Budoucnost společnosti - je důvod k optimismu?

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:296
Počet zobrazení:4 892

Máme tu pro vás další video z  konference Googlu Zeitgeist. Můžete si poslechnout prezentaci Matta Ridleyho, britského vědce, spisovatele a novináře, který vystudoval zoologii na Oxfordské univerzitě. Během své kariéry přispíval do novin jako The Economist a díky své knize The Rational Optimist se dostal do užšího výběru kandidátů na udělení ceny Samuela Johnsona, která oceňuje nejlepší literaturu faktu. Ridley vám přednese své důvody, proč věří, že díky technologickému pokroku lidstvo směřuje ke světlejším zítřkům.

A co vy? Souhlasíte s Ridleyho náhledem na věc, nebo se podle vás nezadržitelně řítíme do záhuby?

Přepis titulků

Chci dnes udělat něco velmi iracionálního. Chci mluvit o optimismu. Být optimistou v podstatě iracionální není, ale odporuje to současnému trendu a občas mi to iracionální připadá. Důvodem mého optimismu je několik tvrzení o lidech a lidské společnosti, která zdánlivě odporují selskému rozumu a vypadají skoro iracionálně. Když se zeptáte, skoro nikdo jim nevěří. Budu tvrdit, že lidská společnost je takový indický trik s lanem.

Je to takové perpetuum mobile, a přesto je reálné. Nejdřív vám ale povím, proč jsem optimista. Jak nám dnes ráno připomněl Jim O'Neill, toto není příšerná doba pro život. Alespoň ne pro většinu světa. Pro Evropu ano, ale pro zbytek světa to bylo vynikající desetiletí. Nemluvím jen o Asii a Latinské Americe. Vezměte si Afriku.

V posledních letech dosáhla 5% ročního růstu, což je víc než v předchozích desetiletích. Jak jsme slyšeli, s předstihem splnila rozvojové cíle tisíciletí. Věděli jste, že dětská úmrtnost v Africe klesla během jediného roku o 5,9 %? Mluvím o Africe jako celku. To je nevídané. Jedno z největších měřítek lidského utrpení se snižuje neuvěřitelným tempem. Věděli jste, že úmrtnost na malárii se během 10 let snížila o 26 %?

Věděli jste, že Indie má za sebou první rok bez jediného případu obrny? Globální nerovnost prudce klesá. To proto, že chudé země bohatnou rychleji než bohaté země. Situace se vyrovnává. Hospodářská krize v tomto ohledu významně pomohla. Věděli jste, že počet lidí, které zabilo sucho, povodně a bouře, bylo v prvním desetiletí tohoto století o 93 % nižší než ve 20.

letech minulého století? Počet lidí, nejen pravděpodobnost zabití. V minulém desetiletí zemřelo ve válce nejméně lidí v historii záznamů. Tady na západě nám to tak kvůli Iráku nepřipadalo, ale celosvětově to tak je. Věděli jste, že Američanovi s průměrným platem trvá méně než půl vteřiny, než si vydělá na světlo, pod kterým si může hodinu číst? Jeho babičce to v roce 1950 trvalo kolem osmi vteřin.

Tak dlouho jste museli pracovat, abyste si vydělali na hodinu světla z tehdejší žárovky. V 19. století by předek té osoby musel pracovat šest hodin, aby si se svým průměrným platem vydělal na hodinu světla ze svíčky. Neuvěřitelným, skoro iracionálním faktem o lidech je to, že během období, kdy se populace zdvojnásobila, v podstatě během mého života, se průměrná délka života prodloužila o 30 %.

Reálný příjem očištěný o inflaci se globálně zvýšil o 200 %. Dětská úmrtnost klesla o 70 %. Paradoxně víme, že růst populace se zastaví, když děti přestanou umírat, protože pak lidé plánují menší rodiny. Paradoxně víme, že bohaté země mají méně problémů s životním prostředím než chudé země.

Například plocha lesů roste v bohatých zemích a klesá v chudých zemích. To jsou některé z důvodů, proč jsem optimistou. Ne ve Voltairově smyslu slova. V té době byl optimistou někdo, kdo si myslel, že svět je dokonalý a že lepší už být nemůže. Tomu teď věří pesimisté. Obzvlášť ohledně životního prostředí. Jsem optimistou, protože si myslím, že tento svět, kde se už teď mnohým žije dobře, je pouhým stínem toho, čím by se mohl v budoucnu stát.

Ale jak je to všechno možné? Co je to vlastně blahobyt, kterého jsme zjevně alespoň částečně dosáhli? Když si dva lidé směňují zboží nebo služby, oba si můžou polepšit. To proto mluvím o indickém triku s lanem. Dva a dva je pět. Synergie, emergence... Říkejte tomu, jak chcete. Paradoxně jsme dosáhli většího blahobytu poté, co jsme opustili soběstačnost.

Čím víc spolupracujeme, tím lépe na tom jsme. Čím víc se spoléháme jen sami na sebe, tím jsme chudší. To proto říkáme "obživa". Soběstačnost je v podstatě synonymem pro chudobu. Příběhem lidského blahobytu je to, že pomocí magie směny se čím dál víc specializujeme jako výrobci. Naše práce se zužuje tak, abychom mohli čím dál víc diverzifikovat naši spotřebu.

Doma mám na stole dva předměty... které jsou stejného tvaru a velikosti. První je acheulský pěstní klín, který před 500 000 lety používal homo erectus. Druhý je počítačová myš, která je stará pět let. Tvarem a velikostí jsou totožné, protože byly navrženy pro lidskou ruku. Ale jeden z nich, pěstní klín, byl vyrobený podomácku.

Druhý vyrobili pro mě. To je v jistém smyslu tajemstvím lidského pokroku. Narozdíl od homa erecta jsem zámožný, protože mám tisíce, ne-li miliony sluhů. Spojili se dohromady, aby mi tu myš mohli vyrobit. V Brazílii byl pěstitel kávy, jehož kávu pil v Mexiku těžař ropy, jehož ropu přeměnili v Americe na plast, ze kterého v Koreji zformovali myš, kterou prodali tady v Británii. Všichni byli členy mého podpůrného týmu.

Moji zaměstnanci, moje záložní posádka. Ale nejenže ani jeden z nich nevěděl, že pro mě pracuje. Ani jeden z nich neví, jak vyrobit počítačovou myš. Na světě není nikdo, kdo by věděl jak vyrobit počítačovou myš. Žádný jedinec nemá všechny potřebné znalosti. Muž, který ví, jak vyvrtat ropný vrt, neví, jak z ropy vyrobit plast. Muž, který řídí firmu, jež vyrábí myši, ví, jak řídit společnost. Netuší, jak vyrobit myš. A tak dále. Přesně to je na moderním světě neuvěřitelné, podivné, až iracionální.

Dokáže dělat věci, které ve skutečnosti nikdo neumí. Vede ho kolektivní, nikoliv individuální inteligence. Vedou ho data. To proto jsou dohady ohledně IQ a rasy irelevantní. Protože 100 hloupých lidí, kteří umí spolupracovat, toho dokáže mnohem víc než 100 chytrých lidí, kteří to neumí. To proto nefunguje centrální plánování, protože se snaží nahradit kolektivní inteligenci individuální inteligencí.

Všechna tato magie funguje díky unikátnímu lidskému zvyku spontánní, dychtivé a rozmanité směny. Výměna jednoho předmětu za jiný. A navzdory Lauriiným úžasným experimentům víme, že toto se u jiných druhů spontánně neděje. Toto vede paradoxně k až iracionálnímu závěru, že směna je zároveň zdrojem inovace.

Směna má v technologii a ekonomii stejnou roli jako sex v biologii. Jako bývalý evoluční biolog vás můžu ujistit, že právě sex je klíčem k biologické inovaci. Protože sex umožňuje dvěma genům, aby se spojily a přeskupily. Aby se setkaly a spářily se. A technologie je závislá na tom, aby se setkávaly různé nápady, stejně jako je tomu v biologii u genů.

Mým oblíbeným příkladem je tzv. kamera v kapsli, kterou spolknete a ta pak pořídí záznam své cesty vaším tělem. Tento nápad vznikl po jednom rozhovoru mezi gastroenterologem a konstruktérem naváděných střel. Protože když dochází k výměně, můžete se setkat s nápady nejen ze svého okolí, ale v podstatě od jakékoli osoby.

Můžete těžit z vynálezu, ke kterému došlo daleko od vás nebo před dlouhou dobou. Ta myš v sobě obsahuje nápady, jejichž autoři už jsou dávno mrtví. Nápady, které napadly někoho tisíce kilometrů daleko. Žádné jiné zvíře toto nedokáže. Ani neandrtálci, kteří měli větší mozek a kteří byli neobyčejně inteligentní.

Pravděpodobně měli i vlastní jazyk. Ale nebyli schopní se vypořádat s námi, když jsme se vynořili z Afriky a vytlačili je z Evropy, protože používali pouze lokální materiály. Zatímco my jsme využívali materiály z daleka. Když lidi odříznete od směnného obchodu, jejich tempo inovace se nejenže zpomalí, ale může nabrat i opačný směr. Když se z Tasmánie před 10 000 lety stal ostrov, nejenže se jejich technologie přestala vyvíjet...

Například nikdy neměli bumerang, který posléze vynalezli v Austrálii. Ve skutečnosti šel vývoj opačným směrem. Přestali používat spoustu technologií. Populace tam byla moc malá na to, aby udržela specializaci potřebnou pro podobné dovednosti. Předtím, než rybáři v Pacifiku navázali kontakt se západem, záviseli na... Čím víc měli obchodních partnerů, tím měli sofistikovanější rybářství. Už sto tisíc let hledáme řešení kolektivně. Klíčovou ingrediencí pro inovaci, která přináší zlepšení životních podmínek, je všudypřítomná směna.

Šíření myšlenek se díky internetu významně urychlilo. Dle mého názoru se zpětně ukáže, že internet je stejně významný vynález jako parní stroj. Internet urychluje tempo, jakým mají myšlenky sex, a to je skvělá zpráva.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Z těch vašich komentářů by se dalo zpracovat video rozhodně neméně zajímavé, jak toto:)

180

Odpovědět

O směně, výměně informací apod. se opravdu učí na středních školách (vím to, protože odtud to vím já). To doplnil fakty a čísly, které se zabývali pouze velmi úzce úmrtností a pár dalšími věcmi, ale neměli opravdovou globální výpovědní hodnotu o jakémsi blahobytu nebo světlé budoucnosti, o které se snažil mluvit. Když už na tohle narážím, vlastně ani žádnou opravdovou teorii nepřednesl, na které by vysvětlil svůj postoj optimisty, pouze mluvil o hezkých věcech a pokroku. Pro řadu lidí určitě příjemné na poslech, pro řadu lidí možná poučné, ale rozhodně nic světoborného. S Danem Arielym se nemůže vůbec srovnávat.

193

Odpovědět

Když už jsem zmínil Dana Arielyho, bylo by od vás velice laskavé, kdyby se tu objevila nějaká jeho další videa :) děkuji mnohokrát!

191

Odpovědět

Neni důležitý,jestli je někdo optimista nebo pesimista.Otázka je jaká je realita.Já tomu chlápkovi prostě nemůžu věřit,protože realitu nevnímam jako on.Měl by to vykládat v nějaký rozvojový zemi.Zajímalo by mě kolik hladovejch a žíznivejch optimistů potká..Když mluví o optimismu prostě nemluví o ostatních,ale o svym pohledu na svět a o sobě..
(unlike neni názor)

188

Odpovědět

ne on jen vyvrací názor starších lidí, kteří neustále tvrdí, že za mlada se měli báječně =) navíc to nejní pohled na svět ale fakta a to nejen v číslech !

201

Odpovědět

Už jenom díky vašim komentářům je jasný,že ten chlápek žije v jinym světě a že je na těžkym omylu!Díky za to!

1811

Odpovědět

"Pesimista je jediný hnůj, na kterém nic neroste."

192

Odpovědět

na tom čo postarší pán hovorí je pravda len to že sa dĺžka života predlžuje, ďalej sú to len prázdne fakty. Väčšina ľudí je po 60 rokoch na tomto svete tak zničená z práce, tak vygumovaná spoločnosťou že z nich majú prázdny inteligenti ako tento pán prospech.

1811

Odpovědět

Ignorance is bliss :-P

181

Odpovědět

to je sice pěkné, že žijeme déle, ale zase jsou skoro všichni nemocní (alergie, autismus, obezita..) a nemocní lidé budou mít nemocné děti, takže fakt nejsem optimista

189

Odpovědět

Mne sa jeho prednášky veľmi páčia, vie rozprávať zaujímavo, aj zanietene a má veľmi dobrý hlas. Dúfam že ešte nejaké videá s ním pribudnú. :)

202

Odpovědět

Podle mě jde o to,kdo jeho optimistická slova poslouchá..Jestli ten,kdo si žil dobře a má se ještě líp s nim možná bude souhlasit.Jestli jde o poměr mezi boháčema a lidma co umíraj hlady,tak to od něj taky neni moc humální.Škoda,že si nakonec nezaspívali-Always look on the bright side of life:)
Nemá cenu to více komentovat,snad jen poslední východní moudro...
Optimismus pramení z nevědomosti...:)

1814

Odpovědět

Na začátku jsme se dozvěděli, že budeme žít déle, čímž zestárne obyvatelstvo, přežívá víc afrických dětí, zatímco je patrně potřeba desítky, možná stovky různých charit, aby ty stávající neumřely hlady, patrně protože mít jen tolik dětí, kolik uživím a snažit se postavit vlastní ekonomiku na nohy je moc mainstreamové a tak se s tím v Africe nemusí zabývat.
V dalším bodu programu nám bylo vysvětleno, že pokud budete globalizující mraveneček, tak to bude pro svět patrně to nejlepší. Přestože uznávám, že nám to přineslo jakýsi komfort, zároveň to přineslo takové zábavné věci jako klesání množství pracovních míst, nedostatek paliv, války, ekonomickou krizi, čím dál tím větší rozdíly mezi bohatými, střední třídou a opravdovou chudobou, Justin Bieberovou, snižování platů, prodlužování pracovní doby, zanedbávání výchovy dětí a myslím, že už představu máte. Takže zas tak růžově bych na to nehleděl.

1810

Odpovědět

Zem má obmedzené zdroje, preto myslieť si že všetci budeme môcť žiť v blahobyte je dosť uletené. To že sa nášmu druhu tak darí je spôsobené tým, že mame dostatok energie vo forme ropy, avšak energetická efektivita ropy bude klesať a čo ju nahradí? Obnoviteľné zdroje majú takisto nízku energetickú efektivitu, ja to nevidím veľmi ružovo. Môže sa stať, že budúcnosti sa všetko bude prepočítavať nie na peniaze ale na energiu.

197

Odpovědět

Pesimisto :)

180

Odpovědět

řítíme se do záhuby!!!!!!
aaaaaa
:D

204

Odpovědět

Řečník byl evidetně zarytí neoliberální globalista. Pro více znalé v narážkách schazoval jiný než neoliberální kapitalistický globalismus. Vše co se liší je krok vedle - a cestu si tito sluhové světových elit nacházejí v humanitárních bombardováních. Přednes o kooperaci světa jako o jediném možném vývoji je nutno brát z rezervou - tito lidé mluví hezky ale vždy myslí na kooperaci podle plánu - podle svého plánu. A to nemá s volným oběhem myšlenek nic společného. Je nám vnucována západní kultura i hodnoty, které se v něčem podobají ale pro nás mají spíše účel podřízení se. Výrok že se mzda zvýšila o 200% očesaná o inflaci je krásný údaj ale pokud bychom započítali infalci - někde více někde méně - myslím že vyjde nárust o 50%. Tito ekonomičtí sluhové elit umí čarovat s čísly - vždy nastaví výchozí sledovaná data tak aby výsledek byl co nejlepší - pro ně.
Svět nečeká krásný zítřek - vše jede podle plánu...
jejich plánu

1923

Odpovědět

Paranoidný výplod soclialistického, konzervatívneho, iracionálne tradicionalistického blázna.
Skrátka komunistu. Ó áno .. počul som, že sa vám v ČR darí... šmejdi rudý...

2012

Odpovědět

sakra jsem se netrefil do červenýho :D až nám předložíš svoje čísla a hlavně je zglobalizuješ tak budu vděčnej =)

180

Odpovědět

A co řekne příště? Že objevil ameriku? Říká věci, které se učí v ekonomii na bakalářském stupni. První, co popsal je paretovké zlepšení, kdy si jeden, nebo všichni polepší, aniž by si někdo pohoršil. To, že dělba práce umožnila rozvoj civilizace se učí na základní škole!!! A že směna způsobuje konkurenci a ta inovace je taky učivo prvního ročníku z ekonomie. A v některých věcech se i mýlí. Neandrtálce jsme nepřeválcovali díky směně, ale díky rychlému množení. Jejich těhotenství trvalo rok a mívali jedno, dvě děti. Takže i když byli silnější a inteligentnější, tak je rychle se množící přistěhovalci z afriky vytlačili. Copak mi to jen připomíná?

1816

Odpovědět

A nenapadá tě, že tohle je určené právě pro lidi, co ekonomii nestudují?

192

Odpovědět

+SvarecAle on taky ne :D A presentuje to, jako něco nového a budí to dojem, že je to jeho zjištění, které cche předat světu. Navíc tyto mechanismy fungovaly ve všech civilizacích, i v těch, které zanikly. Nepřednesl jedinou novou myšlenku, ani nespojil zřejmá fakta v nové skutečnosti. Přidaná hodnota je nulová. Rozhodně nedosahuje úrovně Dana Ariely.

186

Odpovědět

+Svarecdobře řečeno, ale mnoho lidí na tyhle věci po střední škole zapomene a radši maká od rána do večera a jednou v týdnu se de vylejt, než aby přejšlel nad tím jak se daří světu .-)

180
Další