DeportaceTujurikkuja

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:138
Počet zobrazení:4 364

Další díl estonského zábavného pořadu Tujurikkuja nám připraví pořádnou dávku černého humoru. Co kdyby obyvatelé Pobaltí reagovali na informaci, že budou deportováni, docela jinak, než by se čekalo? Třeba tak, že budou nadšení výletem zadarmo?

Násilných deportací nepohodlných obyvatel Pobaltí (ale i Moldavska a částí Běloruska a Ukrajiny) na nucené práce na Sibiř se uskutečnilo několik. Vše začalo během 2. světové války v roce 1941, kdy Sověti pod záminkou likvidace kontrarevolučních sil deportovali z Estonska do pracovních táborů přes 10 000 zástupců především inteligence. Další deportace v roce 1945 se dotkla německé menšiny v Pobaltí a v březnu roku 1949 bylo odsunuto kolem 20 000 estonských kulaků.

Část přeživších deportovaných se mohla vrátit po smrti Stalina v roce 1953, zbytek odsouzených byl propuštěn až za vlády Chruščova v roce 1956. Zabavený majetek se lidem vrátil až po získání nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991.

 

Přepis titulků

Kdesi v Estonsku, 1941 Nikdo ani hnout! Dobrý den, jste rodina Põimova? - Ano, jsme. - Výborně, vás jsme hledali. - Jste tu všichni? - Ano, všichni. - Dobře, máte patnáct minut. - Patnáct minut? Na co? Než vás deportujeme. Dneska jsou velké deportace. Promiňte, cože?

Deportace! Začněte balit, nemáme na vás celou noc! Ano, ale... Co to je deportace? Deportace je... deportace, do prdele! Já tomu nerozumím, ty ano? Slyším to poprvé.

To znamená, že vás vezmeme... na cestu. Na Sibiř, na dlouho. - Je to rozhodnutí vlády. - Ale... kolik to bude stát? No, vás to nic stát nebude. Slyšíš? Slyšels? Konečně!

Tak dlouho jsme na to čekali! Slyšely jste, děti? Jede se na výlet! Konečně! Dobrý bože! - Arvo, začni balit! - Jo, jo! Počkejte, počkejte, kam... Kam voláte? Děti, běžte a vezměte si oblečení! - Děti ať zůstanou tady. - Maie! Maie, tomu nebudeš věřit, deportují nás!

- Ne, ne tak teplé! - To je až moc! Právě jsme to zjistili. Na jak dlouho? No, docela dlouho. Neuhodneš kam! Na Sibiř! Zadarmo! Bože, vezměte si klobásku, máme...

No tak, nestyďte se, dejte si. No, nabídněte si, dejte si! Bože! Nevím, jestli se to hodí, ale... Když je taková příležitost, no, tak maličko. Tak! Tak gratuluji. - Děkuji! - Gratulace i vám. Tento pořad financovala komise pro historickou pravdu ruské Dumy.

Překlad: Lukkul www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Celkom pekná baba. :-)

160

Odpovědět

Estonská soda :D

340