Jak nové Google Glass zbourají jazykové bariéry

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:40
Počet zobrazení:3 194

Titulek prosím berte s rezervou – jen těžko v tuto chvíli tvrdit, že se novým brýlím Google Glass opravdu podaří zbourat všechny jazykové bariéry. Nicméně se o to chtějí alespoň pokusit. Nový prototyp Google Glass byl představen na konferenci Google I/O 2022, kde společnost představila i další produkty, na kterých momentálně pracuje. Nové Google Glass mají díky rozšířené realitě mít možnost otitulkovat vám okolní svět.

Pokud se chcete dozvědět více informací, než kolik jich poskytuje líbivé propagační video, více se můžete dočíst například zde.

Přepis titulků

Má matka mluví čínsky a já mluvím anglicky. To je zvláštní. Když mluví anglicky, tak jí rozumím, ale nedokážu jí odpovědět. Chtěli bychom se s vámi podělit o náš nový prototyp. Měla byste vidět, co říkám. Je to pro vás v reálném čase přepisováno. Jsou to takové titulky ke světu.

Pracujeme na technologii, která dokáže překonávat jazykové bariéry. Léta výzkumu a Překladač Google jsme přetvořili v brýle. - Vidíte mě? - Ano, vidím. Dívám se vám přímo do očí a vypadá to, že se vy díváte na mě. Ano, vidím, co říkáte. Přístup k informacím je díky tomu okamžitý a intuitivní. Technologie tak mizí do pozadí a my se můžeme soustředit na lidi a věci kolem nás.

Nasadila jsem si je a reagovala jsem na to slovem „wow“. Na něco takového jsem čekala. Darovat lidem možnost komunikovat s kýmkoliv, ať už mluví kterýmkoliv jazykem, je mocná věc. Musím mluvit se spoustou lidí, kteří mluví pouze anglicky. Tohle je pro mě jako magie, protože budu rozumět všemu, co říkají.

Můžeme spolu komunikovat. Mám tě ráda. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Konečne hardware, ktorý zbiera telemetriu v reálnom čase. Good job

10

Odpovědět

Paráda! Pro hluché lidi by to mohla být průlomová technologie. Díky za překlad.

52

Odpovědět

Díky za překlad. :-)

31

Odpovědět

Slovy klasika: a překladatelé nebudou mít co žrát :D

Edit: předpokládám, že ty brýle poběží online, takže už vidím, jak si pokecám s nějakým rodilým mluvčím tam, kde není signál :)

14

Odpovědět

Předpokládám, že ty brýle budou přes bluetooth nebo podobnou technologii propojeny s mobilem, kde bude robustní aplikace se staženými slovníky a potřebnými serepetičkami, aby to na signálu bylo co nejvíce nezávislé. Za pár let už to možná díky miniaturizaci budou mít brýle v sobě i bez mobilu.

61

Odpovědět

Napadá Vás někoho, proč matka s dcerou nemluví stejnou řečí? To žila dcera s otcem a nenaučila se mandarínsky, nebo matka ani trochu anglicky?

90

Odpovědět

Taky mi to vrtá hlavou...

50

Odpovědět

Může to být tak, že se matka s malou dcerou (řekněme do jednoho roku) přestěhovala do USA, kde se matka horko těžko naučila anglicky tak, aby aspoň trochu chytila kdo jí co říká, ale malé dítě má mozek jako houbu - nasaje všechny informace a jazyky se učí daleko snáze, než dospělí. To je dávno známé :)

54

Odpovědět

+BurgNechci vám to kazit, s tím odůvodněním souhlasím, ale nemůžu si odpustit pokusit se vymýtit ten starý mýtus, že se děti učí jazyky snáz. Je to nesmysl. Dospělý člověk se zvládne naučit jazyk daleko rychleji než dítě. Proč lidem připadá, že se děti učí jazyk snáz? Protože se to učí přirozeně. Doslova ROKY jen poslouchají, poslouchají, poslouchají a přidávají slovům význam... pak k tomu přidají opakování a další ROKY se učí mluvit... a to jsem se nedostal ještě ani k psaní/čtení.

Dospělý člověk se učí jiným způsobem - k již existujícím znalostem se učí cizojazyčný ekvivalent a dokáže se to naučit daleko rychleji. Je to úplně jiný způsob učení a nedá se to porovnávat. Ale ten starý mýtus, že se dítě naučí cizí jazyk snáz/rychleji, než dospělý, je holý nesmysl.

Dítě se to učí spolu se vším ostatním - učí se pochopit vše kolem něj včetně jazyka, ale trvá to doslova roky, kdy nedělá prakticky nic jiného (učí se doslova neustále, když je vzhůru, neustále poslouchá co se děje kolem, všechno je pro něj nové). Když se cizí jazyk učí dospělý, může si na to vyhradit jen velmi omezený čas (max pár hodin denně, ale většinou ani to ne) a i tak to může zvládnout klidně za pár měsíců (když se fakt hodně snaží).

31

Odpovědět

Čínské děti byli v minulosti částo dávany k adopci (jen holčičky, kvuli politice jednoho dítěte všichni chtěli kluka) do USA/Kanady a poté se matky po desítkách let přestěhovaly za jejich bohatými dcerami aby se nechaly živit...

82

Odpovědět

ono i celej ten predpoklad: rozumim ale neumim odpovedet... slovicka zna, ale neumi je zopakovat? divny video...

00