Estonský velkochov dětíTujurikkuja

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:157
Počet zobrazení:4 929
Dnes vám představujeme novou překladatelku z estonštiny Lukkul a zároveň estonský komediální pořad Tujurikkuja, který nám ukáže velice inovativní způsob farmaření. Farmář Väino se rozhodl svérázným způsobem zatočit s vlastní chudobou a začal na své farmě mimo zvířat chovat také děti.

Přepis titulků

Překlad: Lukkul www.videacesky.cz Špatný stav estonského zemědělství jsme probírali už několikrát. A ani teď neuděláme výjimku, přijeli jsme totiž do Järvamaa, do vesnice Mõnguste na farmu Vikla, kde už v páté generaci hospodaří Väino. Nemohli jsme si vyskakovat, odstřihli nás od dotací, Západ nám nedá nic. Naši nám neplatí...

Co se tam předvádíš s těma vidlema? Naši nám... To je žena. Kam furt trajdáš? - Co? - Kde máš ovce? Furt se... Furt se tady motá. Roztržitý Väino by hospodaření už vzdal, kdyby od státu nepřišla nečekaná pomoc. Moje žena porodila dítě, ale to vám teprve začaly chodit pořádný peníze!

Dostali jsme porodný, přídavky na dítě, rodičovský dávky! A pak mně to docvaklo, rozsvítila se mně tady žárovka. No, tak tady jsou, praví estonští bělouši. Pečuje o ně každej den hlavně manželka. Je pro ně něco jako mateřskej vzor nebo tak.

Já mám na starosti hlavně peníze a taky vizi. Jaké to je, máte s nimi hodně práce? - No, docela-- - Ále, pro ženský je to hračka! Příroda to tak zařídila. Zvěsti o Väinově novém podnikání se rychle rozšířily a brzy mu na dveře začali klepat první rodiče. Ve školkách není místo a proč by se jenom flákaly doma. Upřímně, máme docela vychovaný a zvladatelný stádo.

Nažerte se, bude se vám lesknout srst! Přídavky si Väino s rodiči dělí. Ve výplatní den někteří rodiče dokonce přijíždějí navštívit své potomky. Ale nejtěžší je pro ně ve velkém stádu najít to svoje dítě. Ne, ne, ne! Jsme s Väinem moc spokojení, opravdu nám hodně pomohl. Máme víc času na sebe a na své koníčky, posilovnu, fitness a tak.

Nevím, proč bysme měli trpět kvůli prasklýmu kondomu. A chtěla tady být už od začátku. Mami, pojedeme domů? Maminka s tatínkem jedou domů, ty zůstáváš tady! Ty děti jsou fakt pitomý! Je to všechno? My jedem, smrdí to tady. Na nejziskovější děti Väino volá přezdívkami. Jo, tam je Batole.

Pak támhle je Dorostenec. A tenhle je Čerňous. A támhle je ještě Zrzek. Támhle Zrzek a Puberťák. Puberťáku! Pojď sem, rychle, poběž! To je Puberťák. No jó! To se ti líbí, co?

Je ve věku, kdy už by měl chodit do školy, ale je tak trochu pomalejší a zaostalej. No, ale stejně silnej exemplář. Tak upaluj! Kam jdeš? Jak ses tam dostal? Máte nějaké problémy? Vlky. Loni na podzim nám vzali šest školáků. Ale stát mi za ně zaplatil, a dokonce jsem na tom i něco vydělal.

Přemýšlel jsem dokonce, že vlky přidám ke stádu. No, ale zatím o tom jen uvažuju. Je farma Vikla záchranou estonského zemědělství? Zdá se, že ano. Děti, jež si na novou situaci stále zvykají, se zoufale snažily dostat do našeho autobusu. Já, já, já, já!

Pořad podporuje: Evropský fond pro místní rozvoj, estonské Ministerstvo zemědělství a Evropské hlavní město kultury, Tallinn.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ten blackface :D

100

Odpovědět

V Estonsku skeč, tady v ČR realita. Akorát jsou krapět černější ty děti.

1313

Odpovědět

Tos asi nepochopil, že to je právě naopak narážka na rodiče, co se o děti starat nechtějí a ne na ty, co si je pořizují pro peníze.
A nebuďte naivní. V ČR se opravdu na dětech vydělat nedá. Ale ono se na Romy dobře nadává, že?

10

Odpovědět

Änžeelyka :D

82

Odpovědět

Hlavne pozor na muslimy, mohli by tam prijet pro detske vojaky a budouci manzelky

221

Odpovědět

Koukám, že pro tvůj rozum si už někdo taky dávno přijel...

152