Přivedou nás padělky na šikmou plochu?Big Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 21
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:298
Počet zobrazení:6 663

Po několika měsících máte možnost vyslechnout si další moudrá slova z úst behaviorálního ekonoma Dana Arielyho. Ten se v dnešním videu zaměří na všudypřítomné padělky a na to, jak jejich nošení může ovlivnit náš smysl pro poctivost. Takže pozor, dámy (a pánové).

 

Přepis titulků

Překlad: qetu www.videacesky.cz Nikdy jsem se o módu moc nezajímal, ale před nějakou dobou jsem měl přednášku pro dámský časopis Harper's Bazaar. Bylo to báječné. Mluvil jsem před nejlépe oblečenými ženami, co jsem kdy viděl. Bylo to dost zajímavé. Mluvil jsem o svém výzkumu a pak jsme se bavili o spoustě různých témat.

Mimo jiné o padělcích. Zamyslete se nad tím. Představte si tyhle brýle. Jsou od návrhářky Chloe. Co by se stalo, kdyby byly padělek, nebo originál? Pojedete do New Yorku, kde si všude možně můžete koupit padělky. Jaký to bude mít dopad? Přišlo mi to zajímavé, protože když na sobě máte padělek, jste si vědomi toho, že je to padělek.

Zbytku světa ale kvalita toho padělku přijde poměrně dobrá. Tyhle jsou zrovna originál. Kvalita padělku je ale obvykle celkem dobrá a je těžké poznat rozdíl. Co by se stalo, kdybyste na sobě měli padělek? Udělali jsme hodně výzkumů o podvádění. Zjistili jsme o něm spoustu věcí. Kdy lidi podvádí víc a kdy míň. Zvláštní na tom ale bylo to, že když se člověk jednou rozhodne podvádět, vytvoří si tím sklon podvádět zas a zas.

Takže jsme použili padělané sluneční brýle. Požádali jsme Chloe, aby nám dala brýle. Některé vypadaly takhle. Další vypadaly jinak. Měli jsme jich spoustu. Co vy na to? Představte si, že se účastníte experimentu. Vyplníte na počítači dotazník o různých rozhodnutích týkajících se padělků a originálů. Na konci dotazníku vám řekneme: "Z vašich odpovědí vyplývá, že jste typ člověka, který si často vybírá padělky.

Prosím, vezměte si tyto padělané brýle. Nasaďte si je a vyjděte ven, kde visí různé plakáty. Vyhodnoťte barvu, texturu... Jak vypadají, když na sobě máte tyto padělané brýle?" Tohle dělali pět minut. Pak se vrátili a my jsme jim dali úkol, který je lákal k podvádění. Úkolem byl čtverec s úhlopříčkou, ve kterém byly tečky. Některé napravo od úhlopříčky, jiné nalevo.

Ptali jsme se, kde je víc teček. Napravo, nebo nalevo? Bylo to prosté. Když ale odpověděli, že napravo, zaplatili jsme jim desetkrát víc. Zkuste se zamyslet. Představte si, že jste lékař a že máte pacienta. Máte na výběr mezi léčbou A a léčbou B. Léčba A je lepší pro pacienta. Je to správné řešení. Ale za léčbu B dostanete víc peněz. Kterou zvolíte? Pěkné na tomto úkolu bylo to, že se dal dělat několiksetkrát. Viděli jsme, že časem všichni začali trochu podvádět a v určitou chvíli začali podvádět víc.

Bylo tam přechodné období. Otázkou je, kdy dojde k přechodu a jak moc budou podvádět. Viděli jsme, že lidé s padělanými brýlemi podváděli poměrně dost a začali podvádět relativně brzy. Samozřejmě jsme měli kontrolní skupinu, se kterou jsme udělali to samé. Po dotazníku jsme jim ale řekli: "Jste člověk, který si kupuje originální značku. Tady máte značkové brýle, prosím nasaďte si je a běžte se projít." Pak si prošli stejným úkolem.

Tito lidé podváděli mnohem méně. Tento úkol jsme mimochodem ještě párkrát zopakovali. V jednom případě chyběl dotazník. Prostě jsme někomu dali padělek a někomu originál. Výsledky byly totožné. Lidi si nemusí myslet, že volba je na nich. Stačí jen, že na sobě mají něco padělaného. Nakonec jsme zkoumali, jak padělky mění to, jak vnímáte ostatní. Jak moc podezříváte vaše přátele. Když někdo řekne: "Miláčku, musím dneska pracovat přesčas."

Jestli si myslíte, že v těchto případech lidi lžou. Ukázalo se, že když na sobě někdo má padělek, myslí si, že je mnohem pravděpodobnější, že lžou i ostatní. Když na sobě máte padělek, i když to nikdo jiný neví, vy to víte. A protože to víte, vaše morální standardy jsou trochu narušené. Jsou trochu snížené, a proto je snazší udělat další krok směrem k podvádění. A další a další.

Zároveň to negativně zabarvuje to, jak vnímáte ostatní. Myslíte, že všichni kolem vás šidí taky. Doposud jsme o podvádění uvažovali ve spojení s módním průmyslem. Přemýšleli jsme o tom, kdo na tom tratí, jestli si neúčtují moc... Máme tu otázku etiky. Co je legální, co je ilegální, co na tom tratí módní průmysl... Ale myslím, že je v tom něco hlubšího, a to, že ve chvíli, kdy se začneme vidět jako někdo, kdo podvádí... To platí obzvlášť pro módu, protože je to něco, co s námi zůstane, co nosíme.

Představte si, že tyhle jsou padělek. Když bych je nosil, říkal bych si: "Proboha, mám na sobě padělek." Mohl bych na sebe být hrdý a říct si: "Sehnal jsem je za vážně skvělou cenu." Ale to, že si zároveň připouštím, že jsou padělek, může trochu oslabit můj smysl pro čest a bude pak o trochu pravděpodobnější, že budu v nečestnosti pokračovat. A to je podle mě velmi smutná skutečnost.

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář