Proč jsou vlaky tak drahé?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:128
Počet zobrazení:11 328

Cestování vlakem patří mezi tradiční způsoby přepravy. Avšak v posledních letech je někdy levnější letět s nízkonákladovou společností, než se trmácet dražším vlakem, který navíc jede déle. Jak je možné, že jsou vlaky tak drahé? Ale proč je zároíveň důležité, aby obsluhovali stanice, které jim zisk nepřinášejí?

Přepis titulků

Toto je video Wendover Production sponzorované Videoblocks. Získejté exkluzivní 7denní zkušební přístup na Videoblocks, kde najdete 240 klipů, které můžete využít ve videích, zadáním adresy videoblocks.com/future. Na začátku bych rád zmínil, že jsem s Brianem z Real Engineering založil podcast s názvem Showmakers. V první epizodě nevystupuje nikdo jiný než Hank Green. Budu rád, když ho zkusíte.

Odkaz je v popisku. Vlaky jsou drahé. Jsou tak drahé, že tři nejvyužívanější tratě ve třech různých zemích, z New Yorku do Washingtonu v USA, z Edinburghu do Londýna v UK a z Paříže do Lyonu ve Francii, jsou téměř stejně drahé jako letadlo. Jízdenky na těchto tratích začínají na 49 dolarech, 30 librách a 30 eurech. Letadlo stojí 52 dolarů, 13 liber a 53 euro. Na delších tratích, třeba z New Yorku do Chicaga, je rozdíl ještě znatelnější.

Letadlo stojí 59 dolarů, vlak stojí 108 dolarů. A to je třeba zohlednit, že vlaky jsou téměř ve všech zemích dotované nebo provozované vládou, zatímco aerolinky jsou velmi výdělečné soukromé subjekty. Letadla létající mezi D.C. a New Yorkem jsou stroje za 49 milionů dolarů. Ale vlaky na této trase stojí jen 10 milionů dolarů. Letadlo spotřebuje 3,9 litru paliva na kilometr cesty, zatímco vlak jede na čistou elektřinu.

To vše vybízí k otázce: Proč jsou vlaky tak drahé? Zmínil jsem, že jízdenky mezi D.C. a New Yorkem začínají na 49 dolarech. Ale průměrná cena jízdenky je 73 dolarů. Podívejme se na náklady promítnuté v jízdence. Největším nákladem Amtracku jsou zaměstnanci. Vlaky zaměstnávají velkou spoustu lidí. Každý den se Amtrakem přepravuje 85 tisíc pasažérů.

Amtrak zaměstnává 20 tisíc lidí. To znamená, že každý den připadá na každé 4 pasažéry 1 zaměstnanec. Navíc většinu těchto zaměstnanců tvoří vysoce specializovaní pracovníci v odborech, kteří požadují vysoký plat. Výsledovka Amtraku nám poví, že průměrná mzda je 105 000 na zaměstnance. Ale to neznamená, že každý zaměstnanec vydělá tolik. Daně a benefity zaměstnavatele stojí 30 až 40 % mzdy.

Průměrná čistá mzda zaměstnance je asi 75 000 dolarů. Náklady na zaměstnance jsou tak vysoké, že tvoří asi třetinu ceny jízdenky mezi D.C. a New Yorkem. Je to 25,82 dolarů. Náklady na zaměstnance jsou tak vysoké kvůli tomu, že jsou vlaky tak pomalé. U letu z D.C. do New Yorku aerolinky zaměstnancům platí za hodinu práce.

Amtrak musí proplatit 3,5 hodiny práce. Na dalších trasách je rozdíl ještě citelnější. Například trasa z Chicaga do Los Angeles. Aerolinky musí zaplatit za 4 hodiny práce. Amtrak musí zaplatit 44 hodin práce. Navíc mají vlaky infrastrukturu, kterou musí spravovat. Koleje. Aerolinky musí platit za letiště na začátku a konci cesty, ale mezi nimi používají nebe, které je zdarma.

Amtrak vlastní pouze 1 175 km z 33 800 km tratí, které používá. Ale stále nepřímo platí zaměstnance spravující tyto tratě skrz poplatky vlastníkům tratě. Dalším vysokým nákladem jsou samotné vlaky. Vlaky nejsou tak drahé jako letadla, ale stále stojí miliony dolarů.

Lokomotiva v čele vlaku z D.C. do New Yorku stojí 6,5 milionu dolarů, a každý z vagónů stojí dalších 400 tisíc dolarů. Vlak se sedmi vozy tedy stojí 9,4 milionu dolarů. Do této jízdenky se to započítá jako 9,67 dolarů. Další část infrastruktury, koleje, přijdou Amtrak na 3,66 dolarů. Stavba kolejí je neuvěřitelně nákladná. Stojí kolem 620 000 dolarů za kilometr. Ale trasy jako je ta z D.C.

do New Yorku se používají tak moc, že vliv na cenu jízdenky je velmi malý. Amtrak je firma, takže má náklady spojené s vedením. 2,15 dolarů jsou administrativní poplatky a dalších 1,31 dolarů připadá na reklamu. Vlaky jsou oproti autům velice bezpečné. Ale stále je 3krát pravděpodobnější, že zahynete v nebo kvůli vlaku než v letadle. Vlaky občas havarují a občas srazí lidi. Když se tak stane, Amtrak musí platit odškodnění.

Toto se projeví navýšením ceny jízdenky mezi D.C. a New Yorkem o 79 centů. Takže tím, že cestujete vlakem vlastně platíte 79 centů pro případ, kdyby Amtrak zabil nebo zranil člověka. To jsou hlavní náklady. A dále musíte cenu jízdenky navýšit o 5,91 dolarů, což reprezentuje další menší náklady. Celkové náklady na vypravení vlaku jsou 50 dolarů a 14 centů. Zbylých 22 dolarů 86 centů je čistý zisk.

Trasa Northeast Regional z D.C. do New Yorku je jednou z mála, které jsou ziskové. Poptávka, rychlost a četnost vlaků pomáhá finančně překonávat ostatní trasy. Na Northeast Reginal Amtrak vydělá 5 centů za kilometr a pasažéra v osobním vlaku. U expresu Acela vydělá 18 centů na kilometru a pasažéra. Tyto výdělečné trasy pomáhají financovat ztrátové trasy. Těch je mnoho.

Třeba vlak Sunset Limited mezi New Orleans a Los Angeles prodělává až 13,5 centů na kilometr a pasažéra. A protože trasa je dlouhá 3 200 km, jsou to obří ztráty. Jak jsem zmínil, 49 dolarů není průměrná cena jízdenky mezi D.C. a New Yorkem. 49 dolarů je cena, na které Amtrak začíná jízdenky prodávat. Jak se blíží den odjezdu, cena se může vyšplhat na stovky dolarů. Může to vypadat jako předražování, ale díky tomu si jízdenku může dovolit každý. Tím se nedá říct, že Amtrak chtěl být altruistickou organizací, kterou by cestovaly masy.

Jen se snaží vydělat víc peněz. Platí to tak hlavně u vlaků, kdy téměř stejně stojí přeprava 5 nebo 500 cestujících. Společnost se vždy bude snažit zaplnil co nejvíce sedadel, i kdyby to znamenalo prodávat levné jízdenky. V ideálním světě by se každého cestujícího zeptali, jakou maximální cenu by byl ochotný zaplatit.

Cenu jízdenky by upravili podle jeho nabídky a tím by zaplnili každé sedadlo cestujícími, kteří za vlak dají nejvíce peněz. V praxi by ale nikdo neodpověděl pravdivě. Nikdy by to nefungovalo. Ale systém jízdenek se na tuto otázku ptá podprahově. Pokud se vrátím k trase z Edinburghu do Londýna, dopravce Virgin Trains East Coast prodává tři druhy jízdenek.

Včasné, mimo špičku a kdykoliv. Včasné jízdenky se pohybují od 30 do 140 liber, jízdenky mimo špičku stojí 137 liber a jízdenka kdykoliv stojí 148,5 liber. U včasných jízdenek existuje neznámý počet jízdenek v různých cenových hladinách. Když se prodají, jsou pryč. Například může být 15 jízdenek za cenu 30 liber a když se prodají, cena se zvýší na 35 liber.

Pak na 40, 45 a tak dále. Tím podporují ty, kteří si jízdenku mohou koupit včas, aby to udělali. Běžně to jsou turisté. Turisté si cestu plánují dopředu a více řeší cenu, protože si vše platí sami. Také s větší pravděpodobností do Londýna poletí levnějším letadlem a jsou méně přitahováni pohodlím vlaku.

Tyto včasné jízdenky platí jen na přesnou trasu, den a čas. To běžným cestujícím stačí, ale obchodníci potřebují větší flexibilitu. Včasné jízdenky nejsou pro obchodníky vhodné, protože si rozvrh plánují jen několik týdnů nebo dnů dopředu. Protože si jízdenku neplatí sami, nevadí jim připlatit si za flexibilní jízdenku. Proto často platí 148,5 libry za univerzální jízdenku. S tou můžete nasednout do libovolného vlaku.

Nesejde na tom, zda ji máte 10 minut nebo 10 dní. Nasednete a jedete. Mezistupněm jsou jízdenky mimo špičku, kdy můžete nasednout do libovolného vlaku, který přijíždí později než 11:17 nebo je víkend. Tyto jízdenky stále cílí na obchodníky, ale vylučují jízdu brzkými ranními vlaky. Když nepojedete nejvytíženějšími ranními spoji, získáte slevu. Tyto jízdenky mají ekvivalent v první třídě.

Navíc mladí, postižení a důchodci získají 30 % slevu. To znamená, že se prodává 12 různých druhů jízdenek. Osoba cestující do Londýna může zaplatit 20 liber, zatímco ta vedle ní mohla zaplatit 200 liber. Platí totiž za pohodlí. Kdyby v USA Amtrak provozoval jen výdělečné trasy, vypadalo by to takto. Ale ve skutečnosti záleží právě na nevýdělečných tratích.

Amtrak obsluhuje více než 500 zastávek ve 46 státech. Mnoho z nich patří k malým městům, kde neexistuje jiná veřejná doprava. Přestože jsou vlaky obecně dražší, stále jsou levnější než letadla létající do malých měst. Malá letiště na venkově jsou neuvěřitelně drahá. I když denně obsluhují jen 2 nebo 3 lety, potřebují ranvej, terminál, ochranku a letovou věž. Vesnická vlaková stanice potřebuje minimální obsluhu a údržbu.

Je levnější letět z Chicaga do Londýna než letět z Havre v Montaně do Chicaga. Ale vlak z Havre do Chicaga stojí jen několik set dolarů. Pro běžného občana Havre je to dostupnější, hlavně když průměrná mzda je tu 22 tisíc dolarů ročně. Ano, je to i o politice. Ale vlaky jsou tak drahé, aby společnosti mohly plnit povinnost obsluhovat i malá města.

Výzkum ukázal, že dostupná doprava má velký vliv na to, zda osoba bude vydělávat víc než rodiče, na úroveň zločinnosti v oblasti a na to, zda bude osoba vyrůstat v úplně rodině. Je velice důležité, aby vlaky jezdily i na venkov USA. Až pojedete z D.C. do New Yorku, mějte na paměti, že těchto 22,86 dolarů zisku zajistí, že se někdo z Havre dostane do Chicaga levněji než vy do Evropy. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ano. nebe je zdarmo a na to ty k***y zehraj. Dal bych velkou dan leteckejm spolecnostem za vyuzivani a znecistovani nebe. a naopak obri ulevy na danich vlakum za ot, ze jezdi na cistej proud.

10

Odpovědět

Chvalabohu, že na Slovensku máme Ficka, ten nám nadelil vlaky "zadarmo".

40

Odpovědět

Co takhle si nejdříve přiznat, že z daní platíš i železniční dopravu? Průměrně v řádu jednotek miliard.

Proč tedy nepodmínit tuto dotaci právě cestováním pro vybrané skupiny "zadarmo"?

11

Odpovědět

Video začíná na 0:30

31

Odpovědět

Strávil jsem v Americe celé léto pracovně v oblasti Bostonu a Cambridge a vlaková doprava je tam neskutečná. Vlaky nejhorší třídy tady u nás, průvodčí chodí s kleštičkami a spoj 1x dopo, 2x odpo a koleje nikam pořádně ani nevedli a to jsme prosím pořád v oblasti, která pro Američany je jedna z nejvíce hustě zalidněných. O WiFi ve vagónech se lidem může jen zdát. Normální věcí je naopak přítomnost tlustých američánů, kterou si uvědomíte, jakmile sedíte "do uličky", kde vás a vám zadky každého 2. sejímají telefon z ruk..

Obecně je veřejná doprava a dopravní spojení v Americe šílené, všichni tam žijí auty a každej musí mít aspoň 2.. U nás je to vyloženě nebe v porovnání :)

210

Odpovědět

Už sis odpověděl proč tomu tak je. v USA i to největší koště má auto, navíc mají řidičáky od 16let, takže veřejnou dopravou jezdí jen fetky a postižení lidé. Zatímco v česku, kde je medián čisté mzdy 15 000Kč a cena domácí auta v posrané základní výbavě škoda ochcávka je 600 000Kč, tak je jasné, že tady musí být veřejná doprava na vysoké úrovní.

Nevím jak jinde, ale v Praze to jde poslední dobou do sraček. Spoje 2-3x delší než bývaly a autobusy jsou plné tak z 30% kapacity i přesto, že cena 3650Kč za rok - 10 korun za den, je fakt směšná. Není jiná možnost, než na krajích Prahy ve špičkách uzavřít silnice a vidláci budou jezdit MHD jako přažané.

66

Odpovědět

+nevimjmeno2Medián hrubé mzdy je v ČR 25 000 Kč (konec 2016). Když vezmeme člověka, který nemá žádné slevy z daně, tzn. nemá děti, není invalidní atd. Tak to vychází na cca 19 300 Kč čistého :)

00

Odpovědět

celkově infrastruktura v usa je na nízké úrovni :( všechny prachy cpou jenom do zbrojení armády ale udržba silnic, mostů a celkově všeho je hodně mizerná

33

Odpovědět

+X trailJenže země světa, kde je 2/3 populace dostupná z moře, či jezer plus další 1/4 je dostupná pomocí říční dopravy (Mississippi+Missouri+Ohio=80 MILIARD TUN za rok) se asi nezaměří na železniční dopravu.

30

Odpovědět

Neví někdo kolik stojí cesta z východu na západ letadlem a kolik vlakem?
Letadlo bude samozřejmě o dost levnější, ale člověk uvidí leda tak mraky, neuvidí USA jinak, než v začáteční a cílové lokaci.
Ve vlaku člověk uvidí všechny části USA (a ty se od sebe fakt dost liší). Myslím, že když je člověk v USA jednou za život, tak je lepší si za ten vlak připlatit.

113

Odpovědět

Jako strávit 40 hodin ve vlaku a jen čumět z okna je lepší?

To už mi přijde lepší si půjčit auto a projet tu oblast, která mě zajímá a prozkoumat ji pořádně, zastavit, kde chci, strávit tam pár dní a jet dále. Nevidím důvod strávit desítky hodin ve vlaku (pokud zrovna to není cílem cesty).

Respektive jet vlakem/busem tam, kam chci (pokud je to ve vzdálenosti pár hodin). Jet ze západního pobřeží na východní za vyšší cenu, než tam letět - to mi moc nedává smysl.

211

Odpovědět

+TomwqNad takýmto tripom som uvažoval pár dní dozadu, Amerika je fakt krajina v ktorej je ideálna dovolenka zobrať si nejakú starú klasiku zo 70 rokov s 8 litrovým motorom, bez strechy a prejsť ju zo severovýchodu na juhozápad do Californie a užiť si tie ich cesty, plus všetko čo po ceste môžeš vidieť. Žiadne vlaky ani lietadlá, sex, drugs and Rock and Roll :D Na taký výlet by bolo treba asi veľa peňazí plus veľa času, ale určite by to stálo zato. Kto sa pridá a pôjde somnou? :D

20

Odpovědět

+O_oTo ti můžu směle doporučit. V roce 2001 jsem projel 33 států (Florida - California - Washington - New York - Florida) autem za 52 dní. Stálo mě to při tehdejším kurzu cca 410 000 korun. Jeli jsme autem a spali v kempech. Benzín stál v průměru 1,30$ a kempy 30$. Kurz byl 41 korun za dolar.
Musím říct, že to považuju, za nejlepší dva měsíce mého života

10

Odpovědět

uplna blbost co pises, nikto kto chce vidiet z ameriky co najviac nepojde vlakom, hovorim za seba kedze som bol na WaT nepoznam snad nikoho kto by uprednostnil pred zapozicanim auta cestovanie vlakom :D autom si zajdes kam chces stravis noc kde chces si uplne flexibilny

10

Odpovědět

*Proč jsou vlaky tak drahé? (v americe)

190

Odpovědět

U nás je to dost podobný... i když srovnání s letadlama trochu strácí význam :D.

40

Odpovědět

+BullOverU nás je docela dobrý systém věrnostních karet a benefitů. U ČD In-Karty u Leo Expressu například body. Jinak jak ve videu byla ukázána ta cenová progrese, tu dělají oba soukromníci, obzvlášť výrazné je to pondělí/pátek vs. zbytek týdne. Trasa Praha - Ostrava může stát buď 100, ale může stát taky 300. Snad nejvyšší cenu co jsem viděl bylo kolem 500 korun. Jak říká Meg.A. Byte, studenti a důchodci u nás jezdí velmi levně.

10

Odpovědět

Mě teda vlaky tak drahé nepřipadají. Zvláště pokud je člověk student tak jezdí do školy skoro zadarmo. Kombinace slev a velké množství spojů za den na většině tratí je fajn. A pokud vychytá i dobré přestupy tak je i rychlá. Já mám vlaky rád, protože jsem s nima nikdy neměl nějak výrazně špatné zkušenosti. Na delší vzdálenosti jasná volba (v podstatě už od 100km)
Ale je pravda že někdy to taková pohádka není, slyšel jsem vykládání spolužáků a někdy to asi může být otrava.

V americe je to v porovnání jiná liga, ty vzdálenosti mezi městy jsou pro nás (evropany) blbě pochopitelné.

152

Odpovědět

+Meg.A. ByteTak jak to vemeš... jezdim každej tejden, bus je 112 "normální", 108 regiojet mimo špičku (od pondělí do čtvrtka), 120 ve špičce - cesta trvá 2,5-3 hodiny. Vlak stojí 140+ a cesta trvá kolem 4 hodin (všechno je to přímej spoj cca 150km). Takže ano, vlaky jsou u nás drahý.

A pak je tu spolujízda, která stojí 100-140 a je daleko pohodlnější i rychlejší :D.

00

Odpovědět

+BullOverJak jsem psal, je to různé. Já mám možnost jet autobusem přímo což vyjde na přesně 2 hodiny. Cena je se slevou do 80 korun. Můžu jet ale i vlakem, velkou oklikou s jedním nebo dvěma přestupy, přesto je čas stený a cena je ještě nižší z důvodu lepších (a kombinací) slev.

00