Elon Musk a ekonomika jeho firemWendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:219
Počet zobrazení:13 390

Elon Musk je zcela jistě vizionář, který se nespokojí s malými cíly. Úspěch jeho společností však spočívá v tom, že dokázal pochopit základní pravidla ekonomiky. Proč jsou jeho továrny umístěny v USA a jak dokázal snížit cenu letů do vesmíru na pětinu?

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Hover. Kupte si doménu s 10% slevou dřív, než bude pryč. Představte si automobil za 2 000 dolarů, laptop za 100 dolarů nebo iPhone za 70 dolarů. Představte si jakýkoliv produkt desetkrát levnější, než byl dřív. Představte si tu změnu trhu, kterou by to přineslo. Představte si tu poptávku, kterou by vyvolal automobil za 2 000, laptop za 100 nebo iPhone za 70 dolarů.

Toto Elon Musk představoval před 15 lety, když seděl na svých 165 milionech dolarů. Firmy Elona Muska se točí kolem nejzákladnějších zákonů ekonomiky. Když zakládá firmu, nesnaží se nutně o něco nového, snaží se to ale udělat správně. Musk na počátku získal většinu jmění díky PayPalu. V roce 1999 založil společnost X.com, kterou koupila společnost Confinity, autor PayPalu.

Když PayPal v roce 2002 koupil eBay, Muskův 11,7% podíl ve společnosti se přetvořil na 165 milionu dolarů. Elon Musk se vždy vášnivě zajímal o průzkum vesmíru. Jak všichni ví, zájem o vesmírné lety od dob projektu Apollo klesá. Proto Musk plánoval vzít své jmění a zaplatit raketu na Mars, která by tam dopravila malý skleník, v němž by přežily rostliny na povrchu rudé planety.

Chtěl vzít veškeré jmění a utratit ho za akci, která by zaujala veřejnost. Narazil však na problém. Bylo to příliš drahé. Cena vesmírných letů byla neuvěřitelně vysoká. I když se snažil koupit rozebranou ruskou mezikontinentální střelu, nenašel způsob, jak projekt rozběhnout. Na něco však přišel. Celý průmysl letů do vesmíru byl od základu špatný. Joseph, ekonomický expert z Real Life Lore, vám to vysvětlí.

Vesmírné agentury a výrobci raket v době před SpaceX součástky nakupovali. Koupili motor, naváděcí systém a další součástky od jiných společností a poté z nich složili raketu. Avšak dodavatelé k výrobě svého produktu využívali další dodavatele. Dodavatelé dodavatelů museli pokrýt svůj vývoj a výrobu, ale také museli navýšit cenu, aby z toho měli nějaký zisk. Další výrobce musí udělat to samé, takže když se součástka dostane do rukou společnosti stavějící raketu, je velmi drahá.

Navíc i tato společnost musí zaplatit zaměstnance, kteří se snaží spojit tyto různorodé díly dohromady. SpaceX na to jde jinak. 85 % svých součástek si vyrábí sám. To mu umožňuje vyrábět je levněji. Kdyby SpaceX kupoval radiostanice od externích firem, zaplatil by 50 až 100 tisíc dolarů za každou z nich.

Ale protože si je vyrábí sami, každá stojí jen pět tisíc dolarů. To je naprosto zásadní snížení ceny. Joseph z Real Life Lore vydal novou knihu, ve které najdete dvě kapitoly vysvětlující ekonomické koncepty, jako je tento. Odkaz je v popisku. Ale promluvme si o Tesle. Ekonomická strategie Tesly se podobá SpaceX.

Tesla si vyrábí asi 80 % z 5 300 součástek v autě. Ale většinou si nevyrábí baterie. Prozatím. Je těžké vyrobit baterie za rozumnou cenu, takže se tomu věnuje jen několik společností. Tři největší výrobci baterií, Panasonic, BYD a LG, vyrábějí dohromady 63 % všech baterií. Tesla nakupovala baterie od Panasonicu za cenu zhruba 200 dolarů za kilowatthodinu.

Ale to znamená, že i nejmenší baterie Tesly, verze s 50 kilowatthodinami, stojí zhruba 10 000 dolarů. Když se snažíte prodat auto za 35 000 dolarů, a ještě na tom vydělat, je to velký výdaj, který se dá snížit. Proto se Tesla snaží snížit cenu baterií o 30 % tím, že postaví vlastní továrnu ve spolupráci s Panasonicem. Dlouhodobým cílem je snížit cenu baterií pod 100 dolarů za kilowatthodinu.

To by buď zdvojnásobilo kapacitu tohoto balíčku s 50 kWh, nebo snížilo jeho cenu na polovinu. Ale vertikální integrace Tesly a SpaceX není univerzálně prospěšná. Společnosti se musí naučit a vypilovat všechny výrobní procesy. Pokud jeden krok ve výrobě vypadne, linku neopustí žádné auto. Například Model 3, levnější a dostupnější Tesla, má karosérii z oceli, a ne z hliníku, jako modely S a X. V tomto případě má výrobce problém správně svařit jednotlivé díly k sobě.

Celá výrobní linka se značně zpomaluje. Ale na továrnách SpaceX a Tesly je zajímavé ještě něco. Nacházejí se v USA. Na první pohled to nedává smysl. Proč by továrny dvou společností, které se snaží vytvořit levné produkty, měly působit na trhu s jednou z nejdražších pracovních sil na světě? Téměř všechny americké společnosti přemístily továrny do levnějších asijských a afrických států.

Ale Musk je drží v USA. Možná tomu nebudete věřit, ale není to PR záležitost. Pro tyto dvě společnosti to dává smysl. Výrobní procesy Tesly a SpaceX jsou neustále vylepšovány, jak se neustále učí produkty vyrábět lépe. Čína může být schopná vyrobit stejná auta za nižší náklady na zaměstnance, ale továrna Tesly je jen pár mil od centrály v Palo Altu.

Takže vedení, vývojáři i výrobní inženýři jsou silně propojeni a změny se mohou dít rychle. SpaceX jde ještě o krok dál. Kanceláře i výrobní linka jsou pod jednou střechou. Továrny Tesly jsou vysoce automatizované, a USA vynikají v automatizaci výrobních linek, protože je zde dost kvalifikovaných pracovníků. Ale o kolik dokázal Musk zlevnit své produkty?

United Launch Alliance, která spolupracuje s vládními programy, si za vynesení vojenského satelitu účtuje více než 400 milionů dolarů. SpaceX si účtuje 80 milionů dolarů. Už teď je SpaceX na pětině ceny, ale jak jsem už zmínil, Elon Musk se chce dostat na desetinu. Zde je návod. Palivo používané v raketách Falcon 9 stojí pouze 200 tisíc dolarů za každý start. Prakticky to cenu neovlivňuje.

Skutečným nákladem jsou samotné rakety. Proto je SpaceX vytváří znovupoužitelné. První stupeň rakety je navržen tak, aby přistál zpět na Zemi a mohl být použit ještě několikrát. Až bude tento systém plně spolehlivý, věří se, že cena startu rakety klesne na 40 milionů dolarů. To je desetkrát méně, než kolik si účtuje United Launch Alliance. Dlouhodobým cílem SpaceX je dostat cenu startu rakety na 10 milionů dolarů.

Přestože společnost už nyní má obří vliv na vesmírné lety, takovéto snížení ceny by zásadně změnilo to, co je ve vesmíru možné. Vesmírný turismus se stane dostupným, komerční satelity budou naprosto běžné a vesmír bude blíž než kdykoliv dřív. Ale SpaceX se potýká s problémem. Lidé si nekupují více vesmírných letů, přestože cena klesá. Je to známo jako cenově nezávislý trh.

Je to přesným opakem Tesly a trhu s elektrickými vozidly, kde nižší ceny vedou k obřímu zvýšení prodejů. U letů do vesmíru neexistuje žádný spotřebitelský trh. Běžní lidé si cesty do vesmíru nekupují. Kupují je vlády a je cena nezajímá tolik co občany, protože to neplatí ze svých kapes. Letectvo USA každý rok z bezpečnostních důvodů vypustí určité množství satelitů a zaplatí za to cokoliv.

Cílem Elona Muska je dostat lidi na Mars. Proto SpaceX existuje. K tomu potřebuje peníze. Spoustu peněz. Proto se SpaceX dal na poskytování internetu. Společnosti aktivně vyvíjí síť satelitů, které by poskytovaly vysokorychlostní internet kdekoliv na Zemi. Tisíce malých satelitů budou vyneseny na nízkou oběžnou dráhu Země a kdokoliv na světě se bude moct k síti připojit za pomoci levného přijímače.

Pokud by SpaceX získal 50 milionů uživatelů ze 7 miliard obyvatel Země, tento produkt by jim mohl přinést 30 miliard ročně. Protože si SpaceX bude stavět a vysílat satelity sám, cena bude mnohem nižší než u konkurence. Celé komerční snažení SpaceX existuje jen proto, aby financovalo budoucí vesmírné projekty. Z tohoto důvodu není SpaceX veřejnou společností jako Tesla.

Elon Musk nechce na SpaceX vydělávat peníze. Chce se dostat na Mars. Nechce se zodpovídat akcionářům a hlídat si zisky. Musk se nechal veřejně slyšet, že se SpaceX nestane veřejnou společností, dokud nedosáhnou pravidelných letů na Mars. A díky jeho chápání základů ekonomiky to nemusí být vůbec daleko. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video taktně nezmiňuje že jeho výroba aut vysloveně počítá s masivní těžbou dotací a využíváním různých daňových kliček - jasně, to dělá de facto každá korporace, ale nevidím důvod proč to velebit. A v ekonomice jeho firem to hraje velmi důležitou roli, bez toho by byl už dávno na suchu. Tolik prachů zase do začátku neměl a Tesla ještě ani jeden rok nebyla v černých číslech.
Mlčení v této záležitosti si nelze nevšimnout =P

Dále jsou tam zamlčené podprůměrné výsledky ve všech testech spolehlivosti těch aut, stále nedořešená životnost baterií a celková ekologičnost výroby těch baterií...

O SpaceX a věcech okolo toho tolik zase nevím, ale pokud je situace jen trochu podobná tomu jak vyrábí auta, jsem zvědav kolik lidí odepíše až tam začne posílat první výpravy =P

Chápu, jsem možná příliš velký skeptik atd. ale Muskovi ten jeho Xicht prostě nevěřím, strašně mi připomíná Jobse - aura visionáře, ale podle názorů lidí co ho znali...

1218

Odpovědět

Můžete prosím více rozvést zmiňované zamlčené podprůměrné výsledky ve všech testech spolehlivosti?
Co se týče testů, tak většinou vyhrává na plné čáře například se můžeme podívat třeba na crash testy. Zde Tesla Model S všechny převálcuje a momentálně se řadí jako nejbezpečnější auto na světě.

21

Odpovědět

Tak já to nechápu. Těch 160 melounů bylo málo na již postavenou (i když vyřazenou) střelu, ale bylo to dost na to, aby si vytvořil vlastní odvětví průmyslu, kde si všechno vyrobí sám, ale výsledný produkt (raketu) od něj prakticky nikdo nekoupí?

23

Odpovědět

za 1/2 tedy 80 mil (další polovina padla na Teslu) dokázali postavit "demonstrační" Falcon 1 (až 4 kus se dokázal dostat na oběžnou dráhu) a po té získal kontrakt ve výši cca 1,4 mld USD na vynášení nákladu na ISS od NASA, což umožnilo další rozvoj společnosti..

120

Odpovědět

za 20 let po nom nestekne ani pes

258

Odpovědět

zato ty budes neovenitelne hovado 2 s nezabudnutelnimi vyrokmi...len tak dalej cele ludstvo na teba spolieha ;)

72

Odpovědět

+feshynaksnazim sa, diky za uznanie a podporu

23

Odpovědět

Ty si dej hlavou do zdi !!! :-D :-D :-D

00

Odpovědět

Odpovědět

Líbí se mi tvůj způsob uvažování :D

50

Odpovědět

Ta musi bez make upu vypadat jako ja kdyz se vzbudim :O

14

Odpovědět

+HnusákJestli vypadáš každé ráno jako Eva Green, můžeš bydlet u mě.

80

Odpovědět

Snad jedinny clovek na svete, kteremu fandim a u ktereho si nemyslim, ze to je hrabivy z**d. Pan s velkym P. Borec s velkym B. Nebojim se ho nazvat nejvyznamejsim clovekem 21. stoleti.

586

Odpovědět

moj komentar ma vacsiu hodnotu, ako on dokazal, pre tupcov, ako ty, uskutocnil

247

Odpovědět

+hovado 2nefetuj to :)

71

Odpovědět

Podelím sa o svoj názor.
Elon je vizionár a určite geniálny človek. Na druhú stranu mi príde trochu pokrytecké, keď chce kolonizovať Mars a pritom naša vlastná planéta trpí toľkými problémami. Zem je aj v 21. boj, zabíjajú sa medzi sebou zvieratá, rastliny, ľudia,...väčšina ľudí neznáša svoju prácu, chudoba, chamtivosť...svet ide skrátka zlým smerom. Alebo si myslí, že keď sa rozšírime na Mars, všetko sa tým časom vyrieši, napraví ? Neviem si ani predstaviť koľko peňazí by mohol bohatý človek ako Musk namiesto vesmírneho programu venovať do školstva, zdravotníctva, medicínskeho výskumu, psychológie...
Pre mňa je dôležité aby sa ľudom najprv žilo dobre na tejto planéte a až potom na ďalšej, aby sme neprenášali naše nevyriešené problémy a nedostatky ďalej do vesmíru.
Každý človek má v sebe malé zlo, ktoré sa snaží počas života dokonale prekryť, resp. sa ho zbaviť. Na to aby sa ľudia zbavili negatívnych vlastností a zvieracích pudov, je potreba ešte veľa času... preto nechcem aby sme kolonizovali inú planétu a pritom nemali upratané pred vlastným prahom.
Dik za prípadne súhlasné alebo nesúhlasne reakcie.

1536

Odpovědět

Když začátkem měsíce dostaneš výplatu, utratíš ji radši za nějakou novou věc pro sebe nebo bys ji přispěl třeba nějaké charitě? Já bych měl asi jasno. To máš to samé, radši to utratím za to co mě baví nebo co mě posune dál k tomu čeho chci v životě dosáhnout a každý chce dosáhnout něčeho jiného.

A navíc kolonizace marsu by lidstvo posunulo mnohem dál, něž kdyby to hodil např. do školství.

374

Odpovědět

A nenapadlo vás, že kolonizace Marsu je jen zástupný problém? Celý to je o tom, připravit lidstvo na žití na nehostinné planetě. A tou bude brzy země. Budeme rádi za takto vzniklé nové technologie :)

204

Odpovědět

Je to vizionář, idealista a průkopník, což dokazuje každým činem a podnikem, který rozjede. Podobní lidé udávali pokrok civilizace třeba v období renesance nebo před i po průmyslové revoluci. Taky mohli místo zdokonalování parního stroje třeba rozdávat chleba chudým a hladovým, ale právě díky jejich vynálezům těm chudým a hladovým pomohli víc, než kdyby se snažili bez parního stroje vyřešit jejich problémy. Moc se to už v dnešní korporátní době nevidí, aby dolarový milionář sral na prachy a šel do několika riskantních a pro něj neznámých věcí, ve kterých může ztratit úplně všechno, jen aby si splnil sny a lidstvo posunul o něco dopředu.
Souhlasím tedy s tvým pohledem na věc, ale zároveň s ním i nesouhlasím.
Mars je v jeho případě celoživotní průkopnický sen, lidstvo potřebuje vývoj a jen díky tomu, že on navrhne způsob jak se na ten Mars (co nejlevněji) dostat, může pomoci lidstvu doma, které může využívat tyto nové technologie a být třeba šetrnější k životnímu prostředí, než kdyby to vůbec nedělal. Ostatně, už tak začíná činit nyní, aniž by se k Marsu přiblížil jenom ve snech (zaznělo to ostatně ve videu).

263

Odpovědět

Pokud by nedělal co dělá, tak by ti peníze ani neměl, a tak by je nemohl věnovat na školství atd.. Pokud se na vypuštění díky vojenského satelitu díky jeho raketě ušetří 320M$, tak je to 320M$ které se dají využít jinde. Jak bylo řečeno, vláda chce ty satelity vypustit tak jak tak, ať to stojí co to stojí. K čemu se ty ušetřené peníze reálně použijí to už je jiná věc. To jeden pracháč neovlivní, to je záležitost politiky/společnosti. Za další právě SpaceX vytváří pro mnohé ty vysněné pracovní místa. Nevím jak Musk, ale většina těch opravdu bohatých lidí věnují na charitu obrovské množství peněz. Nicméně pokud by všichni z "vyspělích" zemí dávali třeba 5% (minimálně) svého příjmu na oblasti o kterých mluvíš, mělo by to nesrovnatelně větší efekt, než 50% příjmu od horních několika tisíc. Aspoň myslím, spočítané to nemám... Není to tedy jenom o penězích, ale o tom jací lidi jsou. A to peníze pár boháčů nezmění.

52

Odpovědět

Sorry ale toto je názor hlupého človeka, ale veľmi hlúpého bez tých jeho firiem a inovácií by nemal žiadne penaiez ktoré by mohol tej chudobe darovať. On tomu svetu dáva naozaj veľa. A nieje povinny nikomu nič prispievať, aj keď podporuje školy.... To že má tie spoločnosti.. dáva prácu desatisícom ľudí čo živí ich rodiny... ak by tie firmy nemal tak by ti ľudia nemali prácu, penaize, jedlo.... a ďalšia vec pomáhanie planéty - ak by dokázali poriadne rozbehnúť vesmírny program a dokázal niekto dovážať suroviny napríklad z asteroidov.... tak by rapídne zmenil svet aj ekologick k lepšiemu. O tom že toto je jeden z najpravdepodobnejších spôsobov ako vznikne prvý bilionár na svete na svete ani nehovorím - takú štúdiu vydalo viacero vyznamných fin. inštitúcií. A tiež aj keby sme žili úplne top mega ekologický v Útopickej krajine tak raz budeme musieť osídľovať iné planéty - lebo nastanú vojny o územie... a toto treba riešiť nie roky ale desaťročia a možno aj stovky rokov dopredu... pretože to je oblsť v ktorej sa nerobia pokroky zo dňa na deň. Tak láskavo takéto múdrosti netrep a nešír ďalej. Lebo ty a tebe podobní ľudia sú ľudi ktorí absolútne nevedie mať aj iné pohľady a vec, pozrieť sa na to z viacerých uhlov... a vyjadrujú sa k niečomu čomu vôbec nerozumejú...

31

Odpovědět

Konečne niekoho napadlo poskytovať rýchly satelitní internet masám... nie ako tie debilné nápady pokryť celu zem wifi....

200

Odpovědět

Má to jen jednu chybku,
latencema se to nevyrovná ničemu současnému, co je na povrchu. Je to tedy spíše pro lidi mimo města, které nemají moc možností. To znamená, že třeba pro Evropu to asi nebude moc lákavé. Pro USA to lákavé určitě bude, stejně jako pro Afriku, Aljašku, Asii apod.
Otázkou také je, zda na tom ve finále nebude Google s jeho balonama lépe.
Zdar Max

13

Odpovědět

+Max DevaineTo s tou latencí není pravda. Ano, současný satelitní internet je pomalý a má vysokou odezvu, ale to je proto, že ty satelity jsou na geostacionární dráze, která se nachází nějakých 35 000 km od Země.

Oproti tomu navrhovaná konstelace SpaceX bude mít několik tisíc malých satelitů na nízké oběžné dráze pouhých zhruba 1200 km nad zemským povrchem. SpaceX proto předpokládá gigabitové rychlosti s latencí 25–35 ms.

Více informací najdete v mém článku na webu ElonX: http://www.elonx.cz/spacex-bude-poskytovat-internet-v-roce-2019-zacne-vynaset-satelity-pro-svou-obri-konstelaci/

111

Odpovědět

jediný člověk jehož život má smysl ...držím palce...

723

Odpovědět

To je docela smutné, přibližně do čtyřiceti let pravděpodobně umře.
Bude pak ještě někdo, jehož život má smysl? Čím to je, že má jeho život smysl?
Má to spíš náboženské, kulturní, genetické vysvětlení? Narodí se ještě někdo, jehož život má smysl?
Bude druhý příchod Muskův? Může mít smysl jen jedna věc ve vesmíru nesmyslných věcí? Co je to smysl?

165

Odpovědět

+nesmyslJako jeden z mála posunuje civilizaci na další stupeň spějící ke kolonizaci vesmíru... ...a teď jmenuj další lidi...

21

Odpovědět

+nesmysl...dodatek pokud považuješ život (pro nás jediná smyslná věc) za nesmyslný, pak by si měl v pohodlí čekat až umřeš a neřešit jej...

40

Odpovědět

+000oqPouze položil otázky.
Navíc nesouvisící s Vaším chybným výkladem.
A navíc, dle té závorky, považujete život za sex s kbelíkem kfc.

02

Odpovědět

+000oqAch jo. Nechci se Vás dotknout, ale zdá se, že nerozumíte psanému textu. Reagoval jsem na to, že jste napsal absurdní tvrzení. Tomu tvrzení předpokládám nevěříte a jde jen o nepovedenou nadsázku. Pokud mu věříte, upřímně by mě zajímalo jak.

11

Odpovědět

+nesmysl"...přibližně do čtyřiceti let pravděpodobně umře..."

Elon Musk, 28.06.1971, = 46 r.
:-)

05

Odpovědět

+Zrušit a napsat novýChjo, 000oq tady není jediný, který zřejmě nerozumí vlastnímu jazyku. Vaše odpověď jen potvrzuje citaci mého tvrzení - samozřejmě v kombinaci se znalostí průměrného věku dožití.

02