Internetové seznamky
Po nějaké době tu opět máme přednášku od behaviorálního ekonoma Dana Arielyho, který se tentokrát bude zabývat otázkou internetových seznamek. Dozvíte se, jak by bylo možné zlepšit jejich efektivitu nebo co je pro muže a ženy důležité při hledání partnera.
Pozn.: Yenta (nebo Yente) je židovské jméno, které zpravidla označuje starou klepnu, která se všem plete do věcí. V muzikálu Šumař na střeše toto jméno ale patřilo tamní dohazovačce, což je smysl, ve kterém ho Ariely používá.
Přepis titulků
Řekl jsem si,
že po předchozích dvou řečnících budu pokračovat
v trochu veselejším duchu. Kolik z vás už někdy
zkusilo internetovou seznamku? Dobře. Moc vás není.
Vřele to doporučuju. Ze dvou důvodů. Zaprvé to umožňuje
zajímavý náhled do lidské psychologie. A zadruhé začnete
být mnohem optimističtější, protože se na internetu setkáte
se spoustou skvělých lidí. Je to úžasné. O internetových seznamkách
jsme udělali spoustu projektů.
Chci vám toho o nich trochu říct. Před pár lety jsme získali spoustu dat od jedné online seznamky. V podstatě nám poslali veškerou komunikaci mezi uživateli. Všechny dopisy, které si psali. Veškerou jejich korespondenci. Byli jsme nadšení. Mysleli jsme, že to bude strhující čtení. Že je to jedna z nejvíc vzrušujících věcí, co se dá dělat. Ale hádejte co.
Byla to jedna z nejnudnějších věcí, jakou jsme kdy museli číst. Bylo to neuvěřitelné. Lidi se bavili o tom, kolik mají sourozenců, kam chodili na vysokou, co studovali, co jsou za znamení... O neskutečně nudných věcech. Máme dvě možnosti. První je, že když lidi necháte, aby se v anonymním prostředí bavili, o čemkoliv budou chtít, budou mluvit o co nejnudnějších věcech. To je jedna možnost.
Druhá možnost je, že nevíme, jak mluvit s ostatními, a proto naši konverzaci degradujeme na co nejnižší společný jmenovatel. Nechceme nikoho urazit, a proto se bavíme o věcech jako počasí, sport a tak dále. Rozhodli jsme se proto vytvořit vlastní internetovou seznamku. Vytvořili jsme seznamku, ve které se lidi nemohli bavit o čemkoliv chtěli. Mohli položit pouze dvacet otázek.
Ti, kteří otázky pokládali, i ti, kteří na ně odpovídali, věděli, že víc než těchto dvacet otázek nedostanou. Všech dvacet otázek bylo zajímavých. "Proč skončil tvůj poslední vztah? Jaké máš sexuální fantazie? Zbláznil se někdo v tvojí rodině?" Věci, které lidi vážně zajímají. Co se stalo? Všichni byli spokojenější. Ti, co otázky pokládali, byli spokojenější, protože se dočkali relevantních odpovědí.
Ti, co na ně odpovídali, byli spokojenější, protože komu by se během konverzace chtělo přepisovat vlastní životopis? Pro mě je zajímavé, že v ekonomii se dost soustředíme na rovnováhu. Například kdybychom se rozhodovali, kde se sejít. Řekněme, že se rozhodneme jít do restaurace. Musíme se shodnout na tom, do které půjdeme. Máme jich spoustu na výběr.
Otázkou je, kterou si vybereme. Během běžné komunikace si často volíme něco, co nikoho neurazí, ale co zároveň nikoho nenadchne. Na internetové komunikaci je zajímavé to, že tyto diskuze můžeme omezit. Některá témata můžeme zakázat, aby lidé nemohli snižovat kvalitu diskuze. Myslím, že by to bylo zajímavé i na večírcích nebo až si příště pozvete přátele k sobě domů.
Jak eliminovat špatné debaty z komunikace? To je první věc, na kterou jsem chtěl poukázat. Druhou věcí je něco, čemu v ekonomii říkáme analýza práce. Vezmete všechny lidské vlastnosti, výšku, váhu, vzdělání, zkušenosti a tak dále, a porovnáte je s platy. Pokusíte se zjistit, co lidem umožňuje dosáhnout vyšších platů. Z této analýzy obvykle vyplývá, že ženám platíme 85 procent toho, co mužům, pokud mají stejné vlastnosti.
Jsem si jistý, že v Izraeli je to mnohem lepší než ve Spojených státech. Stejnou analýzu jsme udělali i u internetových seznamek. Ptali jsme se, proč se někomu na seznamkách daří. Proč mu ostatní odpovídají na e-maily, proč mu píšou a jak to, že se jim v této komunikaci daří, souvisí s vlastnostmi jako výška, váha a tak podobně.
Jelikož jsme zvažovali všechny vlastnosti, mohli jsme jich srovnávat hned několik najednou. Například se ukázalo, že ženám u mužů velmi záleží na výšce. Já měřím 175 cm. Představte si, že chci být stejně přitažlivý jako někdo, kdo měří 178 cm. Chci být stejně přitažlivý jako někdo, kdo měří o tři centimetry víc. O kolik peněz víc bych si musel vydělávat, abych se mu vyrovnal? Chcete si tipnout?
Chcete si tipnout? O 40 000 dolarů ročně. Je to celkem drahé. Možná se ptáte: "Jsou ženy vážně tak povrchní?" Můžete si přijít s vlastní odpovědí, ale je možné, že se v internetovém rozhraní chováme víc povrchně. Proč? Protože ženy můžou muže vyhledávat pomocí parametrů jako třeba výška. Když si nastavíte limit 175 cm, nikdy neuvidíte nikoho menšího.
Ženám tedy u mužů hodně záleží na výšce, ale rozhraní, které používáme, to ještě víc zdůrazňuje. A na čem mužům záleží u žen? Mužům záleží na BMI, na indexu tělesné hmotnosti. Líbí se jim ženy, jejichž BMI je zhruba 19, což je mírná anorexie. Kolik si ženy musí vydělat, aby se dostaly o jeden bod BMI výš?
Mužům na tom nezáleží. Nic, co vyděláte, to nevykompenzuje. Dále jsme zkoumali, co se stane, když se lidem o sobě snažíme sdělit velmi povrchní informace. Většina profilů na internetových seznamkách je dost obecná. Nejdou moc do detailů. Co se stane, když lidé vidí tyto obecné, abstraktní popisy? Libí se jim ten člověk víc, nebo míň? Co se stane, když toho o tom člověku zjistíme víc?
Co se týče našich dobrých přátel, čím lépe je známe, tím víc je máme rádi. Obecně se ale ukázalo, že čím víc někoho známe, tím míň se nám líbí. Proč? Protože když na internetu vidíme něčí popis, náš mozek si mezery v údajích vyplní přehnaně optimisticky. Má rád sport. Asi má rád stejné sporty jako já. Má rád humor.
Asi se mu líbí stejný humor jako mně. Má rád hudbu. Asi má rád stejnou hudbu jako já. I když je to nepravděpodobné, všechny mezery si vyplníme příliš optimisticky. A co se stane pak? Zajdeme si s tou osobou na kafe a budeme zklamaní. Ženy mimochodem bývají zklamané víc než muži. Neumí se při tom poučit z vlastních chyb. Poslední věc, kterou ještě chci zmínit... Já do internetových seznamek vkládám velké naděje.
Chození s lidmi je složité. Najít někoho, s kým chcete strávit zbytek života, je komplexní záležitost. Internetové seznamky vám s tím mají pomoct. Kdysi jsme mívali yentu, která nám pomáhala přijít na to, s kým bychom měli trávit čas. Pak ale yenty vymizely a všichni si měli najít lásku sami, což není moc snadné. Online seznamky nám s tím mají pomoct. Mají nahradit yenty jako noví zprostředkovatelé na trhu. Vážně jsem doufal, že by tomuto velkému společenskému problému pomohly a umožnily nám najít někoho, na kom by nám záleželo a s kým bychom chtěli strávit zbytek života.
Ukázalo se ale, že na každých šest hodin na internetové seznamce... Což není chození na rande. Je to vyhledávání, čtení, hledání shod... ...připadá jedno rande. To není dobrá bilance. Je to, jako byste jeli odsud do Eilatu a zpátky, jen abyste si dali jedno kafe s někým, s kým to asi ani nevyjde. Bilance toho, kolik času vynaložíme a kolik z toho dostaneme, není moc příznivá.
Přemýšleli jsme, jak tuto situaci zlepšit. Přemýšleli jsme, jestli se elektronické prostředí nedá nějakým způsobem vylepšit. Položili jsme si otázku, jak rande vypadá v reálném životě. Rande v reálném světě nepřipomíná interview. Nesedíte spolu ve velkém, prázdném sále, ve kterém jeden druhému kladete otázky.
Ne. Obvykle spolu jdete něco dělat. Jdete ven a něco spolu zažijete. Napadlo nás, že je to možná proto, že když spolu něco zažijete, lépe tu osobu poznáte. Vytvořili jsme si proto vlastní verzi internetové seznamky. Vytvořili jsme verzi, ve které všichni měli vlastního avatara. Mohli spolu dělat různé věci. Mohli navštívit virtuální muzea, mohli poslouchat hudbu a mohli se spolu různě bavit.
Nemohli sice mluvit o sobě, ale mohli se bavit o světě a zamýšlet se nad ním. Následkem bylo to, že se v podstatě zdvojnásobila šance, že spolu na rande půjdou znovu. Shrnul bych to takto. Internetové seznamky jsou podle mě příkladem místa, kde jsme mívali trh, který už není. V Indii mimochodem udělali velmi zajímavou studii, ve které srovnávali dohodnuté sňatky a sňatky z lásky.
Samozřejmě to nebylo náhodné. Někteří se k sňatku rozhodli z lásky a jiným to bylo nakázáno. Srovnávali, jak jsou tato manželství šťastná. Je zajímavé, že i když štěstí sňatků z lásky začíná výš, postupem času vykazuje pokles. Oproti tomu dohodnuté sňatky vykazují nárůst. Protínají se zhruba třetí rok. Myslím, že v západním světě máme velký problém se štěstím. Seznamování se je podle mě toho velkou součástí.
Zajímavé je, že když vytváříme tyto trhy, můžeme se zamyslet nad tím, jak vytvořit trhy, které by byly kompatibilní se způsobem, jakým lidé vnímají svět kolem sebe. Vy na internetové seznamce vystavíte svůj profil a někdo další musí na základě tohoto profilu hádat, kdo jste. Problémem je to, že tyto profily byly navrženy tak, aby je snadno zpracovaly počítače, ne lidé. Představte si následující experiment.
Požádám vás, abyste jmenovali dvacet přátel, které máte rádi, a dalších dvacet, které až tak rádi nemáte. Pak těchto čtyřicet lidí požádám, aby si na seznamce anonymně vyplnili profil bez fotky. Pak se vrátím k vám a požádám vás, abyste je rozdělili do dvou skupin. Byli byste toho schopní? Lidi toho schopní nejsou. Proč? Protože my lidi poznáváme na základě zážitků, ne na základě informací. Když si dáte víno, víte, jestli vám chutná, nebo ne.
Když vám ale detailně popíšu jeho kyselost a tak dále, nijak vám to nepomůže. Podobáme se spíš vínu, než fotoaparátům. Proto je podle mě zajímavé zamyslet se, jak vytvořit trh s internetovými seznamkami tak, aby byl kompatibilní se způsobem, jakým lidé zpracovávají informace. Jak reprezentovat lidi tak, abyste věděli, jak chutnají, když se budeme držet analogie s vínem. Jaký z nich budete mít pocit ve skutečnosti, nejen abyste si přečetli jejich životopis na internetu.
Jestli se nám to povede, bude to skvělé. Děkuji.
Chci vám toho o nich trochu říct. Před pár lety jsme získali spoustu dat od jedné online seznamky. V podstatě nám poslali veškerou komunikaci mezi uživateli. Všechny dopisy, které si psali. Veškerou jejich korespondenci. Byli jsme nadšení. Mysleli jsme, že to bude strhující čtení. Že je to jedna z nejvíc vzrušujících věcí, co se dá dělat. Ale hádejte co.
Byla to jedna z nejnudnějších věcí, jakou jsme kdy museli číst. Bylo to neuvěřitelné. Lidi se bavili o tom, kolik mají sourozenců, kam chodili na vysokou, co studovali, co jsou za znamení... O neskutečně nudných věcech. Máme dvě možnosti. První je, že když lidi necháte, aby se v anonymním prostředí bavili, o čemkoliv budou chtít, budou mluvit o co nejnudnějších věcech. To je jedna možnost.
Druhá možnost je, že nevíme, jak mluvit s ostatními, a proto naši konverzaci degradujeme na co nejnižší společný jmenovatel. Nechceme nikoho urazit, a proto se bavíme o věcech jako počasí, sport a tak dále. Rozhodli jsme se proto vytvořit vlastní internetovou seznamku. Vytvořili jsme seznamku, ve které se lidi nemohli bavit o čemkoliv chtěli. Mohli položit pouze dvacet otázek.
Ti, kteří otázky pokládali, i ti, kteří na ně odpovídali, věděli, že víc než těchto dvacet otázek nedostanou. Všech dvacet otázek bylo zajímavých. "Proč skončil tvůj poslední vztah? Jaké máš sexuální fantazie? Zbláznil se někdo v tvojí rodině?" Věci, které lidi vážně zajímají. Co se stalo? Všichni byli spokojenější. Ti, co otázky pokládali, byli spokojenější, protože se dočkali relevantních odpovědí.
Ti, co na ně odpovídali, byli spokojenější, protože komu by se během konverzace chtělo přepisovat vlastní životopis? Pro mě je zajímavé, že v ekonomii se dost soustředíme na rovnováhu. Například kdybychom se rozhodovali, kde se sejít. Řekněme, že se rozhodneme jít do restaurace. Musíme se shodnout na tom, do které půjdeme. Máme jich spoustu na výběr.
Otázkou je, kterou si vybereme. Během běžné komunikace si často volíme něco, co nikoho neurazí, ale co zároveň nikoho nenadchne. Na internetové komunikaci je zajímavé to, že tyto diskuze můžeme omezit. Některá témata můžeme zakázat, aby lidé nemohli snižovat kvalitu diskuze. Myslím, že by to bylo zajímavé i na večírcích nebo až si příště pozvete přátele k sobě domů.
Jak eliminovat špatné debaty z komunikace? To je první věc, na kterou jsem chtěl poukázat. Druhou věcí je něco, čemu v ekonomii říkáme analýza práce. Vezmete všechny lidské vlastnosti, výšku, váhu, vzdělání, zkušenosti a tak dále, a porovnáte je s platy. Pokusíte se zjistit, co lidem umožňuje dosáhnout vyšších platů. Z této analýzy obvykle vyplývá, že ženám platíme 85 procent toho, co mužům, pokud mají stejné vlastnosti.
Jsem si jistý, že v Izraeli je to mnohem lepší než ve Spojených státech. Stejnou analýzu jsme udělali i u internetových seznamek. Ptali jsme se, proč se někomu na seznamkách daří. Proč mu ostatní odpovídají na e-maily, proč mu píšou a jak to, že se jim v této komunikaci daří, souvisí s vlastnostmi jako výška, váha a tak podobně.
Jelikož jsme zvažovali všechny vlastnosti, mohli jsme jich srovnávat hned několik najednou. Například se ukázalo, že ženám u mužů velmi záleží na výšce. Já měřím 175 cm. Představte si, že chci být stejně přitažlivý jako někdo, kdo měří 178 cm. Chci být stejně přitažlivý jako někdo, kdo měří o tři centimetry víc. O kolik peněz víc bych si musel vydělávat, abych se mu vyrovnal? Chcete si tipnout?
Chcete si tipnout? O 40 000 dolarů ročně. Je to celkem drahé. Možná se ptáte: "Jsou ženy vážně tak povrchní?" Můžete si přijít s vlastní odpovědí, ale je možné, že se v internetovém rozhraní chováme víc povrchně. Proč? Protože ženy můžou muže vyhledávat pomocí parametrů jako třeba výška. Když si nastavíte limit 175 cm, nikdy neuvidíte nikoho menšího.
Ženám tedy u mužů hodně záleží na výšce, ale rozhraní, které používáme, to ještě víc zdůrazňuje. A na čem mužům záleží u žen? Mužům záleží na BMI, na indexu tělesné hmotnosti. Líbí se jim ženy, jejichž BMI je zhruba 19, což je mírná anorexie. Kolik si ženy musí vydělat, aby se dostaly o jeden bod BMI výš?
Mužům na tom nezáleží. Nic, co vyděláte, to nevykompenzuje. Dále jsme zkoumali, co se stane, když se lidem o sobě snažíme sdělit velmi povrchní informace. Většina profilů na internetových seznamkách je dost obecná. Nejdou moc do detailů. Co se stane, když lidé vidí tyto obecné, abstraktní popisy? Libí se jim ten člověk víc, nebo míň? Co se stane, když toho o tom člověku zjistíme víc?
Co se týče našich dobrých přátel, čím lépe je známe, tím víc je máme rádi. Obecně se ale ukázalo, že čím víc někoho známe, tím míň se nám líbí. Proč? Protože když na internetu vidíme něčí popis, náš mozek si mezery v údajích vyplní přehnaně optimisticky. Má rád sport. Asi má rád stejné sporty jako já. Má rád humor.
Asi se mu líbí stejný humor jako mně. Má rád hudbu. Asi má rád stejnou hudbu jako já. I když je to nepravděpodobné, všechny mezery si vyplníme příliš optimisticky. A co se stane pak? Zajdeme si s tou osobou na kafe a budeme zklamaní. Ženy mimochodem bývají zklamané víc než muži. Neumí se při tom poučit z vlastních chyb. Poslední věc, kterou ještě chci zmínit... Já do internetových seznamek vkládám velké naděje.
Chození s lidmi je složité. Najít někoho, s kým chcete strávit zbytek života, je komplexní záležitost. Internetové seznamky vám s tím mají pomoct. Kdysi jsme mívali yentu, která nám pomáhala přijít na to, s kým bychom měli trávit čas. Pak ale yenty vymizely a všichni si měli najít lásku sami, což není moc snadné. Online seznamky nám s tím mají pomoct. Mají nahradit yenty jako noví zprostředkovatelé na trhu. Vážně jsem doufal, že by tomuto velkému společenskému problému pomohly a umožnily nám najít někoho, na kom by nám záleželo a s kým bychom chtěli strávit zbytek života.
Ukázalo se ale, že na každých šest hodin na internetové seznamce... Což není chození na rande. Je to vyhledávání, čtení, hledání shod... ...připadá jedno rande. To není dobrá bilance. Je to, jako byste jeli odsud do Eilatu a zpátky, jen abyste si dali jedno kafe s někým, s kým to asi ani nevyjde. Bilance toho, kolik času vynaložíme a kolik z toho dostaneme, není moc příznivá.
Přemýšleli jsme, jak tuto situaci zlepšit. Přemýšleli jsme, jestli se elektronické prostředí nedá nějakým způsobem vylepšit. Položili jsme si otázku, jak rande vypadá v reálném životě. Rande v reálném světě nepřipomíná interview. Nesedíte spolu ve velkém, prázdném sále, ve kterém jeden druhému kladete otázky.
Ne. Obvykle spolu jdete něco dělat. Jdete ven a něco spolu zažijete. Napadlo nás, že je to možná proto, že když spolu něco zažijete, lépe tu osobu poznáte. Vytvořili jsme si proto vlastní verzi internetové seznamky. Vytvořili jsme verzi, ve které všichni měli vlastního avatara. Mohli spolu dělat různé věci. Mohli navštívit virtuální muzea, mohli poslouchat hudbu a mohli se spolu různě bavit.
Nemohli sice mluvit o sobě, ale mohli se bavit o světě a zamýšlet se nad ním. Následkem bylo to, že se v podstatě zdvojnásobila šance, že spolu na rande půjdou znovu. Shrnul bych to takto. Internetové seznamky jsou podle mě příkladem místa, kde jsme mívali trh, který už není. V Indii mimochodem udělali velmi zajímavou studii, ve které srovnávali dohodnuté sňatky a sňatky z lásky.
Samozřejmě to nebylo náhodné. Někteří se k sňatku rozhodli z lásky a jiným to bylo nakázáno. Srovnávali, jak jsou tato manželství šťastná. Je zajímavé, že i když štěstí sňatků z lásky začíná výš, postupem času vykazuje pokles. Oproti tomu dohodnuté sňatky vykazují nárůst. Protínají se zhruba třetí rok. Myslím, že v západním světě máme velký problém se štěstím. Seznamování se je podle mě toho velkou součástí.
Zajímavé je, že když vytváříme tyto trhy, můžeme se zamyslet nad tím, jak vytvořit trhy, které by byly kompatibilní se způsobem, jakým lidé vnímají svět kolem sebe. Vy na internetové seznamce vystavíte svůj profil a někdo další musí na základě tohoto profilu hádat, kdo jste. Problémem je to, že tyto profily byly navrženy tak, aby je snadno zpracovaly počítače, ne lidé. Představte si následující experiment.
Požádám vás, abyste jmenovali dvacet přátel, které máte rádi, a dalších dvacet, které až tak rádi nemáte. Pak těchto čtyřicet lidí požádám, aby si na seznamce anonymně vyplnili profil bez fotky. Pak se vrátím k vám a požádám vás, abyste je rozdělili do dvou skupin. Byli byste toho schopní? Lidi toho schopní nejsou. Proč? Protože my lidi poznáváme na základě zážitků, ne na základě informací. Když si dáte víno, víte, jestli vám chutná, nebo ne.
Když vám ale detailně popíšu jeho kyselost a tak dále, nijak vám to nepomůže. Podobáme se spíš vínu, než fotoaparátům. Proto je podle mě zajímavé zamyslet se, jak vytvořit trh s internetovými seznamkami tak, aby byl kompatibilní se způsobem, jakým lidé zpracovávají informace. Jak reprezentovat lidi tak, abyste věděli, jak chutnají, když se budeme držet analogie s vínem. Jaký z nich budete mít pocit ve skutečnosti, nejen abyste si přečetli jejich životopis na internetu.
Jestli se nám to povede, bude to skvělé. Děkuji.
Komentáře (39)
Lucie44Odpovědět
03.03.2014 23:12:54
Kdyby měl někdo zájem ;)
https://www.coursera.org/course/behavioralecon
Jirka1Odpovědět
09.01.2014 17:11:23
Pěkné video. Seznamování opravdu funguje skvěle při sdílení zážitků!
Účastnil jsem se již několika seznamovacích akcí pro nezadané a pokud najdete odvahu vyrazit, čeká Vás nezapomenutelný víkendový zážitek! A právě po dobu celého víkendu poznáváte lidi v různých situacích, spojují Vás s nimi shodné zážitky, které večer sdílíte u jednoho stolu a takto úžasně poznáváte lidi a sympatie k nim. V reálném prostředí s reálnými lidmi... Můžu doporučit www.akcepronezadane.cz . Zapomenete na shon a útrapy pracovního týdne a načerpete obrovský množství pozitivní energie a společných zážitků!
A jak správně říkal, neztrácím 6h (v průměru) na netu kvůli jedné akci! Vyberu si ji dle mých zájmů během pár minut a jedu si užít víkend s mým koníčkem. Pak už jen poznávám nové lidičky, kteří mají shodný koníček a užíváme si víkend a po víkendu nás spojují zážitky, při kterých se odhalí, jací jsme... Taky taková psychologie :-)
Co se týká vzrůstu u mužů a finančnímu zajištění, tomu bych dost věřil, že to tak má většina žen. Ale jestli na akci nějaká slečna kouká na můj vzrůst - tím se nezabývám a rozhodně se poznám s každou a ne jen s tou, která zadala nějaké číslo do filtru :-).
Lucky StrikeOdpovědět
30.12.2013 20:44:37
Tak určitě zajímavé video, hlavně ta část se sdílením zážitků, to je určitě pravda. Ale nechápu ty statistiky. Třeba ta nepřímá úměra - čím nižší vzrůst, tím je potřeba vyššího platu. Celkově nechápu proč si chlapi myslí, že peníze jim vykompenzují ne zrovna ideální vzhled. Už jsem měla tu čest jít na rande s pár movitými muži, nebyli ani oškliví (jiné ženy by je možná označily za atraktivní), ale když tam nebyla ta chemie, fyzická přitažlivost, tak jsem další schůzku odmítla. Naproti tomu průměrně nebo i podprůměrně vydělávající muž, který se mi líbí a přitahuje mě, má určitě šanci. Může být i menšího vzrůstu než já, a když to pořádně jiskří, chci ho. Jediné co by mě dokázalo odradit jít na další rande s pro mě přitažlivým chlápkem, je machovské nebo buranské chování, nízký intelekt (tím myslím opravdu hodně nízký, který většinou souvisí s buranstvím...jinak může být klidně vyučenej, když bude mít alespoň něco v hlavě), přehnaný egoismus nebo zjištění, že jsme ebsolutně rozdílných povah.
eXeOdpovědět
01.01.2014 10:22:19
Chlapi si to myslí, protože to tak ženský vnímaj, jak ses mohla dovědět ve videu. Ženskejm na penězích prostě záleží, což je naprosto přirozený a normální.
Ještě že měřim 191, můžu bejt socka :)
8ndraOdpovědět
01.01.2014 22:40:32
Mluvil pořád o internetovejch seznamkách. Nepopírá, že chemie je důležitá, ale když ti přijdou tři nabídky, tak si prostě vybereš toho nejvyššího, ty menší to ale můžou vykompenzovat svym platem. V reálnym seznamování je to o něčem jinym, tam je nejřív chemie a pak věci okolo, ale abys dala šanci někomu po netu, tak si prostě vybíráš toho nejlepšího.
Tak jsem to teda pochopil já.
sandiOdpovědět
30.12.2013 02:02:54
vyborne video ... ale mam trochu depku z toho kolik musim se svymi 171cm vydelavat :) ...
InkOdpovědět
29.12.2013 21:09:00
Já obecně mám z internetových seznamek trochu strach. Přeci představa, že si nějaký můj známý najde můj profil a ze srandy si mě na imaginárním profilu přidá a bude se strašně bavit u toho, jak si hraje na mladou holku které se svěřuju, mě opravdu děsí. Na internetu prostě nikdy nemám jistotu, že si opravdu píšu s osobou, za kterou se vydává.
RadiawOdpovědět
29.12.2013 23:07:07
Pokud is nezaložíš anonymní profil a důležité údaje neprozrazuješ přímo tomu s kým se chceš seznámit.
orsyOdpovědět
30.12.2013 13:58:48
neboj tvuj kamos se nic nedozvi, ale seznamka pak preda celou tvou korespondenci treba Arielymu ;)
Nellush84 (anonym)Odpovědět
16.06.2021 09:52:14
Tohle docela chápu taky, ale dneska už je hodně seznamek a nemusíš hned na sebe prozrazovat vše. Mrkni třeba na https://www.chcemese.cz kde je srovnání seznamek podle toho co hledáš a jaké máš požadavky :)
Beata204 (anonym)Odpovědět
15.11.2023 10:24:53
+Nellush84Ahoj, presne ako hovoríš, slovenskú alternatívu https://www.chcemesa.sk poznám a tiež som sa tam pozerala, keď som si vyberala zoznamku. No je pravda, že treba byť trpezlivý a dlho hľadať. Ale to musíš robiť aj v reálnom živote.
SkylooksOdpovědět
29.12.2013 17:05:54
Opravdu neskutečný člověk. Už jen kvůli tomu že komplikace ve svém životě dokázal tak skvěle obrátit v positivum a neztratil smysl pro humor. Skvěle zpracovaná a hlavně zajímavá témata díky kterým nadchne i člověka který o Ekonomii nemusí nic vědět. Ani tady nezklamal - děkuji za překlad a více takových (lidí a videí) !!! :)
ForrowOdpovědět
29.12.2013 17:05:53
Milí diskutující, otevřete svou mysl a zbavte se toho ignoranství, které je vám od narození vtloukáno do hlavy. Jste schopni týdny řešit jak Miley olizuje kladivo a úplně ignorujete věci, na kterých může záležet.
Člověk, který se snaží objevovat cesty jak nejlépe poznat ostatní lidi přes internet nejen na základě povrchností, ale mnohem komplexnějších procesů, je pro mě génius a vizionář.
HriibekOdpovědět
29.12.2013 17:18:45
Představ si nějakého naprosto průměrného člověka - např. jednoho ze svých přátel.
A teď si uvědom, že 50% populace je ještě blbější než on/ona.
Pořád se divíš, proč řeší Miley a ne problémy lidstva?
Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.
- až budeš příště sedět někde mezi lidma, všimni si o čem se kdo baví ;-)
Hot Action CopOdpovědět
29.12.2013 17:19:29
+HriibekTak tak.
JOdpovědět
29.12.2013 19:25:05
+HriibekTo je ale mimořádně depresivní představa...
Hot Action CopOdpovědět
29.12.2013 19:46:12
+HriibekJ: To sice celkem je ale je to tak. Lidi nekdy resej nebo se trapej kvuli takovym pi*ovinam, misto aby si uvedomovali co je vlastne v zivote dulezite.
KICKBALLOdpovědět
29.12.2013 22:16:28
Tak ,už to na tomto světě chodí, lidé aby raději řešili své vlastní problémy řeší problémy druhých .
MatysaOdpovědět
29.12.2013 16:18:27
Perfektní videa, opravdu si přeji další překlady podobných videí, neboť mi přijde lepší poslouchat tyto lidi, co mají vlastní názor, vlastní zkušenosti a nemluví o ničem. Doufám, že jednou dosáhnu takové angličtiny, aby překlady nebyli třeba :-)
ScalexOdpovědět
30.12.2013 10:42:41
Přednášky přesně tohoto typu (včetně několika od Arielyho) najdeš na ted.com - v sekci Translations si můžeš nechat vyfiltrovat jen videa s českými titulky.
MatysaOdpovědět
03.01.2014 00:36:31
+ScalexVelké díky Scalex... Přesně něco takového jsem hledal, ale nikdy nenašel, ačkoliv o ted.com jsem zakopával. Nikdy bych však nepřišel na jejich české překlady. Již jsem tam od tvé rady shlédl pár videí a je to perfektní. Je úžasné, že existují lidé jež dokážou takto mluvit. Jen mě velmi mrzí to, že takovéto lidi osobně málo potkám. Ono sedět v hospodě a poslouchat nekonečné debaty o fotbalu mě dokonale nudí. Ale kdyby byla možnost mít přátele, s nimiž bych seděl v hospodě a bavil se o takovýchto světových věcech... To by byl sen!
WaldemarOdpovědět
12.01.2014 01:00:20
Ahoj lidičky, já osobně přidám k zasloužené chvále ještě VAROVÁNÍ.
Jakmile se začnete zajímat hlouběji o témata podobná těm v této sérii přednášek, odcizíte se ještě o něco hlouběji od těch, pro které jsou to tlachy a kterých je naprostá většina. Budou Vám připadat ještě hloupější a budete cítit hlubokou frustraci s toho, jak nereagují na Vaše dobře míněné rady. Časem se jim odcizíte, raději budete mlčet.
Navíc než dojdete trochu hlubšímu poznání, zažijete pár ošklivých zážitků zhroucení vlastního ega, neboť zjistíte o mnohých svých dobře míněných radách, že byly drtivě špatné. Učení se na člověka je dlouhodobý proces, a nikdo není dokonalý. Poučte se, odpusťte si, a zapisujte si, zapomínáme.
Je fajn najít si přátele, kteří budou rozumět vašim myšlenkám. Nedělejte si ale přehnané iluze. Žijeme v Čechách a musíme makat, únava nepřeruší myšlení, dostane ale na lopatky naší schopnost nenechat se zbytečně lehce přesvědčit o cizím názoru, nebo moc agresivně prosazovat ten svůj. Možná se ani s nimi nebudete cítit dobře. Mnoho z lidí hledajících své lepší já se stane napřed zadumaným samotářem a až teprve získají určitou jistotu a schopnost smysluplně argumentovat v řeči hloupější většiny, pak se odváží prosadit se. Říkám tomu Filosofická promlčka.
Abych těm, kteří varování neuposlechnou, ulehčila cestu (a pomohla vám porozumět většině vtipů v seriálu Teorie velkého třesku), doporučím vám pár knih ke čtení:
Kosmický Jackpot od Paula Daviese a Pátrání po dvojité šroubovici od johna Gribbina. Na YouTube taky najdete dokument Vesmir-Stephena-Hawkinga 1až 6. Fyziku potřebujete k pochopení principů ve stroji stvoření. O psychologii, sociologii a podobně: Sám sobě dospělým, dítětem i rodičem od Capponi a Nováka, dále o těle, Anatomii emocí od Stanleyho Kolemana, o dětech (také jsme byli dětmi a chceme pochopit co se nám to dělo), Absorbující mysl od M. Montessory a skvělou Co, kdy a jak ve výchově dětí od Z. Matějčka. Ještě Jděte na to chytře, autora si nepamatuji, to je o inteligenci. Je toho dost co nás ve škole nenaučili...
Teď hned si na papír napište seznam svých závislostí. (na jídle, na seriálech, na lidech, na zvířatech, na pocitech… pravdu!) A zkuste promyslet, jestli s nimi chcete něco udělat. O tom, jak na to, jsou právě přednášky Arielyho.
... jo a další následek sebevzdělávání je ukecanost - zastavte mě, držte mě, držte mě,mmnmmn mnjts
pipinOdpovědět
10.08.2014 22:42:14
+WaldemarTvuj komentar me velice oslovil, cast odpovida i mym zkusenostem. Rad bych se dozvedel vice o tvych nazorech, lze te nejak kontaktovat?
Hot Action CopOdpovědět
29.12.2013 16:04:15
Velmi zajimave tema. Osobne mam spis zkusenost z chatovanim, protoze jednu dobu jsem chodival na jeden chat asi tak 2 roky a z vlastni zkusenosti muzu rict ze ma v lescem pravdu. Muj osobni poznatek ale je ze alespon u nas, je vetsinovym tematem sex. Hlavne kluci/chlapi se chtej vecne bavit o sexu, pak se rika ze je to na chatech samej uchyl. Nicmene faktem je ze to nejsou vetsinou, alespon dle meho nazoru, uchylove jako takovy, ale jen proste lidi co jsou pri chuti, lidi ktery denne potkavame venku, a kteri proste na internetu, protoze je to jeste z vetsi casti anonymni, nemaji takovy zabrany.
Dale pak jak pan Ariely rika, ze se lidi vetsinou bavi o nudnych tematech, kdyz pominu ten sex, tak ma z velky casti pravdu. Clovek nezna toho druheho, nechce urazit a sam chce udelat dojem normalniho slusnyho cloveka, tak zabrouzda po nejbeznejsich tematech jako je sport, prace, konicky, zajmy. Je to ale proste nudne, a osobne si spis myslim ze to ze zacatku lidi delaji hlavne kvuli tomu aby prave udelali ten normalni dojem. Stejne jako Ariely rika, ze lidi jsou spokojenejsi, kdyz se mohou bavit o zajimavejsich tematech....pravda, ale zase za sebe rikam ze ono to neni tak lehke, protoze on malokdo se chce sverovat pres internet nekomu koho vubec nezna (coz je tak trosku cliche, protoze na druhou stranu, kdyz toho cloveka neznam, mohu mu anonymne rict v podstate cokoliv, protoze me ne ma jak ohrozit kdyz vubec nevi kdo jsem) cili pak je tezke "nahodit" nejake zajimave tema. Vetsinou se pak clovek setka s odpovedi "Promin, neznam te a o tom se bavit nechci". Jinak ale jsem pres internet, a neee jen na chatech, poznal uz nekolik moc fajn lidi, sice vyjmecne, protoze potkat nekoho s kym si ma vazne clovek co rict a s kym si rozumi, a ze to psani vydrzi nejaky patek, a pak treba i osobni setkani - a rikam , ze NEMUSI jit o rande, je vazne dost o stesti. Osobne zastavam nazor ze dobry a spatny lidi muzete potkat kdekoliv, jak na internetu, tak i osobne. Nicmene je zase pravda ze na tom internetu je treba prece jen byt vice opatrnejsi, a davat si pozor jaky informace o sobe rikate, hlavne co se devcat tyce. V dnesni dobe socialnich siti, kde hlavne mladi lide o sobe pisou pomerne zasadni informace jako bydliste, kam chodej na skoly atd, tak je to pak jednodusi si o nich neco vice zjistit, a leckdo by toho mohl zneuzit. To je ale uz proste hloupost tech lidi samotnych.
placka226Odpovědět
29.12.2013 15:56:53
Nejlepší částí tohohle zamyšlení byl podle mě úplný konec, kdy popisoval, čím vlastně poznáváme lidi. To přirovnání s vínem sedlo opravdu jako pr*el na hrnec :)
Hot Action CopOdpovědět
29.12.2013 16:04:40
Presne.
PolaOdpovědět
29.12.2013 15:55:19
Je ta jeho seznamka ještě funkční? :D
BaconOdpovědět
02.01.2014 05:33:27
Na tomhle principu funguje, tuším, i eDarling. Můžeš poslat pouze omezený počet otázek tomu partnerovi na druhé straně.
tdnurOdpovědět
29.12.2013 15:34:13
tohle nemůže nikdo nazývat vědou, spíš takovým zábavným klábosením
jarda69Odpovědět
30.12.2013 14:02:09
Pro vědu si musíš zajít do nejbližší hospůdky mezi kamarády.
AutoOdpovědět
29.12.2013 14:33:47
Zajímavé studie, ale k čemu to komu k***a je? :D
HriibekOdpovědět
29.12.2013 17:14:01
Ne každý má čas, nebo schopnosti chodit ven do barů a bavit se s cizími lidmi. A nebo mají jiné zájmy, než majoritní část obyvatelstva a proto je pro ně těžší se seznámit. A online seznamka jim může pomoct. Nehledě na to, že kdyby někdo vytvořil nějaký nový a efektivní způsob, tak se v tom skrývají neskutečné peníze, protože lidi velice rádi zaplatí za lásku.
SortOfOdpovědět
29.12.2013 13:14:47
Pan Ariely prostě nezklame. I když se o psychologii a obecně humanitní vědy moc nezajímám, tenhle člověk mě vždycky zaujme. Kéž by byli takovýhle učitelé. To by se vzdělávalo. :-)
TichýZmrdOdpovědět
29.12.2013 14:00:17
Nejstarší vědní obory na světě a tebe nezajímaj. Ne nadarmo patří ČR do zemí, kde občané nejméně podporují vědu (paradoxně je z dlouhodobějšího hlediska pro zemi perspektivnější mít vědce ve všech sférách a profitovat z toho).
SortOfOdpovědět
29.12.2013 14:08:29
+TichýZmrdTak předpokládám, že nejsme každý Leonardo da Vinci ani Jára da Cimrman, abychom se zabývali vším na světě. O těchto nejzajímavějších tématech se dozvím rád, ale více mě táhne fyzika, chemie a biologie. ;)
orsyOdpovědět
29.12.2013 14:15:14
+TichýZmrdvzhledem k tomu že např ekonomie není vědní obor, stejně jako jím není filozofie, tak nevím jestli u mě někdo obstojí s tím že psychologie je vědí obor. věda je založena na možnosti opakovat výsedky a je exaktní - tzn. asi ok u fyziky, chemie aj. ale těžko u něčeho co je složeno z velké části řečmi a poté našroubováním statistiky na něco co má ukazovat kauzalitu, ale kolikrát ukazuje pouze koleraci.
TichýZmrdOdpovědět
29.12.2013 14:16:50
+TichýZmrdorsy, to je ten problém. myslíš si, že tebou uvedené obory nepracují s věcma, které pak využívají i přírodovědné obory? u nás možná ne, ale v zahraničí to tak funguje a celkem i dobře.
HrdlodusOdpovědět
30.12.2013 10:56:01
+TichýZmrdorsy: Co je lidské vědomí? Fyzika a chemie - podle toho, jak funguje lidský mozek. Je to věda, jen nechápeme ty procesy. Teoreticky by mělo být možné predikovat každé rozhodnutí jedince.
jarda69Odpovědět
30.12.2013 14:03:58
+TichýZmrdA vysledkem jsou pak mínuska :)