Co kdyby se ze všech lidí stali vegani?

Thumbnail play icon
54 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:4 882
Jíst, či nejíst maso? Toť otázka, nad kterou se hojně debatuje. Jak by se život na Zemi změnil, kdybychom přestali jíst zvířata? Zachránila by veganská dieta planetu od globálních změn? Byli byste zdravější? Co by se stalo se vším tím dobytkem? Na všechny tyto otázky odpovídá následující epizoda WHAT IF.

Přepis titulků

Co kdyby se jednoho dne všichni rozhodli skončit s masem a stát se vegany? Ať už kvůli zdravějšímu životnímu stylu, ušetření zvířat trápení, nebo kvůli globálním změnám. Všichni by našli důvod, proč říct ne šťavnatému burgeru, nadýchané omeletě nebo sýrové pizze. Dali bychom kopačky i zmrzlině. Zachránila by veganská dieta planetu od globálních změn?

Byli byste zdravější? Co by se stalo se vším dobytkem? Tohle je WHAT IF – a tohle by se stalo, kdyby se všichni na světě stali vegany. Jen ve Spojených státech je 20 miliónů veganů. Šestkrát více než v roce 2015. V restauracích mívají nejen maso, ale i tofu. Bezmléčné alternativy se hlásí o slovo v regálech supermarketů. Co bylo dříve radikálním rozhodnutím, se stává normálem.

Víte, že zvěř chovaná k produkci masa je odpovědná za čtvrtinu skleníkových plynů? Za většinu můžou krávy. Světová populace dobytka produkuje stejné uhlíkové znečištění jako emise CO2 všech aut, vlaků, lodí a letadel dohromady. Co že mají společného hospodářská zvířata s globálním oteplováním? Na světě je asi 1,5 miliardy krav. Každá kráva za rok vypustí okolo 120 kilogramů metanu. Na grafu klimatických změn jsou negativní účinky metanu 23krát výše než oxid uhličitý.

Hospodářská zvěř navíc zabírá dvě třetiny zemědělské půdy na planetě. Kdybychom byli všichni vegani, tyto plochy by byly využity pro obnovu lesů a zeleně a snížil by se oxid uhličitý ve vzduchu. Pěstovali bychom více obilí kvůli kompenzaci dobytka. Emise produkované dobytkem by klesly o 70 %. Co by se stalo těm hospodářským zvířatům? Bez poptávky po kuřeti a hovězí pečeni by byly miliardy zvířat zabity nebo opuštěny.

Některá zvěř jako ovce nebo prasata by se mohla vrátit zpět do divočiny, ale kvůli predátorům by jejich počty klesly. Ale například brojleři by v divočině nepřežili, protože by nevěděli, co dělat. Nejlepší by pro ně byly rezervace, kde by byly žili, dokud nevymřou. Váš řezník by si musel hledat jinou práci. Stejně tak i milióny farmářů. Mohli by začít pěstovat obilí nebo obnovovat lesy, ale venkovské komunity, které vás zásobují mlékem, vejci a masem, by čelily výrazné nezaměstnanosti.

Rozvojové země závislé na dobytku by musely čelit ekonomickým potížím. Ale všichni by byli zdravější. Nebo ne? Přechodem na veganskou dietu se automaticky nestanete zdravějšími. Vegani často postrádají zásadní živiny.

Nemají dostatek vápníku, železa, vitamínu D, zinku, vitamínu B12 nebo omega-3 mastných kyselin. Protože maso, vejce a sýr by nebyly podávány jako skvělý zdroj proteinů, museli byste jíst víc fazolí, sóji a čočky. S vhodnou dietou by zmizela častá smrtelná srdeční onemocnění, mrtvice a cukrovka. Celosvětová úmrtnost by klesla o více než 10 %. Každý rok by bylo až o 8 miliónů méně úmrtí a ušetřili bychom až bilion dolarů za zdravotní péči.

Ale ne v rozvinutých zemích, kde okolo 2 miliard lidí čelí masivní podvýživě. Absence masa by jejich zdraví nezlepšila, právě naopak. Bylo by to až moc, kdyby všichni byli vegany, ale chov zvířat na jídlo znamená, že budeme muset řešit skleníkové plyny. Naštěstí pro milovníky masa – řešení pro snížení emisí v živočišné výrobě existují. Stačí je jen realizovat. A co vy?

Odmítli byste těstoviny s masovými koulemi?

Komentáře (48)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Za mě jako vegetariána dvě *. Jako jo, hodně by se změnilo k lepšímu, ale tohle video má docela dost mizerných interpretací faktů.
A ta prdící kráva s metanem, omfg. Metan z dobytka totiž vychází hubou, ne zadkem...

12

Odpovědět

jo, umrtnost by klesla o 10% ... to znamena že by se už tak vysoky narust počtu lidí na světě ještě víc znásobil a zachvilku bychom začli přepadavat přes okraj.... a planeta by chcipla dřiv než kdybysme to maso žrali

02

Odpovědět

Stačilo by vynalézt přilnavé boty, abychom mohli žít i z druhé strany zěměko...plochy.

50

Odpovědět

blbost...ak by vsetci ludia na planete prestali jest maso, tak 99,99 vsetkych zvierat ktore ludstvo momentalne "chova" by zahynuli... tie miliony a miliony, krav, prasiat, kuriat..atd tu existuju len a len kvoli nam. ved sa len zamyslite, kedy ste naposledy videli vo volnej prirode takeho bazanta alebo divokeho zajaca?

111

Odpovědět

vcera som videl zajaca

20

Odpovědět

Co ve volné přírodě, však ti zm*di mi běhají kolem baráku!

10

Odpovědět

Doporučuji se podívat nejdřív na video, a pak psát komentáře. Následky pro zvířata po přechodu lidstva na veganskou stravu jsou tam popsána také. :)

21

Odpovědět

Zajimalo by me kdyz je to tak super zdrave proc museji jeste bastit potravinove doplnky s mineraly a vitaminy aby meli vse potrebne k zivotu jako lide co jedi vsechno? Jinak jako vzdy hele at si doma basti kazdej co chce, treba pouzite rohozky z panelaku je mi to sumak, ale at mi to necpe ja se jim do toho taky neseru.

1210

Odpovědět

mam kamaratov co su vegani 5 rokov, byval som snimi v jednom byte v Prahe nikdy ziadne doplnky nebrali. Pokial si to neskusil netrep blbosti, ja som to neskusil tiez, ale viem ze je to mozne bez komplikacii prejst na vegansku stravu.

711

Odpovědět

+feshyMám kamarády co jsou 10 let alkoholici a kuřáci, byl jsem s nimi v jednom bytě v Ostravě a žádné doplňky nebrali. Pokud si to nezkusil tak nemel, já vím, že je možné, bez komplikací přejít na hospodskou stravu.

95

Odpovědět

Než jsem zapl video ,myslel jsem si, že nízké hodnocení je kvůli tomu, že se jedná o propagaci veganství.
Po shlédnutí videa jsem myslel, že mě trefí. Fakticky mimo, absolutně bezostyšná , a jednoznačně zaujatá propagace masa a hranění veganství. Když už chci sakra dělat video, tak si alespoň pořádně zjistím ,o čem že to melu.

96

Odpovědět


Odpovědět

Zabij vegana, zachráníš krávu! :-D

1512

Odpovědět

Jo, těstoviny s masovými koulemi bych klidně odmítl.

92

Odpovědět

no tak nkteří původci masových koulí nebučeli ale řehtali, takovej rozdíl to není

13

Odpovědět

+lenaciaA tak koňskej guláš, to zas jo...

32

Odpovědět

+firepochybuju že si ho kdy měl, když je tady koňské maso nedostatkové a dražší jak hovězí svíčková ale ok no

01

Odpovědět

+lenaciaTak nevím kde je tady, ale u nás ho měli běžně i v tescu...

02

Odpovědět

tak jednak krávy říhají... druhak methan produkovaný zvířaty je jaksi tochu jinačí než ten kretý produkují lidé. Minimálně je čistější.
Nevím co ch jedla já když čočku, hrách ani soju (která mimochodem způsobuje neplodnost)

126

Odpovědět

Methan je methan...má stejný chemický vzorec, ať už je od krav, nebo od lidí.

151

Odpovědět

+VokoTe to nevysvetlit... kone jsou top strop a mozek to postrada :-(

71

Odpovědět

Sója žádnou neplodnost nezpůsobuje. Měla by sis zdroje hledat jinde než na pochybných stránkách - co si takhle raději přečíst nějakou studii?

30

Odpovědět

+Yrretale ano může ji způsobit!

00

Odpovědět

Nedostatek nezbytných vitamínů, vyskytující POUZE v živočišných výrobcích, už přece vyřešila Jana "Uriel" Kratochvílová - stačí si zazpívat!

35

Odpovědět

asi takto, https://www.csfd.cz/film/498716-masokr-prijeti-minulosti/prehled/ , skvela komedia, na mna to vplyv nemalo, som nadpriemerne inteligentny

17

Odpovědět

Mám řešení, co kdyby jsme všichni začali jezdit na kravách, osobně bych si vytunil pěkného býčka, až by měl najeto tak bych ho sežral. Dokonalé.

62

Odpovědět

Na mě to působí jako snůška vygooglených a vymyšlených frází. Např. "museli bychom se vzdát sýrové pizzy a zmrzliny" - ne, oboje lze vyrobit z rostlinných zdrojů. "plochy zbylé po chovu dobytka by byly využity na obnovu lesů a zeleně" - inu, mohly by, ale zrovna tak by se tam daly postavit továrny". "venkovské farmy by čelily nezaměstnanosti" - aha, takže oni by nemohli přejít na pěstování obilí a mletí mouky nebo čehokoli jiného? Jako čísla jsou možná i správně, ale přijde mi, že plavou v omáčce z hypotéz a dogmat.

194

Odpovědět

Chování krav podle mě zaměstná více lidí než pěstování a zpracování obilí na stejném pozemku. Pro ně by se musela hledat práce někde jinde.

65

Odpovědět

Spousta farmářů má minimální pastviny a krmení nakupují. S malým políčkem by se často dost dobře neuzivili. Souhlasím s tím že video z velké části stojí na hypotezach, stejný pocit mám ale i u většiny toho co slyším od veganu....

34

Odpovědět

Ne opravdu sýrovou pizzu nebo smetanovou zmrzlinu z rostlinných zdrojů neuděláš. Možná to bude vypadat stejně, se spoustou aditiv to možná i bude chutnat stejně, ale nebude to sýr ani smetana.

10

Odpovědět

+MedcinJá to brala podle chuti. A třeba na těstoviny si kupuju veganskej sýr, protože se luxusně roztýká. Takže pokud bych byla milovník pizzy, bylo by mi srdečně jedno, z čeho ten sýr je, a pochutnávala bych si na ní i po tom, co by se ze mě stal vegan.

00

Odpovědět

Ice-cream je doslova zmrzlá smetana; a tu prostě z oleje nevyrobíš - to jen bolševici posunuli potravinářské normy do takového absurdna, že existuje polárkový dort (tedy olej a odstředěné mléko) a Západ si toho nějak všimnul a sám začal prodávat různé obarvovače kávy (Creamer) atp....

10

Odpovědět

Nepochopil jsem tu logiku s globálním oteplováním. Když přestanem jíst krávy, tak ony na revanš přestanou prdět?

514

Odpovědět

Když je přestaneme jíst, tak je farmáři zabijí, aby se o ně nemuseli starat. Takže přestanou prdět.

171

Odpovědět

To ne, ale až všechny pochcípaj, tak přestanou prdět, a protože už nebude poptávka po mase, nebudou se ty krávy chovat.

21

Odpovědět

To sice jo, ale zase z těch luštěnin zase začnem prdět my, takže nula od nuly pojde. Navíc budeme o 10% méně umírat, pak bude na to prdění víc času.

149

Odpovědět

Co mají všichni s tím prděním (tohle video nevyjímaje), když hlavním problémem nejsou kravské prdy, ale krkání :-D
https://climate.nasa.gov/faq/33/which-is-a-bigger-methane-source-cow-belching-or-cow-flatulence/

111

Odpovědět

+XardassViz 1:22-1:25 videa.
Asi jinej oddíl

01

Odpovědět

+XardassXardass to zabil lmao

10

Odpovědět

Dostal jsem hlad. :D

73

Další