Jste schopni vraždy?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:5 388

Vraždy jsou inspirací pro spoustu seriálů a zdánlivě nás fascinují. Existují však faktory, které naznačují, že by se někdo mohl v budoucnu stát vrahem? A jste i vy schopni vraždit? To vše zjistíte ve videu. Video o přesvědčivých výtvorech umělé inteligence zmiňované na konci videa už u nás také máme přeložené.

Přepis titulků

Vraždy inspirovaly dokumenty, podcasty i hry. Naše posedlost těmito příběhy nás přivedla k otázce: Existují vlastnosti nebo faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že někdo někoho zabije? A jste vy osobně schopni vraždy? Přemýšleli jste někdy o vraždě? To nemá velkou vypovídací hodnotu, protože je to velice běžné. Studie mezi 1000 studenty zjistila, že 76 % žen a 91 % mužů mělo živou představu o vraždění, kterou si dobře zapamatovali.

Další výzkumy ukázaly, že muži měli zhruba 10 vraždících představ za poslední rok, ženy 3. Máte teď rychlý tep? Tak to jste asi v bezpečí. Studie na 710 000 mužích měřila jejich klidový tep, když jim bylo 18, pro potřeby armády. Během následujících desetiletí měli muži s nejnižším klidovým tepem o 39 % vyšší pravděpodobnost, že spáchají násilný zločin, než muži s vyšším tepem.

Další studie zjistila souvislost nízkého klidového tepu a stalkingu. Studie vrahů, kteří tvrdili, že jsou nevinní kvůli duševní poruše, porovnávala skeny mozků s kontrolní skupinou lidí stejného pohlaví a věku. Ukázalo se, že měli sníženou aktivitu v prefrontální mozkové kůře, což dává smysl, protože zde se odehrává rozhodování a úprava sociálního chování.

Také měli zvýšenou aktivitu v limbickém systému, což je část mozku, kde se generují emoce jako vztek a snížená sebekontrola. Nebo možná máte tzv. válečnický gen, což je označení pro gen MAO-A neboli monoaminooxidázu. Je to gen, který máme všichni, ale část populace, zhruba 33 %, má variantu spojenou s agresivitou. Všechny tyto faktory ukazují na vliv přírody, nikoliv výchovy. Ale prostředí hraje samozřejmě také svou roli.

To, že máte tuto variantu válečnického genu, neznamená, že budete agresivní. Ale když ji máte v kombinaci s vlivy prostředí, například když jste týráni, to pravděpodobnost zvyšuje. Další studie zjistily, že 68 % sériových vrahů bylo v dětství týráno či zneužíváno, což je více, než je obvyklé. Násilí a agrese jsou spojovány i se špatnou stravou, především nedostatkem Omega-3 mastných kyselin. Dvojitě zaslepená studie zjistila, že tyto kyseliny mohou mezi vězni snížit násilné chování o 37 %.

Jo a dejte si pozor v neděli! Centrum pro kontrolu nemocí hlásí, že je to nejčastější den pro vraždu. Samozřejmě, že násilí nerovná se vražda, ale když se snažíme najít ukazatele, podle kterých předpovědět vraždu, je důležitá minulost daného člověka. Jedna analýza zjistila, že víc než polovinu žen zavražděných v USA zabil jejich aktuální či bývalý partner.

A o třetině vrahů se už před útokem vědělo, že jsou nebezpeční. Další studie zjistila, že předchozí nefatální škrcení partnera je spojeno se sedminásobným nárůstem rizika vraždy. Což nás přivádí k dalšímu zjevnému faktoru. Pokud jste muž, je pravděpodobnější, že budete vraždit. Ženy tvoří polovinu populace, ale páchají jen 14,7 % všech vražd. Ale proč?

Vraždění je riskantní a může mít vážné následky, například nemožnost přístupu k dětem. Studie dětské úmrtnosti na 28 populacích po celém světě za období 300 let zjistila, že ztráta matky významně snižuje šanci dítěte na přežití. Při ztrátě otce to ale neplatí. V důsledku toho existují teorie, že z pohledu předání vašich genů toho ženy mají v sázce více, když spáchají vraždu. Ale proč vůbec vraždit? Je to kontroverzní, ale někteří vědci tvrdí, že v naší evoluční historii výhody vraždy převažovaly nad rizikem, a naznačují, že vraždění bylo evoluční strategií.

Studie čtyř milionů zaznamenaných smrtí u více než tisíce druhů savců zjistila, že čím vyvinutější druh, tím narůstalo smrtící násilí a že primáti včetně lidí mají 6× vyšší pravděpodobnost, že zavraždí člena vlastního druhu, než ostatní zvířata. Počet vražd mezi lidmi se dramaticky snížil.

Ve středověku, který je považován za nejnásilnější, bylo 12 % všech zaznamenaných smrtí připisováno vraždám. Porovnejte to s dneškem, kdy je to jen 1,33 %. 33 % vražd není nikdy objasněno, což je děsivé. A s moderními technologiemi je těžké poznat, co je skutečné a kdo co udělal. Máme nové video, kde ukazujeme přesvědčivé výtvory umělé inteligence. Poznáte, co je skutečné a co vytvořila umělá inteligence?

Odkaz je v popisku. Je to děsivé a v komentářích nám píšete, že jste to často nepoznali. Děkujeme za zhlédnutí, odebírejte nás, máme nové video každý čtvrtek. A za týden vám přineseme další vědu. Zatím.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Uz som bol v situacii keby by som mozno zabil. Bolo to v sebe obrane a som rad ze som tak neucinil.

27

Odpovědět

typickej slovak a honeni si ega takovyma zvastama. Facepalm kapitana Pickarda na tohle nestaci...

413

Odpovědět

Zkuste jit na úřad vyřídit stavební povolení, nebo chtít něco vyřídit s ČEZem, to je z člověka sériový vrah raz dva.

263

Odpovědět

tři a čtyři.

011

Odpovědět

Tie všetky údaje a štatistiky mi neprídu vôbec relevantné, sú zaujaté, neúplné a jednostranné

68

Odpovědět

Vítej v moderní vědě. Hromada dat seskupená do pěkných grafíků, ale nakonec víme stejný prd jako předtím.

127

Odpovědět

Osobně si myslím že každý je schopen vraždy . Je to jen otázka stimulu . Třeba já bych toho byl schopen pokud by někdo ohrožoval moje dítě .

172

Odpovědět

Pak by se nejednalo o vraždu.

63

Odpovědět

+Daniel99Mě moc nezajímá, jak si to komplikovaně zadefinoval zákon. Pro mě, pokud mým přičiněním zahyne člověk, pak je to vražda. Pak už se dál můžeme bavit, jestli to bylo omylem, v sebeobraně apod.

83

Odpovědět

+jjkDiskuse, bez respektování definic, nemá jiný smysl, než v utvrzování se ve vlastním názoru.

22

Odpovědět

nastuduj si pojem vrazda

34

Odpovědět

Zastřelit člověka, který drží tvému dítěti u hlavy zbraň, není vražda. Pokud tvrdíš, že by jsi pro své dítě vraždil, jsi nemocný a měl by ses léčit, dřív než to uděláš. Vraždit pro své dítě by bylo něco ve stylu "utopil jsem sousedovo dítě, protože ho to mé nemá rádo" a to není v pořádku nebo myslíš, že ano?

56

Odpovědět

+PB01V právu se vraždou rozumí zločin spáchaný člověkem na jiné lidské bytosti, jenž způsobí smrt bez právního ospravedlnění (resp. v širším pojetí bez morálního ospravedlnění) a je vykonán s úmyslem zabít.

Vražda je usmrcení druhého člověka . Poté nastupuje právo ospravedlnosti . Jak už jsem napsal : Každý má v sobě vraždu . Je to jen otázka stimulu .

10

Odpovědět

+FluttershyTo není správně pochopená definice, mladý pane.

21

Odpovědět

+FluttershyJe jedno, jak to definuje zákon, protože zákony se liší. Zde je to o etické debatě. A tam je jasné, že vzít život za cokoliv jiného, než je život, je vražda.
Pokud někdo ohrožuje tvé dítě, ale ne na životě, pak se jedná o vraždu. a i kdyby na životě, tak máš možnost ho sejmout do kolene a ne do srdce, atd atd.
Eticky je to vždy vražda. Brát cizí život nemáme právo nikdy, i v sebeobraně nebo válce.

11

Odpovědět

Pánové :-) Pořád nechápete co jsem chtěl říct . Já se nepouštěl do definice vraždy ale její podstaty . Zabití jiného člověka . To je to co v každém v nás je . Nedá se tomu utéct . Někdo potřebuje vetší někdo menší stimul .

00

Odpovědět

+FluttershyVyjádřil jste názor na schopnost zabití pod otázkou zabývající se schopností spáchání vraždy.

00