Finanční správaLast Week Tonight

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 235
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:574
Počet zobrazení:8 031

Daně neplatí nikdo rád a vše s nimi spojené bývá mezi lidmi značně neoblíbené. Americká agentura IRS, obdoba české Finanční správy, je dlouhodobě terčem posměchu a přirovnávána k čirému zlu. Ale je to skutečně jejich vina? John Oliver se vás pokusí přesvědčit, že ne. A pokud vám to přijde málo, o to samé se pokusí i Michael Bolton. Kompletní epizody pořadu Last Week Tonight with John Oliver můžete sledovat každou neděli v noci na televizní stanici HBO Comedy.

Přepis titulků

Dnešním tématem je IRS. Vím, že to zní nudně, ale slibuji vám, že pokud vydržíte do konce, dostane se vám žhavé odměny. Tuto středu je 15. dubna. Je to den, kdy Wesley Snipes vystrčí hlavu z díry, a když uvidí daňové přiznání, zase zaleze zpátky. A jako každý rok, i letos placení daní provází skřípění zubů. Dvě obávaná slova v tomto období.

Placení daní. Dnes je poslední den na zaplacení daní. Možná jste to nechali na poslední chvíli. Zase jsou tu daně. Fuj. Placení daní. Placení daní! Nejlepší období roku. Přeji všem krásný poslední den na zaplacení daní. To je samozřejmě sarkasmus. Ano, placení daní je jako letní sezóna v plavkách. Nesnášíte ho, pokud však nejste člověk, který tráví spoustu času na Kajmanských ostrovech.

Lidé nesnáší daně i IRS. A to natolik, že na to dokážou poukázat v každé situaci. A tímhle se divákům jistě zalíbíte. John pracuje pro IRS. Žádného soutěžícího zatím nevybučeli. Ještě vám to zjednoduším. Pracuje v oddělení pro vybírání daní. Ale no tak.

Co to děláš Regisi? Přestaň ten dav pobízet. Vybučte ho! Vybučte! Zavřete dveře, vypněte kamery a upalte ho! Upalte finanční čarodějnici! IRS se moc nedaří dostat lidi na svou stranu. Především letos. Připravte se na těžké počítání daní.

IRS varuje, že to pro většinu z vás bude letos těžší. Pokud musíte navštívit kancelář IRS, připravte se na čekání. Jen chvilku po osmé chodník zaplnila fronta, která dosahovala až k parkovišti. V pondělí jsem tu čekala od sedmi až do čtyřech. Pracují tu jen dva lidé. Dva zaměstnanci. Není to dobré, protože pokud stojíte v té frontě, potřebujete pomoct.

Kdyby to zvládli sami, nečekali by tam tak dlouho. Stejně tak víte, že lidem, kteří čekají ve 2 ráno na pohotovosti, něco uvízlo v zadku. - Ty? - Corndog. - Ty? - Akční figurku Boba Fetta. To znám. Pokud si myslíte,že se vás to netýká, že si do IRS zavoláte, tak přeji hodně štěstí.

Jen asi 4 z 10 volajících do agentury se dopracují ke skutečné osobě. Množství "zdvořilostních odpojení", kdy přetížený systém člověku zavěsí, se letos dostalo k 5 milionům. Ano, pokud se systém IRS přetíží, dostane se vám "zdvořilostního odpojení." To znamená, že vám zavěsí. Nemůžete umístit hezké slovo před to ošklivé a čekat, že se význam změní.

Je to jako spojení "zdvořile odmítnout" a "Starostliví medvídci". Pořád jsou to medvědi. Roztrhají tě na sra*ky. Jsou to medvědi. Mají to v krvi. Může se vůbec někdo divit, že IRS všichni nesnáší? Je pomlouvaná, často funguje špatně a kombinuje dvě věci, které nejvíce nesnášíme. To, že nám někdo bere peníze a matematiku. I přes to se dnes pokusím o nemožné.

Pokusím se, abyste měli pro IRS trochu pochopení. Pro začátek, není to příjemné místo k práci. Poslechněte si, co za dárky s daňovými přiznáními dostávají. Chodí nám sem vše od hnědého cukru až po prach. To musíme vyluxovat. Někdo natírá šek hořčicí. My tu hořčici z šeku setřeme a pošleme ho do banky. Podívejte, jak je nad věcí.

Tohle se musí stávat každou chvilku. Někdo natírá šeky hořčicí, někdo své přiznání nacpe do mrtvé ryby. Jeden muž pokryl šek vazelínou a pubickým ochlupením. My to setřeli a poslali do banky. Takhle to tu chodí. IRS nenapadají jen zuřící nadšenci do hořčice, ale veřejně je démonizují i státní guvernéři. Guvernér LePage nechtěl mluvit o pobouření, které vyvolal, když přirovnal IRS k nacistické tajné policii Gestapu.

Když jsme ho donutili k odpovědi, řekl toto: "Nikdy to nebylo zamýšleno jako urážka." Ale vy jste je přirovnal ke Gestapu! Jistě, že je to urazilo. Pokud někoho přirovnáte ke Gestapu a on se neurazí, něco není v pořádku! Ale veřejné vnímání zaměstnanců IRS jako padouchů z Gestapa moc nesedí s jejich skutečným vzezřením.

Na YouTube kanálu IRS jsou videa, kde zaměstnanci mluví o své práci. Nejsou ďábelští, spíš neuvěřitelně nudní. Přepisovač dat vezme fyzické přiznání a zadá ho do počítače ke zpracování. Musíte znát rozpočtové účetnictví, proprietární účetnictví... Setkáváte se s daňovými poplatníky doma nebo v zaměstnání. Děláte s poplatníky pohovory.

Zkoumáte jejich majetek. Zpovídáte třetí strany a hledáte majetek, který poplatník nechtěl přiznat. Tito lidé nejsou nacisté. Nacisté se snaží být zajímaví. Tito lidé jsou fyzickým ztělesněním sedativa. Dělat takové nudné povolání je tak trochu hrdinské. Nejenže bych tu práci nemohl dělat, ale mám problém je i jen poslouchat. Proč tedy IRS tolik nesnášíme?

Pamatujte, pokud vás štvou vysoké daně, oni za to nemohou. O tom rozhoduje Kongres. Stejně jako o vyhlášení války a o tom, kolikrát smí Orrin Hatch dosáhnout orgasmu. Ještě ne, Orrine, ještě ne. Teď! A je to! Pokud si myslíte, že je daňový zákon příliš komplikovaný, tak to je také chyba Kongresu.

A víte, kdo s vámi souhlasí? Zaměstnanci IRS. I oni mají problém s tím udržet krok. Podívejme se, kolik se objevilo změn v daňových zákonech. Jen loni jich bylo asi 579. - 579 změn... - ...v daňových zákonech. Za jeden rok? - To je více než jedna změna denně.

- Ano. Jak s tím držíte krok? Nedržím. A netuším, jak můžou krok držet jednotlivci nebo firmy. 579 změn během jednoho roku. Jediný dokument, který by se měl tak často měnit, je stránka na Wikipedii Billa Cosbyho. To máme 32 obvinění. 34?

No ty krávo, jak někdo dokáže držet krok? Tohle by už mělo jít nad zmínku o Tlustém Albertovi. Faktem je, že obviňování IRS, protože neradi platíte daně, je jako fackování pokladní, protože zdražila vejce. Ona za to nemůže. Jen vám pomáhá se dostat ven z obchodu. Mimochodem, tento scénář podle mě bude základem druhé série seriálu Slap. To nic... Zrekapitulujme si to.

Zaměstnanci IRS mají těžkou, nevděčnou a až nebezpečně nudnou práci. A tato práce se kvůli tomuto ještě ztěžuje. V posledních letech byl IRS zkrácen rozpočet. Republikáni v roce 2010 ovládli komoru a od té doby rozpočet agentury snížili o 20 %. Nemůžete přijít o 20 % financí a zůstat stejně efektivní. Je to jako předstírání, že odchod Zayna z One Direction není jako vyrvání srdce kapely.

Tvořil 20 % kapely, ale duši kapely tvořil z 99 %. To je konec! Když Jordan odešel z Bull, taky se mi to nelíbilo. DNA kapely je zničená. A nemůžu uvěřit, že to v této místnosti nejvíce zajímá mě. Hanba vám! Jde o to, že Kongres krátí rozpočet IRS většinou ze vzteku, což se dá vcelku pochopit.

Možná si vzpomenete na pár let starý skandál s předraženými konferencemi a tréninková videa, jako je tato otřesná parodie Star Treku. Zpráva, kapitáne. Nodaňovanům schází daňoví vůdci, což vyústilo ve zmatky, neinformované poplatníky a v žádný strategický plán. Obávám se, že bez zkušených vůdců se na planetě rozšíří anarchie. Páni, to je depresivní. Viděl jsem pornografické parodie Star Treku a i ty byly méně depresivní.

Ale tohle je nic, oproti obřímu skandálu IRS. Zpráva z tohoto týdne tvrdí, že vedení IRS šikanovalo Tea Party a jiné konzervativní skupiny, když tyto organizace požadovaly výjimku z placení daní. Skandál cílený na Tea Party. IRS zavalilo konzervativní skupiny množstvím požadavků, které jejich žádosti zdržovaly i několik let. Tento skandál byl vážný.

Cílili také i na liberální skupiny, ale jejich žádosti zdržovali kratší dobu a tvořily jen 29 z 298 cílů. To je šílené. Pokud chcete šikanovat liberální stranu, vygooglujte si: "Co je ta věc, o které mluvil Alec Baldwin?" Vyšetřování stále pokračuje. Současné důkazy naznačují, že to bylo spíš obří byrokratické nedorozumění. Ale předpokládejme to vůbec nejhorší.

Bylo to cílené a politicky zaměřené. Nejlepší by tedy bylo odvolat lidi ve vedení, což se stalo, a změnit přístup, jakým agentura přistupuje k politickým subjektům. Nejhorší možné řešení je to, co jsme udělali. Naštvaně jsme jim osekali rozpočet, takže nemůžou dobře pracovat. Pamatujete na ty dlouhé fronty? Za ně můžou ty škrty. Mezi lety 2010 a 2014 propustila IRS asi 13 000 zaměstnanců.

Během několika posledních let roste podíl zaměstnanců ve věku 50 a více let. Z 87 tisíc zaměstnanců jich je pouze 650 mladších 25 let. Ano, většina zaměstnanců IRS je starší 50 let a pouze 1 % je mladší 25 let. To pro IRS není dobré. Vládní agentura by neměla mít stejný věkový průměr, jako koncert Erica Claptona. A její zaměstnanci nejsou jedinou věcí, která v IRS rychle stárne.

IRS se nedaří držet krok s moderními technologiemi. Více než polovina dat existuje na kazetách s magnetickým páskem, které vznikly v 60. letech. To je děsivé. Měli bychom používat technologie, která byly vytvořeny až po éře, kdy se spolupracovnicím mohlo říkat "pusinky." Ale IRS bychom neměli financovat jen proto, protože chceme svá data skladovat na něčem sofistikovanějším než je kazeta s Lovcem kachen.

Měli bychom je financovat, protože IRS je jedním z nejlepších míst pro investování veřejných peněz. Podle ministerstva financí každý dolar investovaný do vybírání daní přinese 6 dolarů. Šest! IRS vám přinese šestinásobek. Měli by z toho udělat své motto. A to ne proto, že Sextuples je následovníkem resortu Sandals, který brzy zruší ministerstvo zdravotnictví.

Vítejte v Sextuples, kam si musíte donést jen otevřenou mysl a hodně bělidla. Hodně bělidla. To je na vás. Problémem je, že náš daňový systém je postavený na důvěře. A pokud lidé přestanou IRS důvěřovat, systém, který vše v zemi financuje, je v potížích.

3 biliony dolarů ročně vybereme z dobrovolného přiznávání. Pokud se tato částka sníží o 1 %, ať už lidé vycítí šanci něco zatajit, nenajdou správné informace nebo s tím nebudou spokojeni, toto jednoprocentní snížení bude vládu každý rok stát 30 miliard dolarů. Příjmy IRS z daní jsou závislé na důvěře. Stejně jako sex-appeal Lyla Lovetta a herecké umění Channinga Tatuma. Ztratíte sebedůvěru a vše se zhroutí.

Netvrdím, že IRS je sympatickou organizací. Ale ne vše, co je důležité, je sympatické. Představte si vládu jako tělo. IRS je jako řiť. Není to nejoblíbenější část těla, ale potřebujete, aby dobře fungovala, jinak vše rychle půjde do s*aček. Nemusíme IRS milovat nebo je mít rádi.

Ale po desítkách let, kdy jsme je nazývali nacisty a posílali jim hořčici, by si zasloužili alespoň pár minut neochotného souhlasu, že vykonávají nepříjemnou, ale důležitou funkci. Bohužel, vyjádření upřímných pocitů není mou silnou stránkou, protože jsem Brit. Naštěstí se mi dnes dostalo pomoci. IRS zazpíváme, pokud ne přímo milostnou píseň, tak píseň neochotné podpory, aby byli dostatečně financovaní. Prosím, přivítejte vítěze Grammy, zpěváka a skladatele Michaela Boltona.

Nemůžu tomu uvěřit, ale dnes jsem to slyšel ve zprávách. Kongres zkrátil tvůj rozpočet. Hádám, že štveš lidi, tím, co děláš a co říkáš. Chceš po nás, abychom ti dávali peníze. Opravdu tě potřebujeme, přestože tě nikdo nemá rád.

Jsi řití naší země, copak to nevíš? Pověz mi, jak bychom bez tebe mohli žít? Nemohli bychom bez tebe přežít. Jak bychom bez tebe mohli žít? Když to říkám, projíždí to mnou jako nůž. Potřebujeme, aby IRS přežila. Ano, udělala jsi pí*oviny, jako tu hloupou parodii Star Treku.

Řekni mi, koho to vůbec napadlo? Michaele, můžu ti říct, že zodpovědné lidi propustili. To jen nerad slyším. - Proč? - Mají málo zaměstnanců. To je pravda. Počet nových zaměstnanců je nevysoký. To je krásně řečeno, Michaele. Nechci vědět, co bychom si bez nich počali.

Řiť ti nikdy neschází, dokud není pryč. Pověz mi, jak bychom bez tebe mohli žít? Krátíme tvůj rozpočet a necháváme tě vykrvácet. Jak bychom bez tebe mohli žít? A jak bychom zaplatili vše, co je třeba? Jako zadavatele zakázek Briana Reeda z Coloradského národního parku. To je hodně specifický příklad. IRS, nikdy bys neměla být oblíbenou agenturou.

Jsi nudná a nesympatická. Ale jde o to, že tě potřebujeme. Potřebujeme tě stejně, jako potřebujeme svou řiť. Stejně jako svou řiť tě nemilujeme, neradi o tobě mluvíme a neradi se na tebe díváme strategicky umístěnými zrcátky, ale jsme rádi, že existuješ. Nemám pravdu, Michaele? Řekni jim o tom!

Řekni! Ani si nechci představovat, jaký by byl život bez řitě. Pověz jim to, Michaele! Proč myslíte na Briana Reeda? Já toho člověka znám osobně. Pověz mi, jak bychom bez tebe mohli žít? Na tebou vybrané peníze spoléháme. Jak bychom bez tebe mohli žít? Jak bychom mohli dál žít, když v současném systému vybírání daní závisí na překombinovaném daňovém zákonu, který je přinejmenším nevhodný.

Tento zákon... Dámy a pánové, Michael Bolton. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (62)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

5:08 Asi nejvtipnější věc co jsem tu na videichcesky viděl...

11

Odpovědět

Dal jsem si tu práci a přečetl jsem veškeré komentáře na této stránce.... Opravdu si nikdo nevšiml jedné věci

Oliver natočil rozhovor se Snowdenem a najednou jeho další videa se už nenavážejí do systému USA, ale jen do malých detailů. Teď prakticky udělal PR video pro berňák, kde je prezentován IRS jako nevinná oběť politiky vlády a podsouvá závěr videa"potřebujeme navýšit rozpočet a už do našich záležitostí nestrkejte nos".
Prosím porovnat s videem o militarizaci policie, špehování vládou, teritoriálních "občanech" druhé kategorie pro obsazená území USA,prodejních soudcích a spravedlnosti... Oliver přistoupil na dohodu a teď bude už jen odvádět pozornost od skutečných problémů na které poukazoval dřív... škoda, že si toho nevšimlo více lidí. Snad se Oliver ještě chytí a přestane podkuřovat péro Satanovi...měl jsem ho rád, držím mu palce

118

Odpovědět

Podivej se na to video jeste jednou a vsimni si co rika o kongresu a prikladu s prodavackou v samosce ;-)

71

Odpovědět

11:00 Magnetické pásky jsou nejlevnější a nejspolehlivější uložiště dat. Dokonce moderní typy jsou extrémně levné (cena/GB) a velmi rychlé. Používají se hlavně u serverů k záloze či ukládání dat na desítky let (viz příklad na videu). Nejvíce do tohoto segmentu proniká HP se zařízením StorageWorks.
Nechápu, proč si dělat srandu z něčeho, co je naprosto správně používáno, něco jako se smát řidiči sekačky na trávu, že jede pomaleji, než-li by mohl jet, ale poté nebude stíhat sekat...

41

Odpovědět

Čekal jem, že začne "This is a story about captain Jack Sparrow..." :D

261

Odpovědět

Zdravím,
videacesky.cz sleduji už delší dobu a musím říct, že odvádíte skvělou práci. Díky moc za vaše překlady. Jen jsem se chtěl zeptat, zda mi někdo může vysvětlit, proč některá videa nejdou přehrát a píše to: "The requested video is not allowed to be played in embedded players." (vím, že se to tady někomu taky stávalo, ale nedočetl jsem se nikde, jak to vyřešit)

Hlavně se mi to stávalo u posledních dílů Olivera. Což je zrovna jako za trest, protože patří k mým nejoblíbenějším...

Mohl by mi prosím někdo říct, zda se to dá nějak řešit? Popřípadě pokud někdo zná linky na Oliverova přeložená videa, můžete mi hodit link?

Mockrát děkuji

41

Odpovědět

a jsi v čr?

00

Odpovědět

+LecitinTo je trošku paradox :D Jsem v Anglii, a i když se v podstatě anglicky domluvím, nerozumím všem těm odborným výrazům, abych mohl koukat na jeho show bez titulků... Ale spíš mě zaráží, že mi to zpravidla nejde spustit jen u Olivera... Ostatní videa jsou většinou bez problému. Nevíte, kde je zakopaný pes?

10

Odpovědět

+Lecitinmožná nechtějí, aby se angličani nechytli a neudělali stejný pořad, pak by třeba anglie už taky nevypadala tak super :D

10

Odpovědět

+Lecitin:D Jako nedivil bych se... Nicméně to bohužel neřeší můj problém. Jeho videa mne zajímají, ale nemůžu je pustit ani za nic :/

00

Odpovědět

Takže pro všechny, kteří tohle čtou a měli stejný problém jako já:

Tyto videa od Johna Olivera jsou, z mě neznámého důvodu zakázaná a tudíž nesledovatelná pro obyvatele některých zemí. Z tohoto důvodu doporučuji všem, kteří mají obdobný problém jediné: Změna IP adresy.

Netrvá to dlouho a je to velice snadné. Doufám, že to aspoň někomu pomůže :)

Jinak co video od Olivera, to klasa. Děkuji týmu videacesky.cz za překlad.

n3jbr

00

Odpovědět

s**t bych nehvězdičkoval, když to nevypípali, to druhé je už ok

20

Odpovědět

Jakmile přišlo přirovnání k řiti, celou dobu jsem čekal něco ve stylu "a rádi do ní strkáme různé věci, abychom ji ojebali" :D

96

Odpovědět

Proč mi přijde že když říkal o Gestapu tak nikdo z publika nevěděl o čem mluví ?

423

Odpovědět

Žádné publikum tam nemá :D

179

Odpovědět

Proč ti to tak přijde? Nejsi trochu dement? Se ti lidi v publiku smějí úplně stejně jako předtím :D Nebo jsi tak nabubřelý a myslíš si, že znalost gestapa je nějak ultimátní a musíš na pochopení té narážky mít nejméně 2 vysoké školy?

1438

Odpovědět

+AutoProtože jsem strávil v americe 7 měsíců tak jsem si udělal obrázek o američanech..a opravdu si myslím že pokud nemají aspoň nějakou vysokou školu zaměřenou na historii tak opravdu nevědí co to je gestapo...protože běžný američan se opravdu nezajímá o evropu a co se s ní dělo..když řekneš hitler tak asi určitě budou vědět ale o nějaký tajný policii co fungovala za druhý světový války většina nebude mít ani potuchy =)

413

Odpovědět

+AutoAchjo, na tuhle stránku chodí fakt hloupí lidi :D borec strávil 7 měsíců v americe a už o nich ví všechnno :D:D

1131

Odpovědět

+AutoMyslíš jako, že ti američani se dívají na všechny ty slavný filmy o druhé světové válce a polovině pojmům tam nerozumí? Jakože se třeba dívají na hanebný pancharty a vůbec neví, pak se tam mihne hitler, tak si řeknou "Ten je povědomej, nebyl to majitel továrny na čokoládu?" A i přesto se jim to tak líbí, že je to pak nominovaný na oskara (nebo to rovnou oskara dostane, jako schindlerův seznam nebo život je krásný). Ty asi do chytrosti průměrného američana budeš mít hodně daleko :D

128

Odpovědět

+AutoJn a zrovna život je krásnej nebo schindleruv seznam jsou tam nejoblíbenějši filmy a nejsledovanější hned po super bowlu a 8. pokračování amerika má talent =D (a že to dostalo oscara no a co ? Kolja taky dostal oskara a myslíš si že to zná někdo za hranicemi čr ? jen pár desítek tisíc lidí ale to je tak všechno)..a řekl jsem ale že vím o nich všechno ? Ale prošel jsem si tam tři práce a poznal opravdu spoustu lidí. A opravdu vim že o evropě nevědí zhola nic...neříkám že jsou hloupí jen se o nás a evropu prostě nezajímají jako třeba já se nezajímám a nevím vůbec nic o státech ve střední a jižní afriky..

111

Odpovědět

+AutoŽe neví o evropě nic klidně věřím, ale že neví co je to gestapo je zhola jiná skutečnost. Já nevím nic o americe, přesto vím, že existuje nějaký ku klux klan, vůbec neznám jeho historii ani proč vznikl, jen vím, že to je rasistická grupa co zapaluje kříže na dvorcích černochů. Stejně tak vím prd o indiánech, krom toho, že mají rezervace, kasína a to co sem pochytil z vinetua. Že většina lidí v USA si nedokáže spojit slovo gestapo s tajnou nacistickou policií, tomu prostě nevěřím, na to je druhá světová válka až příliš významnou kapitolou i amerických dějin, která je zachycena až v příliš mnoha amerických filmech. Krom toho, na Jamieho Olivera, byť s jeho názory často nesouhlasím, bude asi většinou chodit vzdělanější část američanů, zvlášť když je to angličan a narážky na evropu se od něj dají čekat a jsou prakticky v každém díle.

73

Odpovědět

+AutoSem p**a, co to melu, myslel sem Johna Olivera :D

51

Odpovědět

+AutoA evropa rozhodně není pro američany to samý, jako je pro nás střední afrika :D Do střední afriky asi jezdí výrazně míň evropanů na dovolenou než američanů k nám a vlastně je pro nás ve všech ohledech (historických, ekonomických, politických) naprosto bezvýznamným kusem země stejně jako pro američany.

30

Odpovědět

no ty jsi velký kluk teda, 7 měsíců v USA. Proč by měli vědět co bylo na druhé straně světa když ještě nežili? A když jsi tam tedy byl tak dlouho, co si vybavíš pod jménem Martin Van Buren? Asi nějakého Němce, že? Taky by se ti mohli smát..

112

Odpovědět

Dneska mě to poprvé moc nezaujalo (což je zaviněno vysokým očekáváním, takže si za to můžu vlastně sám) a ta písnička na konci je tam úplně zbytečná.

407

Odpovědět

Konečně s ním jednou plně souhlasím.

32

Odpovědět

2:24 - Chybí ti tam mezi čárkou oddělující věty mezera.

29

Odpovědět

A tento bordel chce ovládať celý svet ? :D

1518

Odpovědět

USA nechce ovládat svět, USA pohodlně stačí, aby jim nevyrostla další konkurence. Konkurence, která s nimi nemá nějakou smlouvu o společném obchodu..

52

Odpovědět

+orcinusorca2014A to nie je ovládanie sveta? Keď im niekto nehrá do kariet a mohol by ich ekonomicky poškodiť tak vyhlásia, že tam idú nastoliť demokraciu a pritom roz*jebú celý štát na sračky. Ale táto debata patrí asi pod iné video.

712

Odpovědět

Je důležitý si uvědomit, že žádný systém není bez chyb, ale USA jsou i přes tyhle videa k tomu "ideálu" nejblíže. Např. Rusko, chtěl jsem napsat, že kdyby se tam točil podobný pořad, tak by to bylo tisícinásobně horší a daleko závažnější, ale základ je, že by takovýto pořad ani nedovolili v Rusku vysílat, protože Rusko je přeci dokonalé a bez chyb. Je dobře, že v demokracii se o problémech mluví a především může mluvit.

272

Odpovědět

+Mara201Kdyby John točil podobně kritický pořad v RF tak ho točí tak max. z gulagu na sibiři.

80

Odpovědět

+Mara201Švýcarsko má skvělý systém, Lichtenštejnsko taktéž a určitě by se našly další státy s lepším státní systémem, než má USA.

94

Odpovědět

+Mara201Čím více sleduju videa v Johnem Oliverem, tím více se přesvědčuju, že Evropa vlastně není tak špatné místo k žití.

Zdravotní péče-sociální; sledování vládou-minimální; volební právo-maximální, poplatky za přestupky-nelikvidační....

101

Odpovědět

+Mara201Ten "ideál" si každý definuje různě, ale myslím, že by bylo velké umění najít ten ideál tak, aby alespoň jedna země západní Evropy USA nepřekonala.
Srovnávat s Ruskem, které je na tom na poměry severu opravdu bídně, a pouze projevuje větší imperialistické ambice, by dávalo smysl jen tehdy, pokud by ideálem bylo opravdu ovládnutí světa. Netřeba říkat, že tento "ideál" nepřinesl nikomu nic dobrého.

30

Odpovědět

+Mara201Kluci, možná vám uniknul takovej menší detail. Švýcarsko ani Lichtenštejnsko nemaj 320 milionů obyvatel

70

Odpovědět

+Mara201Proto mluvím o Evropě, ta má zhruba dvojnásobek....okolo 700 milionů obyvatel.

00

Odpovědět

Takže v USA musí každý odevzdat daňové přiznání a ne jako u nás, kde to dělají jen podnikatelé a za občany to dělá zaměstnavatel?

201

Odpovědět

Jo, tam to dělá každej... je to strašná kravina :D

271

Odpovědět

+BullOverNaopak - díky tomu má každý přehled co komu dává. Většina zaměstnanců v čr na daních by se třeba asi velice divila zjistit, že daně z příjmů neplatí skoro žádné ale všechno to žere povinné pojištění...

162

Odpovědět

+BullOverTak daň z příjmu neplatíš jen v případě nízkých příjmů, protože slevy jsou větší než kolik máš zaplatit. Jinak v podstatě platíš 11% pojištění (zdravotní a sociální) a nějakých 20% z příjmu. (15% je daň, ale počítá se ze zvýšeného základu).

50

Odpovědět

+BullOverharwen: Nějak nechápu jak to myslíš... to povinné pojiště je víceméně jen přejmenovaná daň... i s ní je u nás daň z příjmu průměrně kolem 50%.

30

Odpovědět

+BullOverA snad každej ví, že exsituje nějaká hrubá a čistá mzda.

30

Odpovědět

+BullOverNo a jsme u toho že tady opakujete jen naučené nesmysly. 15%, 20% nebo dokonce 50% samozřejmě záleží na okolnostech - ale s 30000 hrubou mzdou a odpočtem na 2 děti zaplatím na daních 1500 což je fakt nic. Na zdravotním a sociálním se ale odvede 13000 a to už je pecka. Že to je jen přejmenovaná daň? Není, je to povinný odvod ale ne daň.

03

Odpovědět

+BullOverMůžeš uvést zdroj svých hausnumer? Daň z příjmů a DPH dávají celkem okolo 600 mld. korun. Z tohoto číslo tvoří DPH zhruba polovinu, tedy 300 mld. korun, kterou platí zhruba 5 milionů lidí (polovinu populace tvoří lidé s nezdanitelným(žádnými) i příjmy-důchodci, děti, závislé osoby,......, nezaměstnaní).

00

Odpovědět

jojo, jsi neviděl simpsonovi? :D

11

Odpovědět

Pro mě poprvé Oliver neuspěl. Zdá se, že daně jsou fatálně otravné...

1034

Odpovědět

To jsi asi nepochopil myšlenku toho videa. Daně jsou otravné, ale nemá smysl si vylévat zlost na lidech, kteří je vybírají, protože oni za to nemůžou.

764

Odpovědět

+PersekutorOni za to nemůžou? Za co přesně? Neni žádnej důvod si na nich vylejvat zlost, protože neni žádnej důvod bejt naštvanej kvuli daním.

210

Odpovědět

+PersekutorJasné, že je dôvod byť naštvaný kvôli daniam, keď máš do roka 579 zmien v daňovom zákone. Nemalú časť svojho úsilia vynaložíš nato aby si zaplatil dane. Potom ideš na úrad kde musíš čakať xy hodín aby si ty mohol SVOJE PENIAZE ODOVZDAŤ ŠTÁTU ktorý ti to ku*evsky komplikuje a ešte k tomu 50%+ záznamov ma na magnetických páskach. A nehovoriac o tom, že keď už štát tie peniaze má končia na zahraničných účtoch pár kktov z parlamentu a ich známych.

Prečo by niekto nebol naštvaný, že kvôli tomu aby ťa okradli ťa ešte prinútia prejsť tento komplikovaný proces ?

Dane platiť treba, ale treba aj väčšiu kontrolu nad tým kde tie peniaze končia.

111

Odpovědět

+PersekutorRicku, v tom ale nebyla myšlenka... ;)

Myšlenka je v tom, že se vina svaluje na IRS a nenávist míří tím samým směrem. I když IRS je jen nástrojem, který je ovládaný kongresem.

IRS prakticky nic nevytváří, jen dělá, co se mu řekne. A když jim stáhnou rozpočet o 20%, tak prostě část úředníků propustí a jsou větší fronty.

71

Odpovědět

+PersekutorJa som ani slovo proti IRS nenapísal. Píšem len to, že tak zásadná vec ako sú dane je tak neefektívne spravovaná.

10

Odpovědět

+PersekutorVylévat si zlost na komkoli nemá smysl. Ale to je zkrátka nevděčný úděl každého zaměstnance a úřední myši, která dobrovolně vykonává práci pro nepopulární instituci na pozici vola za přepážkou.

31

Odpovědět

+Persekutor"nie je dôvod byť naštvaný na príslušníkov SS, pretože oni nemôžu za to, že splyňovali Židov, oni len robili svoju prácu"
asi rovnaká logika

415

Odpovědět

+PersekutorTy nevidíš rozdíl, mezi člověkem, co se účastní genocidy a člověkem, co vybírá peníze, za který má fungovat stát? Tos trochu upad, ne?

100

Odpovědět

1:05 - paradox je, ze ten danovy poradca nakoniec tu sutaz stylovo vyhral :D
http://memecreator.cz/media/created/4txysb.jpg

171

Odpovědět

sry, zly link :D
https://www.youtube.com/watch?v=fDvNoLboqQM

221

Odpovědět

Me by zajimalo kolik mu z toho bernak nakonec nechal...

60
Další