Datová centra Googlu

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:396
Počet zobrazení:7 746

Google musí mít, stejně jako ostatní velké internetové firmy, velká datová centra. Jak to v takovém centru vypadá a funguje? A jak zaručují to, že budou vaše data  v bezpečí?

Přepis titulků

Datová centra jsou mozkem internetu. Motorem internetu. Je to obří budova se spoustou napájení, chlazení a počítačů. Jsou to dlouhé řady strojů. Spolupracují, aby poskytovaly všechny služby Googlu. Velice rád vytvářím a spravuju datová centra. Jsem Joe Kava, viceprezident datových center Googlu. Jsem zodpovědný za vedení všech týmů, které navrhují, staví a spravují datová centra Googlu.

Také jsem zodpovědný za ekologickou bezpečnost, udržitelnost a uhlíkovou stopu datových center. Toto datové centrum v Jižní Karolíně je jedním uzlem větší sítě datových center po celém světě. Jen malé procento všech zaměstnanců Google smí do těchto datových center vstoupit. Muži a ženy, kteří tato datová centra spravují 24 hodin 7 dní v týdnu, jsou do své práce velmi zapálení.

Jednoduše vysvětlit, co tu dělám? Většinou si přijdu jak pečovatelka o kočky. - Inženýr. - Správce hardwaru. - Udržujeme v chodu světla. - Baví nás to. Pracují velmi tvrdě. Proto jim chceme dát možnost, aby se mohli odreagovat. Právě jsme překročili hranici 3 milionů člověkohodin bez jakéhokoliv problému.

3 miliony člověkohodin je dlouhá doba. Když vezmeme v potaz počet lidí, kteří u nás pracují, je to úžasný počin. Myslím, že datová centra Googlu mohou nabídnout takové zabezpečení, kterému se jiné společnosti nemohou rovnat. Máme informačně bezpečnostní tým, kterému se nikdo nevyrovná. Mohli by o tom napsat knihu. A mnoho členů našeho bezpečnostního týmu skutečně napsalo knihy o správné informační bezpečnosti.

Zabezpečení uživatelských dat a jejich soukromí je vždy naším hlavním kritériem. Čím blíže k centru areálu jste, tím větší zabezpečení tam panuje. Jen abych se do areálu dostal, moje karta musí být na seznamu. V budově následují další úroveně zabezpečení. Vstup do koridoru, který vede k datovému centru, je chráněn dalším zabezpečením. Samotná datová centra a síťové místnosti jsou nejvíce zabezpečené. Používáme různé technologie.

Například v těch nejzabezpečenějších místnostech používáme detekci narušitelů za pomoci laserových paprsků. Ukážu vám, jak se vstupuje do koridoru. Zaprvé, má karta musí být na autorizovaném seznamu. Zadruhé se použije infračervený snímač sítnice, který určí, zda jsem to skutečně já. Nyní jsme přímo v datovém centru. Hned jsem si všiml, že je tu kolem 27 stupňů Celsia. Google provozuje datová centra při vyšší teplotě, protože to zvyšuje účinnost.

Všimněte si, že kabely vedeme nad hlavou. Z venku přivádíme vysoké napětí, to vedeme přes přípojnice až k těmto upraveným výstupům. Jsou to vlastně zásuvky, kam zapojujeme prodlužovací kabely. Všechny naše racky nevypadají jako tradiční serverové racky. Jsou speciálně navržené pro Google, takže je můžeme optimalizovat pro velkou efektivnost a rychlé počítání. Občas musíme disk nahradit, protože se porouchá nebo už není efektivní.

Naše nakládání s disky má přísná pravidla. Když disky ze serveru vyjmeme, odneseme je do vysoce zabezpečených klecí, kde jsou vymazány, a někdy i úplně zničeny. Každý disk, u kterého nelze potvrdit, že je úplně vyčištěný, je nejdříve rozdrcen a pak ho vezmeme k průmyslovému drtiči dřeva, kde je rozsekán na tyto malé kousíčky.

Pro Google pracuju už asi 6,5 roku. Během té doby jsme technologii chlazení měnili už pětkrát. Většina datových center má klimatizace u obvodových zdí, které foukají studený vzduch pod podlahu, ten poté stoupá vzhůru a servery chladí. U nás stavíme racky přímo naproti klimatizacím. Používáme studenou vodu, která protéká těmito měděnými cívkami. Horký vzduch, který ze serverů vychází stoupá a prochází těmito cívkami.

Poté se to teplo přenese do vody v cívkách a ta je pak odvedena ven do našeho chladícího zařízení. V našich chladících věžích je ochlazena, pak navrácena do datového centra a celý proces se opakuje. Mě na datových centrech Google udivuje rychlost inovování a to, že naše práce je neustálou výzvou. Pokud někdo tvrdí, že inovace v nějaké oblasti dosáhly vrcholu, že už nemůžeme vymyslet nic lepšího, jen se tomu směju.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tá rádiovka čo má slečna na hlave v 1:45, tú nosia nový zamestnanci.

00

Odpovědět

To je alespoň cable management, né jak ten prales co sem vytvořil v té mé bedničce :-)

71

Odpovědět

Když popisoval ty úrovně zabezpečení, tak to bylo jak z nějakého filmu o loupeži. Už jsem si představoval, jak se tam Catherine Zeta-Jones zpaměti proplétá mezi neviditelnými laserovými paprsky nebo Tom Cruise spouští ze stropu a zastavuje centimetr nad podlahou.

122

Odpovědět

A to vše aby odcizili jeden z disků, přesněji slot A14-258, který obsahuje část dat z ultra-secure cloudu. Tato data jsou poslední jednou ze tří částí první umělé inteligence. Její stvořitel si uvědomil, že se jednou pokusí vyhladit lidstvo, ale neměl srdce zničit své dítě, tak jej roztřetil a uschoval na několika tajných místech.
Ethan a jeho tým úspěšně plní misi s minimálními ztrátami (čti pětadvacet techniků a strážných) a připojují disk jen aby zjistili, že si špatně přečetli etiketu a na místo A14-258 odebrali disk Al4-258 a nyní vlastní čtyři sta tisíc obrázků koček.
Ethan v zoufalství opakuje infiltraci a jen v rychlých střizích dostáváme záběry, jak prochází před pár hodinami zdevastovaným datacentrem a likviduje těch pár šťastlivců, kteří přežili. Přichází ke správnému server racku a zjišťuje, že teroristická organizace Nový Měsíc se disku již zmocnila a vlastní všechny tři.
Začíná boj s časem. Dokáže Ethan a jeho tým zastavit teroristickou organizaci předtím, než zprovozní nově nabytou zbraň?
Zítra večer. Na Nově!

942

Odpovědět

+ChristopherDostal ses ke scénáři Mission Impossible 5? :D

131

Odpovědět

+Christophermal by si sa dať na písanie scenárov :D béčková kinematografia ťa potrebuje! (to bol kompliment)

161

Odpovědět

Všichni jsou porčení z jobse a z osmdesátých let a průkopníků... ale když pak vydíte takovýhle kus hal narvaných top notch gearem, tak vám teprv dojde ten skok. :)
a to se bavíme jenom o fulltext searchi a nějakých službách (no dobře, je jich víc než dost), ale to je jen zlomek celé infrastruktury.

76

Odpovědět

Tam by se mi líbilo :)

51

Odpovědět

zajímala by mě elektrická spotřeba datového centra

391

Odpovědět

Myslím si, že kolo by bylo lepší než koloběžka.

132

Odpovědět

Kez bych se narodil jako server pro google :-(

788

Odpovědět

u hodnoceni komentaru chybi treti tlacitko pro "WTF" :D

1393

Odpovědět

láká tě ta krátká životnost, než tě vymění za lepší? :D

361

Odpovědět

toto je asi jediná firma pre ktorú by som chcel pracovať dobrovolne :D

437

Odpovědět

a co ochutnávač v továrně na čokoládu? :D

72

Odpovědět

Víc :)

212

Odpovědět

No prosím, já si v práci jezdím maximálně na paleťáku :D...

602

Odpovědět

Buď rád, že ten paleťák nemusíš tahat na koloběžce :D Já když viděl, jak před sebou tlačí ten vozík a jede na koloběžce, první věc co mě napadla, že v tom centru musí být velké procento pracovních úrazů :D

842

Odpovědět

2:18 Alligators present :-D Tomu vravím kreatívny spôsob zabezpečenia :-D

1331

Odpovědět

vždy keď niečo takéto vidím, spomeniem si na diel Dva a pol chlapa, keď Jake a Eldridž (neviem ako sa píše) dostali prácu u Waldena :)

474