Na Větrné hůrceBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:20
Počet zobrazení:2 958

Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. A doktor Sparky Sweets je na pomstychtivé hrdiny odborník. 

Poznámky: 

  • Kniha u nás vyšla pod dvěma názvy: Na Větrné hůrce a Bouřlivé výšiny. Použila jsem oba, aby se mi vešly do čtecí rychlosti :). 
  • Knihu Emily Brontëová poprvé vydala pod mužským pseudonymem Ellis Bell, který si záměrně zvolila tak, aby se zachoval její monogram. Udělaly to i její sestry – bály se toho, jak společnost přijme dílo od ženy. Po její smrti knihu vydala její sestra Charlotte pod správným jménem.
  • Zpěvačku Kate Bush kniha inspirovala k napsání stejnojmenné písně Wuthering Heights, která v roce 1978 vyšla na albu The Kick Inside. Najdete ji u nás v Hudebních klenotech 20. století :).

 

Přepis titulků

BICHLE No nazdar! Čeká nás ledová sprcha Bouřlivejch výšin Emily Brontëový. SHRNUTÍ Týpek Lockwood přivalí na Drozdov, hustý panství naproti baráku zvanýmu Větrná hůrka. Po seznámení s emo majitelem Heathcliffem se Lockwood ptá služky Nelly, co se tam sakra stalo. Dřív Hůrka patřila ňákýmu Earnshawovi, kerej Heathcliffa z ulice přijal za svýho.

Jeho vlastní potěr, Catherine a Hindley, nebyl z příživníka na větvi, ale pak se Kátě chudáčka zželelo a začli spolu pařit. Hindley zůstal naprdlej, páč tatík Heathcliffovi nadržoval. A když tatík natáhne brka, Hindley si z bráchy udělá otroka. Děs běs! A k tomu Káťa potká Edgara z Drozdova, kerej začne Híťovi lézt do zelí. Páč Edgar je v balíku a Híťa nemá ani floka, Káťa si Edgara vezme, i když ho nemiluje.

Coura! Tak se Híťa sbalí a vyletí z Hůrky jak tornádo. Za pár let se vrátí s kapsama plnýma peněz. Nikdo netuší, kde je nabral, ale použije je na sladkou pomstu hejtrům. Obehraje Hindleyho se synkem Haretonem, sebere Hůrku a Hinďu týrá, dokud nechcípne. Pak si veme Edgarovu ségru Izabelu, aby měl nárok na Drozdov. Když Káťa umře při porodu malé Kačenky, Izabela vysmahne do Londýna, kde se narodí Híťův syn Linton.

Za 10 let Kačenka žije na Drozdově a Híťa má synka Lintona zpátky. Když je doženou hormony, Híťa je donutí se vzít, aby mohl zgabat Drozdov. Po Linťově smrti má konečně všecko a Kačku nepouští z domu. Po nějakým čase se Kačenka zasnoubí s Hindleyho synem Haretonem. Ale toho už se Híťa nedožije, páč se utrápí vzpomínkama na Káťu. ROZBOR Híťa je dokonalej příklad duše rozervaný mezi nenávistí a láskou.

V první půlce se dvoří Kátě, zatímco ho Hindley šikanuje. Ale když si Káťa veme Edgara, Híťa vypije pohár hořkosti. Jeho pomsta ale nebude vobyčejná. Zbohatlíky musí porazit jejich vlastníma zbraněma. Hindleyho obere o prachy i barák a díky staré s děckem zgabe další love. Takže pro Híťu je rodina jen součást majetku. Ale ne že by se pomstil jen starejm, musí podělat i novou generaci, která si dycky vezme někoho z té předchozí.

Páč Híťa dostával mlatu od Hindleyho, oplácí to Haretonovi i s úrokama. A tak, jak ho zaslepila pomsta, ho pořád pronásleduje i ztracená láska. Tak dostal, co chtěl: „Kateřino Earnshawová, nespočineš, dokud žiju; že jsem tě zabil? Straš mne tedy, buď stále se mnou, dožeň mě k šílenství v jakékoli podobě. Jen mě nenechávej v hlubině, kde tě nemohu najít.“ Zase ta symbolika!

Kátina láska může mít dvě podoby. Hůrka je obklopená přírodou a šíleným počasím stejně jako bouřlivá láska Káti s Heathcliffem. Naopak Drozdov je krásně čistej jako snadnej život s boháčem Edgarem. Když si Káťa zvolí, Híťa taky ‒ pomstu! A i když to láska nemá snadný, nakonec stejně zvítězí. Híťa se vzdá své pomsty, když uvidí Haretona s Kačenkou jako připomínku své Kateřiny. A protože nakonec získá zpět lidskost, jeho ztrápená duše se může připojit k duchovi Káti, který ho tak dlouho strašil.

Když se Nelly zeptá ubrečenýho klučiny, co mu je, odpoví: „Vidím Heathcliffa s nějakou paní a bojím se kolem nich projít.“ Dík, že jste se koukali, sečtělci, choďte do školy, ať jste chytří! Zdar!

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář