Elon Musk: Dostanu lidstvo na Mars

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:218
Počet zobrazení:14 563

Jak jsem avizoval v nedávném videu o historii SpaceX, minulý týden opravdu proběhl historicky významný start rakety Falcon 9, při kterém poprvé došlo k druhému letu již jednou použité rakety, se kterou SpaceX loni přistálo na mořské plošině. Mise byla zcela úspěšná a raketa, která se tak podívala do vesmíru už podruhé, opět úspěšně přistála. Podle některých tak pomalu začíná nová éra kosmonautiky.

Elon Musk o tomto okamžiku snil už od založení SpaceX před 15 lety. Tento člověk je pro mnohé velkou inspirací – je to úspěšný podnikatel, který kromě SpaceX také vede společnost Tesla a angažuje se i v dalších projektech (umělá inteligence, tunely, Hyperloop). Působí dojmem, že mu nejde jen o peníze a že se upřímně snaží svou troškou přispět k tomu, aby budoucnost lidstva byla aspoň o něco pozitivnější. A když v něco věří, nebojí se pro to riskovat všechno. Proto jsou jeho výroky a názory často citovány, analyzovány a využívány v různých motivačních videích. A na jedno takové se můžete dnes podívat – pojednává o tom, jak se Elon Musk vypořádává s překážkami na své cestě za vysněnou kolonizací Marsu.

Pokud vás zajímá společnost SpaceX, můžete navštívit můj web ElonX, kde najdete všechny informace o této inovativní firmě.

Přepis titulků

Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz Trvalo nám 15 let tohoto dosáhnout. Byla to dlouhá cesta plná překážek. Založení firmy je podobné výchově dítěte. Nemůžete přeci dítěti odepřít jídlo. - I když vás to zruinuje? - Ano. Vzpomínám si na ráno před Vánoci v roce 2008. Řekl jsem si: "Nemyslel jsem si, že bych byl někdy schopný psychického zhroucení, ale nikdy jsem k tomu neměl blíž než teď."

Spousta lidí se mi snažila rozmluvit založení raketové firmy. Kamarád pro mě vytvořil sbírku videí zachycujících vybuchující rakety. Nechtěl, abych přišel o všechny peníze. Nakonec jsem do toho dal všechny svoje peníze. Musel jsem si půjčovat od přátel, abych měl na nájem. Chtěli bychom založit město na Marsu.

A postupně lidstvu umožnit snadné cestování vesmírem a nakonec osídlení různých planet. Třeba se nám to nepovede, ale pokusíme se o to. Měl jste po těch třech nepovedených startech chuť to celé zabalit? Ne. Já to nikdy nevzdám. Zavolali mi z NASA, že jsme vyhráli kontrakt v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Pokud potřebujete, aby vás někdo motivoval, nepouštějte se do toho.

Lidé jsou naprogramováni k tomu, aby byli nerealisticky optimističtí. Když bude civilizace rozšířená po celé Sluneční soustavě a časem i dál - to je pro mě vzrušující a ambiciózní budoucnost. Takové věci jsou potřeba, aby člověk s chutí vstával z postele. Pracujeme na věcech, které mají malou šanci na úspěch. Měli jsme štěstí a zatím se nám daří. Život nemůže být jen o řešení problémů. Musí existovat věci, které vás inspirují a díky kterým jste rádi, že žijete.

Třeba představa života mezi hvězdami. Musím říct, že to nebylo snadné. Pokud existuje způsob, jak toho docílit, tak i když je riskantní a šance na úspěch je malá, má smysl se o to pokusit, i když to pravděpodobně nevyjde. Jsem neskutečně hrdý na celý tým SpaceX, jelikož dosáhli obrovského milníku v historii kosmonautiky. Překlad: Petr Melechin www.elonx.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ľudia čo ho hejtujú by si mali uvedomiť čo dokázal od nuly a hlavne aké má vízie. Nejde mu o peniaze, ide mu o spásu ľudstva a takých je pomerne málo. Väčšina má len "vízie" ale prázdne činy, v podstate drtivá väčšina internetových hejterov.

21

Odpovědět

Koho zajímá o Muskovi víc, doporučuji knihu od Ashlee Vance Elon Musk. Hodně detailně je tam popsán celý jeho život i to, jaký je člověk. Samozřejmě se vše točí kolem technologií.

30

Odpovědět

Dost velke peniaze od slavnych ludi sa davaju na charitu a podobne veci. Viac sponzoringu do vesmirneho programu od svetovych "celebrit" a pojde to podstatne rychlejsie.
Schvalne, uz ste niekedy poculi, zeby nejaky slavny herec alebo spevak otvorene vyhlasil, ze podporil vesmirny program ? Drviva vacsina slavnych ludi so srdcom na spravnom mieste prispieva alebo rovno zaklada charitativne organizacie, ktore podla mna neriesia pricinu ale iba dosledok chudoby alebo inych problemov. Teda, zbytocne vyhodene miliony

173

Odpovědět

Máš pravdu ale pokus osídlit jiné planety není řešení. Navíc to bude stát miliardy a miliardy. Myslím, že bychom si měli udělat nejdříve pořádek tady a pak to zkoušet jinde..

13

Odpovědět

+Grastv tom prípade nikdy do vesmíru lietať nebudeme, pretože utopia nieje možná, neexistuje, je to rozprávka...

10

Odpovědět

+ehmo no by opravdu bylo lepší prozatím si dát dohromady naší planetu ,než kolonizovat a rozmrdávat jiný

00

Odpovědět

Super člověk, škoda že se ve videu o něm nic nedozíte..

62

Odpovědět

vice videi o Muskovi

231

Odpovědět

Ahoj, nechcete překládat co možná nejvíc od Muska? Je to dost inspirující člověk.

272

Odpovědět

Ať si každý říká co chce já jsem ale ráda že v době kdy se řeší velké spory a hrozí války existují lidé kteří nás posouvají dopředu

322

Odpovědět

Jarinin: Vis co vydelaj miliardy a zachran svet tady a urcite neinvestuj ani korunu do prozkoumavani vesmiru! A nebo drz hubu at si kazdy naklada se svojima prachama jak chce...

54

Odpovědět

K tomu abych vyjádřil svůj postoj k videu snad nepotřebuji hned nutně vydělávat miliardy.

21

Odpovědět

A já mezitím sedím a masturbuji

290

Odpovědět

Já taky.

41

Odpovědět

Jojo, Elon a jeho SpaceX dokážou nabudit. :)

80

Odpovědět

nebyli jsme ještě ani na Měsíci a už letíme na Mars :D

1428

Odpovědět

Podívejte se, jak se svět změnil za posledních 30 - 50 let. Vidím jako docela pravděpodobné, že za příštích 30 - 50 let už můžeme klidně začít osidlovat Mars. To, že si to teď neumíme představit, je jen důsledkem toho, že se v dnešní době technologie vyvíjejí mnohem rychleji, než jsme schopni vnímat.

123

Odpovědět

Pan Musk své finance směruje do projektu osidlování Marsu, když na Zemi je toho k řešení mnohem víc, pardon. A lidé z Videačesky, pravděpodobně vizionáři jako pan Musk, jsou nadšení z jeho investic, když dochází na Zemi ke globálnímu oteplování, terorismu, kterému by se přitom ale dalo zabránit..Z tohoto úhlu, poněkud úsměvné:-)..

06

Odpovědět

+Breakfast85Některé problémy, které máme tady na Zemi, můžeme vyřešit právě tím, že osídlíme Mars.

00

Odpovědět

+jjkTenhle postoj určitě zastává i Musk. Jednoho dne pak ale může litovat, že finance jím vyložené, neinvestoval do něčeho reálnějšího, smysluplnějšího, co je jak se říká více "při zemi"..:-)

05

Odpovědět

+Breakfast85Do čeho smysluplnějšího?

00

Odpovědět

keby všetky peniaze čo idú na zbrane vo svete išli do výskumu už sme mohli mars dávno osídlovať... bodaj by bolo viacej takých ľudí ako je Musk je to vážne človek hodný obdivu

285

Odpovědět

No, ono zbrojení je dost o výzkumu. Zvlášť, co se týče raket a letadel. Kdyby nebylo zbrojení, pravděpodobně bychom se do vesmíru dosud nepodívali.

271

Odpovědět

+J-KO výzkumu je jen malá část, co se týká financí. Drtivá většina dnešních peněz jde do masivní výroby jedné a té samé věci. Jen kolik jde na výbavu mariňáků, to pro jednoho je pěticiferná částka v dolarech, krát desetitísce vojáků...
Kdyby tohle všechno šlo do výzkumu a lidi žili v míru, tak se můžeme zabývat jen inovací a ne od každého mezistupně dělat miliony kopií, abychom se tím nakonec seřezali nebo aby to hnilo v rámci Strategie zastrašování.

10

Odpovědět

+MikePravda. Ale zase když uděláte jednu věc milionkrát, tak si sakra ohlídáte, aby byla tip-top a z toho zas vyplývá rozvoj efektivity výroby a tak. Ty věci jsou tak drahé právě proto, že se jich na světě zas tolik nespotřebuje.

01

Odpovědět

Elon by moh začít tim, že alespoň nastřelí jak hodlá řešit ty největší překážky. Možná mu potom začnu věřit že na Mars doletí, teď ale ne.
http://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=560975

49

Odpovědět

Doporučuji se podívat na jeho přednášku, na které představil Interplanetary Transport System: https://www.youtube.com/watch?v=H7Uyfqi_TE8 . O řadě věcí tam mluví.

81

Odpovědět

ani jeden z tých problémov mi nepríde ako neriešiteľný takže za mňa stále v pohode...

51

Odpovědět

Pisatel článku na který odkazujete není obeznámen s historií mořeplavby. Uvádí že planeta Mars není chráněná magnetickým polem i když Mars slabé magnetické pole má. Radiace na oběžné dráze Marsu je 2,5krát větší než na Mezinárodní vesmírné stanici a dosahuje tak limitů pro bezpečný pobyt. NASA považuje tento problém za zvládnutelný pomocí stínítek a systémem varování před vyšším zářením od Slunce.

00

Odpovědět

Chtěl bych vidět jak bude mít pořešenou obranu proti radioaktivnímu záření z vesmíru během přeletu a jak vytvoří gravitační pole v raketě, aby se z lidí nestali mrzáci už v polovině cesty.

106

Odpovědět

jsou i jiný řešení, nejkrásnější mi přišla vesmírná loď v Interstellaru, jak pomocí odstředivý síly vytvořila gravitaci shodnou s tou na Zemi

btw jo je to porad jenom scifi..zatim

12

Odpovědět

+vlasy98Až do toho zainvestuje Gates, Buffet, Zuckerberg s Ortegou dohromady, pak z toho možná něco použitelnýho vzejde..Což je ale pořád méně pravděpodobný než, že se do tý doby sami vyhubíme..

27

Odpovědět

Na to pan Musk určitě nepomyslel. Teďka to kvůli tobě bude muset celý zrušit :(

60

Odpovědět

+BatrachusNevím proč by kvůli mně měl něco rušit. Jen mě zajímalo jak má pořešené některé technické části v rámci té vzdálenosti:D..

Asi sis to překladateli špatně přeložil..

00

Odpovědět

problémy sú na to aby sa riešili a výhovorky že to nejde sú k h*vnu

00

Odpovědět

Americkej daňovej poplatník si již zvyknul dotovat jeho Teslu, ale tady jde asi o daleko větší prachy. Skrz NASA mu kohoutky brzo zavřou a co pak? Pokud se začne živit poctivě a najde si investory tak budiš... Já bych si lístek na Mars i koupil :-)

445

Odpovědět

NASA SpaceX potrebuje... hovorí sa tomu znižovanie nákladov, srdiečko...

215

Odpovědět

Asi takhle- Tesla dostala největší dotaci ve formě nízkoúročené půjčky v r.2009: 465 milionů USD. Splaceno v r.2013.
Vtip je v tom, že US vláda krátce předtím stejným způsobem podpořila i ostatní domácí automobilky. Podle zákona o rozpočtových výdajích to mělo být až 25 miliard USD...
Sranda je v tom, že když Tesla tu dotaci splatila, tak velká trojka se k vracení moc neměla.
Totéž platí i ostatních dotacích. Mohli na ně dosáhnout všichni místní výrobci.

O SpaceX nemá cenu moc mluvit- NASA od nich kupuje stejné služby levněji. Proč by toho nechali..?

00
Další