Božská komedie: PekloBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:21
Počet zobrazení:2 810
Peklo (v italském originále Inferno) Dante Alighieriho je první ze tří částí eposu Božská komedie, který znázorňuje cestu lidské duše přes Peklo a Očistec až do Ráje k Bohu. Danteho na cestě Peklem provází básník Vergilius a společně postupují devíti kruhy Pekla, kde se setkávají s různými osobnostmi z historie, až se dostanou k Očistci. Tato první část eposu je rozdělena na 34 zpěvů, celkově jich má Božská komedie 100.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz BICHLE Tě péro! Dneska nám bude trochu vedro v Danteho Pekle. SHRNUTÍ Dante se vzbudí ztracenej v lese a nemá šajn, jak se tam dostal. Razí si to po pěšině, než se na něj vyřítí tři bestie. Prdel mu zachrání básník Vergilius, kterýho poslala jeho mrtvá bejvalka Beatrice z nebe.

Dante se málem po*ere z křiku lhostejných, co v životě dokázali ho*no. Vergilius mu řekne, ať zatne půlky, a vydají se skrz devět kruhů Pekla. S Dantem to zas švihne a vzbudí se v Limbu, prvním kruhu. Tady jsou duše, co žily před křesťanstvím nebo se nedaly pokřtít. V druhým kruhu jsou ti, co ho neudrželi v kalhotách, a taky Mínós, kterej všechny do kruhů rozřazuje. Ve třetím kruhu jsou nenasytní, co moc chlastali, hulili nebo se přežírali. A za to je teď hlídá Kerberos.

Ve čtvrtým kruhu máme skrblíky, co jim šlo dycky jen o prachy. A v pátým se vzteklouni navěky topí v řece Styx. Tak hrdinové dorazí do města Dis, kde se teprve dějou zvrácenosti. V šestým kruhu se rouhači na ohni opíkají ve vlastní šťávě. Sedmej kruh je plnej těch, co páchali násilí na jiných, sobě a Bohu. Pak Dante s Vergiliem na příšeře Geryonovi odletí do osmýho kruhu, Malebolgu. Tu jsou na hromadě podvodníci všeho druhu, včetně kouzelníků a astrologů. Nakonec se dostanou do zmrzlýho devátýho kruhu Pekla, kde Satan osobně mučí všechny zrádce z historie.

A tak se mu Dante s Vergiliem sklouznou po vocase do Očistce. ROZBOR Peklo je první část básně Božská komedie. Ale moc legrační to není, směju se snad? Literární komedie totiž začíná vždycky vážně, ale dobře to dopadne. Proto Dante cestuje z Pekla až do Ráje. Čum na všecky ty alegorie, brácho.

Na jednu stranu je Peklo plný pokušení, kterýmu musíš odolat na cestě ke spasení. Danteho při hledání Boha hned zkraje zastaví tři uslintaný bestie, symboly hříchů, z kterých se musí Dante očistit, než si dá s Bohem kafíčko. Ale to není jedinej příměr. Nenajdeš tam jen duchovno, ale i politiku. Totiž v roce 1302 Danteho vyhnali z Florencie během převratu. A tak chudák bezcílně bloudil až do konce svejch dnů. Proto temnej les není jen Danteho duší hledající Boha, ale značí i dny strávený v exilu.

A proč si ze všech básníků vybral za průvodce zrovna Vergilia? No protože napsal o tom, jak pádem Tróje začlo budování Říma. A stejně jako cesta Trójanů k Římu byla trnitá, i Dante se musel pochlapit a projít Peklem a Očistcem až do Nebe. Hej, dík, že jste furt se mnou. Čtěte dál a příští týden zas. Mír!

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář