Bílá velrybaBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
67 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:3 063

Na první pohled je děj této slavné knihy jasný jak facka – šílený kapitán pátrá ve všech oceánech po tajuplné bílé velrybě, která vždy uniká, až nakonec zničí své pronásledovatele. Ale Sparky Sweets vám samozřejmě naservíruje podrobný rozbor a vy budete mrkat na drát, kámové!

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz BICHLE Jak to šlape? Vítejte u Bichlí. Dneska vyplouváme s Moby Dickem od Hermana Melvilla. SHRNUTÍ Jeden týpek ménem Izmael se rozhodne, že z něho bude lovec verlyb. Ale než se připojí k ňáké posádce, skočí do hospody Spouter Inn, kde potká potetovanýho harpunáře Kvíkvega.

Netrvá dlouho, než spolu hupsnou do peřin. Takže Izmael a Kvíkveg se spolu nalodí na bárku ménem Pequod. Po chvíli na palubu dokulhá kápo Achab se slonovinovou haksnou a začne jim tam kázat. Že prej Pequod má jedinou misi: najít a vodkráglovat Moby Dicka, bílou verlybu, která mu haksnu sežrala. Po asi 500 stranách Izmaelova plkání o verlybaření se Pequod potká s lodí Ráchel a Achab hodí řeč s kapitánem. Ten ho poprosí o pomoc s hledáním ztracené lodi, na které je jeho syn.

Ale Achab mu na to prcá, páč má v hlavě jenom verlybu. Nakonec Mobyho zmerčej a po tři dny naháněj jeho bledou řiť. Třetí den Moby do Pequodu žďuchne a ten se hned začne potápět. Achab nehodlá jen tak chcípnout, proto se na Mobyho vrhne. Vytáhne harpunu a verlybu napíchne, jenže Moby už toho má dost a stáhne týpka do hlubiny. A je po něm. Nakonec tam všichni leknou, až na Izmaela, kterýho zachrání čestný hoši z Ráchel.

ROZBOR Čum na ty postavy, synku. Na rozdíl vod mrzáka Achaba má Izmael všecky problémy u zádele. Hele: „Kdo z nás není otrok? Ať mi udílí rány ze všech stran, každý si musí vybojovat svou vlastní válku. Nemluv mi o rouhání. Já bych zasáhl i slunce, kdyby mě urazilo.“ Vidíš, Izma nepopírá, že svět stojí za prd a s každým vykejvá. V klídečku si dá nohy křížem a nechá věci, ať se dějou.

Jenže Achab si nenechá srát na hlavu ani vod samotnýho Boha. Pro Achaba občas Moby Boha zastupuje. Achab prostě nechce hrát s kartama, co mu život rozdal. Naplive na krupiéra, páč pro něj pravidla neplatí. Takže ať je to slunce, Bůh, nebo sama věčnost, Achab tomu musí dát do držky, i kdyby ho to mělo zabít. Takže vo co mu s Mobym teda de? Podle Achaba Bůh bačuje svět jak nezodpovědnej tyran.

A co hůř, nějaký hloupý chudáci mu to dycky prominou. Jen Achab vidí, jak s nima vyjebává. A to si Bůh za klobouček teda nedá! Páč u sebe Áčko nemá glocka, musí si na verlybu vzít harpunu. Vymáchá ji v krvi tří pohanů a ještě tu hračku pokřtí, řka: „Nekřtím tě ve jménu Otce, ale ve jménu Ďábla!“ Prostě ho sejří veškerý zlo světa. A páč je to zlo fakt všude, námořníci hlásej Mobyho na víc místech naráz. Jindy je zas Moby symbolem prázdnýho bezbožnýho vesmíru.

„Pro Izmaela velrybí bělost symbolizuje bezcitnou prázdnotu vesmíru, tedy ránu do zad s myšlenkou na vyhlazení. Bezbarvý ateismus, který nás týrá.“ Páč bílá je zároveň nedostatek barvy a průsečík všech barev, ta verlyba je plovoucí symbol drsné pravdy, že ať děláte cokoliv, součet všeho ve vesmíru je velká tlustá nula. Takže verlyba je připomínkou, že když budeš v životě hledat smysl, musíš se připravit na hodně bolesti a utrpení, brácho. Pokud máš koule postavit se prázdnotě vesmíru, zjistíš, že stejně jako Izmík jseš sirotek bezcílně plovoucí mořem, kterej negivuje shit.

Ale klidně si plavte, děcka, páč tam někde plave aj Ráchel, která nás zachrání. Tak čau příště, brášci.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Podle tohoto komiksu: https://www.smbc-comics.com/comic/literary-analysis
je poměr hmotnosti velryby a člověka přibližně rovný poměru hmotnosti člověka a čipmanka
Takhle by asi zněl čipmančí kapitán Achab
https://tinyurl.com/yxuhl372

20