Proč funguje hazard?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:87
Počet zobrazení:6 749

Možná vás někdy napadá, jak je možné, že lidi navštěvují kasína a účastní se loterií, i když selský rozum říká, že jejich šance na výhru je malá. Jak je možné, že v hazardu základní ekonomická pravidla neplatí? A je pojištění také určitý druh hazardu? To vše se dozvíte v tomto videu.

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Squarespace. Vytvořte si vlastní stránky s 10% slevou na sqarespace.com/wendover. Podle konvenčních ekonomických pravidel by kasína neměla existovat. Konvenční ekonomická pravidla předpokládají, že lidé uvažují racionálně. Konvenční ekonomická pravidla předpokládají, že když vám někdo nabídne obchod, kdy vy mu dáte 100 dolarů a on vám vrátí 94,8 dolarů zpátky, tak to odmítnete. Ale z nějakého záhadného důvodu inteligentní lidé každý den zasedají k ruletě, která vám nabízí přesně takový obchod.

Podívejte, americká ruleta má 38 čísel. 00, 0 a 1 až 36. Největší šance na výhru jsou na červenou, černou, sudá a lichá čísla. Pokud položíte pětidolarový žeton na červenou a kulička skončí na červené, získáte dvojnásobek. Získáte navíc pět dolarů.

Ale kulička může padnout na 0 nebo 00, které nejsou černé ani červené. V tomto případě ani sudé ani liché. Kdyby 0 a 00 neexistovaly, dávala by ruleta smysl. Kdybyste přišli s 100 dolary a hráli nekonečně dlouho, odešli byste se 100 dolary, protože byste vždy měli 50% šanci zdvojnásobit vklad. Ve skutečnosti 0 a 00 snižují vaši šanci na výhru na 47,4 %. Na každém vsazeném dolaru proděláváte 5,2 centu. Avšak z nějakého důvodu lidé stále hrají.

Tento malý rozdíl mezi férovou sázkou a tím, co kasína nabízejí, jim po celém světě přináší skoro půl bilionu dolarů. Ale co teprve tohle. Ze stejného důvodu, jako by neměl fungovat hazard, by nemělo fungovat ani pojištění. Pojištění je přesný opak hazardu. Pojišťovny jsou vlastně hazardní společnosti, ale role jsou otočené. Pojišťovna je gambler a vy jste kasíno. Pokud platíte pojišťovně 1 500 dolarů ročně za pojištění auta, je to hazard, že během roku nespácháte větší škodu než za 1 500 dolarů.

Ale vést takovouto společnost něco stojí, takže potřebují marži. Jedna z největších světových společností MetLife od pojištěných lidí vybere 37,2 miliardy dolarů ale na náhradách vyplatí 36,35 miliard dolarů. Ano, mají i další zdroje příjmů a další náklady, ale když se podíváte na poměr toho, co získají a co vyplatí, jejich kurz je výrazně lepší než ten u rulety.

Za každý dolar, který jim dáte, můžete očekávat 97.7 centu. I přesto stále přicházíte o peníze. Podle stejných pravidel, podle kterých by kasína neměla existovat, by neměl fungovat i koncept pojišťoven, protože lidé získají méně, než kolik zaplatí. Ale děje se to z tohoto důvodu: Když se zamyslíte, získali byste raději 5 dolarů se 100% jistotou, nebo byste raději získali 6,25 dolaru s 80% šancí?

Sami si to rozhodněte. Nejspíš řeknete, že si vezmete těch jistých 5 dolarů. Přes 3/4 dotazovaných řeklo, že by si vzali jistých 5 dolarů, ne 6,25 dolaru s pouhou 80% šancí. Ale tohle je zajímavé. Obě dvě varianty mají úplně stejnou hodnotu. Pokud nekonečněkrát přijmete tu 80% šanci, získáte průměrně 5 dolarů, protože 80 % z 6,25 je 5.

Lidé by tedy neměli jednu z možností volit častěji, protože ve výsledku jsou úplně stejné. Avšak jde tu o to, že lidé obecně více nesnáší ztrátu peněz, než milují jejich získání. Negativní efekt ztráty 5 dolarů má mnohem větší váhu než získání 5 dolarů. Protože druhá možnost přichází s možností prohry, negativní pocit ze ztráty je mnohem silnější než pozitivní pocit zisku 5 dolarů, tak je tato možnost méně přitažlivá, ačkoliv mají ve výsledku stejnou hodnotu.

Proto pojištění funguje. Pojištění je přijatelný hazard pro pojišťovny, protože pravděpodobnost jim hraje do karet a vydělávají, ale je výhodné i pro vás, protože peníze, které získáte zpět, společně s absencí peněžní ztráty z toho dělají výhodný obchod.

Ano, je to komplikovanější, pokud jde preferenční zdravotní pojištění, které jim umožňuje lépe přečkat ekonomické výkyvy, ale přestože je to hazard, ve většině případů stojí za to. Pojištění na nejzákladnější úrovni je placení peněz za zabránění ztráty. Princip nelibosti ze ztráty peněz dokáže stejné množství peněz udělat cennější. V jednom experimentu byli učitelé z chicagské střední rozděleni do tří skupin.

Jedna nedostala nic, druhé slíbili bonus podle toho, jak se jejich studenti umístí v testech, a třetí skupině nabídli stejný bonus, ale dostali ho už na začátku roku s tím, že ho budou muset vrátit, pokud studenti nedosáhnou požadovaných výsledků. Skupina, které slíbili bonus po zlepšení výsledků, si vedla téměř stejně jako skupina bez slíbeného bonusu.

Ale skupina, která dostala bonus dopředu, si vedle lépe a výsledky byly až třikrát lepší než u tradiční bonusové skupiny. Je jasné, že strach ze ztráty je silnější než příslib zisku. To vysvětluje, proč pojištění funguje. Ale ze stejného důvodu by hazard stejně fungovat neměl. Avšak něco se začne měnit, když změníte pravděpodobnosti. Tři čtvrtiny lidí upřednostnily jistých 5 dolarů nad 80% šancí na 6,25 dolaru.

Ale přijali byste 100% šanci na 5 dolarů nebo 25% šanci na 20 dolarů? Tyto možnosti mají stejnou hodnotu, protože 25 % z 20 je 5 dolarů. Ale s touto změnou lidé nepreferovali jednu možnost nad druhou. Polovina zvolila jistých 5 dolarů, druhá polovina 25% šanci na 20 dolarů. Ale ještě trochu změňme šance. Zvolili byste si 100% šanci získat 5 dolarů nebo 0,5% šanci na výhru 1 000 dolarů.

Obě nabídky mají stejnou hodnotu, protože 0,5% z 1 000 je 5 dolarů, ale u těchto možností začali lidé preferovat hazard. Jen 36 % lidí by si vzalo 5 dolarů a 64 % lidí by si zvolilo 0,5% šanci na 1 000 dolarů. Začínáme chápat, že lidé milují risk s malou šancí na výhru. Máme radši malou šanci na obří výhru než jistotu. Podobně to můžete vidět na závodišti.

Nejlepší kůň může mít kurz 2:1, kde vyhrajete 3 dolary za každý vsazený, ale nejhorší kůň může mít kurz 200:1, kde získáte 300 dolarů za každý vsazený. Ale ukázalo se, že průměrná šance na výhru nejlepšího koně je víc než 2:1 a nejhoršího koně je menší než 200:1. Lidé raději sázejí na černé koně, čímž se kurzy nafukují. Tím pádem můžete vydělat více peněz tím, že budete sázet na favority. Když zhodnotili data z 8 000 tenisových zápasů, zjistili, že sázení na nejlepší sportovce s nejmenším kurzem v průměru peníze vydělá.

Zpět získáte 103 % vsazených peněz. Ale sázení na nejhorší sportovce vám přinese jen 81 % peněz zpět. Důkazy pro toto tvrzení se neustále potvrzují, ale otázka, proč to děláme, je složitější. Jednoduchou odpovědí je, že lidé nadhodnocují pravděpodobnost u extrémně malých šancí. To vysvětluje, proč se lidé tak bojí terorismu a havárií letadel, přestože šance jsou neuvěřitelně malé.

Nezáleží na tom, zda pravděpodobnost hraje ve váš prospěch, nebo ne, jako v kasínu. Lidé milují risk, pokud jde o velké výhry. Proto hazard jako koncept funguje. Každý má určitý bod, kde, když se mu nabídnou dvě možnosti ve stejné hodnotě, začne přijímat risk nad jistými penězi. To znamená, že v hazardu obě strany považují své jednání za užitečné. Kasíno to považuje za užitečné, protože vydělává peníze, sázkaři to považují za užitečné, protože mají možnost vyhrát spoustu peněz.

Vysvětlení, proč lidé preferují tyto sázky s nízkou pravděpodobností, je spíš otázkou psychologie než ekonomie. Ale třeba loterie se dá vysvětlit tak, že zdvojnásobení vsazené částky těžko někomu změní život, ale ztisícinásobení sázky může být opravdu zlomové. Lidé raději sází na obří změnu než na další kelímek kávy. To celé tedy znamená, že 5% šance na 100 dolarů má pro lidi větší hodnotu než jistých 5 dolarů, přestože průměrná hodnota obojího je 5 dolarů.

Hazard jim nabízí snazší cestu k vydělání peněz. Téměř všude na světě je problém s nízkými úrokovými sazbami. Lidé bankám nesvěřují dostatek peněz. Polovina Američanů není schopná dát dohromady 2 000 dolarů, pokud dojde na nečekané výdaje. Velký důvod pro tento nedostatek úspor je to, že banky nejsou dost přitažlivé.

Když vezmete v úvahu, jak malé úroky nabízejí, mnoho lidé nevidí důvod, proč tam peníze ukládat. A banky nechtějí nebo nemohou navýšit své úroky, takže pokud chcete své peníze rozmnožit, obrátíte se na hazard. Ekonomové vytvořili koncept účtů spojených s hazardní hrou. Normální účet s 1% úrokem, na kterém leží 2 000 dolarů, vydělá 20 dolarů ročně. Ale u hazardních účtů se vzdáte svých 20 dolarů úroků, ale můžete se zúčastnit hry, kde máte 0,4% šanci vyhrát 5 000 dolarů.

Opět to v průměru dává 20 dolarů, ale pro hráče to má větší cenu. Tyto účty nalákaly spoustu lidí k tomu, aby si ukládali své peníze. Když Michiganská banka tento systém zkoušela, pro 56 % zúčastněných to byl jejich první účet. Loterie funguje na stejném principu. Loterie vydělávají peníze tak snadno, že v mnoha státech jsou soukromé loterie nelegální.

V USA musí být všechny loterie organizované státem a jejich výtěžek jde většinou na vzdělávání. Protože státy na loterii vydělají, je to vlastně druh zdanění. Všechen hazard je nastaven tak, aby svému organizátorovi vydělal peníze. V kasínu, na závodišti nebo kdekoliv jinde to nikdy není výhodné pro sázejícího. Ale to, že lidé na tento obchod přistupují, je fascinující studií behaviorální ekonomiky a jejích principů, které jsou někdy použity pro veřejné blaho.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

.

02

Odpovědět

Když si tisíckrát vsadím se 100% šancí získat 5 dolarů, tak je získám vždy. Když si vsadím tisíckrát s pravděpodobnstí 0,5 % na výhru na šanci získat 1000 dolarů, můžu odcházet pěkně oškubanej ne? :D jako chápu, že ve videu mluví o nekončeném počtu pokusů, ale v praxi to tak nefunguje, ne? :D když příjdu s 20 dolary, mám prostě 4 pokusy a nazdar a nikdo mi nazaručí, že ty 4 na 1000 dolarů budou úspěšné, tak kde mi něco uniká? :D

00

Odpovědět

Když budeš 1000 krát házet kostkou, tak může padnout 0 šestek a nebo taky 1000 šestek. Nejpravděpodobněji ale padne zhruba 1000/6 = 166 šestek.

Ze stejného důvodu když si 1 krát vsadíš s pravděpodobností 0,5 %, tak dost pravděpodobně přijdeš o peníze a rozhodně to neodpovídá té druhé možnosti, kdy budeš mít svých $5 jistých. To proto, že se ještě nestihla projevit statistika. Když budeš sázet dostatečně dlouho, tak se postupně začne výdělek z obou možností přibližovat. To myslel tím "nekonečnem".

10

Odpovědět

U toho povinneho ruceni to jde formulovat i takto: Chteli by jste radsi variantu A: zdarma, kdy je sance, ze budete platit skodu ve vysi nekolika milionu, ktera vas muze znicit cca 0.1% nebo B: za 100 000 Kč se z tohoto rizika vykoupit.

20

Odpovědět

Chápu co tím chce ukázat, ale za mě 5$ na 100% nebo 6.25$ na 5% určitě není stejný, respektive je důležitý jak je položená otázka. Pokud se mě takhle někdo zeptá, tak to pochopím tak že mám jen jeden pokus, vyberu tedy první možnost. Pokud mi řekne že mám nekonečně pokusů, jako zmiňuje ve videu, tak určím klidně druhou možnost, protože je to v tomto případě opravdu na stejno, ale otázka přestává dávat smysl, protože nekonečněkrát mi nikdo 5$ ani 6.25$ dolarů dát nemůže.

Pojištění není zdaleka o tom, že nemáme rádi ztrátu peněz. Pro některé lidi možná, ale většina lidí si pojistí auto nebo byt z toho důvodu, že vědí že jsou schopni platit ročně několik tisíc za pojistku, ale už nejsou schopni v případě problému (vyhoří byt, nabourají auto a je to jejich chyba nebo jim auto ukradnou) vytáhnout stovky tisíc a opravit/koupit "věc" novou, protože ty peníze prostě vůbec nemají, nedejbože byt nebo auto teprve splácí.

193

Odpovědět

Jojo. Má to sice pěkně okomentované, ale jinak je to bullshit. V jeho "realitě" by tak fungoval i martingale.

42

Odpovědět

Myšlenka videa je zajímavá, ale dokoukat se to kvůli nudě nedá

37

Odpovědět

Líbí se mi jeho termín stejná hodnota a průměr je stejný. Nebo pokud nekonečněkrát příjmu 80% šanci na 6.25$, tak dostanu 5$ a je to stejné jako 100% na 5$. Pokud nekonečněkrát dostanu 5$, tak budu mít nekonečně $. On je taky rozdíl, jestli dostanu určitě 1x 5$ nebo možná 1x 1000$. Je to všechno psychologie, ale on kecá kraviny.

410

Odpovědět

Neviem, či vieš počítať, ale nekonečne krát 80% z 6.25 je tiež nekonečno.

00