Dara O'Briain zkouší pocit beztíže

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:268
Počet zobrazení:4 180

Irského komika Daru O'Briaina už jste mohli na našem webu párkrát vidět. Asi ale nevíte, že krom komedie se zajímá také o vědu. Vystudoval matematiku a teoretickou fyziku na univerzitě v Dublinu a dnes se krom klasických komediálních výstupů občas zapojuje také do popularizace vědy. Spolu s Brianem Coxem (profesor částicové fyziky, popularizátor vědy) uváděl pořad BBC Stargazing live, kde měl příležitost vyzkoušet si mnoho zajímavých zážitků.

Přepis titulků

Během následující hodiny, možná dvou, vystoupá tohle letadlo do devíti kilometrů a následně prudce klese. Pětadvacetkrát. My přitom pokaždé na chvíli zažijeme stav beztíže. Můžu tvrdit, že je to jen kvůli vědě, ale jsem natěšený jako malý kluk. I když je to pro mě hlavně o vzrušení, tohle celé se nedělá jen tak pro zábavu. Takhle se astronauti připravují na život ve vesmíru. Máme se zaměřit na to, jak je člověk dezorientován. To já jsem už teď, nikdy jsem nebyl v tak prázdném letadle.

Jsou tu jen čtyři řady sedadel a velká, vypolstrovaná místnost. Bude to zajímavé. Po vzlétnutí si vědecký tým chystá svoje experimenty. A já si mezitím ujasním, co způsobuje stav beztíže. Kdybyste byli na vesmírné stanici... Gravitační síla tam je asi devadesát procent toho, co tady... Kdybyste z té stanice vylezli ven, spadli byste zpátky dolů. Stav beztíže je vlastně volný pád.

To vám tady předvedeme. Připravte se na stav beztíže! Ve výšce devíti kilometrů pilot začne prudce klesat. Bude s námi prudce stoupat a klesat. A když bude letadlo na tmavém úseku křivky, zažijeme stav beztíže. Je to neuvěřitelný pocit. Ale i ty nejjednodušší úkoly, jako dívat se do kamery... jsou skoro nemožné.

Končí to stejně nečekaně, jako to začalo. Ale ne na dlouho. Proč zažíváme pocit beztíže? Neuvěřitelné. Takže... Je to úžasné. Najednou veškerá vaše hmotnost zmizí a začnete se vznášet. A přitom teď jenom padáme dolů. Zároveň s letadlem. Tohle bych měl před kamerou dělat častěji. Stejně jsou na tom astronauté na oběžné dráze.

Vesmírné stanice vlastně pořád padají k zemi. Neustále. Kdepak jste, na chvíli jste se mi ztratili. Zažívají stav beztíže pořád. Á, zase na podlahu. Jediný rozdíl mezi námi je... že já padám chvílemi dolů... Promiň, Bette. zatímco astronauté padají neustále okolo země.

Vysvětlím vám to. Představte si astronauta, který padá dolů, jako já. Postrčte ho do boku a bude padat šikmo dolů. Strčte ho moc a odletí někam na Měsíc. Ale když do něj strčíte tak akorát, zůstane na oběžné dráze. Při konstantním volném pádu bude pořád prožívat stav beztíže. Zatímco pro mě je to potešení jen krátkodobé. Jsem v pohodě.

Jasně. Je to hrozně neintuitivní. Já se hodně potápím. Okamžitě jsem kolem sebe začal kopat. Ale není se o co zapřít, takže jsem prostě velký chlap... co kope do všeho okolo. Jednou jsem se zapoměl u stropu. Naštěstí jsem dopadl na jednoho z vědců. Ať už jste astronaut ve vesmíru, nebo jen chlapík v overalu... pocit beztíže vám nezpůsobuje nepřítomnost gravitace. Překlad: Rhea www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdybyste vylezli z ISS po schůdcích, tak byste spadli dolů...
...
...
Ach jo...

30

Odpovědět

co?

00

Odpovědět

Na tohle si jednou našetřím!

30

Odpovědět

Kolik lidí na to kliklo s nadšením že uvidí CONANA O'Briana létat :-D

3524

Odpovědět

moc ne

20

Odpovědět

Můžu jen tiše závidět.

151

Odpovědět

tak tlustý a nemotorný... co tam vůbec dělal, málem tam všechny zmrzačil :(

1537

Odpovědět

tak tak, paní málem zasedl

00

Odpovědět

Jen tři slova: Já chci taky!

662

Odpovědět

Stačí si našetřit 120 000 korun a můžeš taky padat :)

240

Odpovědět

+eXeNa co 120 000? Stačí jedna tramvajenka a hurá na Nuselák.

282

Odpovědět

+eXe@ Burlak
taky pětadvacetkrát?

10