Dokáže vás umělá inteligence ošálit?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
63 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 055

Technologický pokrok jde kupředu mílovými kroky a ruku v ruce s ním se vyvíjí i umělá inteligence. Dokážete poznat, co vytvořil počítač a co je skutečné? Napište nám do komentářů.

Přepis titulků

Tuto epizodu sponzoruje SimpliSafe. Která z těchto tří tváří je podle vás nejstarší? A, B, nebo C? Odpověď zní: Ani jedna, protože tito lidé se nikdy nenarodili. Tyto tváře vytvořila umělá inteligence. Vezměte v potaz umělou inteligenci a podívejte se na tyto obrazy. Který podle vás vytvořila umělá inteligence? Obraz A, nebo B? Vzdáváte to? Nápověda je v podpisu. Umělá inteligence odhalena!

Ale někomu se ten obraz líbil, protože se prodal za 432 500 dolarů. Než vysvětlíme, jak tyto obrazy vznikají, koukněme se na tyto obrázky ovoce. Asi už tušíte, že jeden z nich není pravý, ale který? Jablka, nebo pomeranče? Falešná jsou jablka. Systém má k dispozici stovky obrázků, ze kterých se učí. Pak se rozdělí na dva podsystémy. Práce systému 1 je vytvořit přesvědčivý obraz jablka a práce systému 2 je zjistit, které obrázky jablek jsou falešné.

Tomuto systému se říká generativní kompetitivní síť. Pokud selže systém 1, vylepšuje své schopnosti kreslení jablek, a pokud selže systém 2 v identifikaci podvrhu, musí vylepšit svou schopnost podvrh najít. Díky této zpětné vazbě vznikají velmi uvěřitelné obrázky. Teď se uvolněte a poslechněte si hudbu. A zkuste si tipnout, kterou složil počítač. Skladba A byla vygenerovaná počítačovým programem jménem Emily Howell, který vznikl v 90.

letech a pomocí hudební knihovny vytváří originální nahrávky. A skladba B? Tu složil Johann Sebastian Bach. Díky větší knihovně hudby získá systém více dat na učení a totéž platí u videa. Protože nahráváme na internet obrovský objem videa, začínají neuronové sítě vytvářet uvěřitelná falešná videa. Zde je video 44.

prezidenta Spojených států, Baracka Obamy. Nejsme již lapeni v minulosti, ale můžeme si zvolit svou budoucnost. Ale s naším imigračním systémem je něco v nepořádku. A všichni to ví. A tady je další. Není to ani týden od nejhorší masové střelby v dějinách USA. A my myslíme na všechnu tu ztrátu a zármutek, které cítí lidé v Orlandu. Které z těchto videí je pravé? Video A, nebo B? Video B je vygenerované pomocí umělé inteligence, jedná se o tzv. deep fake. Pomocí 14 hodin záznamu z prezidentových pravidelných projevů je neuronová síť schopna vytvarovat Obamova ústa a použít audio z předchozích projevů.

Ale umí umělá inteligence vytvořit přesvědčivé audio? Poslechněte si tento telefonát. Jak vám mohu pomoci? - Haló? - Zdravím, jak je? Zdravím, chci se zeptat, jaká je vaše dnešní otevírací doba. Od 10:00 do 18:30.

Dobře, díky za váš čas. - Není zač. - Nashle. Poznáte, který volající je člověk? Hlas B, který se ptá na otevírací dobu, je falešný. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ty telefonáty sice pokročile vychytávají kontext, nicméně obsah těch nahrávek se skládá i z celých vět a tyhle programy zatím umí jen objednávat rezervaci v restauraci a kadeřnictví (Google Duplex).

00

Odpovědět

Jak člověk hltá informace na internetu, často to zase tolik nesleduje a pak se snadno nechá ošálit. Drobné nedokonalosti mohopu být zakryty kvalitou videa/obrázku a člověk už neví. Takhle komparativně je to celkem jednoduché...zvlášť, když vám pustí kus kompozice J. S. Bacha k porovnání. Ale v běžném životě to člověk ani nerozezná. tím se digitální záznamy stanou nevěrohodným materiálem, stejně jako snadno padělatelné peníze.

21

Odpovědět

stanou? však nevěrohodnýho je 80% internetu :D

30

Odpovědět

AI mě nikdy nepřestane udivovat. Vezměte si třeba http://seoi.net/penint kde můžete cokoli nakreslit, a AI to rozpozná a dokončit za vás. (Pokud se splete, prostě zatřeste oknem)

222

Odpovědět

Co tedy lidská inteligence dokáže a ta umělá ne? Čím se lišíme?

01

Odpovědět

Umíme navrhnout a vytvořit AI. Zatímco AI neumí navrhnout ani vytvořit tu naši :)

21

Odpovědět

+AlfikJsi si jist??

01

Odpovědět

AI je este v plienkach
Ale roboty sa zlepsuju riadne, hlavne ked ich funduje armada lol
https://www.facebook.com/wired/videos/vb.19440638720/2074973839255476/?type=2&theater

03

Odpovědět

Vo všetkých prípadoch som sa trafil, ale aj tak to je pôsobivé.

26

Odpovědět

nedokáže

02

Odpovědět

zatím

00

Odpovědět

U poslední minuty jsem si ublinkl !!!

014

Odpovědět

A to jako proč?

21

Odpovědět

+Anonymní korektorkaZjistil kdo je jeho otec, možná...

01

Odpovědět

+Anonymní korektorkaProtože jsou teplí :D

20

Odpovědět

+AlennKonečně trefa.
Ten fousatej to dává najevo tím mně odporným afektovaným stylem.

13

Odpovědět

+mykanecNo mně se chce blít spíš z takových názorů než z nějakých teploušů

10

Odpovědět

Confusion lvl 100

03