Dan Ariely: O randění a vztazích

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:467
Počet zobrazení:28 770

Krátké zamyšlení Dana Arielyho, amerického profesora psychologie a behaviorální ekonomie, na téma randění a vztahů v dnešní éře online seznamek a Tinderu.  

Přepis titulků

DAN ARIELY O RANDĚNÍ A VZTAZÍCH Když někoho lépe poznáte, co o svém protějšku zjistíte jako první? Že vás dokáže všelijak zklamat. Platí to pro optické iluze. Když vezmete fotky lidí, zamlžíte a rozostříte je, každý vypadá atraktivnější. Jak proniknete do opravdového života, začnete vidět vady na kráse. Když zkoumáte lidi bez většího zájmu, vidíte na nich jen to dobré.

A to neplatí jen pro romantické vztahy. Když společnosti najímají výkonné ředitele, kteří přicházejí zvenku, vkládají do nich velké naděje. Když se však podíváte na výsledky, zjistíte, že externí ředitelé berou více než interní, a mají horší výsledky. Při pohledu na ty externí je snadné říct: "Páni, ten je opravdu skvělý," protože o nich nic bližšího nevíte. Takže pokud se díváte na někoho, koho moc dobře neznáte, všechny ty malé otravné zvyky, které mají, budou mimo váš dosah.

A budete si jen představovat, že vše dobře dopadne. Teprve až se nastěhuje, uvidíte ony detaily. Představte si svět, ve kterém lidé vypadají mnohem úžasněji, než když je opravdu dobře poznáte. A teď jste v posteli vedle někoho, ráno se probudíte a řeknete si: "Je tohle to, co chci do konce života, když mám i jiné možnosti?"

Tohle je Tinder, máte tu telefon. A v zásadě všechny ty věci a možnosti vypadají opravdu lákavě. Na online seznamkách nebo Facebooku navíc lidé ukazují jen svou pozitivní stránku. Takže máte zkreslenou představu, že ta druhá možnost, ty ostatní možnosti vypadají opravdu slibně. A teď se vedle někoho probudíte, nebo se s někým trochu pohádáte, a pomyslíte si: "Jeden klik a můžu mít rande s někým dalším."

A... teď si představte, že máte byt. A s majitelem máte smlouvu, která platí jen jeden den. Každé ráno se probudíte a řeknete, zda chcete smlouvu prodloužit, nebo ne. A váš domácí se také každý den rozhoduje, zda chce smlouvu prodloužit nebo ne. Jak moc byste do takového bytu investovali? Vymalovali byste zdi, sehnali byste si květiny, vylepšili byste zdi, dělali byste něco? Samozřejmě že ne. Protože si stále hlídáte zadní vrátka.

Analogie toho je, že se každé ráno probudíte vedle svého partnera a ptáte se: "Budeme v tom zítra pokračovat, nebo končíme? Jakmile začnete uvažovat krátkodobě, šance, že budete do vztahu investovat, bude mnohem nižší. Obávám se toho, že když jste ve vztahu, ale současně si hlídáte zadní vrátka a neustále se zabýváte tím, jak je okolní svět lákavější, zajímavější a podobně, tak to vlastně vůbec není dobrý recept na posílení vztahu.

Není to hra s nulovým součtem. Vztah se zlepší, pokud do něj investujete. A pokud si myslíte, že to nemá budoucnost, pak k posílení vztahu asi nedojde. Děkuji. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ja nevim, ale ja osobne to mam naopak. Musim cloveka alespon trosku poznat, aby me prestal byt otravny :D :D :D

70

Odpovědět

Pristupovat k vztahu ako k investicii? Dakujem, neprosim!

126

Odpovědět

evidentne si vobec nepochopil myslienku :D Ale to vobec nevadi.

442

Odpovědět

Výstižné... a paradoxně si právě zrovna něčím podobným sama procházím.

56

Odpovědět

To není žádný paradox, ale obyčejná náhoda, Simonko.

492

Odpovědět

zmluva na jeden den?

90

Odpovědět

Má to ještě pokračování. Když vím, že druhý do vztahu hodně investoval, tak asi nebude mít chuť ze vztahu jen tak odejít - a třeba mi projdou věci, které by mi jinak neprošly. Například se nemusím tolik snažit a partner stejně neodejde. Takže proč se nesnažit méně, když je to pohodlnější? A tím se zase potlačuje něco pozitivního ve vztahu.
Takže pro mě je stav uvědomování si, že smlouva nemusí být prodloužena, pozitivním motorem - měl bych vynaložit nějaké úsilí, aby smlouva prodloužena byla. Aby druhá strana byla spokojena a stálo jí za to tu smlouvu prodloužit.
Klíč je možná v té rovnováze - někde mezi "zítra už tu nemusí být" a "mám ji jistou navždy" (viz doby, kdy "mít na někoho papír" bylo v drtivé většině případů totéž co "do konce života").

Mimochodem i stav "zítra tu už nemusí být" může být přínosný - mě přivedl k tomu, že jsem si víc vážil každého dne, kdy jsme byli spolu, a prožíval vztah intenzivněji.

366

Odpovědět

Pěkně jsi popsal to doplnění. Myslím že Ariely to ale řekl také - přepnout se z krátkodobého "každý den se rozhodovat" do "chci si vztah udržet". Pak máš ten motor a začneš se snažit, jak jsi popsal - budeš lepší verzí sebe sama :).

Včera mi přítulkyně po dvouletém vztahu řekla, jak je krásné se pořád ještě držet na procházce za ruce. Což je pro mne úplně přirozené a nepřišlo mi to zvláštní. Jenže! V obou jejích předchozích vztazích prý tohle gesto skončilo do roka... Bylo to tak děsně smutný zjištění. A já jí ty předchozí spálený roky budu vynahrazovat, dokud budu dejchat (je nám 35+) :).

371

Odpovědět

+WlfMimochodem, měli jsme spolu nastavené takové čtvrtletní "rozborky", retrospektivy... třeba se to někomu bude hodit.

Každé 3 měsíce jsme si sedli a udělali shrnutí vztahu: na začátku jsme si vzájemně řekli, zda chceme ve vztahu pokračovat. Pokud byla odpověď "ano", každý jsme sepsali: s čím začít, s čím přestat, čeho kdo chce méně, čeho více, a co jsme se naučili. Když bylo třeba, probrali jsme, co kdo napsal, a stanovili kroky ke zlepšení. Tak oba hned ví, na čem jsou a můžou s tím něco dělat.

Časem to mezi námi vybudovalo takové pouto a důvěru, že jsme se naučili bez obav říci cokoli kdykoli, a čtvrtletní retrospektivy už nejsou potřeba. Protože to "ano, chci i dnes smlouvu prodloužit" cítíme oba každý den.

Přeju vám to všem upřímně a ze srdce, abyste v sobě probudili tu moc tvořit a budovat krásný vztah. Stojí to za to.

430

Odpovědět

+WlfJo to teď děláme v práci, je to jedna ze součástí agilního vývoje softwaru. Je to v současnosti v módě, abys reagoval na nové nebo jiné požadavky od zakazníka v tvém případě od partnerky :D.

Pak ještě doporučuji ranní standup, tedy že ráno vstanete a řeknete si co jste včera udělal a co budete dělat dnes. Tak se pozná jestli se neflákáš a máš přehled co dělají ostatní v týmu, v tvém případě partnerka nebo děti nebo více partnerek pokud žiješ ve větší skupině. :D

Přijde mi to takový roztomilý až úsměvný aplikovat tyto pracovní metodiky do běžného života. Někomu to vyhovuje, někomu ne. Tak ať vám to klape dál. :)

220

Odpovědět

Co jsem koukal tak má ještě hodinové interview o vztazích tady: https://www.youtube.com/watch?v=RS8R2TKrYi0

Ještě jsem to nezkoukl, takže nemůžu hodnotit, jestli neříká to samý co tady.

10

Odpovědět

buznyyyy

04

Odpovědět

Zjistil jsem, že si člověk musí ve vztahu vždycky uvědomit, jestli je s tím druhým schopný celkově vycházet (i když na něm vidí chyby - žádný člověk není dokonalý) a nebo to prostě nejde, jsou rozdílní, nesedí k sobě. V prvním případě má smysl pokusit se přes chyby na obou stranách přenést, smířit se s nimi a zaměřit se společně na to pozitivní. V druhém případě to smysl nemá - ne všichni prostě k sobě sedí.

Jak to poznat, to je to nejtěžší.

121

Odpovědět

Hodně doporučuji jeho knihy. Josu čtivé a člověk se dozví hodně o iracionálním chování a možná i z toho něco pochytí jak zlepšit vlastní život.

230

Odpovědět

S tou rozmazaností na začátku musím jenom souhlasit, brejle nosím jenom na přednášky a vždycky tam ty holky nějak zeškaredí ... :D

380

Odpovědět

Celkově svět bez brýlí je hrozně krásný :-D Ideálně ještě v kombinaci se sluchátky...

140

Odpovědět

Madam, vy vypadáte čím dál tím líp. A čím blíž, tím hůř.

330

Odpovědět

Takhle bych chtěl taky umět kreslit, fakt hezké

151

Odpovědět

Popravde ani presne neviem čo som sa dozvedel. Ale znázornil to pjekne.

419

Odpovědět

Když investuješ do partnera tak musíš taky něco vložit, abys měl dobrý úroky. Pokud se začneš koukat po jiných výhodných investicích tak je docela dost možný, že ti u současný začnou klesat úroky, poroste inflace, až můžeš úplně zkrachovat a zůstaneš beze všeho a ještě si budeš myslet, že jsi skvěle diverzifikoval portfólio s tou novou investicí, ale u tý zjistíš časem, že vůbec není krytá. Aneb dávej si bacha na inflaci...

Dodatek: výše zmíněný příklad nezahrnuje zdanění cenných papírů

711

Odpovědět

+tynejŠéf. :D

90

Odpovědět

Tak teď vím že to je v každé z těch co čučeli do mobilu a ne ve mně. Ex celého světa polibte mi p***l.

473

Odpovědět

Prosím víc videí od něj ...

541

Odpovědět

+BugHer0TEĎ zrovna nemůžu, ale zítra se na to určitě mrknu.

130