Brexit: Ku*va, co to má znamenat?

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:262
Počet zobrazení:7 752

Jak se zdá, celá situace kolem brexitu bude ještě hodně komplikovaná. Jonathan Pie je fiktivní reportér, kterého ztvárňuje komik Tom Walker, který často komentuje politická témata. Tentokrát se značně rozohní nad brexitem a postupem premiérky Mayové.

Přepis titulků

Další neobyčejný den plný zvratů zde ve Westminsteru. Celý den tu sbírám novinky o brexitu. Ale ještě předtím sport a počasí. Ježíšikriste, to je jak v pořadu Neříkej to nevěstě. Jako by tu 7 dní před svatbou běhal zasraný zmatený svědek, močil si do kalhot, neměl tušení, co dělá, neměl by zařízené auto, jídlo, ani květiny... - "Mohl bych přijet na vodním skútru."

- Ne. - "Jsi si jistý tím skútrem?" - Ne! - "A co osobní vodní vozidlo?" - To je vodní skútr, Thereso! Nikdo tu skútr nechce! Už o tom skútru koukej sklapnout. Ale jednu věc zvládla. Británie upadla do krize. Pomalu a jistě, během posledních 10 let. A kdo za to může?

Tihle mamlasové. Tohle stádo zatvrzelých, arogantních, tvrdohlavých, neúprosných, bezcitných a sebestředných pitomců, kteří se poslední tři roky snažili udržet pohromadě své zbytečné strany, zatímco se země řítila do mixéru. Každý člen parlamentu by měl sklopit hlavu a stydět se. Více jsem je respektoval během skandálu s vládními výdaji. Aspoň jeden z těch zmrdů zapojil kousek vynalézavosti, aspoň kousek mozku!

Aspoň někdo z toho něco měl, i když to byl jen zasraný kurník pro kachny! To je ale sračka. Jak to takhle mohlo dopadnout? Jako vážně? Chcete vědět, jak jsme skončili s brexitem na krku? To je jako se ptát, proč existuje Měsíc. Jednoduchou odpovědí je, že porušili dohodu.

Všichni v této zemi jsme posedlí průměrným zastáncem odchodu. Stereotypem odulého knihomola po padesátce, který žije na jihu UK a který chce Británii změnit v neoliberální neregulavaný ráj. Ale průměrný zastánce odchodu nic nevysvětluje. Vždycky by hlasoval pro odchod, bez ohledu na okolnosti. Celé se to točí kolem váhajícího zastánce odchodu. 26 % voličů UKIPu ve volbách 2015 volilo na protest proti třem největším stranám.

Tento sentiment se přetvořil v referendum a bum! Tohle jsou lidé, kteří svou budoucnost vidí v hajzlu! Přišli o pracovní jistoty. Museli se přestěhovat kvůli "dani za ložnice". Neměli vidinu toho, že by jejich děti mohly jít na vysokou. Jejich invalidní důchod jim byl zamítnut nějakou korporátní kundou, jedoucí podle manuálu. Jsme v těchto problémech, protože porušili smlouvu.

Smlouvu mezi občanem a vládou. Prací vlády je vybírat peníze od pracujících ve formě daní. - "Něco si vezmu, děkuji." - A my to bereme. Tedy dokud vlády ty peníze navrací rozumně a spravedlivě. Úsporná politika porušila smlouvu. Když si vědomě zvolíte možnost neinvestovat do vzdělání, ale zároveň neuvěřitelně zdražíte náklady na soukromé vzdělávání, tak porušíte smlouvu.

Když rozdělování důchodů přesunete na soukromé společnosti, jejichž cílem je vydělávat, tak porušíte smlouvu! Když soukromý sektor rozhoduje, kdo potřebuje a nepotřebuje pomoc, tak vláda vlastně říká, že svou práci nezvládá. Vzdává se té možnosti rozdělovat. Bydlení? No to mě poser! Celá ekonomika UK je pračkou na ruské špinavé peníze skrz trh s nemovitostmi.

To navyšuje ceny, takže většina lidí si sotva může dovolit nájem, natož šetřit na vlastní. Tohle by se nikdy nemohlo stát v zemi s rozumně fungující vládou, které leží na srdci blaho občanů. Tohle jsou obří politická selhání, která vedla k narušení důvěry mezi vládou a občany. Celé jste to osladili slogany "je to vina imigrantů", "EU posíláme moc peněz", čehož se chytnou chudí a nižší třída.

Takhle funguje populismus! Maskuje politická selhání obviňováním ostatních. Máme tu systém relativní většiny, který nefunguje? Zbavuje volebního práva podstatnou část voličů? 4 miliony lidí v roce 2015 volili UKIP. Skončili s jedním členem parlamentu.

Tohle prostě není zdravé! Žijete na jistém parlamentním křesle. A vlastně nic neovlivníte. Ale pak jsme udiveni, když nastanou důležité volby a lidé si schválně zvolí: "Táhněte do prdele i se svými debilními výmluvami." "Já své si musím brát jídlo od charity." Chtěli tím vyslat zprávu, že nechtějí status quo.

A takhle jsme se dostali k brexitu. Brexit má být všelékem, přestože je to přesný opak. Brexit dokázal jednu věc. Ačkoliv nevyřeší žádný z našich problémů, aspoň je vynesl na světlo. Naše ústava, naše vláda, náš demokratický systém a naši politici jsou mizerní. Pokud se brzy nedohodnou na brexitu, zklamali jako politici.

Pokud ano, tak v této pozdní fázi zcela vědomě spláchnou celou zemi do hajzlu. Ať už to bude jakkoliv, zbytek kompetentnosti vlády bude zcela pryč. Zase se vracíme do doby Britské říše. Brexit je jako Pax Britannica. Bude to mít hrozné následky. Pokusem získat zpět nadvládu jsme světu ukázali, že to vláda nezvládá.

UK se rozhodla stát bezvýznamným státem. UK se rozhodla se vzdát místa u stolu. Geopolitická cena bude nezměrná. Nejen kvůli brexitu, ale kvůli tomuto. Tato ukázka naší ústavní impotence. Staneme se rebelským státem. Rozdrobíme se jako Balkán. Vítejte ve Velké Británii, posedlé vlastní důležitostí, která byla předhozena ke snídani jakémukoliv obchodnímu bloku, který se bude cítit trochu hladový.

Vítejte ve Velké Británii, zpomalující ekonomice s mocenským vakuem ve svém centru a bez vize, co bude dál. Bude to zlé. Čína, Japonsko, USA, ti všichni čekají, jak na brexitu vydělají. Británie přestala fungovat. Navrch máme předsedkyni vlády, která se zbláznila.

Mayové se stala Halem z filmu 2001: Vesmírná odysea. Pasažéři a posádka jsou postradatelní. Buďme silní a odvážní. Kde je Guy Fawkes, když ho potřebujeme? Já volil pro setrvání v EU, jasné? Vždycky jsem se považoval spíš za EU skeptika, ale nyní se považuju za UK skeptika. Víte, jakou emoci cítím?

Není to hněv. Je to smutek. Celé je to tak smutné. Díky, Johne, snad bude lepší počasí, protože ve Westminsteru je pošmourno. Před chvilku jsem mluvil s Amber Rudd... Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zabudli si páni europopulisti položiť základnú otázku.. načo je vlastne brexit dobrý. Keby si položili len túto jednoduchú otázku zistili by, že vlastne je to blbosť. Každý si vie spočítať že sa oslabí rovnako ako EU tak aj UK. Presne ako vravel. Čína USA si mydlia ruky. A tak to funguje aj lokálne v krajinách. Diskusie o veciach, ktoré nehrajú rolu len aby zbierali pomyselné body od voličov, ktorí sú v podstate frustrovaní z politikov. U nás je volebná účasť pre EU voľby okolo 30%. Nečudujem sa. Zvolia sa poslanci z každej strany. Každá strana má svoje záujmy. Pri hlasovaniach o zákonoch nakoniec dospejú k výsledku, že poslanci z rovnakej krajiny ale z iného klubu hlasujú proti sebe. Čiže človek nevie načo by išiel voliť, keď nami zvolení europoslanci nezastupujú jednotný postoj našej krajiny. Cirkus v priamom prenose

01

Odpovědět

Rozumiem tomu, že je to parlament na báze klubov ako v normálnych demokraciach. Avšak už pri pohľade na roztrieštenosť názorových prúdov v samotných krajinách človek stráca nádej. Ako môže fungovať kolos ako EU parlament, keď na elementárnych veciach je problém sa dohodnúť vôbec na lokálnej úrovni. V pléne eu parlamentu sa tieto názory trieštia ešte viac v závislosti od loby, pôvodu poslanca a klubu. Môj názor je, že ak by mala EU fungovať efektívne, mal by sa znížiť počet zástupcov krajín pri rokovaniach a hlavne by to nemalo fungovať na báze klubov ak je v hre myšlienka spojenej Európy. Model, ktorý je teraz nastavený je neprehľadný. Príliš veľa záujmov, príliš nejednotné postoje a strašne veľký chaos. A to ešte zlo v podobe populizmu.

10

Odpovědět

Britback přichází ...........

00

Odpovědět

Ahoj, pokud si pamatuji, tak kdysi byly ty nejlépe hodnocené komentáře zvýrazněny. Člověk si tak snadno mohl projít v diskuzi ty opravdu zajímavé názory a balastem se probírat jen pokud chtěl. Dnes jsou zvýrazněny komentáře překladatelů (což je podle mě dobře), ale diskuze zaplnilo několik trapných trolů a celkově mi přijde, že se strašně degradovaly. Neuvažujete znovu o starém režimu (velmi dislikované komentáře se zobrazily jen na přání, pokud se nepletu), či máte nějaké jiné plány, jak zlepšit zdejší diskuze? :)

202

Odpovědět

Podľa mňa, by sa týchto trollov radšej malo zbaviť. Dosť to uberá na kvalite stránky. Častokrát sa mi ani nechce na tento web vracať, keď vidím, ako taký v m varga vulgárne útočí na každého s rozumným názorom, a nikto s tým nič nerobí.

07

Odpovědět

+KolovratMáme tady na webu nastavené určité hranice chování, které netolerujeme. Ano, v m varga většinou nepřispívá ničím extra hodnotným a často si stěžuje, občas útočí, nikoliv však vulgárně (alespoň v naprosté většině ne, pokud nepovažuješ pojem "neomarxista" za vulgarismus). Kdybychom tady blokovali každého, kdo se někomu trošku znelíbí nebo kdo trošku kritizuje web, bylo by tu za chvilku úplné ticho.
Zvýraznění dobře hodnocených komentářů a zároveň skrytí těch špatně hodnocených do budoucna zvážíme :-)

181

Odpovědět

+XardassVeľmi dobre vieš, že to úplné ticho pravdepodobné nie je. Po zmiznutí jarinina sú tu toxickí tak maximálne traja ľudia, z nich len jeden je pravidelne aktívny. Ak si myslíš, že táto prehnane tolerovaná sloboda slova, akokoľvek nezmyselného a urážlivého, priláka na tento web viac návštevníkov, tak sa obávam, že si na omyle. Inteligentný človek, namiesto toho, aby sa do diskusie s takýmito komentujúcimi zapojil, radšej mlčí a hľadá informatívno/zábavný obsah niekde inde. Ale to je ale len môj subjektívny názor, servus.

212

Odpovědět

+Kolovrat"prehnane tolerovaná sloboda slova" — to opravdu myslíte vážně?
Kdo bude určovat hranice přijatelnosti a koho už poslat na hranici jak Mistra Jana Husa?
Vám osobně bych to určitě nesvěřil.
Co nám má jakýsi (anonym) nařizovat jak se chovat?

72

Odpovědět

+KolovratVšechny komentáře zakázat, jako na Aktuálně.cz a dalších, že?! Nedávno na mě jeden kamarád vyrukoval, že by se diskuze měly plošně zakázat, aby do nich nikdo nemohl náhodou napsat něco nevhodného. Já říkám: dočkej času, jako husa.

10

Odpovědět

+XardassAdmine, vámi zmíněné "Zvýraznění dobře hodnocených komentářů…" bych nezaváděl.
Časem by vznikly další požadavky a staly by se z toho nepřehledné omalovánky.

12

Odpovědět

+mykanecJsem pro zvýrazňování, fungovalo to sakra dobře, i když v té době byl chat přehlednější i bez nich víc, než je teď...

12

Odpovědět

+mykanecNejde o požadavek, jen námět k zamyšlení, podpořený nostalgií z dob, kdy jsem se pravidelně vracel pod zajímavá videa, abych si pročetl jak pokročila stejně zajímavá diskuze, to dnes dělám výjimečně...
A jak jednou řekl J. Oliver, někde se změny zastaví, není důvod předpokládat, že se dostaneme do stavu různých barev textu, pozadí, kurzív atd... :)

20

Odpovědět

+Kolovratvulgarne? slniecko ale no tak

25

Odpovědět

+Kolovrattoxicke su akurat tak komentare od neomarxistyckych anonymnych trollov, ktory zavidia uspech miestnych legiend

18

Odpovědět

Přesně

10

Odpovědět

Výborné.

223

Odpovědět

Suche jak moje holka

79

Odpovědět

Tak kdy se přidáme? Tomio už to plánuje nějakou dobu ... myslíte, že by od toho pak dal ruce pryč stejně, jako populisté v Británii?

237

Odpovědět

Ty a tvoj šikmooký kamarát si strčte hlavy do záchoda a stlačte tlačidlo. Možno vám to z tej mozgovej dutiny vyplaví tie sračky, ktoré tam máte.

305

Odpovědět

+blablaeffrasista, zmizni naspak na felvidek

319

Odpovědět

+v m vargaNejvetsi rasisti jsou asiati, si asi nevedl co ....

11

Odpovědět

+Pugvedel a co to ma stym spolocne

12

Odpovědět

Viac Toma Walkera, prosím!

181

Odpovědět

too long didnt read

333

Odpovědět

s.p.s.r.

10