Jak zastavit nepokojeWendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:176
Počet zobrazení:8 173

Mnoho demonstrací se může zvrhnout v nepokoje, když demonstranti obrátí násilí proti jiným skupinám nebo proti majetku. Policejní těžkooděnci tomu mají zabránit... tak trochu. Na příkladu z Charlottesville se dozvíte, jak policie v těchto případech postupuje a co je vlastně jejich cílem.

Pokud máte rádi videa, která pro vás překládáme na VideaČesky, dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa v kategorii Zájmové weby. Díky za vaši přízeň!

Přepis titulků

VAROVÁNÍ: V TOMTO VIDEU SE OBJEVUJE NÁSILÍ, URÁŽKY A JINÉ ÚTOKY Charlottesville se před dvěma měsíci zmítal v chaosu. V ulicích propuklo násilí, když se skupina bílých rasistů, neonacistů a krajně pravicových demonstrantů střetla se svými odpůrci. Někteří prohlašovali, že za násilí je odpovědná policie. Policisté mají veškeré možnosti. Dostávají zaplaceno za přesčasy, mají rizikové příplatky a každý z nich má vybavení v hodnotě desítek tisíc dolarů.

Stojí tady a celý den hlídají prázdnou ulici. Ale abyste lépe pochopili, proč demonstrace skončila tak, jak skončila, musíte pochopit, jak funguje potlačování nepokojů. Základním problémem s potlačováním nepokojů je, že policistů není skoro nikdy víc než protestujících. Policie si musí uměle vytvořit výhodu. Ta je z části psychologická. Snaží se vzbudit dojem, že policie může zvítězit.

Vybavení těžkooděnců je záměrnědehumanizující. Protože jsou obrněni od hlavy k patě, jen těžko odlišíte jednu osobu od druhé. To vytváří psychologickou bariéru mezi policií a výtržníky. Studie ukázaly, že toto vybavení u protestujících i policistů vyvolává pocit, že je policie silnější než ve skutečnosti. Je také prokázáno, že chování těžkooděnců zvyšuje vnímání jejich síly.

Těžkooděnci vždy pochodují a jednají jako skupina. Když jednají jako kolektiv podobně jako protestující mají pocit, že je síla kolektivu na jejich straně, čímž se vyrovnají početnějšímu davu. Nejběžnější formace těžkooděnců vypadá takto. Ve snaze vyhnat dav z určitého místa přední řada pomalu postupuje a vytlačuje výtržníky svými štíty a obušky.

Následuje je velitel skupiny, který vše organizuje. Na tomto záběru je to nejspíše tento policista. Hned u velitele se nachází pár policistů se slzným plynem. Zde jeden je. Mají slzný plyn nebo pepřový sprej, který vypustí přes přední řadu na všechny demonstranty, kteří se chtějí prát. Za nimi je skupina zatýkajících policistů. Když se přední řada setká s obzvláště agresivním výtržníkem, rozestoupí se, pustí výtržníka dál, a poté ho policisté z této skupiny zadrží a odvedou do vazby.

Na konci je zadní voj, který skupinu chrání a může nahradit přední voj, pokud je unavený. Na těchto demonstracích propuká násilí ze tří důvodů. Dav je anonymní, anonymita podněcuje násilí a násilí potlačuje následky.

V davu se ztrácí jednotlivci. Když jste jedním z davu, nepřemýšlíte ani nejednáte jako jednotlivec. Skupina lidí se stejným cílem a stejným způsobem myšlení si vyvine kolektivní mysl. V davu lidé nepřemýšlejí nad následky stejně, jako když jsou někde sami. Existuje tu jakési nakažlivé smýšlení. Podobně jako na stadionu nebo v klubu lidé jednají jinak, než je běžné, protože tak jednají i ostatní okolo.

Je to jakýsi tichý nátlak okolí. Jednotlivci podvědomě zvyšují svou agresivitu, aby se vyrovnali svým vůdcům. Osoby v davu řídí spíše instinkty. Jednotlivec mizí a stává se součástí skupiny. Když propukne masové násilí, jednotlivci jsou trestáni méně. Mají menší pocit trestuhodnosti, protože policisté zatýkají méně než obvykle.

Během nepokojů nemohou policisté zatknout každého. Cílí na vůdce, na ty nejnásilnější demonstranty. Je to jako útěk před medvědem. Nemusíte být rychlejší než medvěd, musíte být rychlejší než nejpomalejší ze skupiny. Desítky až stovky lidí v Charlottesville spáchaly násilné činy, které by jindy vyústily v zatčení, ale policie zatkla pouze 8 lidí.

Policie musí být při usměrňování protestu velmi opatrná. Cílem policie je zastavit nebo zpomalit nepokoje, avšak masivní zatýkání by násilí spíš podpořilo. Pokud by například v Charlottesville policie zasahovala příliš tvrdě, směr násilí by se mohl otočit a členové obou skupin by mohli otočit svou agresi proti policistům. Policisté nikdy nechtějí být vnímáni jako nespravedlivý činitel. V případě nepokojů je to nebezpečné.

Musí opatrně balancovat na hraně příliš slabé a příliš silné reakce. Co se tedy v Charlottesville zvrtlo? Proč zde propuklo takové násilí a mohli mu policisté zabránit? Shromáždění pravice mělo začít v poledne, ale už v 9 ráno se zde nacházely stovky demonstrantů obou stran. Policisté v tu dobu nebyli připraveni. Nebyli ve správných uniformách a nebyl jich dostatek. Původním plánem bylo fyzicky oddělit obě skupiny na opačných stranách parku Emancipation v centru města.

Bariéry byly připraveny, ale nikdo zřejmě nebyl připraven na takový počet lidí. Shromáždění pravice bylo schválenou akcí. Přítomnost skupiny v parku byla naprosto legální, ale město je tu příliš nechtělo. Město se snažilo zrušit schválení demonstrace, pokud skupina neslíbí, že se přesune do blízkého McIntireova parku, kde je mnohem větší prostranství.

Organizátoři shromáždění se proti tomu úspěšně bránili u prvoinstančního soudu a získali povolení ho uspořádat přímo zde v centru. V něm prostě nebylo pro takový počet lidí dost místa. Základním problémem byla čísla. Charlottesville je malé město. Žije v něm méně než 50 tisíc lidí. A počet policistů tomu odpovídá. Přestože demonstrantů byly tisíce, policistů ve městě bylo méně než 130.

Navíc v Charlotesville těžko mohli mít nějaké zkušenosti s nepokoji. Není to velké město s častými protesty. Pro mnoho policistů to mohlo být poprvé, co vytáhli své vybavení těžkoděnců do akce. Nemohli si dovolit, aby se násilí otočilo proti nim. Velitel policie o své taktice příliš nemluvil, ale experti tvrdí, že nedostatečná prvotní reakce stála za tím, že násilí zůstalo mezi protestujícími skupinami a neobrátilo se proti policii.

Ve Virginii se smí nosit zbraně na veřejnosti a mnoho protestujících mělo útočné zbraně. Vyhrocená situace mohla skončit ještě větším masakrem. V 11:40 Virginská policie prohlásila shromáždění za nezákonné a od té doby bylo nelegální se ho účastnit. Následně začal opatrný proces rozpuštění protestu. Je velmi důležité, jakým způsobem protest rozpustíte. Špatný postup může vyústit ve ztráty na životech.

Prvním krokem bylo vyklizení parku Emancipation. Bylo to symbolické i fyzické centrum protestů. Oznámili, že shromáždění se stalo nelegálním. Toto shromáždění je nyní nelegální. Ve jménu zákona se okamžitě rozejděte. Poté se postupně začali rozestupovat směrem ven, čímž vytlačili každého, kdo se chtěl prát. Strategicky odvlekli nejnásilnější osoby z veřejného prostranství.

Zde můžete vidět muže v červeném, jak je zatahován skrz přední voj policistů. Nejspíše byl odveden do vazby policisty za předním vojem. Zřejmě to on vyvolával násilí. Byli tu další agresoři vyostřující situaci jako tento muž s vlajkou, u kterého však policisté neriskovali narušení formace, aby ho odvedli do vazby. Tím by mohli vystavit policisty agresi davu. K vyhnání zbylých osob z parku byl použit slzný plyn. Slzný plyn je natolik efektivní, protože nepříjemný pocit vytrhne lidi z davu a způsobí, že se začnou bát sami o sebe.

Už nejsou součástí masy, ale začnou opět jednat jako jednotlivci. Park byl nakonec vyklizen, ale nepokoje pokračovaly v přilehlých ulicích. Důležité bylo, že se policie nesnažila potlačovat samotné demonstranty. Snažili se potlačit násilí, ale ne projev lidí. Kdykoliv těžkooděnci zasahují, vždy chtějí nechat únikovou cestu pro demonstranty, kteří toho už mají dost a chtějí odejít.

Těžkooděnci vypadají a jednají tak výhružně, aby donutili demonstranty odejít. Přesně takto zastavíte nepokoje. Donutíte lidi odejít. V Charlottesville se po vyklizení parku Emancipation mnoho pravicových demonstrantů přesunulo na jiné místo, zatímco jejich odpůrci začali pochodovat v přilehlých ulicích.

Po mnoha hodinách násilností se od sebe skupiny přirozeně odtrhly a tím zvýšily možnost vymáhání toho, že je protest nelegální. Policie měla plán, jak od začátku od sebe oddělit protestující skupiny. Ale to byl hodně idealistický plán. Bylo naivní si myslet, že se vášniví a agresivní demonstranti budou zdržovat ve vyhrazené oblasti. Těžko říct, zda policie mohla odvést lepší práci a zabránit násilnostem. Je jisté, že ve svém postupu byli maximálně opatrní.

Někteří to považují za klad, když zváží jejich nezkušenost s nepokoji a početní nevýhodu. Techniky těžkooděnců jim mají dodat výhodu, když žádnou nemají. Jejich úlohou je zabránit škodám na majetku, zraněním a úmrtím. Ale musí hrát opatrnou hru na ostří nože, aby se násilí neobrátilo proti nim. Pokud jsou vystaveni přímému násilí, nemohou bránit násilí na dalších místech. Policie je v pozici, kdy je kritizována za slabou reakci i za příliš silnou reakci.

Přiměřenou reakci si každý člověk představuje jinak. Takže je téměř nemožné, aby proběhla demonstrace, po které policie nebude kritizována. Charlottesville se nacházelo v nezáviděníhodné situaci, kdy tisíce lidí zamířily do malého města na nejnásilnější a nejvášnivější protest tohoto desetiletí. Nejlepším vyhodnocením policejní odezvy může být výsledek protestů.

Nebylo zde úmrtí, kterému by mohli zabránit a škoda na majetku byla minimální. USA a spousta jiných států na světě si zakládá na svobodě slova. Tito policisté mají nezáviděníhodnou úlohu rozhodovat o tom, kde končí svobodný protest a kde začíná násilné chuligánství. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Na rozehnání demonstrantů bylo potřeba umělé nukleární zbraně"

11

Odpovědět

First Amendment Grounds určitě není prvoinstanční soud.

00

Odpovědět

Pár skunků hozených do davu ho rozpráší jedna báseň, jen hrozí, že se slovy "fuj to je smrad" utečou.

21

Odpovědět

Nejlepší řešení je nechat je se pobít, třeba i vybít, a bude klid. Na obou stranách (ačkoliv média nadávají jen na pravici, i levice je plná radikalizovaných idiotů) jsou lidé, bez kterých by bylo asi i lépe.

613

Odpovědět

Jenomže většina lidí tam chce fakt jen demonstrovat, ne se nechat omylem zabít. Samozřejmě, že pokud by se pořádali místo demonstrací deathmatche, tak by většina rozmyslela, jestli půjde, ale to by se zase moc neslučovalo se svobodou slova...

211

Odpovědět

ja som si myslel, že ťažkoodenci su cvičený len na taketo akcie - byť LEN ťažkoodenec , alebo je to len v USA (včera vypisoval pokuty za rýchlosť, dnes rozháňa davy)?

54

Odpovědět

V ČR také existuje SPJ, která má zkušenosti a zasahuje např. při fotbale. Ale v momentě kdy příjde něco velkého, třeba zasedání MMF v Praze ( tehdy tuším SPJ jako taková ještě samostatně nefungovala ale pro tento mylšenkový experiment to opomeneme) tak prostě početní stavy nestačí a do akce musí i policisté kteří normálně " těžkooděnce" nedělají.....

40

Odpovědět

+420Při zasedání MMF v Praze SPJ existovalo. Nicméně v naprosto nedostatečném počtu na zvládnutí takové akce. Proto bylo povoláno do Prahy všechno co se dalo. Vybavení mimo SPJ bylo velice špatné. Také proto se od téhle akce začalo s lepším vybavováním KPJ (krajských pořádkových jednotek). KPJ jsou přesně ti policisté co běžně mají na starosti jiné věci než práci "těžkooděnce". V současné době existuje již více SPJ viz třeba http://pavlas.mypage.cz/

10

Odpovědět

Ber to tak, že je to malé město. Ti si nemůžou dovolit udržovat stálou jednotku těžkooděnců. Bylo to i ve videu, město má padesát tisíc obyvatel a sto řicet policajtů. Možná by šlo povolat posily z jiných měst, nebo z hlavního města, ale jak říkal ve videu, nikdo netušil, že se to tak zvrhne a že tam bude tolik lidí. A pak už asi bylo pozdě. Jinak je to jak říkáš, v pondělí rozdává pokuty, v úterý rozhání davy. Jenže jejich policie má taky trochu jinou úroveň výcviku a platu.

40

Odpovědět

Měli rovnou nasadit jaderné zbraně a pár jich rovnou poslat do Ruska, Číny, Iránu a bylo by to. ;-)

012

Odpovědět

a bylo by co?

51

Odpovědět

+aaavhFallout Real

00

Odpovědět

Zabudol si na nasadenie medveďov :P Inak ďakujem za super video a preklad ;)

01

Odpovědět

jak? jednoducho... zakázať socializmus... nebudú ani slniečka, ani náckovia.. obe skupiny extrémistov sú socani... jaksi som ešte nepočul o kapitalistických nepokojoch :D

317

Odpovědět

To proto, že socialismus je o lidech, zatímco kapitalismus o ziscích. A pytle plný peněz ti na demostrace nepříjdou.

54

Odpovědět

+šlomo:D :D :D že o ľuďoch :D nj...socani milujú ľudí...pozri na nich... neomarixistický láskumilovný na jednej strane, národne socialistický na druhej strane, Stalin pár mega, Adolf pár mega, Mao pár mega... tí socani tý tych ľudí proste milujú...až na smrť :D

79

Odpovědět

+ehmAsi si to nepochopil :) socialismus je o lidech, nikdo ale neříkal že je vůdce musí milovat omg, spíš ví jak je ovládat.

00

Odpovědět

wendover je fakt dobrej, pomale dabing.. ideal

131

Odpovědět

Pořádnej teleskop napraví nejednu makovičku vítačů, neziskovek a dalších poťapaných sluníček. A nakrmit je pepřákem!

1121

Odpovědět

A taky všech fašounů, hooligans, holejch hlav a dalších super existencí. A vodní dělo na vychladnutí.

275

Odpovědět

+nějakej agentano...všetkých socanov

12

Odpovědět

Chybka prekladu v prvej vete :p

00

Odpovědět

Prvá hovorená veta, nie v tom varovaní

00

Odpovědět

+YntelligenceNejde o chybu, jen jsem titulek upravil, aby seděl časově. ;-)

10

Odpovědět

Demonstrace posledni dobou vypadaji spis jako reklama na fotaky :D Tam bylo urcite vic fotografu nez policajtu :D

440

Odpovědět

niektori ludia su jednoducho primitivne opice

192

Odpovědět

Třeba maďaři

613

Odpovědět

+nevimjmeno2nebo Ty

23