Google Duplex telefonuje

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:119
Počet zobrazení:11 594

Na začátku května zveřejnila společnost Google první ukázkové telefonáty svého nového asistenta, který by za vás v budoucnosti mohl vyřizovat telefonáty. Jak si poradí s domluvením termínu u kadeřníka, nebo dokonce s rezervováním stolu v restauraci?

Je nutné poznamenat, že se rozpoutala debata o věrohodnosti těchto telefonátů. Objevily se články (například tento nebo tenhle – oba v angličtině), které poukazují na fakt, že se lidé v ukázce nepředstavili jménem, ani neuvedli název podniku, což naznačuje, že rozhovory byly sestříhány. Navíc tato technologie přináší několik etických otázek, které by před zavedením do běžné praxe bylo potřeba vyřešit. Google se k pochybám o věrohodnosti ukázky příliš nevyjadřoval a odmítl sdělit, o které podniky se v ukázce jednalo, ale je připraven feedback zohlednit při dalším vývoji této technologie.

Přepis titulků

Překlad: jesterka www.videacesky.cz Jak jsem už říkal, naší vizí je, že s pomocí tohoto asistenta si všechno zařídíte. Ukázalo se, že telefonování je důležitá část zařizování. Možná potřebujete domluvit výměnu oleje, zavolat v týdnu instalatérovi nebo se objednat ke kadeřníkovi. Usilovně se snažíme uživatelům s takovými věcmi pomoci. Chceme uživatele spojit s firmami tím správným způsobem.

Firmy na tomto hodně závisí, ale i čistě v USA nemá až 60 % malých firem online systém pro domlouvání termínů. Myslíme si, že umělá inteligence tu dokáže pomoci. Vraťme se tedy k našemu příkladu. Řekněme, že poprosíte Google, aby vás objednal ke kadeřníkovi v úterý mezi 10. a 12. hodinou. Google asistent za vás telefonát na pozadí vyřídí. Teď uslyšíte, jak náš asistent telefonuje do skutečného kadeřnictví, aby vám domluvil termín.

Poslechněme si to. - Zdravím, jak vám mohu pomoci? - Zdravím. Ráda bych domluvila klientce ostříhání vlasů. Hodil by se jí termín 3. května. Samozřejmě, vteřinku. - V kolik hodin by se vám to hodilo? - Ve 12. Ve 12 nemáme místo. Nejblíže bychom měli ve 13:15. - A nemáte volno mezi 10. a 12. hodinou? - Podle toho, jakou službu by potřebovala. - Zatím jenom ostříhání vlasů. - V tom případě máme místo v 10. - V 10 by to šlo.

- Dobrá. Jak se jmenuje? - Jmenuje se Lisa. - Výborně. Budu Lisu 3. května v 10 hodin čekat. - Super. Děkuji. - Krásný den. Nashle. Právě jste slyšeli skutečný telefonát. Je úžasné, že tento asistent chápe drobné nuance rozhovoru. Na této technologii jsme pracovali mnoho let. Jmenuje se Google Duplex a spojuje všechny naše investice v oblastech porozumění přirozené řeči, deep learning a převodu textu na řeč.

A když je to zařízeno, asistent vás může upozornit, že váš termín byl domluven. Dám vám další příklad. Řekněme, že chcete zavolat do restaurace. Možná jde o malý podnik, ve kterém nemají možnost online rezervace. Rozhovor probíhá trochu jinak, než bychom očekávali. Poslouchejte. - Co pro vás můžu udělat? - Zdravím. Rád bych zarezervoval stůl na středu, sedmého. Pro 7 lidí?

- Je to pro čtyři osoby. - Čtyři osoby. Kdy? Dnes? Dnes večer? Příští středu v 6 večer. Vlastně můžete rezervovat od 5 lidí výš, čtyři lidi mohou přijít bez rezervace. Jak dlouho se obvykle čeká na stůl? Kdy? Zítra? Nebo o víkendu? Na příští středu, sedmého. Ne, to není moc plno. Čtyři osoby můžete přijít, dobrá? - Jasně, chápu.

Díky. - Jo, nashle. To byl opět skutečný telefonát. Máme mnoho příkladů, kdy rozhovor nejde podle plánu. Ale náš asistent chápe kontext, nuance, tady se i zeptal na čekací dobu a komunikaci elegantně zvládl.

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

S tím jak momentálně firmy fungují je nezpochybnitelné zneužití těchto technologií pro lepší indexaci a telemetrii formou audia. Stejně jako Facebook dělá profil uživatele podle toho na jaké chodí stránky co píše za příspěvky na co reaguje, apod. A spíše to bude sloužit pro soutěžení mezi firmami pro monopolní postavení a možnost práce s reklamou. Jinak s umělou inteligencí tyto technologie nemají nic společného. Je to pouze strojové zpracovávání dat na základě rozdílové analýzy. Umělá inteligence je schopna především se sama rozhodovat. Toto není o rozhodování ačkoliv volí slova reakčně tak pouze kopíruje z předem připravených možných scénářů. Stejně tak fungují i boti pro chatování. K tomuto je použitý navíc jen výstup na TTS a rozpoznávání řeči. Nic převratného to není. To si může již nyní vytvořit každý. Stačí propojit nějakého zahraničního chatbota na TTS a na vstup zase rozpoznávání hlasu. Práce na 20minut pro zkušeného programátora. Zahraniční chatboti mají lepší scénáře než český chatboti třeba chatbot Karel, apod. A opravdu je téměř nemožné poznat zda na druhé straně je člověk nebo bot.

00

Odpovědět

škoda že si s tým neprišiel ako prvý do 20 minút. A vlastne, neprišiel s tým nikto do 20 minút, asi všetci okrem googla sú tak schopný že im to nestojí ani za "kódenie"

00

Odpovědět

Přijde doba, kdy AI bude jak volající, tak volaný .... a pak teprv začne pořádná zábava :)

10

Odpovědět

Projel jsem místní komenty a znovu mi vysvitla otázka. To jsou všichni tak sebestředně zahledění do vlastního světa?
"Jestli zjistím, že mi zavolá stroj, budu po něm chtít, aby mi zavolal člověk", "Lidská lenost nezná mezí" a podobně...

No ty vole, a co jako? A nechtěli byste třeba, aby Vám volal jenom muž bílé barvy ve věku max. 30? Není to úplně jedno, když podstata rozhovoru a důsledek z ní vyplyne tak, jak má a je hotovo? (sjednaná schůzka, objednané jídlo, nahlášení bomby). Mně je upřímně úplně jedno s kým volám, protože to není o něm, ani o mně, ale o té věci co mi chce on nebo já mu sdělit v těchto případech. Nevím jestli si uvědomujete, že takhle můžete řešit tyhle denní záležitosti a ne zadat, aby zavolal mámě a vydával se za Vás.

K té lenosti. Tenhle argument je můj oblíbený. Tak co takhle nebýt líný, evolučně vyspělý vepř. Chodit všude pěšky (auto, tramvaj, metro? Jsi v pořádku?), prát prádlo v rukách u jezera (z lenosti zmáčknout čudlík na pračce?) a opékat si ručně ulovené ryby nad ohněm. (Nejsi snad líný natolik, aby sis to hotové jídlo koupil ne?)

Pořád se tady mluví o degeneraci člověka technologiemi. To oni, to ti lidi všude okolo jsou hloupější a hloupější. To ty technologie z nás dělají idioty. Jojo, jenom pořád ukazovat prstem okolo a vidět vinu ve všem krom sebe. Já se teda potupně přiznám, že využiju cokoliv, co mi život zjednoduší, abych měl víc času na to, co mě skutečně baví. Jestli se těšíte až strávíte jako nějaký vysoký manager (což já fakt nejsem) 3 hodiny sjednáváním schůzek, tak gratuluju, máte happy život. Ostatní si na to pořídí sekretářku (bacha, degenerace manažera) a až to bude možné, přeřadí rychlost na virtuálního asistenta. Zkuste občas kouknout na svět jinýma očima, než vidíte ze svého malého světa ;)

152

Odpovědět

Naprosto rozumím Vašemu stanovisku a důvodech toho proč máte takový postoj, názor a zastání. Současně to i respektuji. Nicméně, co nechápu na vašem komentáři je, proč namísto, aby jste stanovil výhody či nevýhody k výše uvedené umělé technologii, tak pouze neznámo proč čistě útočíte na stanovisko, postoj a názor druhého břehu lidí, co se odlišuje od vnímání stejného a podobného názoru jaký nesete vy. Tudíž je naprosto zbytečný. Přeci nemusíme všichni chodit oblékaní stejně, poslouchat stejnou muziku, vyznávat stejnou víru či podobný názor k politické otázce, a přesto vedle sebe můžeme spokojeně žít. Někdo si rád tu rybu chytna přirozeným způsobem pomocí prutu, sám si jí vykuchá, připraví a udělá na ohni, který si vlastnoručně rozdělá. A proč? Protože přesně tohle ho baví a naplňuje. Stejně jako vy si raději koupíte rybu už chycenou, vykuchanou připravenou, častokrát i tepelně zpracovanou. Ten ušetřený čas věnujete, jak jste sám řekl něčemu, co vás baví. Tak proč hatit cizí stanovisko názor a postoj k věci? Raději nám pověste, další výhody či nevýhody tenhle jinak fantastické technologie, kterou obdivuji a cením si, že jsou lidé, kteří něco takového dokáží a věnují tomu roky úsilí, jsem upřímně vděčný, přestože to pravděpodobně já nevyužiji. :)

21

Odpovědět

+To DodislavNechť je mi prominut můj příspěvek v diskuzi ryt v mírně cynickém tónu pod rouškou afektu. Ač tak, nerozumím Vaší skrze barvitě opsané připomínce. "Tudíž je naprosto zbytečný". Ach tak. Od toho fóra a komentářové sekce jsou, jest tak? Všichni lidé přede mnou vypsali Vámi požadované výhody a nevýhody této jinak fantastické technologie.

Máme tady stanovisko, postoj a názor druhého břehu lidí, co se odlišují od mého vnímání na tuto záležitost. Lidé přede mnou vyjádřili svůj názor na stroje a lenost obecně. Takže je to jenom o tom, že když už cílím na nějakou skupinu, dělá to ze mne antagonistu rokování? Jak je to holé přepsání myšlenky do textu, je to v pořádku, ale ve chvíli kdy reaguji a poukazuji nepřímo na jakési pokrytectví ve formě pohodlí člověku, který mluví o lenosti, ale kdyby se zamyslel, co každý den od rána do večera použije, jenom aby se měl pohodlněji, což z mého hlediska je korelující s leností, nebo sociální úpadek, který jak někdo podotkl se řeší u každé inovace od dob písma, novin, tabletů, sluchátek, tak je to špatně

Já nehatím názory ostatních, ba naopak. Ta různorodost a myšlenková diverzita mne pohání kupředu. Reaguji přímo na to, s čím nesouhlasím a s dovolením, nesouhlas mi neberte. Děkuji Vám za komentář, přiznávám své pochybení v úrovni nevěcného popichování, mohl jsem to napsat lépe a pravděpodobně tím i obhájit svůj postoj, který by získal více ohlasu, za to se omlouvám.

Abych Vás ale neošidil o to, co je mou povinností :) :D

VÝHODY: Úspora času v agendě, pomoc introvertním a asociálním lidem v nutné telekomunikaci (mám přátelé, kteří si opravdu nedokáží objednat pizzu, jak je jim trapně), s tím navazující pomoc lidem s poruchou mluvení a podobné, jistě to otevírá dveře do spousty dalších odvětví technologii, pomoc se zapomínáním - asistent zavolá a třeba se jen omluví tam, kam jsem skutečně musel zavolat osobně, rozvoj v podobných oblastech - majitele restaurace bude štvát jak mu 10 robotů volá jestli mají na státní svátek otevřeno a tak je pro něj výhodnější si založit online web, facebook, kalendář, kde to bude mít jasně...

NEVÝHODY: možnost zneužití - nechám zavolat přítelkyni že jsem už doma a usnul jsem, přitom pařím někde s courama, jistá sociální diskreditace, ale to je velmi individuální, pranky od dětí, tím, že to bude dlouho trvat na vychytání tak nervy volaných...

40

Odpovědět

Smekám, kam technologie za pár desítek let postoupila a jakou cestu ušli odborníci ve vývoji umělý inteligence, přesto si raději udělám těch pár vteřin či minut na to, abych tak učinil svou vlastní energií.. nerad bych se dočkal, že umělá inteligence bude opravdu jednoho dne daleko schopnější než člověk, příčinou však nebude tak účinný vývoj technologie, ale právě zakrnění člověka jako takového, který přenechá svoje sebemenší projevy lidskosti na umělé inteligenci

53

Odpovědět

Mně přijde rozumné to, co popisoval ke konci videa. Když restaurace nedá nějak online k dispozici informaci o tom, jak má otevřeno během svátků, tak jim tohle ušetří hromady telefonátů. Stačí jeden.

Podobně to může být užitečné pro němé či neslyšící. Nebo pro lidi, co neumí místní jazyk.

80

Odpovědět

+RazemAno, sdílím s vámi, že je spousty potenciálních výhod tohoto systému, jen upozorňuji na fakt, že čím více se bude Svět přizpůsobovat slabým článkům společnosti, tím více se projeví účinek či následek i na schopnosti lidstva celoplošně jako takového. Tím mám čistě namysli, že budiž vytvářejme technologie ulehčující disponovaným, nicméně není třeba to aplikovat na celou společnost, nebo spíše s rozvahou a s racionálním pohledem jako jednotlivci přijímejme uvedené technologie obezřetně. Sociologický efekt sociálních sítí je dostatečným příkladem, kdy účinek uměle navozené technologie a její zamýšlený přínos, způsobí obrácený efekt.

Volání zákazníků během svátku do restaurace, pokud má opravdu zavřeno, tak pro majitele stačí mnohem méně sofistikovaná varianta, a tou je například jednoduché vypnutí tel. čísla a zanechání v záznamu automatickou zprávou s omluvou, že o svátku je určitá restaurace zavřena. Ano, zde zvýrazním slovo ''automatizace'' je na místě, protože se jedná o vyřizování jedné a té samé zprávy neustále dokola, ale kolikrát objednáváte jako zákazník místo v restauraci, že i na to si musíte tento systém zautomatizovat?

21

Odpovědět

Záznam je z konference Google I/O, která proběhla před cca dvěma týdny.
Celý záznam je pro zájemce zde: Keynote (Google I/O 18)

40

Odpovědět

Lidská lenost nezná mezí. To tu za chvíli bude doba, kdy veškeré styky bude za nás vyřizovat umělá inteligence? Takhle bude lidstvo stále níže a níže upadat, až nakonec klesneme na naprosté dno. Už dnes jsou si lidé naprosto odcizeni. Cesta do pekel je vydlážděna dobrými úmysly.

1415

Odpovědět

Myslím že to sa pred pár storočiami vravelo aj o knihách.

177

Odpovědět

+MaroHorší protiargument už ani přijít nemohl :-D

44

Odpovědět

+Zamysli se MaroKaždá nová technológia sa dá využiť vo svoj prospech.

00

Odpovědět

To stejné jde říci o nahrazení posílání dopisů telefonováním, chozením do obchodů online nakupováním. Podle mě je to jen nová technologie, která má v dnešní době pomoci lidem získat více volného času na to co skutečně chtějí dělat.

20

Odpovědět

Koukám, že brzy při telefonátu moje první otázka bude. Jste člověk a nebo stroj. Pokud odpoví, že stroj. Tak ho slušně požádám, aby mi zavolal člověk...

1312

Odpovědět

Proč? Jsou lidé, kteří mluvit nemohou, nechtějí, ať už je důvod jakýkoliv. Proč by tohle nemohlo být pro takové lidi řešení? Když bude ta technologie dostatečně kvalitní.

115

Odpovědět

+XardassTak samozřejmě, že pokud člověk mluvit nemůže tak to bude svělé. Celkově to ale jen udělá s lidí větší idioty než jsou teď. Asi tak jako díky Facebooku mají všichni víc přátel (ironie)

103

Odpovědět

+NolmoNolmo: No vidíš a Tobě by se zase hodil robot, co za tebe bude psát, když to neumíš.

1011

Odpovědět

+NolmoNo vidíš, a ty ze sebe umíš udělat idiota i bez pomoci, gratuluju.

00

Odpovědět

A záleží na tom, když nepoznáš rozdíl?

72