Thumbnail play icon

Internetové seznamky

95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:670
Počet zobrazení:9 018

Po nějaké době tu opět máme přednášku od behaviorálního ekonoma Dana Arielyho, který se tentokrát bude zabývat otázkou internetových seznamek. Dozvíte se, jak by bylo možné zlepšit jejich efektivitu nebo co je pro muže a ženy důležité při hledání partnera.

Pozn.: Yenta (nebo Yente) je židovské jméno, které zpravidla označuje starou klepnu, která se všem plete do věcí. V muzikálu Šumař na střeše toto jméno ale patřilo tamní dohazovačce, což je smysl, ve kterém ho Ariely používá.

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdyby měl někdo zájem ;)
https://www.coursera.org/course/behavioralecon

30

Odpovědět

Pěkné video. Seznamování opravdu funguje skvěle při sdílení zážitků!
Účastnil jsem se již několika seznamovacích akcí pro nezadané a pokud najdete odvahu vyrazit, čeká Vás nezapomenutelný víkendový zážitek! A právě po dobu celého víkendu poznáváte lidi v různých situacích, spojují Vás s nimi shodné zážitky, které večer sdílíte u jednoho stolu a takto úžasně poznáváte lidi a sympatie k nim. V reálném prostředí s reálnými lidmi... Můžu doporučit www.akcepronezadane.cz . Zapomenete na shon a útrapy pracovního týdne a načerpete obrovský množství pozitivní energie a společných zážitků!
A jak správně říkal, neztrácím 6h (v průměru) na netu kvůli jedné akci! Vyberu si ji dle mých zájmů během pár minut a jedu si užít víkend s mým koníčkem. Pak už jen poznávám nové lidičky, kteří mají shodný koníček a užíváme si víkend a po víkendu nás spojují zážitky, při kterých se odhalí, jací jsme... Taky taková psychologie :-)
Co se týká vzrůstu u mužů a finančnímu zajištění, tomu bych dost věřil, že to tak má většina žen. Ale jestli na akci nějaká slečna kouká na můj vzrůst - tím se nezabývám a rozhodně se poznám s každou a ne jen s tou, která zadala nějaké číslo do filtru :-).

17

Odpovědět

Tak určitě zajímavé video, hlavně ta část se sdílením zážitků, to je určitě pravda. Ale nechápu ty statistiky. Třeba ta nepřímá úměra - čím nižší vzrůst, tím je potřeba vyššího platu. Celkově nechápu proč si chlapi myslí, že peníze jim vykompenzují ne zrovna ideální vzhled. Už jsem měla tu čest jít na rande s pár movitými muži, nebyli ani oškliví (jiné ženy by je možná označily za atraktivní), ale když tam nebyla ta chemie, fyzická přitažlivost, tak jsem další schůzku odmítla. Naproti tomu průměrně nebo i podprůměrně vydělávající muž, který se mi líbí a přitahuje mě, má určitě šanci. Může být i menšího vzrůstu než já, a když to pořádně jiskří, chci ho. Jediné co by mě dokázalo odradit jít na další rande s pro mě přitažlivým chlápkem, je machovské nebo buranské chování, nízký intelekt (tím myslím opravdu hodně nízký, který většinou souvisí s buranstvím...jinak může být klidně vyučenej, když bude mít alespoň něco v hlavě), přehnaný egoismus nebo zjištění, že jsme ebsolutně rozdílných povah.

80

Odpovědět

Chlapi si to myslí, protože to tak ženský vnímaj, jak ses mohla dovědět ve videu. Ženskejm na penězích prostě záleží, což je naprosto přirozený a normální.

Ještě že měřim 191, můžu bejt socka :)

230

Odpovědět

Mluvil pořád o internetovejch seznamkách. Nepopírá, že chemie je důležitá, ale když ti přijdou tři nabídky, tak si prostě vybereš toho nejvyššího, ty menší to ale můžou vykompenzovat svym platem. V reálnym seznamování je to o něčem jinym, tam je nejřív chemie a pak věci okolo, ale abys dala šanci někomu po netu, tak si prostě vybíráš toho nejlepšího.
Tak jsem to teda pochopil já.

200

Odpovědět

vyborne video ... ale mam trochu depku z toho kolik musim se svymi 171cm vydelavat :) ...

721

Odpovědět

Já obecně mám z internetových seznamek trochu strach. Přeci představa, že si nějaký můj známý najde můj profil a ze srandy si mě na imaginárním profilu přidá a bude se strašně bavit u toho, jak si hraje na mladou holku které se svěřuju, mě opravdu děsí. Na internetu prostě nikdy nemám jistotu, že si opravdu píšu s osobou, za kterou se vydává.

334

Odpovědět

Pokud is nezaložíš anonymní profil a důležité údaje neprozrazuješ přímo tomu s kým se chceš seznámit.

81

Odpovědět

neboj tvuj kamos se nic nedozvi, ale seznamka pak preda celou tvou korespondenci treba Arielymu ;)

291

Odpovědět

Opravdu neskutečný člověk. Už jen kvůli tomu že komplikace ve svém životě dokázal tak skvěle obrátit v positivum a neztratil smysl pro humor. Skvěle zpracovaná a hlavně zajímavá témata díky kterým nadchne i člověka který o Ekonomii nemusí nic vědět. Ani tady nezklamal - děkuji za překlad a více takových (lidí a videí) !!! :)

841

Odpovědět

Milí diskutující, otevřete svou mysl a zbavte se toho ignoranství, které je vám od narození vtloukáno do hlavy. Jste schopni týdny řešit jak Miley olizuje kladivo a úplně ignorujete věci, na kterých může záležet.
Člověk, který se snaží objevovat cesty jak nejlépe poznat ostatní lidi přes internet nejen na základě povrchností, ale mnohem komplexnějších procesů, je pro mě génius a vizionář.

1095

Odpovědět

Představ si nějakého naprosto průměrného člověka - např. jednoho ze svých přátel.
A teď si uvědom, že 50% populace je ještě blbější než on/ona.
Pořád se divíš, proč řeší Miley a ne problémy lidstva?

Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.
- až budeš příště sedět někde mezi lidma, všimni si o čem se kdo baví ;-)

1131

Odpovědět

+HriibekTak tak.

170

Odpovědět

+HriibekTo je ale mimořádně depresivní představa...

282

Odpovědět

+HriibekJ: To sice celkem je ale je to tak. Lidi nekdy resej nebo se trapej kvuli takovym pi*ovinam, misto aby si uvedomovali co je vlastne v zivote dulezite.

150

Odpovědět

Tak ,už to na tomto světě chodí, lidé aby raději řešili své vlastní problémy řeší problémy druhých .

140

Odpovědět

Perfektní videa, opravdu si přeji další překlady podobných videí, neboť mi přijde lepší poslouchat tyto lidi, co mají vlastní názor, vlastní zkušenosti a nemluví o ničem. Doufám, že jednou dosáhnu takové angličtiny, aby překlady nebyli třeba :-)

200

Odpovědět

Přednášky přesně tohoto typu (včetně několika od Arielyho) najdeš na ted.com - v sekci Translations si můžeš nechat vyfiltrovat jen videa s českými titulky.

120

Odpovědět

+ScalexVelké díky Scalex... Přesně něco takového jsem hledal, ale nikdy nenašel, ačkoliv o ted.com jsem zakopával. Nikdy bych však nepřišel na jejich české překlady. Již jsem tam od tvé rady shlédl pár videí a je to perfektní. Je úžasné, že existují lidé jež dokážou takto mluvit. Jen mě velmi mrzí to, že takovéto lidi osobně málo potkám. Ono sedět v hospodě a poslouchat nekonečné debaty o fotbalu mě dokonale nudí. Ale kdyby byla možnost mít přátele, s nimiž bych seděl v hospodě a bavil se o takovýchto světových věcech... To by byl sen!

30

Odpovědět

Ahoj lidičky, já osobně přidám k zasloužené chvále ještě VAROVÁNÍ.
Jakmile se začnete zajímat hlouběji o témata podobná těm v této sérii přednášek, odcizíte se ještě o něco hlouběji od těch, pro které jsou to tlachy a kterých je naprostá většina. Budou Vám připadat ještě hloupější a budete cítit hlubokou frustraci s toho, jak nereagují na Vaše dobře míněné rady. Časem se jim odcizíte, raději budete mlčet.
Navíc než dojdete trochu hlubšímu poznání, zažijete pár ošklivých zážitků zhroucení vlastního ega, neboť zjistíte o mnohých svých dobře míněných radách, že byly drtivě špatné. Učení se na člověka je dlouhodobý proces, a nikdo není dokonalý. Poučte se, odpusťte si, a zapisujte si, zapomínáme.
Je fajn najít si přátele, kteří budou rozumět vašim myšlenkám. Nedělejte si ale přehnané iluze. Žijeme v Čechách a musíme makat, únava nepřeruší myšlení, dostane ale na lopatky naší schopnost nenechat se zbytečně lehce přesvědčit o cizím názoru, nebo moc agresivně prosazovat ten svůj. Možná se ani s nimi nebudete cítit dobře. Mnoho z lidí hledajících své lepší já se stane napřed zadumaným samotářem a až teprve získají určitou jistotu a schopnost smysluplně argumentovat v řeči hloupější většiny, pak se odváží prosadit se. Říkám tomu Filosofická promlčka.

Abych těm, kteří varování neuposlechnou, ulehčila cestu (a pomohla vám porozumět většině vtipů v seriálu Teorie velkého třesku), doporučím vám pár knih ke čtení:
Kosmický Jackpot od Paula Daviese a Pátrání po dvojité šroubovici od johna Gribbina. Na YouTube taky najdete dokument Vesmir-Stephena-Hawkinga 1až 6. Fyziku potřebujete k pochopení principů ve stroji stvoření. O psychologii, sociologii a podobně: Sám sobě dospělým, dítětem i rodičem od Capponi a Nováka, dále o těle, Anatomii emocí od Stanleyho Kolemana, o dětech (také jsme byli dětmi a chceme pochopit co se nám to dělo), Absorbující mysl od M. Montessory a skvělou Co, kdy a jak ve výchově dětí od Z. Matějčka. Ještě Jděte na to chytře, autora si nepamatuji, to je o inteligenci. Je toho dost co nás ve škole nenaučili...
Teď hned si na papír napište seznam svých závislostí. (na jídle, na seriálech, na lidech, na zvířatech, na pocitech… pravdu!) A zkuste promyslet, jestli s nimi chcete něco udělat. O tom, jak na to, jsou právě přednášky Arielyho.
... jo a další následek sebevzdělávání je ukecanost - zastavte mě, držte mě, držte mě,mmnmmn mnjts

70

Odpovědět

+WaldemarTvuj komentar me velice oslovil, cast odpovida i mym zkusenostem. Rad bych se dozvedel vice o tvych nazorech, lze te nejak kontaktovat?

00

Odpovědět

Velmi zajimave tema. Osobne mam spis zkusenost z chatovanim, protoze jednu dobu jsem chodival na jeden chat asi tak 2 roky a z vlastni zkusenosti muzu rict ze ma v lescem pravdu. Muj osobni poznatek ale je ze alespon u nas, je vetsinovym tematem sex. Hlavne kluci/chlapi se chtej vecne bavit o sexu, pak se rika ze je to na chatech samej uchyl. Nicmene faktem je ze to nejsou vetsinou, alespon dle meho nazoru, uchylove jako takovy, ale jen proste lidi co jsou pri chuti, lidi ktery denne potkavame venku, a kteri proste na internetu, protoze je to jeste z vetsi casti anonymni, nemaji takovy zabrany.
Dale pak jak pan Ariely rika, ze se lidi vetsinou bavi o nudnych tematech, kdyz pominu ten sex, tak ma z velky casti pravdu. Clovek nezna toho druheho, nechce urazit a sam chce udelat dojem normalniho slusnyho cloveka, tak zabrouzda po nejbeznejsich tematech jako je sport, prace, konicky, zajmy. Je to ale proste nudne, a osobne si spis myslim ze to ze zacatku lidi delaji hlavne kvuli tomu aby prave udelali ten normalni dojem. Stejne jako Ariely rika, ze lidi jsou spokojenejsi, kdyz se mohou bavit o zajimavejsich tematech....pravda, ale zase za sebe rikam ze ono to neni tak lehke, protoze on malokdo se chce sverovat pres internet nekomu koho vubec nezna (coz je tak trosku cliche, protoze na druhou stranu, kdyz toho cloveka neznam, mohu mu anonymne rict v podstate cokoliv, protoze me ne ma jak ohrozit kdyz vubec nevi kdo jsem) cili pak je tezke "nahodit" nejake zajimave tema. Vetsinou se pak clovek setka s odpovedi "Promin, neznam te a o tom se bavit nechci". Jinak ale jsem pres internet, a neee jen na chatech, poznal uz nekolik moc fajn lidi, sice vyjmecne, protoze potkat nekoho s kym si ma vazne clovek co rict a s kym si rozumi, a ze to psani vydrzi nejaky patek, a pak treba i osobni setkani - a rikam , ze NEMUSI jit o rande, je vazne dost o stesti. Osobne zastavam nazor ze dobry a spatny lidi muzete potkat kdekoliv, jak na internetu, tak i osobne. Nicmene je zase pravda ze na tom internetu je treba prece jen byt vice opatrnejsi, a davat si pozor jaky informace o sobe rikate, hlavne co se devcat tyce. V dnesni dobe socialnich siti, kde hlavne mladi lide o sobe pisou pomerne zasadni informace jako bydliste, kam chodej na skoly atd, tak je to pak jednodusi si o nich neco vice zjistit, a leckdo by toho mohl zneuzit. To je ale uz proste hloupost tech lidi samotnych.

222

Odpovědět

Nejlepší částí tohohle zamyšlení byl podle mě úplný konec, kdy popisoval, čím vlastně poznáváme lidi. To přirovnání s vínem sedlo opravdu jako pr*el na hrnec :)

601

Odpovědět

Presne.

131

Odpovědět

Je ta jeho seznamka ještě funkční? :D

480

Odpovědět

Na tomhle principu funguje, tuším, i eDarling. Můžeš poslat pouze omezený počet otázek tomu partnerovi na druhé straně.

10

Odpovědět

tohle nemůže nikdo nazývat vědou, spíš takovým zábavným klábosením

754

Odpovědět

Pro vědu si musíš zajít do nejbližší hospůdky mezi kamarády.

71

Odpovědět

Zajímavé studie, ale k čemu to komu k***a je? :D

364

Odpovědět

Ne každý má čas, nebo schopnosti chodit ven do barů a bavit se s cizími lidmi. A nebo mají jiné zájmy, než majoritní část obyvatelstva a proto je pro ně těžší se seznámit. A online seznamka jim může pomoct. Nehledě na to, že kdyby někdo vytvořil nějaký nový a efektivní způsob, tak se v tom skrývají neskutečné peníze, protože lidi velice rádi zaplatí za lásku.

180

Odpovědět

Pan Ariely prostě nezklame. I když se o psychologii a obecně humanitní vědy moc nezajímám, tenhle člověk mě vždycky zaujme. Kéž by byli takovýhle učitelé. To by se vzdělávalo. :-)

1351

Odpovědět

Nejstarší vědní obory na světě a tebe nezajímaj. Ne nadarmo patří ČR do zemí, kde občané nejméně podporují vědu (paradoxně je z dlouhodobějšího hlediska pro zemi perspektivnější mít vědce ve všech sférách a profitovat z toho).

570

Odpovědět

+TichýZmrdTak předpokládám, že nejsme každý Leonardo da Vinci ani Jára da Cimrman, abychom se zabývali vším na světě. O těchto nejzajímavějších tématech se dozvím rád, ale více mě táhne fyzika, chemie a biologie. ;)

512

Odpovědět

+TichýZmrdvzhledem k tomu že např ekonomie není vědní obor, stejně jako jím není filozofie, tak nevím jestli u mě někdo obstojí s tím že psychologie je vědí obor. věda je založena na možnosti opakovat výsedky a je exaktní - tzn. asi ok u fyziky, chemie aj. ale těžko u něčeho co je složeno z velké části řečmi a poté našroubováním statistiky na něco co má ukazovat kauzalitu, ale kolikrát ukazuje pouze koleraci.

1613

Odpovědět

+TichýZmrdorsy, to je ten problém. myslíš si, že tebou uvedené obory nepracují s věcma, které pak využívají i přírodovědné obory? u nás možná ne, ale v zahraničí to tak funguje a celkem i dobře.

418

Odpovědět

+TichýZmrdorsy: Co je lidské vědomí? Fyzika a chemie - podle toho, jak funguje lidský mozek. Je to věda, jen nechápeme ty procesy. Teoreticky by mělo být možné predikovat každé rozhodnutí jedince.

63

Odpovědět

+TichýZmrdA vysledkem jsou pak mínuska :)

11
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK