Conan na Haiti #6: Podnikatelky a haitské pivoCONAN

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 142
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:136
Počet zobrazení:7 431

Conan vám tentokrát představí mimořádně úspěšné podnikatelky, které táhnou haitskou ekonomiku vpřed. Následně se také zastaví u pivovaru Prestige.

Přepis titulků

Cílem mé cesty bylo ukázat Haiti a tamní lidi v pozitivním světle, ale nemůžeme ignorovat krizi, která celou zemi sužuje. Jde o nejchudší zemi západní polokoule, takže přes 50 % Haiťanů musí vyžít s 2 dolary na den. Zemi navíc táhne dolů stagnující ekonomika, korupce, nedostatek zdravotní péče, vzdělání a čisté vody. Přičtěte k tomu spoustu předsudků vůči Haiti, která živí média. Třeba kriminalita.

Haiti má ve skutečnosti jednu z nejnižších měr kriminality ze všech karibských ostrovů. I přes všechny tyto problémy jsou houževnatí Haiťani odhodláni pomoc své rodné zemi k lepší budoucnosti. Setkal jsem se se sdružením mimořádně nadaných podnikatelek, které se rozhodly vrátit na Haiti a pomoci se zotavením tamní ekonomiky. Vedle mě už stojí Paula a Margaret. Dělají totiž tady na Haiti neskutečnou věc, která se skrývá pod zkratkou DOT. - Jde o čistě ženské hnutí nebo sdružení...

- Ano. Ženy jsou tu totiž důležitou součástí ekonomiky. Říkám to správně? Přesně tak. Haiťané často říkají, že ženy táhnou Haiti vpřed. Mám doma 14letou dceru, která mi každý den říká, že v ženách je budoucnost. Ale budoucnost je teď a tady. - Jak se jmenuješ? - Regine. - Těší mě. Odkud jsi? - Původem z Haiti, ale vyrůstala jsem v Bostonu a na Haiti jsem se vrátila v pětadvaceti. A co tu teď vyrábíš?

- Prosím, ať jde o alkohol. - Nebudeš zklamán. Vyrábíme totiž koktejly, pálivé omáčky, ledové čaje a omáčky na vaření. Dobrá, začal bych těmi koktejly. - Takže koktejly... - Čistě proto, že nemáme času nazbyt. Tohle je larat! Haitské borůvky s grapefruitem. - Dobře. Ještě trochu. - Dobrá, přileju. Ještě se tam vejde.

Díky, to je ono. Tak jo. Jdu na to. To je dobrota. Nechci přestat pít. Klidně můžu dolít. Nebo zkusit... Víš, co teď děláš? Podporuješ mě v závislosti. Tenhle čaj je silně energetický. Jsou v něm bylinky, které pomáhají mužům...

- Pomáhají? - Ano. - Jak přesně mužům pomáhají? - Jsou to afrodiziaka. Afrodiziaka? Honem mi nalijte. Odkud jsi ty? Jsem původem z Haiti, narodila jsem se tady, ale pak jsem se přestěhovala do USA. - Studovala jsem na Villanova University...

- Hezký. Pracovala jsem pro Goldman Sachs a Vanguard. - vystudovala jsem obchod na Harvardu. - Bože můj! V USA jsem založila několik firem. Ale věděla jsem, že se sem chci vrátit. Jsme v podstatě první výrobce balených kukuřičných lupínků na Haiti. Tak... jak vám chutnají? Jsou mnohem lepší než ty americké.

- To mi říká každý. - Je to tak. - Proto budeme vyvážet. - Jedl bych je každou noc... doma v boxerkách u televize po tom, co manželka usne. Takhle to u nás doma chodí. Vyrábíme pleťové oleje. Některé jsou afrodiziakální. Máte afrodiziakální oleje? Zrovna jsem dopil čaj. Nevím, jestli je to jen náhoda, ale všechny vaše podnikatelský záměry se točí kolem afrodiziak pro muže.

Jako byste se nám snažily říct... že máme velké rezervy. No... My vyrábíme šperky pro ženy. Hned bych to nosil. - Děláte krásné věci. - Díky. - V tomhle odejdu. - Hezké. A nezaplatím.

Protože jsem bídák. - Ten klobouk mi sekne. - Jo. Tohle je klobouk vyrobený... - Na Haiti. - ...na Haiti, od Haiťanů, pro ženy. Ale nosí ho muž, ač trochu zženštilý. Můžu vám ukázat, jak tady ten výrobek dokončujeme, aby mohl jít na trh. Nechápu, jak dokážete při pohledu na mě udržet kamennou tvář.

Chci vám oběma poděkovat. Moc rád jsem vás poznal. Děláte skvělé věci a vaše výrobky se mi moc líbí. - Už musím jít. - Díky za návštěvu. - Děkujeme, bylo nám ctí. - Mně bylo taky ctí. - Chcete pomoct? - Ne, dobrý. Zvládám to. Aha. Přihoďte to prosím nahoru. Beztak za to můžete vy. Tak jo, ještě si vezmu tuhle žabku.

Vezmu žabku, chlast naskládám do ní. Ne, dobrý. Více informací o sdružení DOT najdete na facebook.com/DOT-Haiti. Kromě vývozu nových výrobků se Haiti stává oblíbenou turistickou destinací, protože má spoustu přírodních krás včetně hor, vodopádů, nádherných pláží historických pevností, muzeí, uměleckých kolonií a nadějných hudebníků.

A tak jsem se rozhodl, že udělám něco pro propagaci tamní ekonomiky. Vždycky když vyjedu do jiné země, snažím se dělat reklamu tamnímu pivu. Nic v tom nehledejte. Vlastně jo, chci dostat pivo zdarma. A na Haiti mají pivo značky Prestige. - Regine, ty pro Prestige pracuješ. - Ano. - Je to pivo pro zdejší ekonomiku důležité? - Rozhodně. - Největší přímá investice ze zahraničí zde na Haiti.

- Chci Haiti pomoct, tak mě napadlo natočit krátkou improvizovanou... reklamu na Prestige. - To by bylo skvělý. - Přesně. Nejdřív si ťukneme. Ty jo... Ahoj, tady Conan O'Brien. Když jsem na Haiti v přítomnosti atraktivní ženy, která předstírá, že jí přijdu vtipný, piju pivo Prestige.

Je to nejlepší pivo na Haiti. Jestli nepijete Prestige, tak držte zobák. Ten slogan klidně používejte. - Líbí se mi. Díky. - Prestige! A teď se napijem. A ještě bys pro mě mohla na kameru říct: "Je to sekáč!" Je to sekáč.

Je sexy a vtipnej jako hrom! To bylo skvělý. - Líbilo? - Naprosto skvělý! - Tak si ještě ťuknem. - Kolik jich v sobě máš? - Pořád málo, pořád málo. - Podle mě dost. Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejlepší, jak odchází a nabral si tam ty věci =D Ještě tu žábu si vezmu :D

00

Odpovědět

Nádherné video - děkujeme za překlad - jen tak dál ! :-D

22

Odpovědět

Mohl by přijet k nám do Čr, aby ochutnal konečně nějaké pořádné pivo...

91

Odpovědět

Na to jsme málo shithole

160

Odpovědět

+Morcevláda už na tom pracuje

112