Dara O'Briain vysvětluje technologii

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:883
Počet zobrazení:14 702

Jak by to vypadalo, kdyby se vás renesanční myslitelé zeptali na moderní vynálezy? Dara O'Briain vám ukáže, že by takový rozhovor nevypadal přesně podle vašich představ.

Přepis titulků

Překlad: Agnes www.videacesky.cz Technologie nás obklopuje, ale my stejně nevíme, jak funguje. Myslíme si, že jsme díky technologii géniové. Kdybychom červí dírou cestovali časem a přistáli v renesanční Itálii, a byli bychom na zasedání největších mozků té doby - Leonardo da Vinci, Botticelli, Michelangelo...

Myslíme si, že bychom mezi nimi byli za Bohy, že by k nám vzhlíželi, že bychom započali vědu, že bychom byli zázrakem té doby, mluvili bychom o věcech jim neznámých, neuvěřitelné! Ne. Stačily by tři otázky a vypadali bychom jako totální vymaštěnci. Otázka první: Co máte v budoucnosti, cestovateli v čase? A vy byste řekli: "Máme úžasné zařízení - počítač." "Počítač je v místnosti a má to doma každý, vysílá to informace po celém světě a taky je stahuje do sebe." Oni by to kreslili a říkali: "Panebože, to je úžasné!" "A jak to funguje?"

"Je to připojené ke zdi. Kabelem." "A co se děje tam?" "To fakt nevím." "Několikrát se mi to snažili vysvětlit, ale nikdy jsem to nepochopil, abych byl upřímný." "V podstatě - ve zdích žije nějaká bytost..." "A ta mění obrázky. Tak nějak to je." V tuhle chvíli od vás odcházejí a vy křičíte: "Počkejte, počkejte!" "Máme v budoucnosti taky ledničku!

Lednička je úžasná!" "Protože uvnitř udržuje chlad a my si do ní dáváme jídlo a to díky tomu nehnije a díky tomu jsme déle zdraví..." "To je úžasné! A jak to funguje?" "Hučí." "A to nějak souvisí s tím chladem." "A díky čemu to hučí?" "Je to připojené ke zdi." "Je to to samé jako to, co mění obrázky?" "Možná."

Jaké jednoduché zařízení používáme každý den? Mikrovlnka? Pro vás je to to nejjednodušší zařízení? V jakém domě budoucnosti to žijete, kde je mikrovlnka to nejjednodušší? "Jdu k mikrovlnce. Na mým tryskáči!" Něco jednoduššího! Konvice, topinkovač, výborně. Něco takovýho. Dokážete Michelangelovi vysvětlit topinkovač? "Vezmete si chleba, dáte ho do zařízení, zmáčknete tlačítko a čekáte."

"A co to udělá? Zdvojnásobí to chléb? Zčtyřnásobí? Změní to chléb v jiné jídlo?" "Ukončí toto zařízení hlad? Je to konec hladomoru?" "Ne, dělá to topinku." "My taky umíme udělat topinku! Držíme chléb na vidlici nad ohněm." "Ale tohle udělá obě strany." "500 let vědy a vývoje a děláte oboustranné tousty?!" "Mám rád oboustranné tousty." "A co to zařízení udržuje teplé?"

"Je to připojené ke zdi." Fajn, tak neelektrické. Jednoduché neelektrické zařízení, které používáme denně. Záchod! Zkuste vysvětlit záchod Botticellimu. "Vytáhnete si róbu nahoru, sednete si, vyprázdníte se, zmáčknete tlačítko a všechno to odpluje." "Kam to jde?" "Jde to do zdi."

"Tím se krmí ta bytost, co mění obrázky?" "Jo, jasně."

Komentáře (64)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bože :D... Hodně lidí ví, jak funguje počítač a všechny věci, které tam vyjmenoval tak si tady nehoňte péra, že jste inteligentnější než většina lidstva.

14

Odpovědět

Navážu na Smileho, buďme realisté. Pokud by video mělo titulek "praštěný redneck cestuje časem ... a vysvětluje technologii", tak je to výborné, ale protože se hovoří o "my", o těch lidech z divadla, následně náhodných divácích na YT. Já jsem jeden z nich a k technologiím a počátkům osobních počítačů jsem usedl jako malé dítě, dokonce jsem u toho dodnes. Kdo se kdy vrtal v počítači, tuší, jak samotný funguje a to nemusí znát ani Von Neumannovo schéma, masivně používaná Etnernetová síťařina je pro některé trošku blackbox, ale ve zjednodušené formě, kterou dnes dodává kde jaká osvěta, je to snad snazší, než celý kompjůtr. Zde však pravděpodobně šlo o rozpohybování toho celého elektřinou. Tu nás přeci učili na základních a středních školách, dnes tak pyšní vysokoškoláci technických univerzit by ji pomalu mohli vidět vlastníma očima (nadneseno).

Ok, ok, naše mámy, strejdové, ani stará sousedka nerozumí počítačům, elektřina je pro ně užitečná a zároveň nebezpečná tajemná síla a nějaké kompresory, které pohání chladící náplň, která v různém kovovém útrobí mění své skupenství a teplotu, to je ďáblovo dílo. To přece nepotřebují vědět, možná nechtějí. Pak věřím v soudnost prostého člověka, který by řekl "máme tam takové věci, já jim však nerozumím". To je totiž jakási alfa-omega, nebát se říci ono "nevím".

George Bernard Shaw jednoho dne řekl něco jako "Věda je vždy špatná, nikdy nevyřeší problém bez vytvoření deseti dalších" a byť se jeho věta zapsala do historie, povětšinou jako ignorantský výrok člověka, který nechápe podstatu nevědomosti. S tímto citátem můžete narazit i na velmi milé geometrické vysvětlení poměru vědomosti a nevědomosti. Představte si svou vědomost jako kruh, vše uvnitř již znáte a obvod kruhu, tedy kružnice, je hranicí nevědomosti. S rozšiřováním svého kruhu vědomosti nacházíte stále vetší obvod nevědomosti. Osobně dodávám, že kdo tento poměr nechápe, doopravdy svůj kruh nezvětšuje.

Pan O'Briain to se svým záchodem celé pohřbil do plitké grotesky na téma zeď. Věřím, že dnes i dítě by dokázalo vysvětlit princip oné keramické věci a celého kanalizačního systému, jehož historie sahá do tisíce, snad až 2.500 let před n. l. Nebojte se, vše doženeme a stejně triviální bude jednou i elektronika. Co chtěl tedy autor svým standupem říci? Že mezi námi existují lidé, co neznají princip věcí, které ve svém civilizovaném světě užívají? Nebo že mezi nimi jsou ignoranti, kteří byť neznají slovo "nevím", nemají potřebu si rozšířit svůj "kruh", nebát se větší "kružnice" a dál budou lhát sobě i ostatním?

Co si myslíte? Jo a tradičně prosím, při downvote (ten červený palec dolů), napište mi komentář, ať vím, v čem nesouhlasíte...

68

Odpovědět

Věřím, že věříš, že i dnes by dítě dokázalo vysvětlit princip oné keramické věci a celého kanalizačního systému i když podle některých komentářů to tak asi nebude. Co chtěl tedy autor svým standupem říci nevím, ale celý ten nápad mi připoměl Zemi slepců od Herberta Georgeho Wellse.

01

Odpovědět

Myslím, že autor chtěl říct to, co hned na začátku řekl. Totiž: každej si myslí , že kdyby se vrátil v čase tak by měl spoustu znalostí , který v tý době neměli a mohl by přijít s něčím, co by lidem v tý době pomohlo, ale v 99% případů by nikdo nepřišel s ničim. Jak ty tvrdíš, každý malý dítě dneska ví jak funguje počítač a jak funguje elektřina ale kdo by to uměl v tý době s jejich zdrojema postavit. To že si na konci vybral záchod není náhodou, je to v podstatě primitivní věc ale vem si lopatu, sekeru nebo dláto a jdi do lesa postavit fungující prototyp splachovacího záchodu. jde o to, že i když víš jak to udělat potřebuješ k tomu prostředky nebo věci, který už ty sám neuděláš. Taky umím jít do krámu a koupit si žárovku , kterou pak někam namontuju, ale vyrobit jí neumim.

30

Odpovědět

necetl jsem cele, jen zacatek a konec (patrim do one casti populace ignorantu) a jinak si troufam rict ze 80% deti NEVI jak funguje splachovaci zachod. (to ze to odtece do cisticky nepocitam jako princip splachovaciho zachodu). a pokud tvrdis opak ze to deti vi, milerad si prectu (tentokrat cely) projekt kdy pujdes ven a deti se budes ptas. a zaznamenas odpovedi.

00

Odpovědět

Samozřejmě, když už chceme být "realisté" tak bych v Itálii nerozuměl ani teď natož před takovou dobou, kdy bych se nedomluvil ani na území současné ČR (ono v tý době by to bylo jedno). Pak samozřejmě ta věc, že kdyby mě nesejmuli nemoci, na který nemám žádnou imunitu, tak by mě sejmuli "domorodci", protože bych jinak vypadal (například bych pravděpodobně byl vyšší), byl jinak oblečenej a mluvil divnym jazykem.
Když pomineme tohle všechno tak (pokud by mě poslouchali) bych jim mohl pomoct opravdu dost. Jak funguje počítač vím sice jenom tak zhruba, ale to je jedno, protože to člověk stejně sám nepostaví (pokud tomu opravdu rozumí tak snad něco primitivního, kdyby měl dost času a sehnal materiál). Na druhou stranu třeba znalosti medicíny (zdaleka nejsem odborník, ale určitě lepší než oni), politiky, psychologie...

02

Odpovědět

Stačilo by jim ukázat tašku a byli by happy =)

300

Odpovědět

Jestli tě zajímá historie užívání drog: Evropané se bránili moru tím, že byli permanentně v lihu. Až druhá polovina 17. století nabídla na léčení moru muškátový oříšek. Ve století 18. pak nastává střízlivění a příklon ke kávě a osvícení společnosti. V 18. a 19. století pak jsou z Ameriky dováženy i kakaové boby a kokové listy. Konopí i mák běžná evropská středověká/raně novověká společnost dávno znala.

12

Odpovědět

Po cca 1700 je limitujícím faktorem hlavně ekonomika.

Uměl bych udělat počítač s relátkama (jak se dělají elektronky nebo tranzistory nevím), ale z praktického hlediska by bylo levnější a rychlejší koupit 10 lidí a naučit je sčítat a odčítat a pracovat podle toho, co se jim co je na znacích děrných štítků.

Technologie před svou dobou jsou drahé a tudíž je málokdo kupuje. Možná by se vyplatil nějaký jednodušší systém děrných štítků na daně a registraci obyvatel (viz Sčítání lidu v USA 1890). Je jedno, jak je dobrý vynález, pokud se nevyplatí ho masově vyrábět.

Spousta vynálezů není v principu složitá, ale k praktické aplikaci je potřeba neuvěřitelné dřiny (např. výroba žárovky, která fungovala dostatečně dlouho).

Baterie, žárovky, elektromagnet, elektrický motor, parní stroj, penicilin, pásová výroba, kombajn (resp. něco jako McCormikův žací stroj), šlechtění rostlin/zvířat, balón atd atd. U všeho znám princip a něco bych uměl udělat (pokud bych měl materiály, což např. získat dráty na elektromagnet by byl docela problém). Pak by nastala ta fáze, kde je potřeba to přeměnit z hračky na něco, co by se kupovalo (např. parní stroj na čerpání vody z dolů).

Pokud by se mi podařilo je přesvědčit o přechodu z feudalismu do kapitalismu, bylo by to lepší, než všechny vynálezy co bych si pamatoval a pravděpodobně i než kopie Wikipedie na iPadu se solárním nabíjením.

213

Odpovědět

Jasně, že by to téměř každý vysvětlit neuměl...když to jen málokdo je schopen vysvětlit i současníkovi.

Dále pokud by základnímu principu někdo rozuměl, neznal by detaily. Něco jiného je základ. princip fungování, druhá věc je technologický postup výroby a vůbec technologie, která se chápe jako samozřejmost...elektřina, voda v každém domě

pokud by i toto bylo, tak narážíte na problém terminologický, spousta slov, která se používá ve vědě je z dob po osvícenských, tj. konec 18. století.

dále pokud by to chtěli pochopit do detailu, tak je problém s matematickým a tedy i fyzikálním aparátem (diferenciální a integrální počet, kterým se ty fyz. jevy popisují)

dále narážíte na alchymistické chápání jejich světa, problém církve, atd....pozor na upálení :-)

atd

323

Odpovědět

Ale hlavně- tohle nás vůbec nemusí trápit, protože nemáme stroj času. A myslím, že ti myslitelé by se nejdřív ptali na ten.

176

Odpovědět

já si myslím, že kdyby někdo skutečně cestoval do minulosti (což patrně nepůjde nikdy), tak se nikdo, kdo žije dnes nenarodí (myslím minulost cca více než 200+ let - aby se projevili skutečně změny globálně + s ohledem na rychlost množení)...tím myslím, že každá blbost, každé zdržení, každé pozastavení bude mít vliv na současníky, které svým chováním ovlivní druhé přímou konfrontací a efektem motýlích křídel po celém světě (nejde jen o konfrontaci lidí, ale i zvířat, veškerých podnětů, vysazeného stromu, výkřiku na ulicí, otravného hmyzu, atd.), a pak stačí jiná spermie na oplodnění a nikdo koho znáte se nenarodil...slavná jména by byla samozřejmě jiná...svět by byl jiný...vše by bylo jiné...

61

Odpovědět

+MMZ* i každý vir, bakterie...který vyvolá nemoc, zabije nějaké schopné dítě nebo dalšího diktátora, prostě cokoliv

20

Odpovědět

+MMZtudíž, pokud by to bylo možné, tak nikdy nepoužít, lépe okamžitě zničit

úplně ad absurdum stačí abyste v minulosti spotřebovali na daném místě kyslík (dýchání) a nějaká buňka se okysličí pomaleji u tamního obyvatele

důsledky nejde domyslet...

42

Odpovědět

ono tady nejde o nějaké cestování v čase...tady je o civilizaci...kdyby se něco s ní stalo...výbuch supervulkánu, meteorit, atomová válka...prostě nějaká katastrofa, kde přežije hrstka lidí...tak zde je ten problém...kdo obnoví civilizaci, kolik lidí by něčím přispělo více, než hrát si na bojovníka z falloutu nebo šileného maxe...kdo zná ty procesy pro zajištění současného pohodlí - současných samozřejmostí - současného pokroku?

z lidí se stane to, co moderní společenost ve velkém potlačila...lovci, bojovníci, nosiči, sběrači, ale pak také zloději,...prostě to, s čím se může ztotožnit každý člověk, co chápe, bez nějakých velkých znalostí a bez technologie, co je schopen vykonávat, bohužel ale s jakou efektivitou...ve velkém dělníci a k nezaplacení by byli praktičtí inženýři, technici a jakýkoliv řemeslníci, kteří prostě vědí how stuff works

12

Odpovědět

+MMZprvní problém vidím v tom, že přežije vždy jen hrstka. Vždyť drtivá menšina má splachovací záchod, ledničku a toaster ;)

Druhý v tom, že důležitý krok učinila civilizace v zemědělství a tenhle pokrok se nedá tak rychle vymazat. Kdyby třeba v Evropě poklesla populace na desetinu, pak by mnohá pole byla jen OPUŠTĚNA. Přeživší by technologický nedostatek dohnali množstvím volné půdy.

10

Odpovědět

Dobře - Elektrárna...
Velkej kovovej barel s vodou, ze kterého nahoře vychází trubka, ta vede k turbíně. Z turbíny vede další trubka zpátky do barelu. Celé ideálně vzduchotěsně uzavřeno.
Pod tímhle barelem se topí (dřevem, uhlím, nevěřícími, whatever).
Turbína je v podstatě několik kvalitních vrtulí těsně za sebou, spojených jednou osou. Ta osa má na sobě řemen, který otáčení turbíny odvádí k magnetu, jež se otáčí v cívce (kruh vytvořenej z měděnýho drátu). Z cívky potom vystupují dva konce měděnýho drátu, ze kterých odebíráme střídavý proud.

Princip - ohřeješ vodu až se vypaří, pára stoupá vzhůru a roztočí turbínu, pak se ochladí a voda se vrátí zpátky do válce.

Samotná výroba příslušenství je věc, kterou nedokážu popsat, ale ani není potřeba - dle nákresů to šikovní řemeslníci zvládnou, to nemusím řešit (i ten drát zvládnou vyrobit).

Samozřejmě otázkou zůstává účinnost takové elektrárny a praktické využití - to nebude dokonalý.

42

Odpovědět

+AegnorJenže na DaVinciho života byla Evropa na hranici energetického kolapsu. Takže teorie by byla sice hezká, ale neumožnilo by to žádný velký skok v technologii. Až do navázání kontaktu s Amerikou byla Evropa domovem pro 75 miliónů lidí, dnes je to zhruba 750 miliónů lidí.

10

Odpovědět

+AegnorTaky neříkám, že bych dokázal okamžitě přeskočit 500 let vývoje, to určitě ne. Ale největší "problém" renesance a podobně byl ve stylu přemýšlení - lidé měli mnohem menší rozhled a uvažovali oproti nám dosti omezeně. Ale kdyby věděli, že existuje jakási neznámá síla elektřina, která se vyrábí takovým a takovým způsobem a je to v podstatě energie posílaná přes dráty a začali se v tom vrtat, tak ten technologický vývoj poskočí dopředu - ne v rámci jednoho roku, ale postupně by předběhl naši realitu třeba o 100 let.

Věc druhá je to, že cestovatel v čase by neměl jedinou šanci se dostat k lidem, kteří přemýšlí dostatečně otevřeně a mají prostředky.

30

Odpovědět

Ukažte jim, z čeho všeho jde vyrábět alkohol a všechny ostatní vynálezy jim budou u p****e :D

262

Odpovědět

ehm....ze všeho? Už sem slyšel o lidech vypalujících chlebovicu, dýňovicu, nebo prostě jenom cukr s droždím...

Nehledě na to, že to už oni dávno ví ;-)

220

Odpovědět

"Kvašené cokoliv" bylo nalezeno a chem. analýzou zjištěno u nejstarších civilizací, takže kam lidská paměť, resp. její stopy sahají, tak tam se už lidé spijeli.

I zvířata nebo hmyz jsou často "nalitá" nebo "zdrogovaná", když sní nějaké ty bobule či květy. A když ten hmyz např. sní pavouk, tak uplete pavučinu, do které jistě nic nechytí :D, bychom upletli lepší.

41

Odpovědět

Inými slovami, zoberte ľudstvu na týždeň elektrinu a je znovu v dobe renesancie.

292

Odpovědět

Co to placas, me onehdy vypli eletriku na pul dne a byl jsem v dobe kamene...co bych dal za renesanci :D

330

Odpovědět

Záchod? Žádný problém. Čističky odpadních vod, aquadukty, přehrady, jezy, zdymadla? Zívačka. To víte, když vystudujete sociologii, sociální antorpologii, nebo práva, tak se sakra do minulosti n*****e :-). Proto jsem vystudoval stavařinu, abych byl k něčemu, až se vratím v čase. A parní stroj bych myslím, taky dal dohromady.

147

Odpovědět

Já bych tedy poprosil o popis procesů v čističce s případnou výrobou potřebných chemikálií. Děkuji.

93

Odpovědět

+jarda69Výrobu bakterií pro bilogické čištění fakt neumím, takže by si museli vystačit s mechanickým čištěním a usazovacími nádržemi. Co je fakt problém, že netuším jak vyrobit vodostavební beton. No co, když bude k ruce DaVinci, tak taky nemusím dělat všechno sám.

191

Odpovědět

+jarda69Tak jasně. Základ je umět najít v přírodě vápenec a umět z něj vyrobit kvalitní cement. Pak už to jde skoro samo.

70

Odpovědět

Ten co vymyslel ty zázračný zdi byl fakt frajer :D Škoda že se o něm nikde nepíše :(

890

Odpovědět

Technologický a filosofický pokrok vždy táhne pouze skupinka nadaných, kdyby poslal obyčejného člověka z da Vinciho éry o 500 let zpět taky by většinu věcí která se za tu dobu změnila nebyl schopen vysvětlit.

290

Odpovědět

Tuhle otázku jsem si už položil. Představte si, že se objevíte v minulosti - ne ale se smartphonem, agregátem a cisternou nafty, ale jako Arnold v Terminátorovi.

Jste nazí, uprostřed lesa a dorazíte do hlavního města. Jak přesvědčíte stráže atd. aby vás pustili za králem, kterému jistě můžete nabídnout spoustu rad a on vás za to nechá žít v blahobytu až do smrti.

A jaké rady mu můžete dát? Kdo z vás umí vyrobit střelný prach? Elektřinu? Naftu?
A jakou řečí byste se domluvili?

242

Odpovědět

Stráže nepřesvědčíš, protože ti budou houby rozumět...

171

Odpovědět

Obyčejný střelný prach je lážo plážo :)

01

Odpovědět

Dobrá sranda, trochu mi to kazí fakt, že jsem něco podobného četl ve sci-fi knížkách, ale on to umí i dobře podat.

70

Odpovědět

Já bych jim teda neříkal jak co funguje. Protože jinak bych hned zmizel .. (základy cestování časem I.)

161

Odpovědět

Záleží na tom, ve kterou ze tří verzí cestování časem věříš.
Zjednodušeně: Zabiješ svého dědečka...
1. ...tvůj otec se nenarodí -> ty se nenarodíš
2. ...nestane se nic, minulost už je předem změněná a tvým dědou byl celou dobu soused
3. ...vytvoří se nový paralelní vesmír ve kterém je tvůj děděček mrtvý, ty ses nenarodil, ale ty osobně si v klidu žiješ dál ve "tvém" vesmíru

391

Odpovědět

+HriibekVyrobit něco v té době by byl teda hodně záhul. Ke spoustě věcí potřebujete hodně specifické látky, o kterých málokdo ví jak je vyrobit. Potom musíte vědět, kde hledat suroviny pro jejich výrobu či jak je těžit. Nebo taky jak vůbec vyrobit přístroj, který potřebují k provedení buď těžby nebo následné výroby. Vaše možnosti by byli ořezány o mrtě samozřejmostí. Neříkám, že je to možné, ale je toho zatraceně hodně, co je potřeba znát pro výrobu jenom blbého elektrického vařiče.

Co by se možná dalo sestrojit jsou nějaké maličké zákeřnosti (a to teď budu plácat jenom teoreticky, protože opravdu netuším, co měli tehdy k dispozici a co ne) jako je hořící hliníkový prach, který se rozhoří ještě víc, pokud ho zkusíte hasit vodou. Něco jako rogalo, ke kterému byste třeba připojili nádobu s olejem a použili to jako "rozprašovač" ohně na obléhající vojska či jim objasnili podstatu desinfekce, zánětů a takových kravin.

30

Odpovědět

+HriibekHliník před 500 lety asi fakt ne.

41

Odpovědět

Přišlo mi to vtipné, ale nedokážu se s tím ztotožnit. Všechno v domě vím, jak funguje, nebo chápu základní princip, tedy kromě partnerky. :-D

1327

Odpovědět

Takže bys jim dokázal dát návod, jak vyrobit fungující počítač ?

1014

Odpovědět

+jarda69To je skvělej komik, takhle dobře mlít pantem a improvizovat jsem ještě nikoho neviděl

120

Odpovědět

+jarda69Ups, to nemělo být pod tenhle komentář.

40

Odpovědět

+jarda69Je přece obrovský rozdíl něco dokázat vyrobit, nebo vědět, na jakém principu to funguje. :-) A na výrobu komponentů počítače potřebuješ zrovna dost složité technologie - což nemá nic společného s tím, že víš, z jakých částí je složený a chápeš základní princip. Ono to, že vím vcelku podrobně, jak se vyrábí elektřina v jaderné elektrárně, neznamená, že by si díky mě frčela renesance na jadernou elektřinu. :-D

391

Odpovědět

+jarda69No vždyť přesně o tom píšu a podívej se těch mínusů. Někdo se dostane k zapojení do zdi. Další se možná dostane po drátech do elektrárny. Přínos pro společnost před 500 lety ve výsledku stejný.

58
Další