Thumbnail play icon

Elon Musk a ekonomika jeho firemWendover Productions

Přidat do sledovaných sérií 32
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:216
Počet zobrazení:10 878

Elon Musk je zcela jistě vizionář, který se nespokojí s malými cíly. Úspěch jeho společností však spočívá v tom, že dokázal pochopit základní pravidla ekonomiky. Proč jsou jeho továrny umístěny v USA a jak dokázal snížit cenu letů do vesmíru na pětinu?

Komentáře (47)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Video taktně nezmiňuje že jeho výroba aut vysloveně počítá s masivní těžbou dotací a využíváním různých daňových kliček - jasně, to dělá de facto každá korporace, ale nevidím důvod proč to velebit. A v ekonomice jeho firem to hraje velmi důležitou roli, bez toho by byl už dávno na suchu. Tolik prachů zase do začátku neměl a Tesla ještě ani jeden rok nebyla v černých číslech.
Mlčení v této záležitosti si nelze nevšimnout =P

Dále jsou tam zamlčené podprůměrné výsledky ve všech testech spolehlivosti těch aut, stále nedořešená životnost baterií a celková ekologičnost výroby těch baterií...

O SpaceX a věcech okolo toho tolik zase nevím, ale pokud je situace jen trochu podobná tomu jak vyrábí auta, jsem zvědav kolik lidí odepíše až tam začne posílat první výpravy =P

Chápu, jsem možná příliš velký skeptik atd. ale Muskovi ten jeho Xicht prostě nevěřím, strašně mi připomíná Jobse - aura visionáře, ale podle názorů lidí co ho znali...

1218

Odpovědět

Můžete prosím více rozvést zmiňované zamlčené podprůměrné výsledky ve všech testech spolehlivosti?
Co se týče testů, tak většinou vyhrává na plné čáře například se můžeme podívat třeba na crash testy. Zde Tesla Model S všechny převálcuje a momentálně se řadí jako nejbezpečnější auto na světě.

21

Odpovědět

Tak já to nechápu. Těch 160 melounů bylo málo na již postavenou (i když vyřazenou) střelu, ale bylo to dost na to, aby si vytvořil vlastní odvětví průmyslu, kde si všechno vyrobí sám, ale výsledný produkt (raketu) od něj prakticky nikdo nekoupí?

23

Odpovědět

za 1/2 tedy 80 mil (další polovina padla na Teslu) dokázali postavit "demonstrační" Falcon 1 (až 4 kus se dokázal dostat na oběžnou dráhu) a po té získal kontrakt ve výši cca 1,4 mld USD na vynášení nákladu na ISS od NASA, což umožnilo další rozvoj společnosti..

110

Odpovědět

za 20 let po nom nestekne ani pes

256

Odpovědět

zato ty budes neovenitelne hovado 2 s nezabudnutelnimi vyrokmi...len tak dalej cele ludstvo na teba spolieha ;)

72

Odpovědět

+feshynaksnazim sa, diky za uznanie a podporu

23

Odpovědět

Ty si dej hlavou do zdi !!! :-D :-D :-D

00

Odpovědět

Odpovědět

Líbí se mi tvůj způsob uvažování :D

40

Odpovědět

Ta musi bez make upu vypadat jako ja kdyz se vzbudim :O

14

Odpovědět

+HnusákJestli vypadáš každé ráno jako Eva Green, můžeš bydlet u mě.

70

Odpovědět

Snad jedinny clovek na svete, kteremu fandim a u ktereho si nemyslim, ze to je hrabivy z**d. Pan s velkym P. Borec s velkym B. Nebojim se ho nazvat nejvyznamejsim clovekem 21. stoleti.

586

Odpovědět

moj komentar ma vacsiu hodnotu, ako on dokazal, pre tupcov, ako ty, uskutocnil

246

Odpovědět

+hovado 2nefetuj to :)

71

Odpovědět

Ohladom tych vesmirnych letov. Sukromna spolocnost robi nieco lepsie a lacnejsie ako stat? No to je mi ale prekvapko.

226

Odpovědět

stat bere peniaze danovych poplatnikov a rozhadzuje ich...co si cakal? ma stat nejaku viziu? je to len banda darmozracov co sa za jedno volebne obdobie chce nabalit a zanechat vacsi statny dlh :)

20

Odpovědět

Srovnání se státem ve videu vůbec nefigurovalo. Jméno jediné konkrétní vesmírné agentury, které ve videu padlo, byla ULA - společný podnik Boeingu a Lockheed Martin...

00

Odpovědět

Podelím sa o svoj názor.
Elon je vizionár a určite geniálny človek. Na druhú stranu mi príde trochu pokrytecké, keď chce kolonizovať Mars a pritom naša vlastná planéta trpí toľkými problémami. Zem je aj v 21. boj, zabíjajú sa medzi sebou zvieratá, rastliny, ľudia,...väčšina ľudí neznáša svoju prácu, chudoba, chamtivosť...svet ide skrátka zlým smerom. Alebo si myslí, že keď sa rozšírime na Mars, všetko sa tým časom vyrieši, napraví ? Neviem si ani predstaviť koľko peňazí by mohol bohatý človek ako Musk namiesto vesmírneho programu venovať do školstva, zdravotníctva, medicínskeho výskumu, psychológie...
Pre mňa je dôležité aby sa ľudom najprv žilo dobre na tejto planéte a až potom na ďalšej, aby sme neprenášali naše nevyriešené problémy a nedostatky ďalej do vesmíru.
Každý človek má v sebe malé zlo, ktoré sa snaží počas života dokonale prekryť, resp. sa ho zbaviť. Na to aby sa ľudia zbavili negatívnych vlastností a zvieracích pudov, je potreba ešte veľa času... preto nechcem aby sme kolonizovali inú planétu a pritom nemali upratané pred vlastným prahom.
Dik za prípadne súhlasné alebo nesúhlasne reakcie.

1535

Odpovědět

Když začátkem měsíce dostaneš výplatu, utratíš ji radši za nějakou novou věc pro sebe nebo bys ji přispěl třeba nějaké charitě? Já bych měl asi jasno. To máš to samé, radši to utratím za to co mě baví nebo co mě posune dál k tomu čeho chci v životě dosáhnout a každý chce dosáhnout něčeho jiného.

A navíc kolonizace marsu by lidstvo posunulo mnohem dál, něž kdyby to hodil např. do školství.

364

Odpovědět

A nenapadlo vás, že kolonizace Marsu je jen zástupný problém? Celý to je o tom, připravit lidstvo na žití na nehostinné planetě. A tou bude brzy země. Budeme rádi za takto vzniklé nové technologie :)

194

Odpovědět

Je to vizionář, idealista a průkopník, což dokazuje každým činem a podnikem, který rozjede. Podobní lidé udávali pokrok civilizace třeba v období renesance nebo před i po průmyslové revoluci. Taky mohli místo zdokonalování parního stroje třeba rozdávat chleba chudým a hladovým, ale právě díky jejich vynálezům těm chudým a hladovým pomohli víc, než kdyby se snažili bez parního stroje vyřešit jejich problémy. Moc se to už v dnešní korporátní době nevidí, aby dolarový milionář sral na prachy a šel do několika riskantních a pro něj neznámých věcí, ve kterých může ztratit úplně všechno, jen aby si splnil sny a lidstvo posunul o něco dopředu.
Souhlasím tedy s tvým pohledem na věc, ale zároveň s ním i nesouhlasím.
Mars je v jeho případě celoživotní průkopnický sen, lidstvo potřebuje vývoj a jen díky tomu, že on navrhne způsob jak se na ten Mars (co nejlevněji) dostat, může pomoci lidstvu doma, které může využívat tyto nové technologie a být třeba šetrnější k životnímu prostředí, než kdyby to vůbec nedělal. Ostatně, už tak začíná činit nyní, aniž by se k Marsu přiblížil jenom ve snech (zaznělo to ostatně ve videu).

263

Odpovědět

Pokud by nedělal co dělá, tak by ti peníze ani neměl, a tak by je nemohl věnovat na školství atd.. Pokud se na vypuštění díky vojenského satelitu díky jeho raketě ušetří 320M$, tak je to 320M$ které se dají využít jinde. Jak bylo řečeno, vláda chce ty satelity vypustit tak jak tak, ať to stojí co to stojí. K čemu se ty ušetřené peníze reálně použijí to už je jiná věc. To jeden pracháč neovlivní, to je záležitost politiky/společnosti. Za další právě SpaceX vytváří pro mnohé ty vysněné pracovní místa. Nevím jak Musk, ale většina těch opravdu bohatých lidí věnují na charitu obrovské množství peněz. Nicméně pokud by všichni z "vyspělích" zemí dávali třeba 5% (minimálně) svého příjmu na oblasti o kterých mluvíš, mělo by to nesrovnatelně větší efekt, než 50% příjmu od horních několika tisíc. Aspoň myslím, spočítané to nemám... Není to tedy jenom o penězích, ale o tom jací lidi jsou. A to peníze pár boháčů nezmění.

52

Odpovědět

Sorry ale toto je názor hlupého človeka, ale veľmi hlúpého bez tých jeho firiem a inovácií by nemal žiadne penaiez ktoré by mohol tej chudobe darovať. On tomu svetu dáva naozaj veľa. A nieje povinny nikomu nič prispievať, aj keď podporuje školy.... To že má tie spoločnosti.. dáva prácu desatisícom ľudí čo živí ich rodiny... ak by tie firmy nemal tak by ti ľudia nemali prácu, penaize, jedlo.... a ďalšia vec pomáhanie planéty - ak by dokázali poriadne rozbehnúť vesmírny program a dokázal niekto dovážať suroviny napríklad z asteroidov.... tak by rapídne zmenil svet aj ekologick k lepšiemu. O tom že toto je jeden z najpravdepodobnejších spôsobov ako vznikne prvý bilionár na svete na svete ani nehovorím - takú štúdiu vydalo viacero vyznamných fin. inštitúcií. A tiež aj keby sme žili úplne top mega ekologický v Útopickej krajine tak raz budeme musieť osídľovať iné planéty - lebo nastanú vojny o územie... a toto treba riešiť nie roky ale desaťročia a možno aj stovky rokov dopredu... pretože to je oblsť v ktorej sa nerobia pokroky zo dňa na deň. Tak láskavo takéto múdrosti netrep a nešír ďalej. Lebo ty a tebe podobní ľudia sú ľudi ktorí absolútne nevedie mať aj iné pohľady a vec, pozrieť sa na to z viacerých uhlov... a vyjadrujú sa k niečomu čomu vôbec nerozumejú...

31

Odpovědět

Konečne niekoho napadlo poskytovať rýchly satelitní internet masám... nie ako tie debilné nápady pokryť celu zem wifi....

190

Odpovědět

Má to jen jednu chybku,
latencema se to nevyrovná ničemu současnému, co je na povrchu. Je to tedy spíše pro lidi mimo města, které nemají moc možností. To znamená, že třeba pro Evropu to asi nebude moc lákavé. Pro USA to lákavé určitě bude, stejně jako pro Afriku, Aljašku, Asii apod.
Otázkou také je, zda na tom ve finále nebude Google s jeho balonama lépe.
Zdar Max

12

Odpovědět

+Max DevaineTo s tou latencí není pravda. Ano, současný satelitní internet je pomalý a má vysokou odezvu, ale to je proto, že ty satelity jsou na geostacionární dráze, která se nachází nějakých 35 000 km od Země.

Oproti tomu navrhovaná konstelace SpaceX bude mít několik tisíc malých satelitů na nízké oběžné dráze pouhých zhruba 1200 km nad zemským povrchem. SpaceX proto předpokládá gigabitové rychlosti s latencí 25–35 ms.

Více informací najdete v mém článku na webu ElonX: http://www.elonx.cz/spacex-bude-poskytovat-internet-v-roce-2019-zacne-vynaset-satelity-pro-svou-obri-konstelaci/

111

Odpovědět

jediný člověk jehož život má smysl ...držím palce...

722

Odpovědět

To je docela smutné, přibližně do čtyřiceti let pravděpodobně umře.
Bude pak ještě někdo, jehož život má smysl? Čím to je, že má jeho život smysl?
Má to spíš náboženské, kulturní, genetické vysvětlení? Narodí se ještě někdo, jehož život má smysl?
Bude druhý příchod Muskův? Může mít smysl jen jedna věc ve vesmíru nesmyslných věcí? Co je to smysl?

155

Odpovědět

+nesmyslJako jeden z mála posunuje civilizaci na další stupeň spějící ke kolonizaci vesmíru... ...a teď jmenuj další lidi...

21

Odpovědět

+nesmysl...dodatek pokud považuješ život (pro nás jediná smyslná věc) za nesmyslný, pak by si měl v pohodlí čekat až umřeš a neřešit jej...

40

Odpovědět

+000oqPouze položil otázky.
Navíc nesouvisící s Vaším chybným výkladem.
A navíc, dle té závorky, považujete život za sex s kbelíkem kfc.

02

Odpovědět

+000oqAch jo. Nechci se Vás dotknout, ale zdá se, že nerozumíte psanému textu. Reagoval jsem na to, že jste napsal absurdní tvrzení. Tomu tvrzení předpokládám nevěříte a jde jen o nepovedenou nadsázku. Pokud mu věříte, upřímně by mě zajímalo jak.

11

Odpovědět

+nesmysl"...přibližně do čtyřiceti let pravděpodobně umře..."

Elon Musk, 28.06.1971, = 46 r.
:-)

05

Odpovědět

+Zrušit a napsat novýChjo, 000oq tady není jediný, který zřejmě nerozumí vlastnímu jazyku. Vaše odpověď jen potvrzuje citaci mého tvrzení - samozřejmě v kombinaci se znalostí průměrného věku dožití.

02
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK