Jste psychopat?Big Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:399
Počet zobrazení:14 421

Považujete se za psychicky vyrovnaného člověka? Zkuste si následující test a uvidíte, jestli tomu tak opravdu je. V komentářích se s námi podělte o to, zda by ve vašem případě tlusťoch přežil, či ne. :)

Poznámka: Pokud je některá část mozku špatně přeložená, dejte vědět. Google není všemocný.

Přepis titulků

Všichni víme, že psychopati mají větší sklon k násilí a vraždění. Ale možná vás překvapí, že existují situace, ve kterých mají psychopati větší predispozice k zachraňování životů, než k jejich braní. Dovolte mi uvést takový příklad. Představte si vlak řítící se velkou rychlostí po kolejích. V jeho cestě je uvězněno pět lidí, kteří nemohou utéci. Vy ale můžete zmáčknout tlačítko, které vlak odkloní jinam.

Má to ovšem háček. Na odkloněné koleji je člověk, jenž bude usmrcen místo nich. Otázkou je: Zmáčknete to tlačítko? Zmáčknete to tlačítko? Většina lidí nemá problém se rozhodnout za těchto okolností. I když představa zmáčknutí tlačítka může být děsivá. Obětování jednoho pro záchranu pěti je méně špatným řešením. Nyní ale příklad upravíme: Ten samý vlak řítící se rychlostí.

V jeho cestě je znovu pět lidí. Ale tentokrát stojíte s velmi tlustým člověkem na mostě přes koleje. Jedinou možností, jak vlak zastavit, je shodit toho člověka dolů z mostu. Zcela jistě ho tím zabijete, ale jeho objemné tělo vlak zastaví. Shodíte toho člověka na koleje? Zde už máme něco, čemu můžeme říkat pořádné dilema. Ačkoliv je výsledek stejný: 1 zemře, aby 5 mohlo přežít. Otázka volby je zde mnohem komplikovanější.

Proč tomu tak ale je? Důvodem je rozdílná teplota. První příklad můžeme nazvat jako neosobní dilema. V mozku se aktivují části zvané prefrontální kortex, zadní parietální kůra, konkrétně přední cingulární kůra, temporální pól a sulcus temporalis superior. To byla trocha neuroanatomie. Což jsou oblasti zodpovídající za takzvanou chladnou empatii, sloužící hlavně k logickému a racionálnímu uvažování.

Druhý příklad ale reprezentuje to, čemu říkáme osobní dilema. Týká se hlavně emoční části mozku zvané amygdala. Centra teplé empatie. Což se dá popsat jako schopnost vnímat to, jak se ostatní lidé cítí. Psychopati, tak jako ostatní lidé, nemají problém s prvním příkladem. Zmáčknou tlačítko a obětují tak jednoho místo pěti. Ale tady to začíná být zajímavé.

Na rozdíl od ostatních lidí, psychopati nemají problém ani s druhým příkladem. Bez jediného zaváhání shodí tlusťocha na koleje. Navíc je ale tento rozdíl v chování při pohledu na mozek rozlišitelný. Mozková aktivita u prvního příkladu je stejná pro psychopaty i normální lidi, ale naprosto jiná u druhého, osobního, příkladu. Představte si, že vám oskenuji mozek pomocí magnetické rezonance. Poté bych oba příklady předložil před vás. Co bych viděl v momentě, kdy nad nimi přemýšlíte?

V momentě, kdy byste přecházeli z neosobního příkladu na osobní, bych viděl, jak se vaše emoční část - amygdala, spolu s dalšími částmi mozku, rozsvítí jako jasná žárovka. Jinými slovy bych spatřil moment, kdy rozhodování přeberou emoce. Ale v psychopatově mozku bych neviděl vůbec nic. Přechod z neosobního na osobní by byl nepozorovatelný, protože emoční část mozku by vypadala jako neaktivní. Proto by psychopatovi nedělalo žádný problém shodit tlusťocha dolů.

Překlad: Axchoo www.videacesky.cz

Komentáře (166)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dle mého ,se zde nevyžaduje komplikované rozvádějni situace do stovek souvislosti vysvětlující danou odpověď jedince.Myslim,ze úplně postačí zachytit ve svém nmozku třeba jen minimální rozdíl v pocitech ( při odpovědi na první a pak druhou otázku).Odpovedi myslim,,ze mohou být impulsivni a určitě bez větších obav ...i shodne. Bleskovy zachvev emocniho rozdílu mezi jednotlivými rozhodnutím je -i tak postrehnutelny😉Můj nazor

01

Odpovědět

Kdokoliv, kdo má možnost zachránit život pěti lidem a jen tak z rozmaru se rozhodne, že to neudělá, je vrahem pěti lidí. Klidně tomu říkejte osud.

22

Odpovědět

Necítim sa ako psychopat, ale keby že mám jednať rýchlo tak v prvom prípade vlak odkloním a v druhom prípade toho tučného človeka zhodím. Ale keby že mám jednať logicky tak nechám nech tých piatych ľudí prejde. Prečo? Predsa pokiaľ má vlak odbočiť na vedľajšiu koľaj tak musí spomaliť, lebo inak hrozí vykoľajenie. A vo videu je povedané že vlak ide obrovskou rýchlosťou. A k tomu prípadu číslo dva. Ak by aj jeho objemné telo vlak zastavilo, tak jedine prudko. A čo ľudia vo vlaku čo ak tam nejaký ľudia stoja, alebo sú tam starší ľudia, alebo dokonca deti. Čo ak sa tí ľudia zrania, alebo dokonca zabijú? Napríklad niekto zle sedí, vlak prudko zastaví a človeka prudko hodí hlavou dopredu a potom dozadu a ťažko zraní seba ale niekoho iného?

38

Odpovědět

panebože, zase nějaky chytráček. Je to jenom PŘÍKLAD. Nemůžeš si tady vytvářet teorie, že když odkloním vlak, tak musí zpomalit nebo že když shodím toho tlustocha, že se třeba lidé ve vlaku zraní nebo zabijí. Takovýto lidi fakt miluju, hlavně ve škole. Samozřejmě, že ve skutečnosti je to nereálně, jaká je asi pravděpodobnost, že se ocitneš v takové situaci? Od toho je to jen příklad. Prostě ten vlak buď odkloň, nebo shoď tlusťocha a nevymýšlej tady skopičiny "co by, kdyby". Nikdo na tady ty chytráky není zvědavý.

82

Odpovědět

+Babolat7nebo jinak, jaká je pravděpodobnost, že tlustý člověk zastaví vlak? Bože fakt

22

Odpovědět

suhlasim s babolatom

00

Odpovědět

Jednal bych logicky:
Cena liského života je nevyčíslitelná tedy nekonečná. A platí že nekonečno + nekonečno rovná se nekonečno. Z toho vyplývá že cena života 5 lidí je stejná jako cena života jednoho člověka protože 5*nekonečno = 1*nekonečno. Je zbytečný tedy cokoli dělat když výsledná ztráta bude stejná ať udělám cokoli.

A teď mudrujte. Jsem psychopat nebo ne? :-)

305

Odpovědět

Asi jsem větší psychopat než ty, protože si nemyslím, že hodonta lidského života je nevyčíslitelná :P :D

61

Odpovědět

a napadlo tě, že kvůli těm pěti lidem bude trpět více lidí? (Může-nemusí, ale je větší pravděpodobnost, že ano)

11

Odpovědět

Já do toho vůbec nemíchám emoce a používám jen logiku.
Zabít kohokoliv i pro větší dobro, je pořád zabití. Možná to vyznívá tak, že kdybych nechal na kolejích těch pět lidí, tak bych měl čisté ruce, protože jsem se vzdal rozhodování.
Kdesi jsem to viděl ještě víc rozšířené, že je to to samé, jako zachránit pět na smrt nemocných transplantací orgánů úplně nového člověka. Jeden zemře, pět bude žít.
Je to prostě vražda. Nejde o to kdo co dělal na kolejích, jde o to že to tak mělo být a nikdo by žádným zásahem neměl nikomu ulížit, byť by to bylo sebeetičtější.
Samozřejmě je rozdíl zabít vraha, který se chystá zabít pět lidí, a je rozdíl zabít někoho namísto pěti lidí.
Emoce vám říkají: Zachráním pět místo jednoho. Ale rozum by vám měl říkat: Proč do toho tahat nevinného?
Dá se říct i těch pět je nevinných. Ale když už někdo má umřít, ať jsou to ti které vybral "osud" či "náhoda" a prostě "se tak stalo" než někdo na koho jste to vědomě přesměrovali...

313

Odpovědět

Ještě teda dodám. Pravý psychopat co by uvažoval by tam těch pět lidí naopak nechal. :)

270

Odpovědět

Podle toho jsou všichni Vulkánci psychopati. Jednají logicky a v zájmu více lidí. Buď jsem psychopat nebo si situaci nevybavím dost jasně na to, abych cítila emoce, ale. . . je trochu pokytecký zabít člověka na dálku a nedokázat ho zabít osobně. Zeptejte se Neda Starka. Kdo vydá rozsudek, měl by držet meč:)

221

Odpovědět

Tady ten "myslitel" předává jen co se naučil.
http://www.youtube.com/watch?v=kBdfcR-8hEY

191

Odpovědět

Nedělalo by mi to problém, ale jeden malý zádrhel by se našel. Toho tlustého člověka bych pravděpodobně shodit nedokázal. Nejsem tak silnej. Ne, je to hnusné, možná jsem psychouš, ale tohle byla opravdu první myšlenka co mi prolétla hlavou, "Možná kdybych do něj kopl...."

229

Odpovědět

mám se cítit špatně, když bych bez váhání shodil tlusťocha?

samozřejmě bych kalkuloval s tím, jestli k tlustému nemám trochu bližší vztahy - ale pokud by na kolejích bylo 5 pro mě neznámých osob a 1 neznámý tlustý, tak bych s tím možná měl problémy až následně, těžko říct...
Pokud by však i tlustý byl kamarád a ve skupince by byli taky kamarádi, tak je to trochu horší... Možná bych ho neshodil sám, ale zkusil ho přesvědčit, aby se obětoval pro ostatní,...

192

Odpovědět

jo .)

ps. už to že si s někým neznámým vedle sebe a koukneš na něj tak by dle mě ti nemělo svědomí dovolit ho před jeho zraky shodit a zabít.. teoreticky bych to vzal z pohledu že je ti doslovně blíž než ti na kolejích.. (pokud nebereme žádný vztah s žádnou osobou)

180

Odpovědět

resp. když člověk je svazan a čeka na smrt tak mi přijde "nelidské" poslat na smrt někoho kdo jde kolem vlastním činem.. tam bude podle mě ten haček taková psychická spravedlnost :D

181

Odpovědět

Tady nejde o osobní vztahy, ty vůbec nehrají roli. Když se nad tím jen zamyslíš, tak je řešení naprosto jasné: Co je mi po nějakém špekounovi, prostě ho strčím dolů a zachráním tak 5 lidí. Jasná volba. Ale když si reálně představíš - doopravdy bys dokázal někoho strčit pod vlak? Prostě ho zabít vlastníma rukama? I když víš, že tím zachráníš jiné životy, mozek ti prostě říká, že strčit někoho pod vlak není správné a ty pocítíš emocionální dilema.

210

Odpovědět

Z tohoto videa mi naskuje husi kuze, pokud se bude to, jestli je clovek "psychopat" nebo ne na zaklade skenu, tak jsme jen krucek od Minority Report. Vim, ze nic takoveho nerika, ale mam obavy, ze se toho za chvili nejaka vlada chytne a jsme docela v pruseru...

183

Odpovědět

Taky už jsem s tím setkala u Michaela Sandela, a i když jeho přednáška trvala skoro hodinu, přišla mi o dost zajímavější než čtyři minuty tohoto. Zde byla jen ta spojitost s psychopaty - a to, že se psychopati při rozhodování neřídí emocemi, bych uhodla sama.

195

Odpovědět

Fascinuje mě, kolik blbců tady řeší to, že neexistuje "tak tlustý člověk, který by dokázal zastavit vlak"....
A pro ty, kteří se při rozhodování oháněli tím, že je to třeba osud, aby umřelo těch pět lidí, tak bych měl otázku na zamyšlení, co kdyby ale byl osud, že vy tam v tu chvíli zrovna stojíte, a máte zmáčknout to tlačítko a zachránit je. Co si o tom myslíte teď? :)

205

Odpovědět

Tak ono je docela normální uvažovat nad většinou věcí. Nevidím nic divného nad tím, když se většina 'blbců', jak ty říkáš, zamyslí nad tím, jestli je vůbec možné aby tlustý člověk zastavil vlak a jestli by tedy jeho oběť nebyla vůbec zbytečná, kdyby se rozhodli do něj strčit.
Ti co se ohánějí osudem a tlačítko by nezmáčkli, tak jednají proto, že nejsou součástí a aktéry té nadcházející nehody. Kdybych byla řidičem vlaku, nefungovaly by brzdy a neměla bych možnost, jak ty lidi upozornit, ale mohla bych si vybrat, jestli najedu do pěti lidí, nebo odbočím na vedlejší kolej a najedu jen do jednoho, tak bych odbočila. Byla bych totiž do jisté míry zodpovědná za jejich životy - jelikož jsem řidič vlaku. Jenže v tomle videu jsem jen přihlížející.
K té tvé otázce na zamyšlení. U každého vyhraje pud sebezáchovy (kromě sebevrahů). Navíc, to už bych nebyla přihlížející, ale také by se mě to týkalo, protože zmáčknout tlačtíko = nechat se zabít. No a neznám nikoho, kdo by obětoval svůj život pro 5 cizích lidí.

Spíš otázka k zamyšlení pro tebe a stejně smýšlející jako ty. Kdyby jsi mohl zmáčknutím tlačítka zachránit 5 nevinných (ale pro tebe neznámých) lidí, a poslat vlak na vedlejší kolej, kde by byl jen jeden nevinný člověk - a to někdo z tvých nejbližších (matka, otec, sourozenec nebo nejlepší kamarád/kamarádka) .... zmáčkl bys???

203

Odpovědět

Tak já bych nezasáhla v žádném případě. Z čistě sobeckého a morálního hlediska. To že se na pět lidí řítí vlak, není můj "problém". Já je tam nepostavila, ani neřídím vlak a kdybych tlačítko zmáčkla, už bych byla zodpovědná za smrt člověka. V podstatě je to to samé i u druhého případu :)

2113

Odpovědět

Ale niekedy je také konanie nevyhnutné, pretože keby ľudia neboli schopní takto konať, tak už tu najskôr nie sme. Napríklad počas havárie Černobyľu bolo obetovaných veľa životov, ale bez nich by prišlo o život oveľa viac ľudí.

185

Odpovědět

Když nacisté odváděli komunisty, mlčel jsem, nebyl jsem přeci komunista. Když nacisté zavírali sociální demokraty, mlčel jsem, nebyl jsem přeci sociální demokrat. Když odváděli odboráře, mlčel jsem, nebyl jsem přeci odborář. Když odváděli Židy, mlčel jsem, nebyl jsem přeci Žid. Když si přišli pro mě, nebylo nikoho, kdo by protestoval.

210

Odpovědět

Nechala bych vlak přejet těch 5 lidí v obou případech. A víte proč? Lidí je moc a čím víc jich umře, tím líp.

2046

Odpovědět

seriously?? takyto komentar ma tolko lajkov

192

Odpovědět

+wrahosAsi holt nejsem jediná, která tak přemýšlí.

1914

Odpovědět

První co mě napadlo při shlédnutí tohoto videa je, že ten chlápek, který to vypráví vypadá jako učebnicovej příklad psychopata z kriminálek :D :D (myslím jen po vizuální stránce).

Jinak neudělala bych vůbec nic v obou případech.

V 1. případě bych si nechtěla zahrávat s osudem, tedy pokud bych nikoho z těch lidí neznala, ani toho co stojí opodál, tak by se mě to prostě netýkalo a nic bych nezmáčkla. Pokud by mezi těmi pěti lidmi byl alespoň jeden člověk, kterého mám ráda a záleží mi na něm, tak bych tlačítko zmáčkla.

V 2.případě bych také nic neudělala. Musel by to být extrémně obézní člověk, aby dokázal zastavit vlak a a nemyslím si, že mám takovou sílu, abych dokázala povalit takovýho tlusťocha :D Ne ale teď vážně. Nevím proč bych zabíjela nevinného člověka, i kdyby to mělo zachránit 5 dalších. To si na svědomí nevezmu a nechám to raději na osudu.

187

Odpovědět

Částečně chápu (v druhém případě), že nechceš zabít nevinného člověka, nicméně těch pět lidí, co jsou teď na těch kolejích (a také nejspíš nechtějí být přejetí vlakem), jsou úplně stejně nevinní, jako tlusťoch na mostě nad nimi ;)
(Teda nevíme, jak se na koleje dostali, a co tam dělají (znám tento příklad s dělníky opravujícími koleje), ale pokud tam nejsou kvůli svojí vlastní blbosti (jako že tam nemají co dělat), ale třeba jen nešťastnou náhodou, pořád to jsou stejně nevinní lidé, jako ten nahoře)

191

Odpovědět

+BlurayDejme tomu, že jsou všichni lidé z toho prvního příkladu nevinní a na koleje nejsou z vlastní blbosti. Jenže já jsem jen přihlížející, kterému někdo nabídl zázračné tlačítko, kterým může změnit osud. Když změním osud, zemře 1 nevinný člověk namísto 5. Jenže já jsem jen přihlížející, ne řidič tramvaje. Mohla bych vlastně říci, že je mi to jedno, protože se mě to netýká. Když nikoho z těch lidí neznám, k nikomu nemám žádný bližší vztah, tak to nechám tak jak to je a prostě nic neudělám.

183
Další