Proč vznikají nepokoje?SciShow Psych

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:67
Počet zobrazení:3 311

Události posledních dní daly vzniknout mnoha nepokojům a demonstracím po celém světě. Jak ale takový dav vzniká, jak myslí, kým je tvořen a jak ho nejlépe zklidnit zkoumá nový díl SciShow Psych.

Studie:

Definice nepokojů

Londýnské nepokoje

Kolektivní chování

Kontrola nepokojů

Přepis titulků

Svět není vždy to nejkrásnější místo a ne vždy se k sobě chováme hezky, což vedlo k mnoha protestům, od stávek až po srazy před vládními úřady. Většina protestů je docela klidná, ale občas začnou být ničivé a davoví psychologové se už dlouho snaží přijít na to, proč lidé někdy zajdou příliš daleko a začnou převracet auta a rabovat krámy. A zdá se, že to hodně souvisí s rizikem a skupinovou identitou.

Nepokoje obvykle začnou měsíce nebo roky po sociálních či politických problémech, jako při nepokojích v Anglii v roce 2011, které vypukly po letech napětí mezi lidmi a policií. Pak přijde katalyzátor. Tehdy policie zastřelila muže jménem Mark Duggan. To bývá poslední kapka, která vyžene lidi do ulic. Ale i když se naštvaní lidé shromáždí, neznamená to, že dojde k nepokojům. Pokojných protestů se často účastní i naštvaní lidé.

Každý dav je jiný a je několik způsobů, jak násilí může začít. Někdy dochází k nepokojům kvůli emocionálně nabitému určení rizika. Několik lidí se rozhodne, že dav je dost velký a naštvaný, že pokud začnou řádit, všichni je budou následovat. Také věří, že kvůli množství lidí je riziko zatčení nízké, takže můžou hodit kámen do okna nebo zapálit auto a ostatní se pak snadno přidají. Někdy může být katalyzátorem i to, jak policie zachází s davem.

Většina naštvaných davů je kombinací násilných a mírumilovných lidí a většina lidí vlastně ani nechce způsobovat zkázu. Jisté studie zjistily, že policie často jedná s celým davem jako nebezpečným a když je policie nepřátelská, může to být jiskra, která poklidné členy davu vyprovokuje. Ale bez ohledu na to, jak vzpoura začne, musí tu být něco, co násilí podpoří. Možná jste slyšeli o kolektivním chování, kdy vzbouřenci zapomenou na svůj morální kodex a začnou slepě následovat dav, ztratí svůj smysl pro sebe.

Hodně psychologů si myslelo, že to je případ protestujících, protože to zní celkem logicky, ale desetiletí výzkumu nenašla dost důkazů pro kolektivní chování během nepokojů a koncem devadesátých let byla tato myšlenka zavrhnuta. I když se vzbouřenci nerozhodují nejlépe, lidé se nestanou nemyslícími ničícími zombíky, jakmile se rozbije první okno.

Místo toho často jednají ze silného pocitu skupinové identity. Vzbouřenci jsou spojeni silnými hodnotami a často se spojí proti stejné věci, jako je skupina ve vládě nebo jiná autorita. Když tedy vypuknou nepokoje, není to proto, že se lidé zapomenou, místo toho se snaží jednat v nejlepším zájmu skupiny. Nepokoje stojí na jednotlivcích a někteří lidé využijí davu k páchání bezduchého násilí. Ale jako celek jsou si lidé vědomi svých rozhodnutí během nepokojů, i když nejsou ta nejbezpečnější.

Kvůli velikosti a ničivosti davu se pokračování v nepokojích může na chvíli zdát jako málo rizikové, ale v určitém bodě, často když dorazí policie, se může zdát nebezpečnější. O nejlepším způsobu, jak zvládnout nepokoje, stále nemáme jasno. Ale doufáme, že hrozba zatčení bude tak vysoká, že naruší věrnost skupině a ulice se nakonec vyklidí. Nejlepším způsobem, jak zabránit násilí a ničení během nepokojů, by bylo zamezit, aby nepokoje vůbec začaly, ale na to nemáme žádný spolehlivý způsob.

Někteří psychologové navrhli, aby úřady hovořily se svými komunitami, aby neměly potřebu se vzbouřit, když nejsou slyšet. Ale vždy budou alespoň občasné nepokoje, dokud neuděláme dvě věci. Zbavíme se vší nespravedlnosti, na to to zatím nevypadá, ale zní to fajn, nebo zakážeme lidem, aby se přestali svobodně projevovat. Svoboda je fajn, takže asi ne.

Takže nejlepší je se o sebe starat a podporovat se a zajistit, že bude každý hlas slyšet. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zajímalo by mě, jestli existují příklady toho, kdy se nepokoje rozjely a policie je úspěšně zastavila. Nemyslím tím za cenu extrémní brutality ala Čína. Přijde mi, že se policie v USA zmůže akorát na kontrolovaný ústup a nechá si klidně i zapalovat policejní auta.

41

Odpovědět

Lebo niekto na vrcholnych miestach nieco doyebal. Skody sposobene by mal preplacat stat, pretoze je priamo zodpovedny za situaciu, ma vsetky moznosti ako im predist no neucinil tak.

17

Odpovědět

Tenhle člověk vyniká pravidelně v tom, že vysvětlí mnohokrát vysvětlené velmi nezáživnou cestou. Stojí před fialovým plátnem a jen rychle kecá, občas hodí obrázek z fotoshopu. Srovnejte to třeba s tímhle- stejné téma, ale daleko chytlavější: Jak zastavit nepokoje
Tamto je dva roky staré a ještě si na něj vzpomínám, tohle jsem viděl před 5ti minutama a už si jen matně pamatuju co tam říkal.

BTW příště bych doporučil se kouknout do vyhledávání, jestli tu už podobný video nebylo, ať nemusíte překládat podobnou věc dvakrát.

719

Odpovědět

1. Asi jsi to trochu nepobral. Tohle to video to bere to trochu z jiný perspektivy.
2. Není to fialové plátno, ale zelené plátno s přidaným obrazem pomocí počítače.
3. Píše se Photoshop.
4. https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Croydon_Riots_2011.jpg
https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:20081106_Executive_Yuan_Human_Rights_Sit-in.jpg
Co z použitých fotek z videa je Photoshop?
5. To, že v druhém videu mluví pomaleji neznamená, že je lepší, jen je vytvořené pro pomalejší lidi, kteří zpracovávají informace trochu pomaleji.
6. "ti" se za číslovku nepíše. To ví i moje sestra, která chodí na základní školu.
7. Můžeš se plést v jednom komentáři ještě víc?

179

Odpovědět

+WTF1. Asi sis nepustil celý video (napsal si celkem dlouhý komentář 11 minut po mně, ikdyž to video má 10 minut...), od 2:30 minuty se probírá prakticky to samý... Píšu stejné téma-nevylučuju jinou perspektivu.
2. Nejsem dement, vím, že je ze zelený, ale my vidíme fialovou.
3. Ingliš?
4. Jsou tam dvě (nebo víc?) fotky, tleskám... mluvím o věcech jako 1:39
5. To se ani komentovat nedá.
6. Au.
7. Bod 2 až 6 jsou čistě jen snaha shodit mě. Nauč se normálně komunikovat, tady nejseš před holkama na střední.
Jsem dement, že vůbec něco píšu. Už sem chodím 10 let a kvalita diskutujících jde prakticky pořád jen dolů díky namachřenem frajírkům jako seš ty.

Játro- Já tohohle trotla potkávám jen na VČ, tak nemůžu hodnotit youtube, když se tam ale podívám na tohle video, tak to tam má 110k shlédnutí. To mi jako moc nepřijde a když to srovnám se mnou poslaným videem, který jsem teď zjistil, že má 4M a 5x víc odběrů, tk si myslím, že tuhle bitvu jsem vyhrál.

1114

Odpovědět

+WasIstDas1. To video jsem viděl už před pár měsíci.
2. Tak neříkej "plátno"
3. Ne, skutečný název programu
4. Nevím, co ti vadí.
5,6. Podle tvého slovníku se nedivím.
Jsi dement, protože jeden z těch nemožných diskutujících jsi evidentně ty. Ale to by ses na sebe musel někdy podívat kriticky.

1010

Odpovědět

+WTFJá napsal slušně svůj názor (se kterým je v pořádku nesouhlasit-např. Játro), zatímco tvůj příspěvek je z většiny opravování gramatiky, slovíčkaření a argumentační fauly. Nakonec mi řekneš, že jsem dement... Jojo, já jsem ten, co tady ničí diskuze...

Játra-S první větou souhlasím (ikdyž zrovna u vzdělávacích kanálu to tak většinou je). S druhou už tolik ne, neboť Wendover víc brousí do politiky, tudíž dostal mínusy od druhý strany. U jiných jeho videí, na který jsem náhodně teď kouknul má přes 97% snad pokaždý.

59

Odpovědět

+WasIstDasTo jsou ale tvoje domněnky, které nijak nevyvrací, že SS Psych je lépe hodnocený kanál, nejen u tohohle videa. Ve vyhledávání je dokonce tahle epizoda víš než Wendover, takže je i víc na ráně. Bohužel, tenhle argument neprojde.

55

Odpovědět

+WasIstDasDementem ses nazval sám. Já ti jen dal za pravdu, takže si nestěžuj. Žádné argumentační fauly tu nejsou, jen nedokážeš přijmout, že se ti špatně pobírají slova od člověka, který nemluví pomalým zenovým hlasem, kterým by mohl uspávat hady. Crash Course, vlogbrothers, SciShow a další kanály na kterých je mají určitě tolik odběratelů a dobré hodnocení kvůli tomu, že tolika lidem vadí jeho projev. Měl by sis přiznat, že v tomhle názoru budeš ve velké menšině. Přiště si zjisti víc informací než něco napíšeš. Díky.

44

Odpovědět

+WTFTo, že si tak řeknu já, neznamená, že mi tak budeš říkat ty. Víš vůbec co to ten faul je? Asi ne, hádám, že sis to teď musel hledat. A pořád vůbec nechápeš, že se nesnažím mluvit za všechny. Já napsal pouze SVŮJ vlastní názor na jeho videa na VČ, tak proč si mám něco hledat na youtube? A je mi jasný, že se mnou lidi nesouhlasej. Tyhle obě věci jsem už psal (viz předchozí), tak nechápu, proč to musím psát znovu... A teď kdo má problémy s chápáním...

Končím, odcházím, už se nevrátím. Nebudu se tady obhajovat za to, že jsem si dovolil vyjádřit svůj názor.

BTW Játro- záleží co tam zadáš do vyhledávání, protože ty videa nemaj stejný jméno. Když napíšeš "Riots why" tak máš pravdu, když napíšeš "Riots how" je první wendover. A když napíšeš neutrálně jenom "Riots", tak Wendover tam je někde kolem 30. místa zatímco Scishow, tam vůbec není.

14

Odpovědět

+WasIstDasProč ti tak nemůžu říkat, když se tak sám identifikuješ? Zase si věci nepromýšlíš. Odcházíš, protože vidíš, jakou tady máš mizernou podporu od ostatních. Pointa je v tom, že než začneš někoho osočovat, a klidně si mluv jen za sebe, že dělá svou práci špatně, tak si nejdřív rozšiř obzory a neobhajuj tu kanál o kterém
máš informací stejně malou měrou. Pak tě tu nebudou muset lidi opravovat a ty si tu nebudeš stěžovat nad opozicí.

45

Odpovědět

+WasIstDasKdyž napíšu "riots", tak tohle video je v první desítce.

34

Odpovědět

+WasIstDasVětší sledovanost nerovná se větší kvalita. Wendover video má na YouTube 87,4 %, tohle 97,8 %. Smůla, ale zkusils to. ;)

75

Odpovědět

Jo, vysvětluje to velice nezáživnou cestou. Proto má na YouTube několik naučných kanálů s milióny odběrateli, protože neumí věci dobře podat. Make sense.

115

Odpovědět

Mluvíš tu o dementech, ale sám se tak chováš.

53

Odpovědět

Lebo ich platí Soros :D

313

Odpovědět

JEDNODUCHÉ VYSVETLENIE:

pretože sa občas to protestu zamiešajú extrémistický k****i, ktorý plánovali od začiatku daný protest premeniť na vlnu dlhých nožov.

Tie psychoogické pičoviny uplatníte tak v 5% prípade ale v tomto.

111