Dům pro bezdomovce

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:455
Počet zobrazení:6 062

Před časem jsme zde zveřejnili video, ve kterém věnoval YouTuber MagicofRahat bezdomovci Ericovi tisíc dolarů, ale udělal to tak, aby si Eric myslel, že vyhrál v loterii. Tento příběh vzbudil tak obrovský zájem, že byla uspořádána i sbírka, v níž se lidé z celého světa Ericovi složili na dům. Jak na tento dar reagoval?

Přepis titulků

Překlad: Jackolo www.videacesky.cz Tohle je tvůj dům. BEZDOMOVEC ZÍSKÁVÁ DOMOV V březnu jsem nahrál video nazvané Výhra pro bezdomovce, ve kterém jsem bezdomovce jménem Eric přiměl uvěřit, že vyhrál v loterii. Video se stalo virálním a začalo se objevovat ve zprávách a na internetových portálech. Také se dostalo na domovské stránky YouTube a Redditu. Lidé byli dojatí Ericovým nesobeckým jednáním, když se chtěl o peníze podělit, a posílali mi e-maily a smsky ohledně toho, jak mu mohou darovat peníze.

Takže jsme zřídili fond, na který lidé mohou přes internet posílat Ericovi peníze. Za 17 dní se pro Erica vybralo 44 tisíc dolarů. Chtěl bych všem moc poděkovat za to, že přispěli do této sbírky. Ještě jednou děkuji. Jsem vděčný za vaši pomoc a štědrost. Takže ty peníze rozdělíme takhle: Jedenáct tisíc půjde na nájem za dům, který jsem pro něj našel. Tři tisíce a sedm set dolarů půjde na nábytek a spotřebiče.

Dva tisíce devět set půjde na veřejné služby, vodu, kabelovku, internet a pojištění. Pět tisíc půjde na domácí vybavení, oblečení a na jídlo. Zbytek peněz dáme na společný bankovní účet, ke kterému dostane přístup a já ho budu monitorovat. Chci dát jasně najevo, že žádné z těchto peněz nepoužiju. Tohle jsou pouze Ericovy peníze. Takže teď půjdu Erica překvapit jeho novým domem a udělám mu prohlídku. Doufám, že se budete bavit. Takže tohle je Ericův nový domov.

Je to tu prázdné. Tohle je obývací pokoj. Půjdeme nakoupit nový nábytek a... spotřebiče. Seženeme všechno, co nový dům potřebuje, a naplníme ho. Nemůžu se dočkat. Jsem nadšený. Jdeme na to! Takže dům už je připravený. Zítra půjdeme Erica překvapit.

Tak se uvidíme zítra. Čau. - Čau, promiň... - Rád tě vidím, brácho! - Jak se máte, pane? - Dobře, jak ty? - Mám pro vás dobrý zprávy. - Tak to bych rád slyšel. Hádej, co mám? - Co máš? - Práci! Děláš si legraci? Jo!

Pojďme to oslavit! Pokud nemáš nic v plánu. Půjdeme na večeři. Dobře. - To je super. - Super! Něco bych si dal. Tak jo! Jdeme na to! Ještě předtím musím...

zajít domů. Musím si rychle pro něco skočit. - Ty jsi ještě u mě nikdy nebyl. - Ne. - Dobře. Tak to by ses možná mohl poprvé podívat, jak to u mě vypadá. PŘIJÍŽDÍME K ERICOVU NOVÉMU DOMOVU Takže... budu k tobě upřímný. Ve skutečnosti tohle není můj dům.

Je to tvůj dům. - Ty si ze mě děláš srandu, že jo? - Ne. Tohle není můj dům, je tvůj. Tvůj dům. Ty si ze mě děláš srandu, že jo? Vůbec ne. No tak, brácho, ty si ze mě střílíš. Koupili jsme ti ho. Panebože!

Myslíš to vážně? - Myslím to zatraceně vážně. - Panebože! Panebože, brácho! Děláš si... Ne, ne, ne! Panebože! Panebože! Ne, ne, ne, ne! Panebože! Je to skutečné, chlape. Panebože, chlape! - Tohle je vtip, že jo? - Ne, vůbec ne. Žádný vtip. - Není to vtip? - Ne. Vzpomínáš si na tu sbírku? - Jo.

- Kterou jsme zařídili? Vybrali jsme pro tebe víc jak čtyřicet tisíc dolarů. A s trochou z těch peněz jsme... ti tenhle dům pronajali na rok. Takže tohle je... Tohle je tvůj nový domov. Panebože! Bože! - Chceš si svůj nový dům prohlédnout?

- Jo. Tohle je obývací pokoj. Tohle je krb. A... Máš svůj vlastní krb. Tady pro tebe máme nějaké dárkové poukazy. Každý z nich má jinou hodnotu. Není to tu zase tolik vyzdobené, tak jsem ti sem aspoň pověsil obrázek: Nejlepší přátelé navždycky. Tohle je kuchyně.

Takže... jídelní stůl. A támhle máš ledničku. Tvoje ložnice. - Páni! - Jo, tohle je tvoje postel. Panejo, chlape! Tohle je úžasný, chlape! - Jak se cítíš? - Panebože! Nevím, jak se mám cítit. Nevím, jak se mám cítít.

Tohle je... tohle je skvělý, chlape. Tohle je skvělý, příteli. Tohle jsme pro tebe zařídili. Nebyl jsem to jenom já, ale i lidi přes internet. - Jo. - To pomohlo s tou sbírkou a s tím vším. Takže tohle je od nás všech. Já jsem prostě tak vděčnej. Můj bože, chlape! Chci z hloubi svýho srdce poděkovat všem, kteří mi pomohli. Děkuju, že jste stáli při mně a že jste ve mě věřili.

Já vás všechny miluju. Děkuju. Děkuju. Za to, že jste tu pro mě byli. Děkuju ti, chlape. Děkuju.

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mohl by mi to někdo upřesnit? Oni mu koupili dům, ale platí za něj nájem? Nebo je to teda jen pronajatý? A kde to Eric bydlel před tím, že tam měl notebook, televizi a další stuff? :D

32

Odpovědět

Jo, pronajali mu to na rok, měl jsem to prvně dokoukat celý... :D

60

Odpovědět

+Dejv007Ano, pronajali mu ho na rok. Předtím Eric bydlel v malém motelovém pokoji, který si pronajal za těch 1 000 dolarů, notebook si za to zřejmě koupil také.

110

Odpovědět

Jen pro doplnění. Eric si skutečně sehnal práci. Zaměstnali ho v obchodě smíšeného zboží, který patří pod řetězec 7-Eleven.

620

Odpovědět

Opovrhující komentář.

1319

Odpovědět

No to je alespoň slušný člověk. Já jednou (ještě jako chudý student) dal bezdomovci v Praze 50kč na něco k jídlu a on se místo díky zeptal, jestli nemám ještě alespoň stravenku, že za 50kč si moc jídla nekoupí. Tak jsem ho poslal někam a od té doby nechávám charitu jiným ....

145

Odpovědět

Fakt mu to prajem, už len pre to "Našiel som si prácu". Vidno že sa snaží, a zrejme mu aj tých 1000 dolárov k tomu pomohlo, takže ja mu úprimne držím palce. :)

1111

Odpovědět

Nejlepší na tom je,že je to člověk,který má budoucnost není to jen jednorázová pomoc.Našel si práci a jeho budoucnost s tímhle vším vyadá nadějně.Palec nahoru ;)

941

Odpovědět

;)

34

Odpovědět

Konspirační teorie: domluvil se s nějakým bezdákem (kamarádem), a vytřískali na tom prachy.
Rasisums: černoch pomohl černochovi.

A teď vážně: Faith in humanity restored. Kdybych byl žena, tak brečím, ale protože jsem chalp, tak mi ani jedna kapka neukápla, vážně.:D

284

Odpovědět

To si zadrel dobre. Ten chalan nie je černoch, má skôr indoeurópske črty. Hľadať teórie už aj tam kde nie sú ,je naozaj zbytočné. Ja sa považujem za chlapa a neplakal som ani keď ma dotrhal nemecký ovčiak, neplakal som ani keď som si zaťal sekerou do nohy a neplakal som ani keď som spadol pri lezení z 5 metrov. Ale pri dobrých veciach mi zvlhnú oči pretože som z nich šťastný a oči sú brána do duše. Takže to že si neplakal a preto sa cítiš ako chlap tak to ti gratulujem ;-)

61

Odpovědět

Nebudu brečet! Nebudu brečet!.....Kurva, jsem měkkej :(

596

Odpovědět

/faceup

02

Odpovědět

Osobně si myslím že valná většina bezdomovců a tuláků které denně potkáváme na ulici si za svou situaci můžou čistě sami, a nemuselo to dojít tak daleko že skončili na ulici. Nicméně fandím dotyčnému pánovi ať se opravdu zmátoří, najde si v životě nějaký řád, ženu a bude žít šťastný život, taková příležitost se člověku jen tak nenaskytne. Je úžasné že se najdou lidi kteří mají tu šanci někomu takhle rapidně změnit život k lepšímu, a udělají to. Mě osobně to moc dojímá, skvělá práce !

466

Odpovědět

Osobne s Tebou nesúhlasím. Pretože tak ako aj u nás (predpokladám, že rovnako aj v Čechách) je celý štátny aparát prehnitý od posledného hovna až po prezidentov ktorým na bežných ľuďoch absolútne nezáleží a preto si potom takí smradi napr. ako exekútori môžu robiť čo chcú a ver či nie, aj akokoľvek slušný a poctivý človek sa skrz takých zmrdov môže dostať do veľmi trpkej situácie.

108

Odpovědět

Už čisto len na príklad, podľa štatistík na Slovensku má prakticky každá druhá rodina nejakú exekúciu. Dovolím si povedať, že väčšina ich je skrz poisťovne. Na Slovensku si občania odvádzajú zo svojich zárobkov do verejného zdravotníctva mesačne cca 54€/1450Kč, hlavne keď ide človek do lekárne dopláca za všetko. Jednoducho z***i bez chrbtovej kosti čo sú hore, potrebujú byť čo najskôr obesení (smrteľne vážne, aby si tí po nich už rozmysleli či budú rozkrádať verejné zdroje) občanmi a celú túto pesudodemokraciu poslať na smetisko dejín.

57

Odpovědět

+Walter H. WhiteSakra, človek sem napíše duchaplný komentár typu : "fandím mu lebo si našiel prácu". To je myšlienka školáka prvého stupňa základnej školy a má to 78 like a 0 dislike. Potom sem človek napíše komentár týkajúci sa politického a ekonomického diania na Slovensku a dostane 3vs6. Proste, hovorovo povedané, sme v pekných sračkách a asi sa z nich tak skoro nevyhrabeme.

40

Odpovědět

Naprostá většina takto obdarovaných lidí (nebo chudáků, kteří vyhráli v loterii) nekončí dobře a v nejlepším případě skončí tak chudí, jak byli předtím. Proto doufám, že na tohoto chlápka budou "dohlížet", budou ho učit, jak s nabytým majetkem zacházet, jak si ušetřit na nájem na další rok (ještě má ty peníze na účtě, tak aby je nerozházel a měl to jako stálou rezervu).

Spousta bezdomovců je zvyklá žít ze dne na den. Mají krátkodobé brigády a kšeftíky, aby přežili několik následujících dnů. Nic vzdálenějšího je nezajímá. A čím déle takový život žijí, tím hlouběji se jim to vryje do mozku a tím obtížnější je pak přeučit je na jiný způsob života (ostatně, u nás je to s Romy dost podobné).

Takže doufám, že se na toho chlápka nevyprdnou a povedou ho k tomu, aby o ten majetek nepřišel, aby ho v jeho bezbřehé dobrotě a naivitě někdo neojebal. Zkrátka abychom tu za 2,3,4 roky našli další pozitivní video z jeho života a ne jen někde na webu stručnou zprávu o tom, že prachy rozfofroval, dům po roce opustil a teď nikdo neví, kde je.

791

Odpovědět

vetsinou jsem proti takovymto vecem ale tendle si myslim ze si to zaslouzil nasel si praci a je z nej zase normalni obcan kdyby takovy byli vsichni bezdaci za chvili by se jim ani nemuselo pomahat ...

202

Odpovědět

Jenže tenhle bezdomovec měl 1000 dollarů, nakoupil za to slušné oblečení a nejspíš podle videa měl i předtím pronajatý malinký byt, nejspíš někde v motelu a právě kvůli tomu našel práci.. už chci vidět jak bezďáka v roztrhaných hadrech někdo zaměstná..

160

Odpovědět

Zpočátku jsem si říkal, co bude za rok nebo dva až ten pronájem skončí. Naštěstí si ale našel job, takže snad bude schopný to nějak utáhnout. Fandím mu!

730

Odpovědět

Je pěkné že pořád existují lidé kteří dokážou udělat něco pro druhé....... a stejně jako u prvního videa si myslím že to tomu chlapovi od základů změní život. A takovým
(s prominutím) volům jako Zlopán bych chtěl říct toto: vy možná máte dům,peníze,práci atd... ale někteří lidé nemají takový život jako vy..... a ani za to třeba nemůžou, vždyť vůbec nevíš co toho chlapa dostalo na ulic. A já si myslím že dokáže dělat to co vy ne BÝT VDĚČNÝ A V JEDNOM KUSE SI NESTĚŽOVAT.

170

Odpovědět

Já věřím tomu, že spousta bezdomovců nemůže za to, že se dostala na ulici. Nevěřím ale tomu, že nemůžou za to, že tam i zůstali.

94

Odpovědět

+Aislingsvým způsobem máš pravdu ....ale víš jak je to teď s prací a bezdomovce jen tak nekdo nezaměstná

41

Odpovědět

Asi si zajedu do US a budu si nárokovat autorský honorář. Na chlup stejný architektonický návrh toho baráku jsem totiž před rokem vytvořil v Sims.

694

Odpovědět

To určitě

23
Další