96 %
185. nejoblíbenějšíTvoje hodnocení
Počet hodnocení:3 875
Počet zobrazení:31 060

Megaupload, SOPA, PIPA, ACTA, cenzura, Anonymous - tato slova zaplavila v posledních dnech celý Internet. Aspoň prozatím se povedlo zabránit uplatnění zákonů SOPA a PIPA v Americe, což ovšem stejně nehraje až tak velkou roli vzhledem k tomu, co se stalo Megauploadu i bez těchto zákonů. Hned na to se zčistajasna objevila utajovaná a snad ještě horší verze s názvem ACTA. Pokud jste ACTA stále ještě nenahlédli pod pokličku, v následujícím videu od skupiny hackerů Anonymous, kteří se stali tváří odboje proti těmto zákonům, se dozvíte několik základních faktů, a pokud se o toto téma zajímáte více, doporučuji zajímavý článek na pctuning.cz od Michala Rybky. Přidat se můžete také k protestům, které mají na Facebooku několik událostí. Ten největší je plánován na 2. února a připojit se můžete zde. Také můžete podepsat například tuto petici. Můžete si i přečíst český překlad dohody ACTA a zjistit tak z první ruky všechna fakta. Uplatnění těchto zákonů vám totiž zdaleka nezabrání jen v neplaceném stahování filmů. Toho se pravděpodobně stejně nezbaví, neboť implementace takových filtrů, které by jednoznačně identifikovaly nelegální obsah, je z technického hlediska prakticky nemožná a velmi nepřesná. Existující techniky se dají poměrně jednoduše obejít, takže jsem sám zvědavý, jak si toto jejich filtrování nepředstavitelného množství přenášených paketů představují. I přesto může být těmito zákony ohrožena existence spousty zajímavých projektů a kvůli problematice zjišťování autorských práv k YouTube videím by mohly samozřejmě ohrozit i existenci webu VideaČesky.cz. Proto šiřte slovo dál a snažte se vyjádřit svůj nesouhlas.

Přepis titulků

Toto video nemusí reflektovat nedávné změny v ACTA. Získáte ovšem představu o tom, co je ACTA a proč bychom proti ní měli bojovat. - Anonymous ACTA Obchodní dohoda proti padělání Název je zavádějící. Původní myšlenkou ACTA je mezinárodní ochrana duševního vlastnictví. Měla by zabránit padělání produktů a značek. Bojovat proti falešným kopiím drahého zboží, zneužívání obchodních značek - jako například použití světoznámé značky General Motors na tampónech.

Měla by také chránit investice do výzkumných projektů a například vývoj farmaceutických produktů a patentů. Také by měla podporovat umělce, novináře a umožnit jim, aby produkovali vysoce kvalitní práci a mezinárodně by se tak sjednotila ochrana práv. Zní to skvěle, že?

Má to ale háček. Oxfordský slovník angličtiny definuje padělek jako cituji: Podvodná imitace něčeho jiného. Když je ale soubor zkopírován na internet, je naprosto totožný s originálem. Není to imitace a ani není ukraden, protože originál nikam nezmizel. Informace je pouze bezplatně sdílena. Takže padělání s tím nemá nic společného.

Vysvětlíme vám to. Duševní vlastnictví není v ACTA definované. Může to být obchodní značka, nebo jakýkoliv nápad či informace, které by měly být chráněny, omezeny a jejich padělání trestané. To bude mít na Internet, jak ho známe, obrovský dopad. Text samotné ACTA pokrývá velké množství témat a je velmi složitý a těžce pochopitelný. Pokusíme se tedy vysvětlit, co se stane s Internetem pomocí smyšlené analogie z reálného světa.

Představte si, že si zaplatíte kurz vaření. Během něj se naučíte péct výborné kuře. Poté se vrátíte domů a naučíte recept svou manželku. Tady je ale háček. Podle ACTA jste nyní oba zločinci, protože jste sdílel tuto informaci zdarma, ale zaplatil jste za ni pouze vy. ACTA mluví jasně.

Když jste podezřelý ze sdílení chráněné informace, dle země, ve které žijete, vám bude odepřen přístup ke všem kurzům, dostanete pokutu nebo půjdete rovnou do vězení. Nikdo by se to ale nedozvěděl, kdybyste sdíleli tajemství pečeného kuřete v soukromí domova. A máte pravdu. V současnosti se to nikdo nedozví. ACTA to ale řeší rozsáhlým monitorováním. Všechna vaše komunikace bude monitorována a nejen vaše.

Vaše rodina, přátelé - všichni budete sledováni. Jen pro jistotu. Vy ale nepotřebujete soukromí, občanská práva nebo svobodu, protože nemáte co skrývat. Nebo snad ano? Když teď znáte princip, podíváme se, jak uplatnění ACTA ovlivní Internet. Vaše internetové připojení si představte jako běžící pásy v obou směrech.

Po těchto pásech putují pakety dat do a z vašeho počítače. Podle ACTA bude ISP, společnost, které platíte za připojení, nucena otevřít a prozkoumat každý datový balík, který jste odeslali či přijali kvůli chráněnému obsahu. Pokud několikrát pošlete či přijmete chráněný obsah, budete od Internetu odpojeni, nebo dokonce obviněni ze zločinu. To znamená, že pokud pošlete MP3 svému kamarádovi přes Instant Messenger, nahrajete na Internet video s částí chráněné hudby, nebo vložíte část chráněného článku do e-mailu, budete potrestáni.

Tak to funguje. Jako by to nestačilo, informace o článku, který jste e-mailem poslali, bude zaslána vydavateli a na jeho žádost můžete být pokutováni nebo posláni do vězení. ISP bude také muset neustále kontrolovat, že na jejich serverech není žádný chráněný materiál.

To bude znamenat konec jakéhokoliv obsahu vytvářeného uživateli - třeba hudby, obrázků nebo videí. Jak by s takovým zákonem mohlo fungovat YouTube nebo Twitter? Internet, jak ho známe, je tedy na pokraji zničení. Možná si říkáte, že aspoň peníze z těchto žalob pomohou tvůrcům. Ale hudebníci, spisovatelé, filmoví tvůrci, novináři, softwaroví vývojáři a vědci budou také strádat, protože jsou omezováni stejnými pravidly.

Chráněné nápady tedy nesmí být znovu použity. I části vět mohou být chráněny a omezovány autorskými právy. Z celé dohody má prospěch jen malá část průmyslu. Takzvaná Vydavatelská mafie. Vydavatelské společnosti jako RIAA nebo MPAA, které se již dlouho snaží vyřešit problém Internetu, který ohrožuje jejich zastaralý obchodní model.

ACTA je výsledkem jejich vlivu uvnitř vlád, které s nimi spolupracují. Poslední náznaky ukazují, že techniky, které obcházejí filtry obsahu a blokování, budou prohlášeny nezákonnými. A nejhorší je, že se to vše děje tajně. Pokud jste z Evropy, dohoda je schvalována lidmi, kteří nebyli zvoleni veřejností. Na YouTube už jsme to mohli vidět.

Videa jsou nedostupná v určitých oblastech světa. Tato přísná ochrana práv je také skvělým nástrojem na cenzuru informací. Až budou v provozu všechny filtry a blokovací mechanismy, prakticky všechny informace obsahující autorská práva mohou být smazány. Možná zablokují váš účet na Twitteru, nebo vaše video o zmanipulovaných volbách a ekologických katastrofách. Nebo dokonce i fotky vašich koťátek.

Dobře, vaše koťátka možná ne. Pokud jste ovšem nenakreslili na jejich srst logo Coca-Coly. To vše zní naprosto neuvěřitelně každému, kdo aspoň trochu tuší, jak Internet funguje. Ale pamatujte. Ti, kteří na dohodě pracují, možná ani netuší, o čem Internet je. Ovšem až se dohoda podepíše, všichni se jí budou muset přizpůsobit. Následky, se kterými se budeme potýkat, jsou: Internetová cenzura.

Omezení svobody slova. Ztráta neutrality Internetu kvůli omezením určitých protokolů. Sledování veškeré vaší aktivity na internetu. Ztráta svobod a omezení občanských práv. Tresty jako ztráta internetového připojení. A nezískáme vůbec nic. Čas zachránit Internet nadešel právě teď.

Vygooglujte si ACTA. Pište na Twitter a zveřejňujte obrázky. Dejte najevo, že s Internetem si nesmí nikdo jen tak zahrávat a vyjděte do ulic. Zastavte Krakena. Překlad: Zoidy www.VideaČesky.cz

Komentáře (352)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mimochodem EU připravuje další úpravu současných pravidel týkajících se autrorských práv tak, že bude implementace poškozovat vydavatele novin.

https://www.eff.org/deeplinks/2016/08/european-copyright-leak-exposes-plans-force-internet-subsidize-publishers

Více zajímavých informací v EFFectoru.

http://orbisvitae.com/ubbthreads/ubbthreads.php?ubb=showflat&topic=23290&gonew=1

30

Odpovědět

Dneska nás už ohrožuje TTIP, kterou se ale možná podaří zlikvidovat. Bohužel CETA, která se také chystá, má podobný účinek. Co takhle nějaké aktuální informace?

http://www.stop-ttip.cz/

10

Odpovědět

Tu hudbu chci, je úžasná!!! :D Nevíte kde ji sehnat?

10

Odpovědět

O ACTA jsem se dozvěděla asi v deváté třídě hned po skončení megaupload, učili jsme se o tom ve škole, každý UČITEL nám řekl, že s tím nesouhlasí. Vážně by mě zajímalo kolik normálních lidí s tím souhlasí.

80

Odpovědět

Novej Blog o Hrách, Hardwaru, Hackingu a Laserech od Gas ož po UV: www.Kandrix4Fans.tk !!

1817

Odpovědět

Alice jestli se ridi zakonem tak to je rovnou protizakone nicit lidem veci (poskoznei ciziho majetku) takze to roooozhodne neudelaji pokud teda se uz stat nezblaznil.

220

Odpovědět

ACTA je opravdu jen na H***O!
STOP ACTA SOPA and PIPA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

290

Odpovědět

Stop acta

251

Odpovědět

moc krásné video , naprosto souhlasím !!!!! STOP ACTA SOPA and PIPA !!!!

251

Odpovědět

Taky ještě nezmínili, že každé zboží obsahující nelegální obsah bude zabaveno a bez nároku na náhradu zničeno. Takže pokud máte na mobilu nebo v notebooku ilegálně staženou písničku, film apod. možná se s nimi při nejbližší návštěvě hranic budete muset rozloučit.

211

Odpovědět

Johne, to je hezká myšlenka, ale četls Michaela Crichtona? Říši strachu? Pokud Tě vyděsí vysokými tresty, odloučením od rodiny, nebo Ti předvedou Tvou verzi Orwellovy místnosti č.101, nebudeš protestovat, věř mi.
A to neřekli všechno. Omezení svobody a monitorování bude tak velké, že když řeknete nebo napíšete něco, co se jim nebude líbit, může po vás také zbýt vakuum.
PS: Viděli jste někdo film Closet land? Ne? Je to až příliš aktuální, až děsivě aktuální na 21 let starou věc. A ta myšlenka - je myšlenka ACTY. Zčásti. Proplétání osobní a politické roviny je tady nádherně vidět - a tak to funguje. Podívejte se na tento film a mnoho jiných materiálů, dřív, než bude pozdě.

ČESKÁ PETICE TADY: http://www.petice24.com/zastavte_acta

191

Odpovědět

Normálny fašizmus! Klasický príklad ako politici pod zástierkou ochranie niečoho/niekoho zavádzajú policajný štát! Všetci sa tvária ako policajný štát - fašizmus je niečo dávno mŕtve. Pozrite sa do Číny, USA, Ruska a dnes už to začína aj v EU. Vládne tu obušok. Policajti sú iba vymáhači práva - práva, ktoré vymysleli politici. Policajt bude vymáhať právo či je morálne alebo nie.

191

Odpovědět

Myslím si,že pokud toto vejde v platnost,tak bude tak obrovská nespokojenost lidu že to budou muset zrušit. Není prostě možné,aby cenzurovali váš život.

193

Odpovědět

Všechny změny přichází pomalu. Jako celek to nikdo neakceptuje, ale kousek po kousku, myšleno v řádu např. 10 let, si to ani neuvědomíte a někdo Vás "probudí" s větou: "Vždyť ty žiješ v naprosto policejním státě." První krok je splněn, vnést to do povědomí. Dále přijde nějaká banální změna, pak za rok další, pak za rok další, už třeba i neveřejněná a bác za 10 let hotovo. Takhle se to dělá!

20

Odpovědět

for guest - tys to asi nepochopil ze ne tady nejde o kopirovani ale o svobodu to si neco zaplatim pak to poslu kamosovi a jdem do vězení to je podle tebe kradez idiote? nebo ze na fotku svyho syna napisu schumacher a pudu zas do basy nebo ze me budou odposlouchávat sledovat atd tomu rikas svoboda nebo ze ti kontrolujou vse co se ti hejbe do PC a z PC a kdyz se jim to nelíbí odpojí ti internet bud si na to video nekoukal nebo ses naprostej DEBIL tady nejde o to abysme kopirovali dal tady de o svobodu!

192

Odpovědět

Já mám jen jednu otázku co dkyž se koukám na něco co v česku vůbec nevysílají? To jako přijdu o to co se mně líbí? Jen prtože nějací hňupy potřebují kontrolovat net?

191

Další