5 tipů pro efektivnější učení

Thumbnail play icon
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:4 057
Taky máte pocit, že škola sotva začala a už vám z toho jde hlava kolem? Jste během distanční výuky odkázáni na knihy víc, než by se vám líbilo, a nevíte, jak s tou spoustou informací v nich naložit? Ve videu z kanálu Logical Lemon se dozvíte pár tipů, jak se učit rychleji a efektivněji. Během videa taky padne návrh, abyste se podívali i na jiná videa o učení z téhož kanálu, ta tady s českými titulky zatím nemáme, takže dejte vědět, pokud máte zájem :).

Přepis titulků

Tisíce hodin svého života trávíš nutně učením, ať už kvůli škole, studiu, nebo práci. Ale víš, že se možná učíš tím nejpomalejším způsobem? Zůstaň se mnou a zjistíš, jak se mnohem rychleji naučíš mnohem víc, a tím získáš více času na příjemnější věci. V tomto videu zmíním 5 tipů, které ti pomohou učením neztrácet tolik času a urychlit příjem vědomostí.

Zaprvé: Paretovo pravidlo. Času máme všichni málo. Občas ho prostě nemáme dost, abychom se mohli zabývat určitým tématem opravdu do hloubky. Například s obsahem 5 zkoušek, které jsou samozřejmě všechny v tomtéž týdnu. Naštěstí nám pomůže Paretovo pravidlo. To říká, že celých 80 % celkových výsledků můžeme dosáhnout jen 20 % celkového úsilí.

Přepočteno na známky: Jen s pětinou námahy, která by byla potřeba na 1,5, ještě můžeš dostat krásnou dvojku. Usilovat o dokonalost, tedy o 100 %, je často nerozumné, protože svůj čas můžeš investovat do smysluplnějších věcí. Nauč se vždycky zpaměti těch 20 %, které ti přinesou většinu výsledků, než začneš s učením.

Zadruhé: Pohyb. Když už víš, co se máš vlastně učit, jde o to, abys učební proces udělal co nejefektivnějším. Proto by měl být tvůj mozek ve stavu, kdy přijme maximum. Pokud se nemůžeš soustředit, zasportuj si. Jedna studie ukázala, že testovaní už po 15 minutách na rotopedu absolvovali pamětní test mnohem lépe než kontrolní skupina bez tréninku. I krátká procházka, skákání přes švihadlo nebo protahování dokážou zázraky, nejen před učením, ale i během něj, když potřebuješ pauzu.

Místo koukání na roztomilá koťátka na Facebooku by ses měl radši protáhnout, aby tvůj mozek pracoval lépe. Další tip zní na první pohled trochu staromódně, ale není: Dělej si poznámky. Ručně, tužkou na papír. Je jedno, jestli si je píšeš na přednášce, na jednání nebo si vytváříš shrnutí na zkoušku. Když si věci zapisuješ, automaticky si je lépe zapamatuješ.

To proto, že si je hned několikrát opakuješ. Jednou, když je poprvé slyšíš nebo čteš, pak když je vlastními slovy zapíšeš a když si je ještě jednou přečteš. Díky častému opakování a rozdílnému zpracování zůstávají informace v paměti mnohem lépe uloženy. Proč ale ručně, když je psaní na notebooku rychlejší? To je sice pravda, ale 2 důvody jasně mluví pro tužku a papír.

Zaprvé: Notebooky a tablety nás stále svádějí k jiným činnostem: rychle přepočítat lajky nebo se podívat na video od Logical Lemon. Neustálá upozornění navíc značně ovlivňují naši koncentraci, a to dokonce trvale. Ale i když dočasně upozorňování vypneš a dokážeš internetu odolat, stejně je lepší sáhnout po papíru. Jedna studie totiž ukazuje, že účastníci s notebookem oproti těm s papírem zpracovávají informace jen velmi povrchně. Dělej si tedy ručně poznámky a shrnutí, trvá to sice trochu déle, ale zato si látku zapamatuješ mnohem snáz, a tím i rychleji.

Extrémně účinná metoda, která je často podceňována. Poznámky budou mimochodem obzvlášť užitečné ve Feynmanově metodě, se kterou se vše naučíš mnohem rychleji. Nejdřív ale citát údajně od Alberta Einsteina: „Pokud to neumíš vysvětlit jednoduše, nerozumíš tomu dostatečně dobře.“ Tento citát vystihuje podstatu Feynmanovy metody.

Vysvětli to, co se právě chceš naučit, co nejjednodušeji někomu jinému. Nejlépe tak, aby tomu rozumělo i dítě. Ta osoba samozřejmě nemusí být reálná, můžeš mluvit nahlas a představovat si ji. Nejspíš se při tom dostaneš do úzkých, protože tomu ještě moc nerozumíš, ale o to jde, tak zjistíš, čemu nerozumíš a na co by ses ještě měl podívat. Když si budeš pořád dokola číst knihy a poznámky, vůbec tě to možná nenapadne.

Navíc si všechno vysvětlováním zapamatuješ lépe než neustálým čtením a opakováním. Pokud téma dokážeš vysvětlit bez problémů, jednoduše a nahlas, pochopil jsi to opravdu do hloubky. Takto jsem se učil na výšce a míval jsem nejlepší známky, vyzkoušej to, vyplatí se to! Než se přesuneme k poslednímu tipu, můžeš mezitím hlasovat, jestli chceš detailnější video o Feynmanově metodě, aby ti pomohla víc. Poslední tip tohoto videa je o tom, jak vyzrát na paměť: Využívej mnemotechniky.

To jsou strategie, se kterými optimálně využiješ mozek, a tím si vše zapamatuješ snadno a dlouhodobě. Krátce ti představím 2 své oblíbené, o kterých už jsem udělal jiné video. Zaprvé: Metoda loci s rozšířením paměťového paláce. Propojíš místo, které dobře znáš, s informací, kterou si chceš zapamatovat. Sherlock Holmes mimochodem v seriálu taky používá paměťový palác, aby si pamatoval spoustu informací.

Zadruhé: Major systém. S ním si lehce zapamatuješ cokoliv s čísly: letopočty, narozeniny i tisíce desetinných míst π. Kdo by to nechtěl umět. Podstatou tohoto systému je převod čísel na obrázky podle určitého vzoru. Tyto obrázky pak můžeš jednoduše uložit pomocí paměťového paláce. Pokud se tyto mnemotechniky chceš naučit, bude se ti hodit video, které o nich mám, odkaz na něj najdeš v popisku.

A pokud chceš pomoct svým přátelům, sdílej video i s nimi, aby z něj taky něco měli. Videa o zajímavých tématech mimochodem dělám každý týden, pokud se ti toto líbí, budou se ti líbit i ostatní, tak si zapni zvoneček, ať ti neutečou. To je ode mě vše, děkuju za zhlédnutí a na viděnou u dalšího videa. Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

rad bych shledl i dalsi jejich videa, samozrejme s titulkami :)

50

Odpovědět

Děkuju za němčinu... video upřímně průměrný, ale rád bych se zeptal, nevim, kde jinde, než tady :D . Když už tu máme překladatelku z němčiny, kam se poděl tenhle pán :) Zucker: die preiswerte Droge für Jedermann | heute-show vom 23.10.2020

00

Odpovědět

Tento pán tady dlouho nebyl, to je pravda, z minulých videí (nejen z této show) jsem měla pocit, že německý humor mnoha zdejším divákům příliš nesedí, tak jsem se zaměřila spíše na naučná videa, ale pokud je zájem, tak samozřejmě ráda přeložím, díky za tip na konkrétní video :)

80

Odpovědět

+lenkazDěkuji :) . To nemusí být konkrétně tohle video, on nemá svojí samostatnou stránku, tak jsem prostě vzal první video, které tam měl :D . Já jsem se u něj teda vždycky velmi pobavil, takže budu rád za jakékoli jeho video :) .

00