asi :)) a mäso zo svíň obsahovalo nejaké choroboplodné zárodky. No a keďže dreva bolo málo, tak aj mäso bolo často zle prepečené a tieto "bacily" sa teda mohli dostať (a vraj aj často dostávali) do ľudského tela a vyvolávali nejaké/-ú smrteľné/-ú chorobu/-y (názov si žiaľ nepamätám). Čiže preto ten zákaz jedenia bravčoviny/vepřového. No ale ako už majú (veriaci) ľudia vo zvyku....z praktickej rady sa po pár generáciách stala "dogma", že bravčovina/vepřové je nečisté mäso. Ale neručím za to, že je to to správne vysvetlenie tohto "príkazu"...hoci mne sa zdá dosť logické (hlavne ako veriaci, mám skúsenosť s tým, ako si ľudia takéto praktické rady vedia povýšiť až na úroveň desatora)

10

Odpovědět

+Gazvorgbible a korán je jen pohádkou psaná historie předávaná z ucha do ucha a později zapsaná na papír

00

Odpovědět

Kecáš nesmysly! Moje náboženství - Pastafariánství má hluboké vědecké a dokázatelné základy! Například to, že za pronásledování proroků naší víry - pirátů - nás Létající špagetová příšera trestá globálním oteplováním, je nevyvratitelné. Jak jinak chceš vysvětlit, že Somálsko, které je jako jediná zem na světě pirátů plná, nevypouští prakticky žádné skleníkové plyny? Ha, co na to řekneš posměváčku a kacíři?

Víc než všechny náboženství světa mě děsej bigótní zasrani, kteří chtějí neustále něco vymýtit a nebo zakázat.

718

Odpovědět

+Marvmarve, válíš

121

Odpovědět

+MarvMarve, opravdu si myslíš, že některé ze 700 příkazů Bible musí být dodržovány i v dnešní době?

http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=7240

02

Odpovědět

+Marvorcinusorca2014: Nemyslím, že jakýkoliv z příkazů Bible musí být dodržován, ale myslím, že pokuď ho někdo chce dobrovlně dodržovat a přitom neohrozí, nebo nepoškodí nikoho jiného, tak mu v tom nikdo nemá právo bránit a už vůbec ne se snažit jeho víru vymýtit.
A je spoustu lidí, kterým náboženství zlepšilo život a třeba víra v posmrtný život dala naději, že se ještě někdy setkají se svými ztracenými milovanými. Nejsou to blázniví fanatici, co chtějí pálit kacířské knihy, čarodějnice a kamenovat záletnice. Jsou to jen lidi, kteří mají svoji víru, která jim v životě pomáhá. Přesvědčovat je, že jejich víra je nesmysl a podvod a tím jim brát naději, jen proto, aby si někdo dokázal svoji intelektuální nadřazenost, je, podle mě, naprostá ubohost. Ale je to každého svobodná volba.
Žij a nech žít - to je moje náboženství.

83

Odpovědět

+Marvpříkazy, které jsou uváděl nejsou ve smyslu můžeš Boha uctívat konzumací sušenky, ale (a) zabíjej všechny, které jsem já, Hospodin vyjmenoval,
(b) znásilňuj správně, jak jsem ti to popsal
(c) olupuj jiná města, můžeš, jsou tam jinověrci, takže je to správně
(d) bij své otroky, máš to dovoleno
(e) Hospodin má rád, když upaluješ své spoluobčany, kněze jiných kultů a vlastně všechny bez rozdílů-ty nevinné Hospodin pošle do nebe...

02

Odpovědět

+MarvA o kolika případech, kdy se křesťané řídili těmito příkázaními, v posledních padesáti letech, víš?
Navíc, ty všechny přikázání z toho článku jsou ze Starého Zákona. Starý a Nový zákon jsou docela v přímem rozporu. Starozákoní Bůh je mstivý, nemilosrdný, do sebezahleděný z**d(prakticky vražedný egoistický psychopat) a novozákoní Bůh je milující a odpouštějící(tak trochu hipísáckej srábek). Křesťanská víra by měl vycházet z Nového zákona - to že praxe byla jiná, to je druhá věc.
To nic nemění na tom, že největší neštěstí světa, jsou, podle mě, lidé, kteří se násilně snaží vnutit své vidění světa a svůj způsob života ostatním a to co se jim do toho nehodí, chtějí vymýtit.

31

Odpovědět

+MarvOtroctví bylo aktuální ještě před 50 lety (až na konci 60. let se ledy postupně rozpouštěly)

Nepřipomíná ti válka ve Vietnamu boj křesťanského vůdce jižního Vietnamu proti severu bod (a) a (e)?

Řádění křesťanských milicí v Jižním Súdánu, nebo ve Středoafrické republice proti muslimům a civilistům je pro většinová média tabu.

11

Odpovědět

+MarvOtroctví je aktuální do dneška a jako celou lidskou historii je to hlavně kvůli ekonomickému aspektu, ne náboženskému. Náboženství je v tomhle případě(a spoustě dalších) jen záminka.
O tom, že by ve Vietnamském konflitku hrálo nějakou roli náboženství, nic nevím. Stejně tak nevím nic o řádění křesťanských milicí. Každopádně v centrální Africe nepotřebují moc záminek k masakrům.
Hlavně každý mluvíme o něčem jiném: já mluvím o tom, že mě serou lidi, kteří něco(cokoliv) vnucují ostatním. Ty mluvíš o tom, že Tě sere křesťanství. Ok, to beru. Ale nemyslím, že v té debatě má smysl pokračovat, protože se jen budem točit v kruhu. A navíc je to totální off-topic.

00

Odpovědět

+Marvjinak tady je několik příkladů řádění amerických teroristů-křesťanů:

http://www.alternet.org/tea-party-and-right/10-worst-terror-attacks-extreme-christians-and-far-right-white-men

00

Odpovědět

Keď čítal ten úrivok z Biblie -> Iron Maiden - Number of the Beast

562

Další