Jsem RumunCyprien

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:127
Počet zobrazení:6 387

V následujícím videu nám Cyprien vtipnou formou prozradí odkud pochází a s čím se musel potýkat (nejen) jako malý chlapec, když mluvil o zemi svého původu. A co vy? Také máte předsudky vůči Rumunům?

Přepis titulků

Jsem Rumun. Narodil jsem se ve Francii, ale máma mi pořád říkala: Cypriene, já i tvůj otec jsme Rumuni. Máš pravou rumunskou krev. Dobře, ale proč mi to říkáš, když se sprchuju? Co? Aha, promiň. Dlouho mi trvalo, než jsem to přijal. Není to úplně nejstylovější místo původu. Zní to cool, když řekneš: "Jsem Američan." "Jsem Ital."

Ale "Jsem Rumun"... SWAG Potvrdilo se to ve škole. - Máš zvláštní příjmení, odkud jsi? - Z Rumunska. Moje příjmení je Iov. IOV. 3 písmena. Není to zkratka. Je to divné, jen 3 písmena, ale pořád narážím na lidi, co ho neumí napsat. - Vaše příjmení. - Iov. - YOV.

- Ne, Iov. - IOVE. - Bez e. - YOP. - Ne. - ARTIČOK. - Iov! - IOV. - Ano, to je ono! YOV. A rodiče měli "skvělý" nápad, když mi krom divného příjmení dali i neznámé jméno. - Takže... - Cyprien Iov? Děláš si srandu?

Je to vtip? Budeš Nicolas Pichard jako ostatní. Cyprien Iov. Hrozné. A zní to špatně. Radši se jmenuj ňňň. Tak, a je to. A nejčastější chybou je, když lidi vidí moje příjmení s velkým I a čtou to: - Lov! To je americké? - Ne, rumunské. Všichni vidí Rumuny jako zloděje, protože si pletou Rumuny a Romy. Ale mezi nimi je rozdíl. Rumuni přijdou z Rumunska. Jako mí rodiče. A Romové tě přijdou okrást. To není to samé. S Romy jsem neměl žádné problémy, dokud jsem nepřijel do Paříže. Seděl jsem s kamarádem v kavárně a přišel k nám Rom s nějakým papírem.

- A najednou jedna holka odvedle řekla: - Pozor, krade vám mobil! Ten chlap dal papír na můj mobil a chtěl s ním utéct. Řekl jsem si pro sebe: "Zachránil jsem svůj mobil." "A ten chlap by mohl být kouzelník." Té holce jsem hrozně moc poděkoval. A o několik měsíců později jsem mohl upozornit někoho jiného, koho okrádali. - Pozor, kradou vám mobil. - Jé, moc děkuju! - Ale co vaše věci? - Ti zmrdi! Bohužel neumím rumunsky, protože rodiče doma mluvili francouzsky.

Kromě doby, kdy si nadávali. Takže umím jen nadávky. Umíš rumunsky? Zkurvysyne. Do Rumunska jsem se několikrát vypravil s rodiči. Naposledy to bylo v 15 letech. - Neužil jsem si to. - Půjdeš příští týden k Antoinovi? Do bazénu. Můžeš mi namazat tělo opalovacím krémem. Nemůžu, jedu s rodiči do Rumunska. Aha.

Je skvělý, že děláš charitu. Přespával jsem u bratrance v Bukurešti. Vím, že za 10 let se to hodně změnilo, ale fascinuje mě jejich vynalézavost. Lidé z jeho domu přes okno připojili kabely k počítačům na patře a pak k internetové kavárně v přízemí. Takhle platili jen za jedno připojení. Nemá O2, ale je mu to u prdele. Zkurvysyne! Zapomněl jsem. Zapomněl jsem. Ale jednu věc jsem si moc neužil, můžeme to tak říct.

Znáte to, když kluk na party řekne tohle? Jé, Karime! Kurva, to je tvoje písnička! Pojď tancovat! Tenhle žánr není tak špatný, jsou v něm často písně o lásce. Ale mně... se stalo tohle. Ó! Ó! Cypriene! To. Je. Tvoje písnička! Tak pojď! Numa jé, numa jé! Tohle je tvoje země. Tak pojď, Cypriene.

To je tvoje píseň. Numa jé! Ze všech písní na světě mi museli vybrat zrovna tuhle! Skvělý! Když koukám na ten klip, přeju si, aby všichni na tý helikoptéře umřeli. Po čase jsem si uvědomil, že každý máme jiný původ a neměli bychom se za něj stydět. Naopak, buďme hrdí! - Sledujte mě. - Á, Rumun prosí o sledování. Překlad: alicevavri www.videacesky.cz pro mou rodinu (i když jsou to Rumuni)

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rumuni to mají těžký, je vidět že stačí být trochu víc na východě a 40 let pod komunistickým režimem a je z vás špína Evropy. Přitom na konci 19. století vyhnali turky, byli s námi za první republiky v Malé dohodě, měli ještě pár let po WWII svého krále, neúčastnili se srpna 1968. Dneska však můžou být hrdí leda tak na to, že kdo nemá na pořádný SUV kupuje jejich Dáčiu.

100

Odpovědět

Za mého mládí měli Rumuni u nás dost dobrý kredit. Jednak nemalé procento osvoboditelů z máje ´45 byli Rumuni, a moji prarodiče si to dobře pamatovali, a jednak se Rumunsko těžce cukalo když Velké-a-husté-obočí v Moskvě plánoval svou "soudružskou pomoc" v r. ´68.
Dnes se to změnilo, víceméně vlivem našeho zbohatnutí po r. ´89 (ze států Sovbloku jsme na tom nejlíp) se sem dostávají hlavně jako gastarbajtři, no a bohužel, tak jako vždy a ve všech zemích (jak z videa vidno i ve Fr :) ), pochybné existence... Ale oni třeba takoví Nizozemci se tady taky nechovají zrovna podle Guth-Jarkovského, že... :) Šmejdi se najdou v každém národě.

132

Odpovědět

V Česku jsou teď Rumuni bráni jako levná pracovní síla. Já sám osobně s nimi musím pracovat. Někteří jsou normální a dokáží se adaptovat a zapadnout a jsou v pohodě. Ti druzí, co se neumí chovat jsou ten hlavní problém. Problém je, když jich je moc na jednom místě. To se u nich probouzí jejich horkokrevnost, agresivita, a neúcta(mluvím o Rumunech, kteří zde žijí třeba rok a více). Za tu dobu co pracuji, tam kde pracuji jsem poznal stovky Rumunů. Někteří jsou pracovitý a slušný, ale většina jsou prostě balíci z Horní dolní, kteří se neumějí chovat, mají špatné hygienické návyky a hlavně jsou bohužel hloupý. Jsou tady, aby si vydělali peníze, ale nedokážou akceptovat náš způsob života a naše chování.

53

Odpovědět

no aj u nas robia, srbi su tiez dost hlucni ,ale da sa snimi bavit a hygienu tiez poznaju

03

Odpovědět

No teda, otevřeně ve videu říká, že cigoši kradou. U nás by za to padlo minimálně trestní oznámení.

207

Odpovědět

Někteří politici si na "nepřizpůsobivých" staví program, lidi jim to žerou, tleskají jim za to. A to trestní oznámení je kde, prosím?

87

Odpovědět

+Korektorkazeru im to lebo to je pravda

44

Odpovědět

+v m vargaŘeč byla o tom, jak si to tu nikdo "nedovolí říct", ne o tom, o jakém procentu dané populace to platí nebo neplatí.

25

Odpovědět

+KorektorkaNepřizpůsobivý není ukazatel na etnickou skupinu, ale víme že se to tak bere. Mně jde jen o to, že ve videu to říká zcela otevřeně a konrétně.

71

Odpovědět

Když sem byl v Paříži zkoušel na mě stejný fígl n**r co uměl slovensky.

111

Odpovědět

muž černé pleti

41

Odpovědět

na nas to skusal rumun v Cluj :) trik stary asi ako remeslo zlodeja

11

Odpovědět

Akoby vy ste nemali cigošov dpč. J.ebnuty si.

12