Don't Starve se představuje

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:166
Počet zobrazení:3 709
V dnešním herním koutku vám přinášíme první pohled na poměrně očekávanou indie hru Don't starve. Ta by měla být ode dneška v prodeji na Steamu, a pokud o nákupu přemýšlíte, možná se vám bude toto preview z minulého týdne hodit při rozhodování.

Přepis titulků

VÝBĚR HRÁČE Ahoj, všichni, a vítejte v našem prvním herním preview. Protože momentálně nevycházejí žádné áčkové tituly, rozhodl jsem se mrknout na hru, která ještě není v prodeji. Díky funkci předběžného přístupu na Steamu jsem hrál Don't Starve. Hru s temným otevřeným světem a grafikou jak z pohádkových knížek. Hra by měla vyjít 23. dubna, ale jeb*t na to. Jdem hrát! Poslyš, kamaráde, nevypadáš zrovna nejlíp.

Raději bys měl najít něco k jídlu, než přijde noc. V DS hrajete za vědce Willsona, který byl přenesen do jiné, strašidelné, dimenze, plné podivných potvor. Jak už naznačuje název hry, vaším prvním úkolem je nalézt něco k jídlu, než umřete hlady. To je poměrně jednoduché, nicměně umřít můžete i jinak. Klidně by mohli hru nazvat: Nenech se zabít věcma ve tmě, Nevysírej houfy potvor, nebo třeba: Neotravuj tuhle oční bulvu.

Spíš než hlady umřete kvůli jedné z těchto věcí. Ale takové názvy by se asi tolik nechytly. Hra má opravdu parádní grafiku a vypadá jako vystřižená z pohádek, což pěkně vytváří prostředí úplně neznámého světa. Ponuré barvy mohou být občas trochu depresivní, jenže veselé a jasné barvy by asi zkazily nádech hry. Animace pohybů vaší postavičky je skvělá a rozhodně vás zabaví.

Její hlášky mohou být např: "Tady máš přírodo!" nebo: "Zničím tě!" Momentální verze hry neobsahuje žádný návod, vše objevujete sami. To však není težké. Když něco sníte nebo uděláte, objeví se nad vaší postavičkou zelený nebo červený kruh značící psychický stav a hlad postavičky. Měli byste dělat akce se zeleným kruhem, a naopak se vyhnout takovým, které způsobují červený kruh. Některé předměty vás sice nasytí, ale za cenu ztráty psychiky.

Třeba jako tyhle zelené houby. Takže musíte znát účinky předmětů. DS má dobře propracovaný výrobní systém. Začínáte s tvorbou jednoduchých přemětů, ale na ty složitější už potřebujete vědecký přístroj. Je to podobné pracovnímu stolu v Minecraftu. Jakmile máte vědecký přístroj, můžete vytvářet zbraně, brnění a další předměty, jako např. tohle brnění ze dřeva. Ve hře můžete klidně i farmařit, což je fajn, když si uvědomíte, že vaším hlavním úkolem je neumřít hlady.

Ve světě najdete spoustu podivných věcí, třeba jako tohle oko na kosti, které se náhodně objeví a vyvolá chodící truhlu jménem Chester, která vás sleduje a můžete do ní vložit předměty. Sice jsem si ho oblíbil, ale jeho funění mi připadalo, jako by mě někdo pronásledoval. Také tu jsou tihle prasečí lidé, kteří s vámi sice nebojují, ale můžete je přimět, aby napadli nějaké jiné nepřátele.

Což je fajn. A pak tu jsou tyhle oční bulvy, o kterých už jsem mluvil. Jsou docela strašidelný. Potvory jsou opravdu pěkně nakreslené a je příjemné vidět i kreativní podivnosti, místo neustálých orků a goblinů. Vážně, kdokoliv navrhoval tyhle šáhnutý koňský harmoniky, na jakým fetu jsi ujížďěl? A můžu dostat? Ve hře je také více postav, které odemknete během hraní.

Každá má jiné vlastnosti. Myslím, že multiplayer by byla pecka. Každý by si vybral jinou postavu a spolupracoval s ostatními. Bylo by potřeba přidát více nepřátel a udělat je silnějšími, ale jinak super. Kvůli 2D designu může být někdy těžké najít a sebrat předmět. Naštěstí můžete natočit kameru, takže to není zas tak hrozné. Souboje jsou trochu neohrabané. Levé tlačítko slouží k útoku i pohybu, takže pokud minete nepřítele, může se stát, že do něj přímo naběhnete. Nejsem si úplně jist, jak tohle vylepšit.

Napadá mě systém ze Starcraft 2, kde útočíte na vše mezi vámí a tím, kam se pohybujete. To by vážně pomohlo. Rád bych taky víděl nějaký ukazatel životů nad nepřáteli. Klidně cokoliv, co ukazuje, jestli jim něco ubíráte. Abych viděl, jestli jim ubírám, nebo neubírám. Stačilo by i něco jako v Pokémonech: "Není to moc efektivní." Snažil jsem se bezúspěšně zapálit tohle stromové monstrum.

Člověk by řekl, že strom ze dřeva a tak bude hořet. Doufejme, že to nebude ve finální verzi hry. Samozřejmě nechci hodnotit hru, která ještě nevyšla. Ale můžu říct, že DS vypadá jako parádní hra a já si ji užíval. Navíc stojí jen 11,99 €. Pokud máte rádi podivné potvory a otevřený svět, hru doporučuju. Díky za pozornost a uvidíme se příště. Překlad: Axchoo www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jinak pohybovat se dá WSAD a útočit mezerníkem, což je o dost snadnější než myší...

180

Odpovědět

Jakožto hráč, který tuhle hru hraje intenzivně už od rané bety si myslím, že se dala najít reprezentativnější recenze. Nesouhlasím hlavně s tímhle:
1) nepřátele jsou dostatečně silní
2) missclick levým, kdy se pohnete místo útoku nebo kliknete na objekt (což znamená, že se postava zastaví) je možná trochu otrava a často vás to může zabít, ale v diablovkách to nikomu nevadilo, berte to jako nastavená pravidla jako třeba v šachu
3) souboje jsou hodně o bezchybném pohybu, což jedna ze stěžejních částí hry a attack ground s health bary by naprosto zničily atmosféru

Jinak samozřejmě doporučuju všem druhům hráčů, je to hra u které si odpočinete a budete se smát, ale jednou za čas budete chtít vyhodit klávesnici oknem.

182

Odpovědět

Ta truhla mi dost připomíná Zeměplochu :) Zajímavá hra

181

Odpovědět

Já si myslím, že ta truhla je úmyslnej odkaz na Zeměplochu:-)

180

Odpovědět

Nějak mi z toho preview uniklo, co je to vlastně za hru a jakej je její cíl.

1816

Odpovědět

Jedním slovem: "Přežít!" :D
Nebo třemi: "Přežít co nejdéle!" :D

180

Odpovědět

Tak si jedno odpoledne hraju DS, vypnu to, kouknu na videacesky a co nevidím :D Jinak jestli se někdo rád dívá jak ostatní hrajou, můžu doporučit toto http://www.youtube.com/playlist?list=PLYqfXQ-ztmZLzp5veg5f3oWg9ZjaGG3kk . Jestli někdo zná Sipse tak ví o čem mluvím.

181

Odpovědět

Ke konci říká, že hra stojí 11.99, ne 11.19 jak je v titulcích, ale to je jen detail :-)
Btw: Aktuálně je hra na Steamu se slevou 10% a stojí 12.59, takže nevím :-D

181

Odpovědět

Také opraveno. ;-)

180

Odpovědět

Proč vždycky jak se v titulkách objeví zkratka DS, vybaví se mi nnintendo? :D

180

Odpovědět

Ale "brnění" z trávy je ve hře taky,jen ne v tomto případě. :)

180

Odpovědět

Ve 2:18 říká- Logsuit (To je brnění ze dřeva,ne z trávy) :)

180

Odpovědět

Díky, opraveno. ;-)

180

Odpovědět

K prodeji je uz nejakej ten pul rok, ale byla to beta, ted to teprve preslo do plne verze.

181

Odpovědět

Zrovna jsem to chtěl napsat :))

180

Odpovědět

+miky.prochyJinak vřele doporučuji, sice budete mít chuť rozbít počítač, když vás po 20 dnech něco zabije, ale rozhodně je to skvělá indie hra s roztomilou grafikou.

180