DrákulaBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:24
Počet zobrazení:2 648
Román Drákula Brama Stokera není třeba dlouze představovat, slyšel o něm snad každý: právě v něm se totiž v dokonalé podobě zrodil moderní mýtus upíra. Poprvé byl vydán v roce 1897, je psán formou dopisů, telegramů, deníků a novinových výstřižků. Pokud se tímto náročným dílem nechcete prokousávat (hahaha), je tady pro vás rozbor a shrnutí od doktora Sparkyho Sweetse.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz BICHLE Baf, hajzle! Je Halloween! A tak si dneska zakousnu tvou máti s Drákulou od Brama Stokera. SHRNUTÍ Tendle příběh není vyprávěnej normálně, ale o krvecucovi se dozvídáme z dopisů a dalších čmáranic. Na začátku Jonathan Harker dovalí do Transylvánie za byznysem.

Místní vyšilujou, že chce jít do baráku hraběte Drákuly. Hrabě vypadá jako docela fajn týpek, dokud se Jon neřízne při holení. A ku*va! Jak Honzík zjistí, že Drákulův hrad je nejujetější místo, který kdy viděl, povídá: „Musím vocaď vysmahnout.“ Pak jde jeho holka Mína za kámojdou Luckou, krasavicí, co je magnet na chlapy. Ale dva jsou takoví chudáčci, tak si vybere Arthura. Děsivý je, když u břehu ztroskotá jedna Drákulova loď.

Najdou tam 50 krabic prachu, divnýho čokla, co hned zdrhne, a k lodi přivázanou mrtvolu. Lucka je náměsíčná, protože proč ne, a Mína ji sleduje na hřbitov, kde se pomucká s týpkem v kápi. Když borec zmizí, Lůca má na krku kousanec a strašlivě ochoří. Seward zavolá svýho učitele Van Helsinga, ten na ni mrkne a poudá: „Jo, je to v hajzlu.“ Aby ji zachránili, pustí si Van Helsing, Seward, Quincy a Artík žilou.

Ale smůla, holka stejně zkape. Van Helsing se doslechne, že kdosi krade děcka, a hned valí za Lůcinýma hochama. Teď ji musej zamordovat, páč je z ní upír. Až je dílo dokonáno, spojí se hoši s Mínou a Honzou a vyrazí přímo ke zdroji. Ale než se rozhoupou, Drákula popadne Mínu, dá jí upírskej dryák a za chvíli z ní bude Lůca číslo dva.

Snad bude v poho, až knížáka kuchnou. Ale napřed mu musejí rozflákat všechny jeho rakve na spaní. Drákula zdrhá zpátky do Transylvánie, ale nakonec ho Van Helsing a gang dostihnou a zapíchnou. Míně s Honzou se pak narodí prcek, dají mu méno Qincey, páč ten během boje s knížákem zařval. ROZBOR Ačkoliv krvežíznivej běloch mi zní dost děsivě, tehdejší lidi strašilo něco jinýho.

Pro ně byla příšerou sexuálně osvobozená ženská ukájející svý potřeby. Lucinka je dokonalej příklad pošramocený viktoriánský pověsti. Je nejen tak šmeksy, že za ní pálí tři chlapi naráz, ale dokonce se čtyřma si vymění tělní tekutiny! A co je špatnýho na holce utržený ze řetězu? Model usedlý viktoriánský maminy jde do kytek a sexy upírka požírá děcka! Pokud ji nemůžou zkrotit, musí ji zabít.

A proto dokázali zachránit Mínu, páč je prototyp ženušky, co chce pomáhat mužíčkovi. Ale to není vše! Příběh nás děsí dodnes, páč Drákula nám připomíná, že věci nejsou, jaký se zdaj. Drákula v tom umí chodit a tváří se jak spořádanej občan, ale ve skutečnosti je to chladnej krvocuc. Nesuď knihu podle obalu. A ve společnosti, která tě odsoudí po prvním pohledu, není nic strašnějšího než ten, kdo narušuje stereotyp. Kapiš? „Nedovolíš očím vidět a uším slyšet, že co je kolem tebe, se tě netýká.

Nemyslíš, že jsou věci, kterým nerozumíš, a přesto jsou? A jiní vidí to, co ty ne?“ Chceš vidět, slyšet a pochopit? Pak dej odběr, jo? Zdarec příště. Mír.

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Naroubovat na upírský příběh feministický aktivismus, to chce buď hodně velkou kreativitu nebo naopak zaslepenost.

16

Odpovědět

Feministickou kreativitu? Originální upírismus je právě smybolismus pro nespoutanou sexualitu. A nespoutaná sexualita je něco, co tehdejší společnost děsilo, odsuzovali to, bylo to špatný bla bla bla. A o to děsivější to bylo, když jí podlehla žena. Drákula je "jen" ten, kdo tu nebohou ženu svedl a udělal z ní povětrnou.
Ne všechno útočí na tvé křehké mužství, kámo, Wisecrack tady podal velmi přesný rozbor.

31