Co se děje s tělem při kremaci?Ask a Mortician

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 0
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:103
Počet zobrazení:15 791

Kremace je v Česku nejpopulárnějším způsobem pohřbívání. Ředitelka pohřebního ústavu Caitlin Doughty v dnešním videu prozradí například to, proč se tělo obvykle nespaluje s prsními implantáty, jak si můžeme být jistí, že popel patří našemu blízkému, nebo co se s tělem v peci děje krok za krokem.

Přepis titulků

Ahoj, smrťané. Dnes se vrátíme k začátkům mé kariéry a hezky si popíšeme všechny útrobní a morbidní detaily kremace. Pokud jste neviděli žádné moje video a jen jste vygooglili: "Je kremace to pravé pro mě?" Tak zdravím, vítejte. Nebojte, tohle je moje parketa. Tohle video je první ze série o tom, co se stane obyčejnému, běžnému tělu, a to jak z procedurálního, tak z vědeckého hlediska, v různých posmrtných scénářích.

Jdeme na to. Většina krematorií bude trvat na tom, aby tělo bylo v rakvi či jiném obalu. Možná sníte o té lakované mahagonové rakvi za 5 000 dolarů z kolekce od Kylie Jenner, ale i když ta je super na pohřeb, s kremační pecí to moc nejde dohromady.

Rakve určené ke kremaci se dělají z borovice či překližky a nejčastěji je to prostě kartonová krabice. Ta shoří fakt hezky. Než se tělo vloží do kremační pece, obvykle se sundají šperky a zdravotnické prostředky jako kardiostimulátory, protézy či silikonové implantáty se vyjmou z těla. Proč? Baterie od kardiostimulátorů můžou vybouchnout a protézy a prsní implantáty se zase roztečou do lepkavého maglajzu, který chudák zaměstnanec musí seškrabat.

Moje video o tom, co se stane s prsními implantáty při kremaci, je tuším pořád moje nejpopulárnější video, protože... internet. Když je tělo zbaveno všech vybuchujících a roztékajících se věciček, kovový štítek, trochu jako ten pro psa, je přiložen k tělu, kde zůstane po celou dobu, takže ostatky lze vždy identifikovat.

Tak víme, že vám dáváme ostatky vaší babičky, ne Boba. Kdo je Bob? Neznáte ho, o to tu přesně jde. A teď začne samotná kremace. Kremace těla probíhá v první ze dvou komor. V primární komoře, kde je tělo, teplota dosahuje asi 900 až 1 100 °C.

V tomto minipekle obloženém cihlami a cementem měkké tkáně lidského těla shoří na popel nebo se vypaří, až nezbyde nic než kousky křehkých kostí a popel. Trvá to hodinu až dvě. Ale co se během té hodiny či dvou za těmi velkými kovovými dveřmi děje? Každých deset minut v peci lidské tělo prochází drastickými změnami až k úplnému zpopelnění. Jakými změnami, ptáte se?

Jen pojďte blíž, děti. Nebo radši ne, je to pěkně drsné. Po 10 minutách Svaly, kůže, orgány a tuk vystavené plamenům se pomalu smaží, škvaří a smršťují. Perlička: Pokud je tělo spalováno dřív, než dojde k přílišnému rozkladu svalové tkáně, končetiny se mohou smršťovat, ruce zatínat v pěst, paže ohýbat, hlava klopit à la boxer.

Ale žádné sezení, to je mýtus. Po 20 minutách Většina měkké tkáně na obličeji a lebce je spálena, kromě tváří. Začínají být vidět žebra a v oblasti hrudi a břicha může tryskat kapalina z trhlin v tělní dutině. To proto, že se tělní kapaliny agresivně vypařují a břišní orgány dehydrují a scvrkávají se.

Po 30 minutách Calva neboli klenba lebeční se začíná oddělovat od zbytku lebky. Vařící kapalina se vylévá z trhlin a na kostech obličeje již nenajdeme téměř žádnou tkáň. Hrudní kosti jdou již skoro celé vidět, žebra se ohýbají dovnitř i ven, břišní orgány se dále scvrkávají a na končetinách jsou už jen zbytky měkké tkáně, pokud již není spálena všechna.

Po 40 minutách Klenba lebeční se zcela oddělila od lebky. Jde vidět zčernalý mozek. Většina kostí obličeje se rozpadla. Žebra, zcela viditelná, jsou pokroucená a zkřivená. Břišní orgány jako slezina vypadají jako zčernalé mycí houby. Ze spodní části rukou nezbylo nic.

Po 50 minutách To, co zbylo z vnitřních břišních orgánů, je seschlé, scvrklé a houbovité. Ze stehen jsou pahýly a z paží nezbylo skoro nic. Páteř s obratli ještě vzdoruje, ale už se postupně rozpadá. Po 60 minutách a dále Trup, pokud se tak již nestalo, se zcela rozpadá. Z lebky zbyly jen úlomky kostí, z vnitřních orgánů jen popel a pánev pohltily plameny.

Zatímco se tkáň a kosti spalují v primární komoře, plyny a částice uvolňované spalováním se dostávají do sekundární komory, kde teplota dosahuje přibližně 900 °C. Sekundární komora má za cíl omezit kouř, zápach a emise, než jsou zplodiny vypuštěny do atmosféry. Poté co je tělo zpopelněno, ostatky se nechávají vychladnout.

Pak jsou operátorem pece zameteny na něco, co vypadá jako obří tác na sušenky. V tuto chvíli váží ostatky přibližně 1,5–2,5 kg a jsou tvořeny křehkými, anorganickými úlomky kostí a popelem. Kosti a popel jsou zkontrolovány silným magnetem. Ten vysbírá všechen kov, který přežil kremaci. Zpopelněné ostatky jsou pak semlety do práškové hmoty, kterou si představíme pod pojmem popel, v zařízení zvaném kremulátor.

Popel je poté uložen do nádoby či urny, kterou si blízcí zesnulého vyzvednou a naloží s ní, jak chtějí. Tak takhle se to víceméně dělá. Nejdřív studené tělo, pak vařící kosti, tohle jsou základy kremace. O jakých dalších způsobech, jak naložit s tělem, chcete vědět víc? Překlad: Snoopadoop www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Před kremací také prorazí sekáčkem do lebky díru aby to nebouchlo. Další věc je ta, že pec se čistí jednou za x kremací, takže v urně můžete mít také 90% babičky a 10% Boba :D

130

Odpovědět

Jestli je pravdou co se píše v popisku videa "Ředitelka pohřebního ústavu Caitlin Doughty", tak to se raději nechám zahrabat na smetišti.
Takovou maškaru nechci spatřit ani mrtvý.
(video jsem nepouštěl, odpudil mne už ten její samolibý ksicht)
(nehodnoceno)

117

Odpovědět

omg

30

Odpovědět

ona má hlas ako on

16

Odpovědět

Takže se tak nějak částečně dozvídáme co asi tak lidé viděli při pálení na hranicích nebo co třeba mohli vidět ti čurác-i za druhý světový když stáli u těch jam plných těl v ohni. Celkem potěší vědět co takové lidi asi tak bralo přestože to asi s dobovou výbavou a možnostmi nedotáhli k této verzi.

32

Odpovědět

Takové lidi bralo to, co jim bylo naindoktrinováno do palice. Ty se tváříš, jako bys byl lepší, ale v té době by ti vůbec nevadilo, že na náměstí hoří sousedka, jelikož se paktuje s ďáblem a musí být očištěna. Mimochodem za druhé světové se těla do jam pohřbívala, popř. se pálila v pecích. Spalovat těla v jamách nemá moc smysl...

61

Odpovědět

Ty vole, co se asi tak muze dit s telem pri kremaci??!! Spali se na prach! To je jak zpravodajstvi z TV Hovna, kdy vam ukazuji, ze kdyz je pod nulou, tak zamrza voda...

118

Odpovědět

Skvělé přirovnání, každý má doma přece kremační pec, ve které si pravidelně může na vlastní oči otestovat, jak takové mrtvé tělo hoří ;-)

190

Odpovědět

+XardassA nebyla pointa právě v tom, že žádnou pec nepotřebuješ, protože testovat, jestli tělo při spálení shoří, je jako testovat, jestli voda pod bodem mrazu zmrzne? :)

06

Odpovědět

+TaanI zrychlené, zazoomované mrznutí vody by mohlo být celkem zajímavé na pozorování.

30

Odpovědět

Nemá nějaké video o tom, co se s tělem děje při pohřbení?

70

Odpovědět

Myslím, že vyloženě o pohřbívání video nemá, ale má tam video o různých stupních a rychlostech rozkladu, tak třeba si ho Snoopadoop vybere příště ;-)

120