Conan na Haiti #1: Dějiny zeměCONAN

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 142
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:195
Počet zobrazení:9 830

Začíná další speciál, tentokrát z Haiti. V prvním díle Conan dorazí na místo a seznámí se s několika místními obyvateli...

Přepis titulků

Když jsem se doslechl, jak prezident Trump urazil Haiti... Prezident řekl, cituji: "Na co tu potřebujeme všechny ty lidi z prdelí světa?" Mluvil především o afrických státech a Haiti, načež zdůraznil, že potřebují více lidí z Norska a podobných států. Já osobně netuším, co panu prezidentovi Haiťané udělali. Ale když je nemá rád, vsadím se, že jsou to milí lidé. Opravdu...

To dá přece rozum. O den později už jsem si měnil dolary za haitské gourdy. Než jsem se nadál, byl jsem v Port-au-Prince vřelé přivítán lahví rumu. Ta bude do oběda pryč. Abyste Haiti lépe pochopili, musíte znát jeho dějiny. Pokusím se je shrnout za minutu a 23 sekund. Ještě před prvními Evropany obývali Haiti domorodí Taínové. Pak připluli Španělé, Taíny si podmanili, rozkradli jim zlato a přivezli tisíce afrických otroků.

Francouzi udělali později to samé. V roce 1804 vedli Toussaint Louverture a Jakub I. Haitský. povstání otroků, porazili Francouze, a dali vzniknout národu Haiťanů. Jenže Francouzi požadovali odškodné, a tak jim Haiti muselo zaplatit 91 milionů franků. Chudá černošská menšina mezitím zápolila s bohatými míšenci, což národ rozštěpovalo až do roku 1915, kdy USA chtělo přinést stabilitu tím, že vybrakovalo Haitskou národní banku.

Pak se USA stáhlo a Haiti vedly vojenské junty a zkorumpovaní prezidenti včetně Françoise "Papa Doca" Duvaliera a jeho syna Jean-Claudea "Baby Doca", kteří v průběhu třiceti let vysáli ze země další miliony dolarů. Následovaly vojenské junty, další pochybní prezidenti, vojenští vládci, zvolený vůdce, další vojenské junty, další volby, státní převrat, mírové operace OSN a další kontroverzní volby. Pak přišlo obrovské zemětřesení, které usmrtilo statisíce obyvatel, nedostatek jídla, epidemie cholery a ničivé hurikány.

Stručně a jasně, Haiťané jsou největší smolaři celé západní polokoule, ale přesto neztrácí optimismus. Nemohl jsem se dočkat, až vyrazím do ulic a poznám je. CONAN NA HAITI - Mám tu prvního hosta. Jak se jmenuješ? - Kenzo. - Jseš moc vtipnej. - Díky. Viděl jsem tě ve videu na YouTube s Kevinem Hartem a Ice Cubem.

- Jo. - Kevin Hart je skvělej. Je výbornej. A mnohem menší než ty. - Jo, to jo. - Byl by ti někam sem. Sleduju CNN a mimochodem, na CNN jsem sledoval The Situation Room s Wolfem Blitzerem. - Vážně? - Jasně. Skvělý, že se mu líbím já i Wolf Blitzer. Možná budeš jedinej na světě.

Většina jeho fanoušků mě nemusí. - Ahoj, dneska ráno jsem tě sledoval. - Zdravím. Má žena mě přinutila. Proč by tě žena nutila mě sledovat? - Ne, ne... - Takže jsem povinnost stejně jako umývání nádobí? Ne, to ne, ale nádobí bych klidně umyl, kdyby chtěla. - Těší mě. Jak se jmenuješ? - James. Jamesi, máš rád Haiti?

To si piš. Miluju ho. Pojďme přímo k věci. Prezident Trump minulý týden popsal Haiti dost nelichotivě. Prý jste prdel světa. Jak bys popsal Haiti ty? Já bych řekl, že Haiti je takový dvorek Ameriky. Jestli je to prdel světa, Trump by se měl vážně zamyslet. Chápeš? Takhle ho ještě nikdo nepopsal.

Když se ohlédneš do historie, USA nesou velkou vinu na tom, jak to tu dnes vypadá. Není to tu nijak zvlášť krásný, válí se tu spousta odpadků, ale Haiťani jako takový jsou... velmi inteligentní, milý a sympatický lidi. A taky hodně vtipný. Každý, koho jsem potkal, mě baví. To je podle mě jedna z našich největších předností. Umíme si ze všeho udělat srandu.

Jde z tebe skvělá pozitivní energie. Jseš fajn chlap. Chci bejt taky takovej. - Tak začni dělat jógu. - Jógu? - Ne, takhle ne. - Proč ne? Jde mi to. - Posaď se vzpřímeně. Zavři oči, měj napnutá záda. A teď vnímej své nádechy výdechy. Buď intimní se... se svým dechem. Já jsem sám se sebou hodně intimní.

Kdybys mě viděl ráno... Přijde mi, že ovládáš zahraniční vztahy líp než náš prezident. - Řekni mi celý jméno. - James Vergneau. Přál bych si, aby byl James Vergneau prezidentem USA. - Myslím to vážně. - To by bylo skvělý. James Vergneau prosazuje mytí nádobí muži, čisté dvorky a vzpřímený sed s pozorným vnímáním dechu. V těchto volbách ho veřejně podpořil sebeukáječský Conan O'Brien.

Prosím, pomozte nám udělat z Jamese příštího amerického prezidenta. Jmenuji se James Vergneau a pod toto se podepisuji. Opodál vidíme skupinku Haiťanů, které štve moje přítomnost, protože jsem Američan. Nelíbí se jim můj štáb. Tlumočník nám sdělil, že Američané tu vždy točí jen to špatné. To my ale samozřejmě nechceme. Můžete jim říct, že jsem sem přijel...

protože mě a spoustu dalších Američanů štve výrok prezidenta Trumpa. Přijel jsem, abych ukázal Haiti v tom nejlepším možném světle. Ale chápu, proč jste naštvaní, když vidíte Američany s kamerou. A k čemu mi je nějaký zahraniční reportér? On není reportér. Jenom má v USA uznávaný a sledovaný pořad. A co s tím mám jako dělat? K čemu nám je to, že má v USA nějaký pořad? Ať dá Trumpovi vědět, že to oni nás šikanovali a dostali nás do maléru, ve kterém teď jsme.

Napsal jsem si krátkou řeč v kreolštině o tom, proč tu jsem, ale nemluvím úplně plynně. Milé Haiti... Dobrý? Děkuji za přivítání. Nemůžu se dočkat, až poznám místní skvělé lidi a prozkoumám tuto krásnou zemi. - Dobrý? - Dobrý. Jsem tu jen na pár dní, ale pokud si USA urychleně nenajdou nového prezidenta, dost možná tu zůstanu navždy.

Zůstaneš tu navždy? Jo, jo, jo! Vyřiď mu, ať řekne Trumpovi, že by si měl lépe nastudovat fakta a přečíst si něco o našem předkovi Jakubu I. Haitském. Prý máte vyřídit Trumpovi, ať si přečte něco o Haitském. - O čem?

- O Haitském. - Aha, o ostrově. - Trump na mě moc nedá. - O Haitském. Aha, o ostrově. Trump na mě moc nedá. Ahoj, jsem Conanův tlumočník Lepty Lambert. Když má nějaký Američan poučit svého prezidenta o dějinách Haiti a nechápe, že když řeknu "o Haitském" nemluvím o ostrovu Haiti, ale o našem prvním vůdci Jakubu I. Haitském, tvářím se obvykle nějak takhle.

Trump není můj kámoš. Moc na mě nedá. Nedá na mě, ale vyřídím mu to. Takže se můj vzkaz k Trumpovi nedostane? Asi jsem přišel na to, jak tohle poselství k Trumpovi dostat. Ví, jak upoutat Trumpovu pozornost. Postarejte se o to, aby si Trump tohle pustil. Bác! - POCHVALA PRO TRUMPA - A je to. Teď si to Trump poslechne. Vyřiďte Trumpovi, že Haiti nemůže být prdel světa.

Kdyby bylo Haiti prdelí světa, znamenalo by to, že USA jedí hovna. Ať žije Haiti! Nevšímejte si ho, je hysterickej. Nech mě bejt. Co se do toho pleteš? Tohle jsou moje pocity! Já si můžu říkat, co se mi zachce! Já jsem se ozval a za svými slovy si stojím. - My ale nemáme s Američany žádný problém.

- Pořád jsem tady. Snažím se být u toho a sledovat, co se tu děje. Úplně jako rodinná sešlost u mě doma. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Příjde mi, že od té doby co Conan začal zmiňovat a častěj řešit jméno Trump, jde mu i rating zde u každého videa dolů. Myslím si, že je to škoda :) ... díky za překlad a těším se na další díly :)

1010

Odpovědět

mal by sa ztoho poucit a netlacit na pilu

113

Odpovědět

jelito

02

Odpovědět

Jsem rád, že někdo jako Conan je v TV. Ten chlap má rozum a odhodlání. Divím se, že ho vysílají v TV a že je ještě v pořádku a nikdo mu nic neudělal. Respekt před Conanem, Haiti Skvělé. James skvělé charisma, mnohdy stačí ke štĚstí málo.

814

Odpovědět

Conan je skvělý komik ale politice rozumí asi tak jako průměrný celebrita... Poslední dobou ze sebe dělá jen šaška, který si myslí, že každý národ je skvělý a dokonalý jen proto, že ho uvítají jako celebritu...

50

Odpovědět

Ten James v pracovně vypadá, že by mu lidské mozky k obědu vůbec nevadili.

37

Odpovědět

Video můj názor na Haiti teda spíše zhoršilo...

206

Odpovědět

nejlepsi, jak svou chudobu svadi na Americani, je mnohem jednodussi to hodit na nekoho jineho.

2810

Odpovědět

Trump měl pravdu, když Haity pojmenoval jako p***l světa. Až na pár luxusních středisk je to zoufale chudá země. A migrace z Haity USA opravdu neobohacuje.

http://www.epshark.cz/clanek/351/trump-jenom-rika-pravdu-migrace-z-nejzaostalejsich-zemi-sveta-nas-neobohacuje

1911

Odpovědět

"Trump jenom říká pravdu"
Problém je v tom, že v dnešním světě už člověk nemůže říkat pravdu takhle na rovinu.

104

Odpovědět

Fakt politika musí být dnes v každém "komediálním" videu? A musí to být nutně i zde na VČ a když už, tak musí to být pořád jen jedním politickým směrem? Mimochodem, první dvě minuty jsou důkazem toho, že se jedná opravdu o díru světa. Ale jak už bylo kdesi řečeno, Obama vtrhne do cizí země, rozpoutá válku a lidem je to u zadku. Trump řekne, že např. Afrika je díra světa a lidi se můžou zbláznit. Vaše priority jsou jaké?

297

Odpovědět

Už dávno nejde o to co je pravda či nikoliv, ale co je politicky korektní. Západ se dusí politickou korektností. Myslím že za několik let bude úplně normální, že budou věci o kterých člověk může mluvit jen doma, ale na veřejnosti nikoliv. Ozančení Haiti jako zadek světa je už jenom taková pomyslná třesnička na dortu.

106

Odpovědět

Conan je uz s temi pomluvami Trumpa opravdu trapny

3417

Odpovědět

ako si z nich robi picu

15

Odpovědět

Sám si úbohý. - Martin Luther King Jr.

03

Odpovědět

first

113

Odpovědět

fist

64

Odpovědět

Odpovědět

Odpovědět


Odpovědět

ε

12

Odpovědět

ke

02

Odpovědět

ne, spíš... gi

82

Odpovědět

+kámen

32