Šílená logistika Formule 1Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:86
Počet zobrazení:17 968

Formule 1 je elitním motoristickým sportem a každý závod po celém světě sledují miliony lidí. Ale napadlo vás někdy, jak probíhá takový přesun z jednoho závodiště na druhé? A co když se závody odehrávají hned týden po sobě a obě závodiště od sebe dělí tisíce kilometrů?

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Crew 2, nová závodní hra od Ubisoftu. Více na konci videa. Žádný sport není tak logisticky náročný jako motosport. Vybavení je důležité u všech sportů, ale u motosportů tvoří lidé jen polovinu z celku. Tou druhou polovinou jsou vozidla. Výkon závodního vozidla se odvíjí od toho, zda máte správné součástky na správném místě a ve správný čas.

Logistika je součástí závodů. Závody mohou být sportem, ale nejsou jen o zábavě. Týmy jsou podniky. Podniky, které mají vydělávat peníze. Nejcennější tým Formule 1 Scuderia Ferrari má hodnotu přes 1,3 miliardy dolarů. To znamená, že tým je ceněn stejně jako technologické společnosti Discrod, Bird Rides a Doordash.

Bohatší týmy jako Ferrari mohou utratit více peněz za dopravu, takže si mohou vozit více vybavení a náhradních dílů, což může při potížích rozhodovat o výhře či prohře. Formule 1 je z mnoha měřítek nejvíce mezinárodní soutěží. Každý rok se odehrává 21 závodů na 5 různých kontinentech, které od sebe někdy dělí pouze týden. Každý rok celou sérii přesouvají zástupy kamionů, lodí a letadel. Ve Formuli 1 závodí 10 týmů, a přestože se závody odehrávají po celém světě, je to vlastně evropský sport.

Osm z deseti týmů je registrováno a funguje v Evropě. Jen indický a americký tým je odjinud. Avšak indický tým má sídlo v UK a tým USA se sídlem v Severní Karolíně má sekundární sídlo v UK, takže mezi závody v Evropě nemusí personál cestovat do USA. Evropské závody se v posledních letech, až na výjimku kanadské Grand Prix, odehrávají v létě v prostředku sezóny.

Díky tomu je evropská část soutěže poměrně logisticky snadná. V Evropě můžete jet autem. Cena dopravy náklaďákem je mnohem nižší než u přepravy letadlem, takže si týmy s sebou na evropské závody vozí celé budovy. Tyto budovy jsou skromně nazývány motodomy, ale například Redbull má třípatrový dům, ve kterém najdete kanceláře, bary i plně vybavenou restauraci.

To vše může být převáženo náklaďáky a složeno za pouhé dva dny. Společně s dalším vybavením, auty, náhradními díly a elektronikou desítky kamionů jednotlivých týmů projíždějí před každým závodem Evropou. Závody se běžně odehrávají jednou za dva týdny v neděli, což dává týmům dost času na přemístění, než ve čtvrtek před Grand Prix začnou přípravy. Ale občas se termíny smrsknou a závody se odehrají dva týdny po sobě. To je ještě větší logistická výzva.

Týmy mají jen tři celé dny k naložení vybavení, přepravě a vyložení. Aby to bylo ještě těžší, poprvé v historii v roce 2018 probíhají tři závody ve třech víkendech za sebou. 24. června se odehrává francouzská Grand Prix v Le Castellet, další týden rakouská v Spielbergu a týden na to se odehrává britská Grand Prix v Silverstonu. Přeprava mezi Rakouskem a UK je nejnáročnější, protože musí ujet kolem 1 500 km, navíc skrz tunel přes La Manche.

Při této cestě má každý náklaďák k dispozici tři řidiče. Jeden řídí a další dva mohou spát v obytném voze, který konvoj doprovází. Tímto způsobem mohou vozy zastavovat jen kvůli tankování. Ale tyto závody jsou logisticky snadné oproti závodům mimo Evropu. To jsou takzvané přeletové závody. Podobně jako v Evropě, i zde se většina závodů odehrává s rozestupem dvou týdnů, ale občas jsou naplánovány hned víkend po sobě, přestože je dělí tisíce kilometrů. Tyto spojené zámořské závody jsou ty logisticky nejnáročnější z celé sezóny.

V neděli 8. dubna se odehrává bahrajnská Grad Prix v Sakhiru a o 7 dní později se odehrává čínská Grand Prix v Šanghaji. Tato dvě závodiště dělí téměř 6 500 kilometrů, ale jako po každém závodě musí v neděli večer vše sbalit a ve čtvrtek ráno už v Číně naplno fungovat. A co hůř, Šanghaj je o 5 hodin napřed, což jim ubírá čas k práci. Avšak ve skutečnosti plánování tohoto přesunu začíná o měsíce dřív.

V lednu 2018, tři měsíce před prvním závodem sezóny, každý z 10 týmů naplní pět sad dopravních kontejnerů. Každá z těch sad převáží třeba židle, stoly, spotřebiče, kuchyňské náčiní a některé vybavení garáží. Toto objemnější a levnější vybavení posílají po moři, protože je to mnohonásobně cenově přijatelnější než přeprava letadlem. Počet kontejnerů se liší podle financí týmu, třeba Red Bull jich bude posílat více, ale obecně každý tým bere tři dvanáctimetrové kontejnery.

Doprava po moři je pomalejší, ale protože těchto sad je pět, vždy je jedna na správném místě ve správný čas. Tyto kontejnery vyslané v lednu dovezou pět sad kontejnerů do dějiště prvních pěti závodů: Melbourne v Austrálii, Sakhiru v Bahrajnu, Šanghaji v Číně, Baku v Ázerbájdžánu a Melbourne v Kanadě. Po skončení závodu je vše zabaleno a posláno do další zámořské destinace, kde vybavení dosud není. Australský se přesouvá do Singapuru, bahrajnský do Ruska, čínský do Japonska, ázerbájdžánský do USA a kanadský do Mexika.

Na konci sezóny, když už není kam kontejnery poslat, odešlou je zpátky do centrály týmu. Během samotného závodu si logistický tým užívá odpočinku, ale před přesunem z Bahrajnu do Číny začíná práce už před závodem. Logistický manažer každého týmu začne tvořit plán přesunu. Rozhodne, v jakém pořadí a v jakém kontejneru jednotlivé vybavení pojede.

Když má hotovo, až do neděle není moc co dělat. V neděli ráno, ještě než závod začne, balení začíná. Mnoho náhradních dílů je během závodu nepoužitelných. Přeci jen celý motor během Grand Prix vyměňovat nebudou, takže jsou to první díly zabalené do kontejneru. Během samotného závodu se toho příliš neděje, ale už 15 minut po skončení začíná velké balení. Auta, která jsou tím nejdůležitějším, se nachází na pozávodní inspekci, zda nebyla použita vylepšení proti pravidlům, ale vše ostatní je připravováno k přesunu.

Všechno vybavení, které chce mít tým v cíli jako první, se zabalí na jednu z tří prioritních palet. Prioritní palety všech týmů naplní první letadlo do Šanghaje. Jen pár hodin po skončení závodu tyto palety zamíří na letiště, kde jsou připraveny na ranní let do Šanghaje. Když letadlo vzlétne, na závodišti už balí poslední věci.

Asi po 6 až 8 hodinách od skončení závodu je vše zabaleno a míří to na letiště. V pondělí v poledne je všech šest Boeingů 747, které přepravují vybavení týmů do Číny, ve vzduchu. Tato letadla si sice pronajala Formule 1, ale týmy stále platí za prostor. V pondělí se do Šanghaje začíná přesouvat i personál. Personál na nižších pozicích letí běžným komerčním letem, ale ti nejlepší závodníci mezi státy mohou cestovat soukromým letadlem.

Po 9 hodinách ve vzduchu ráno přistává první letadlo v Šanghaji. Náklad je vyložen a projde celním úřadem. O půlnoci jsou prioritní palety dopravovány na závodiště. Přes noc pracovníci rozmístí náklad jednotlivých týmů podle přiřazených boxů. Žádný z týmů se palet nesmí dotknout, dokud nedorazí palety všech týmů. Je to z důvodu férovosti a z bezpečnostních důvodů, aby se při přepravování palet kolem nemotalo příliš lidí. V úterý ráno je možné začít montovat.

Každý tým zde má tři prioritní palety a po moři dopravený kontejner. Do prioritních palet neumisťují nejdražší vybavení ani nejdůležitější vybavení, ale to, co musí složit jako první. Základy jejich garáže. Jde třeba o oddělovací zdi, elektrocentrály, většinu IT a komunikačního vybavení. V úterý večer je stavba hotova a opět se týmům znemožní přístup na trať, protože přes noc doručí palety s normální prioritou.

Ve středu kolem 6:00 se týmy vrátí na trať a začnou pracovat na dokončení garáže. Asi za 4 hodiny jsou garáže plně funkční. Shrneme-li to, 10 týmů se úspěšně sbalí, přesune své vybavení 6 500 km daleko a znovu složí své boxy za pouhých 58 hodin. Díky pečlivému plánování a zkušeným pracovníkům Formule 1 tento úctyhodný přesun zvládá každý rok naprosto bez zaváhání.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je to zvláštní, ale díky takovým informacím, mě přestává bavit sledovat veškerý sport. Je hrozný jak to je jen o penězích.

35

Odpovědět

7:00 Po 8 -> Po 9 hodinách

11

Odpovědět

Díky za pozorné oko, opraveno :)

10

Odpovědět

Když někdo přirovnává cenu Scuderia Ferrari ke 3 pro mě naprosto neznámejm společnostem, zas tolik mi to neřekne :D

201

Odpovědět

Asi třetina Babišova majetku... :D

21