Frantíci, co to víno?What The Fuck France

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 15
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:296
Počet zobrazení:9 657

Paul Taylor je Angličan, který žije ve Francii. A není toho zrovna málo, co ho na této zemi štve. Proč se zde z vína dělá věda?

Přepis titulků

Kurva, Francie! Zdravím, jsem Paul Taylor. Jsem Angličan, ale žiju ve Francii. Nikdy jsem nepochopil tu posedlost vínem. Kurva, Francie! Nechápu to, Jean-Pierre. Je to zkvašený hroznový džus. Proč z toho děláte posranou vědu? Proč je to podle tebe věda, Paule?

Jsem rád, že se ptáš. Je to věda ze tří důvodů. Zaprvé, při nákupu vína máte hromadu možností. Vybrat víno je těžší než vybrat oblek, který si vezmete na kolonoskopii. Pane Taylore, jak vám je... Při výběru vína musíte vybrat správnou barvu, správnou oblast a správný ročník. Chtěl jsem jen alkohol.

Netušil jsem, že k tomu musím mít titul z enologie. A popisky na vínech vám s výběrem nijak nepomohou. Kdo ty sračky píše? Yoko Ono? "Cihlově červené víno vám nabízí chuť višní, ořechů a kouře. V puse vám..." V puse? Co to melete? Jistě že v puse. To si ho chcete lít do zadku? Také musíte vybírat podle příležitosti.

Je to večeře s tchýní, večírek, nebo večeře s milenkou? Nakonec stejně vyberete víno, které vyhrálo nějakou cenu. Tady. Nejlepší víno obchůdků roku 2016. Úžasné! Zadruhé, když si ho dáváte v restauraci, každý chce být honič, který ostatní ohromí. Ale já oslním pouze posraného Usaina Bolta, protože se s tím vypořádám rychlostí blesku.

Vybrali jste si víno? Jaké nám doporučíte? To záleží na tom, co budete jíst. Samozřejmě, záleží to na jídle. Oni jedí rybu, my jíme maso, takže nám předloží čtyři možnosti. Takže si musím zahrát Chcete být milionářem? Mám se zeptat publika?

Nemusím, vždy zvolíme druhé nejlevnější. Druhé nejlevnější. To je má odpověď. Souhlasíte? Jak originální. A než se číšník vrátí, musíte se rozhodnout, kdo z vás určí, jestli je to víno dobré, nebo ne. Ježíši Kriste! Aha, to jsem já.

Jidáši, víno! Děkuji. Země se přestane točit a všichni čekají na váš verdikt. Komplexní charakter, příjemné, s černými šaty a dlouhýma nohama. - Děkuji. - Cože? A co to víno? Já mluvil o víně! Víš co, Jean-Pierre?

Objednám si pivo. Bude to snazší. - Pivo, prosím. - Ano, pane. Máme ležák, světlé, plné, Dubbel, silné, nealkoholické, z minipivovaru... Zasraný hipsteři! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Upřímně, lidé co říkají tohle asi moc vín neměli. Samozřejmě, jak tu bylo už jedno video, nezáleží na ceně nebo tak, ale rozhodně jsou vína, která se hodí prostě k různým věcem, obzvláště pokud jde o jídlo. Množství cukru ve víně je sakra důležité a podle odrůdy i doba uležení, jak dlouho má víno dýchat atd atd...
Nejsem znalec, vína vybírám celkem náhodně, ale mám svá oblíbená a každá k jiné příležitosti. člověk by měl znát aspoň 8 základních typů. Bílé vs červené a ke každému 4 množství cukru od suchého po sladké. Ideálně pak nějaké odrůdy nebo aspoň vinařskou oblast. I země, odkud pochází a kde je pěstováno dělá rozdíl i v rámci jedné odrůdy. A to nemluvím o tom, že nádech vínu dá i to co rostě v okolí. (Což platí i o pivu, kdy chmel rostoucí na určitém místě dodá pivu například citronovou chuť - nemluvím o těch mixech se šťávou)
A PROTO JSOU TAM DOPYTLE TY ETIKETY, ABY SI NEZNALEC MOHL PŘEČÍST, JAK TO CHUTNÁ. :)

32

Odpovědět

hned jsem si vzpoměl na Druhé nejlevnější víno

30

Odpovědět

Na kolonoskopii jedině frak. Šosy jí dodají styl.

130

Odpovědět

No prostě si postěžoval, že pro některé lidi je víno koníčkem, a tak si jej užívají a víc řeší věci okolo něj. Ale však ho nikdo nenutí tuhle "úchylku" sdílet, ne? Proč mu vadí, že to některé lidi baví? Navíc, může si normálně zajít do obchodu a koupit první flašku, kterou uvidí.

87

Odpovědět

Přesně tak. Někdo řeší bike, někdo kompa, někdo víno. WEM

20

Odpovědět

Proboha, co to je za koment? jiste ze mu to nebavi jen o tom chtel natocit zabavne video, za me urcite palec nahoru.

41

Odpovědět

+Cardeliusnevadi*

00

Odpovědět

Není to náhodou Grade?

11

Odpovědět

Jo tak trochu zní jak on :D

20

Odpovědět

"Chtěl jsem jen alkoholický nápoj". Klasický pohled omezeného mladého brita. Jednou bych chtěl přijít na to, kde se v lidech stále bere ta sebedůvěra označovat věci jako hloupé, zbytečné, nevkusné a podobně, ať už je řeč jako zde..o víně, ale třeba hudbě, jídle a podobně. Pokud na zemi existuje alespoň 1 osoba, která by danou věc označila za chutnou nebo zajímavou..jakým právem to já můžu označovat za špatné ? Amen

1315

Odpovědět

On neoznačuje za špatný víno. On naznačuje za špatný, že je kolem něj milion naprosto nesmyslných kokotin, který jsou ale víceméně všechny jen výmysl.
viz. Hodnocení vína

206

Odpovědět

+BullOverAsi jsem to vzal moc zaujatě :D

30

Odpovědět

Skvěle zahrané, super projev, střih, obsah... prostě kvalitní užasné video, více od Paula !

123

Odpovědět

Alternativní pohled na problematiku:
https://www.youtube.com/watch?v=5Kz1YCVStW8

20

Odpovědět

Nemohu nevzpomenout některé dřívější příspěvky :)

Hodnocení vína
Drahá vína jsou pro hlupáky

60

Odpovědět

Výborne natočené a nastrihané!

111

Odpovědět

Proč tady na VČ nezavedete karmu uživatelů, abyste odlišili inteligentní lidi od kreténů jako já?

300

Odpovědět

No když člověk klikne na váš profil, tak tam něco jako karma je, jen to nejde vidět u komentářů.

00

Odpovědět

Však máš karmu, ale nezobrazovat příspěvky kvůli nízkýmu hodnocení je skoro cenzura. Navíc kolikrát se těm debilům taky zasměju.

00

Odpovědět

+AlennNefungovalo tu náhodou dřív něco ve smyslu "komentář je skrytý kvůli nízkému hodnocení, klikněte pro zobrazení"? Možná to bylo jinde, už nevím, každopádně je to velice užitečná funkce...

00

Odpovědět

+TaanSpíše jsem myslel něco ve stylu, že vedle jména bude číslo od 1 do 100 a to bude karma; ta se zvedne, pokud dostaneme palec nahoru, a klesne, když dostaneme palec dolů. Uživatelé s karmou pod 20 by nemohli hodnotit komentáře, pod 5 hodnotit videa a s karmou 1 psát komentáře, či alespoň jen nějak omezeně.

00

Odpovědět

+PaeturS dostatečným konsensem by se takhle dali naprosto eliminovat jednotliví uživatelé (leda že by se přeučili na ty správné názory ;)). To si potom sakra rozmyslíš, jestli tu vypustíš něco například pro-Trumpovské. Ergo by to vedlo k autocenzuře. Což by nebylo moc dobré, pokud chceš zachovat svobodu projevu. :)

10

Odpovědět

+TaanTo je pravda no, nicméně můj komentář byl jen tak okrajově; samozřejmě by to chtělo dopilovat, ale s tím by si admini poradili :)

00

Odpovědět

+PaeturTy si asi neviděl to video o karma systému v Číne? Nebo black mirror co? Já jsem proti takovým dementnímu systému. Si udělej skript a filtruj komentáře z html, ale nemusíš s tím otravovat i ostatní, které zajímají všechny názory.

11

Odpovědět

Odpovědět

To snáď neplatí len o víne. Pivo ale aj potraviny, elektrospotrebiče, autá, ku všetkému človek potrebuje nejaké základné vedomosti keď si chce to niečo kúpiť.

11

Odpovědět

Řekl bych, že video se snaží říci, že právě na rozdíl od jiných situací (řekněme koupě notebooku), kdy člověk musí zvážit nějaká objektivní fakta (výkon, paměť.. a třeba i rozměry), pro výběr vína nic takového potřeba není, ale o to větší věda se z toho dělá.

104

Odpovědět

+ThrayldNechápem ako to myslíš. Takže je jedno ktoré víno si kúpim? Samozrejme že aj víno ma svoje parametre.

52

Odpovědět

+JojoSamozřejmě, že je jedno jaké víno si koupíš. Je to tvá volba. Kup si to které ti chutná.
Pakliže se ale nechceš rozhodovat sám, pak můžeš dát na pseudo vzdělaného sommeliera a ten ti určitě doporučí to které si nemůžeš dovolit... Alespoň ale nebudeš za nevzdělance mezi přáteli vína...

14

Odpovědět

+KecalČistě ze zvědavosti. Na čem konkretně se neshodneme, ať pro příště vím kde má moje logika mezery...
Komentář, který poukazuje na parametry vína palcujete nahoru proč?
Parametry jsou zcela zanedbatelné. Vaše parametry jsou totiž zcela subjektivní a nikdo vám nezaručí, že si na víně za mega pochutnáte víc než na ředěném krabičáku.
A nemoct si dovolit byl obrat čistě k poukázání, že vám pravděpodobně nikdo nebude nabízet nejlevnější vína v lístku...

14

Odpovědět

+KecalTak počkaj, ak si mám kúpiť to, ktoré mi chutí. tak potom nie je jedno ktoré si kúpim logicky. Trochu si to odporuje lebo každé víno mi nechutí, teda tieto vína si nekúpim. To je ako s jedlom, jednému chutí tatarák, druhý preferuje šalát a ty by si povedal že je jedno aké jedlo zješ. Proste nechápem čo tým myslíš asi. Za druhé k tomu doporučeniu, stačí povedať v akej cenovej kategórii chceš to víno a je to. Samozrejme ak nesedíš v drahšej reštaurácii, kde je najlacnejšia fľaška za 800kč. Tam hold nemáš na výber. Práve v takýchto podnikoch zvyknú vybrať jedného pri stole, čo víno ochutná, ako je to vidno na videu. A práve vtedy obvykle nastáva ten problém, že nemáš páru čo máš povedať :D
Samozrejme že parametre vína sú subjektívne, rovnako ako pri spomínanom notebooku. Niekto si kúpi Toshibu, niekto Mac, niekto chce herný nb, druhý pracovný. Ale "parametre" vína sú zanedbateľné, to je predsa nezmysel. Aj u lacnejších vín predsa vyberáš podľa parametrov... Minimálne farbu a odrodu vína vyberá asi každý nie? Mám chuť na biele, na červené alebo ružové... Sladšie, kyslejšie ... Keď sa chcem s prepáčením nadrbať, tak si kúpim predsa iné víno ako k nejakému dobrému syru nie? Ako to môže byť jedno?

20

Odpovědět

+JojoTo, že je jedno které si koupíš poukazovalo spíš na to, že k různým jídlům jsou ti doporučována různá vína (k masům červená atp.) Určitě to nebylo myšleno tak, že zavřeš oči a píchneš prstem do lístku. To, že je to jedno mělo prostě poukázat na to, že se minimálně při výběru vína můžeš oprostit od společenských konvencí a k masu si můžeš dát klidně své oblíbené bíle víno.
Vše co bylo napsáno samozřejmě předpokládá, že již některá vína znáš. Pakliže se v tom neorientuješ, pravděpodobně začneš levnějšími víny, aby jsi pokryl co největší spektrum a brzy našel ta která upřednostňuješ.
Možná se nechápeme, ale já zkrátka nepoukazuji na to, že máš házet kostkami při výběru. Mě je jedno jaké máš momentální preference při výběru. Některé parametry vína jsou zkrátka subjektivní nesmysl, které se tě snaží přesvědčit o výjimečnosti onoho vína.(zejména ty které ti poskytne sommelier) A tvá předposlední věta je přesně to na co poukazuji. Klidně se nadrbávej flaškou za 100€ a k sýrům si dej krabičák, pakliže chceš.
Jde mi o tu pokřivenost, která se s těmito obory od jisté cenové hladiny pojí. Jen proto, aby jsi měl pocit, že když si kupuješ drahé víno dostaneš také něco navíc o proti levnějším lahvím jsou ti podsouvány subjektivní parametry. Parametry, které tě mají přesvědčit, že když si kupuješ lahev za 4000, tak je také 4x lepší než lahev za 1000.
Netýká se to jen vín... gastronomie, kultura kávy, móda atd. jsou stejně postižené.

Netebooky již nechci rozepisovat, protože dojdeme k tomu, že i když jsou čipy papírově totožné uskupení atomu je u každého trochu jiné a proto mají rozdílné parametry a proto je to subjektivní. A jelikož subjektivní je vše, tak se nikam nedostaneme...

10

Odpovědět

+KecalLen skopírujem čo som písal nižšie: Ja nechápem kde sa okolo toho robí to halo. Vo vinárni kde s stáča víno za 70 kč liter ti dajú ochutnať, navyše pri tej cene tam snoba sotva nájdeš. V obchode je každému úplne jedno čo kupuješ. No a keď prídeš do lepšej (snobskej) reštiky, tak je tam obvykle tak slušná obsluha, že aj keby si na najdrahšie víno povedal, že chutí ako moč, tak sa ti ospravedlní a donesie iné. Aspoň ja som sa nikdy s ničím čo opisujete v reálnom živote nestretol a to mám vínko naozaj rád. Ono ako asi v každom obore, sú nejaké základné vedomosti čo by človek mohol mať, ale ide skôr o zaujímavosti (napr. prečo sa tramín červený volá červený keď je víno biele). Koho to zaujíma, tak si o tom niečo prečíta. Ale ako vravím, to platí asi pre všetko. Proste pite čo vám chutí a nenechajte si niečo tak skvelé ako víno zhnusiť podobnými nezmyslami.

00

Odpovědět

+JojoCena sa odvíja od mnohých vecí, rozhodne to nie je len kvalita, ale napríklad aj náročnosť výroby, spôsob zberu, keď sa bavím o drahších kúskoch počet vyrobených kusov/fľašiek. Rovnako má víno svoje triedy. Víno-Zemské víno-akostné víno-kabinetné víno-pozdní(neskorý) zber-výber hroznov-výber bobulí-ľadové víno-slamové víno. Čím je vyžšia trieda, tým vyprodukujú z rovno veľkého pozemku menej vína. A teda logicky MUSÍ byť to víno drahšie. Cena ťa nemá predsvedčiť že ti bude víno chutiť. To máš ako s párkami, áno niekomu chutia tie kilo za 50 kč so separátu a niekomu tie s 98% mäsa. Niekomu chutí gothaj, tak prečo si kupovať šunku najvyššej akosti. Nech každý je a pije čo mu chutí. Samozrejme že 95% času si kúpim víno za stovku/stopade, ale raz za čas si kúpim polčiak slameného vína, k tomu parmigiano reggiano. V bare pijem Božkov, ale na chatu vezmem Bucanera.

00

Odpovědět

+JojoJeště dodám, že ty pravděpodobně řešíš pouze své uspokojení. Já se snažil spíš o poukázaní na to, že jsou jisté věci pokřivené a ty se týkají nás všech ne pouze tebe...

00

Odpovědět

+KecalPredpokladám, že si chcel povedať niečo ako, notebook ma jasne stanovené parametre a teda jasne vieme ktorý je lepší, ale u jedla, piva, vína je to subjektívne. Ak si nevieš vybrať, tak sa musíš spoľahnúť na podľa teba "pseudo"odborníka (kuchár, znalec vína alebo piva). Ale tak s tým potom musíš počítať že tomu človeku môže chutiť niečo úplne iné ako tebe. Na druhu stranu nie je nikoho iného chyba, že si niekto nevie vybrať, hold treba viacej ochutnávať... Prinajhoršom sa človek poučí tak čo :D

11

Odpovědět

+JojoTo jsem tak nějak myslel. U vína jde čistě o subjektivní názor jedince, přesto se z toho dělá velké halo a společenské konvence od jisté úrovně téměř přikazují, aby každý byl "odborníkem". Nakonec se většina lidí upíná právě k sommelierům a přestože jde, opakuji, o subjektivní názor, mohou být ti, jejichž chuť neladí s "obecným" přesvědčením (které je založeno na pár jedincích), zbytkem společnosti opovrhováni.

Kdybych to měl říci v krátkosti, tak často je to docela snobárna - stejně tak ne každému chutná stará whiskey a tak podobně.

Samozřejmě neříkám, že takhle se chová každý, ale spíše že někdy (a někde) to až nepříjemně často přerůstá do tohoto extrému.

Btw: BullOver to výše shrnul velmi výstižně.

00

Odpovědět

+ThrayldJa nechápem kde sa okolo toho robí to halo. Vo vinárni kde s stáča víno za 70 kč liter ti dajú ochutnať, navyše pri tej cene tam snoba sotva nájdeš. V obchode je každému úplne jedno čo kupuješ. No a keď prídeš do lepšej (snobskej) reštiky, tak je tam obvykle tak slušná obsluha, že aj keby si na najdrahšie víno povedal, že chutí ako moč, tak sa ti ospravedlní a donesie iné. Aspoň ja som sa nikdy s ničím čo opisujete v reálnom živote nestretol a to mám vínko naozaj rád. Ono ako asi v každom obore, sú nejaké základné vedomosti čo by človek mohol mať, ale ide skôr o zaujímavosti (napr. prečo sa tramín červený volá červený keď je víno biele). Koho to zaujíma, tak si o tom niečo prečíta. Ale ako vravím, to platí asi pre všetko. Proste pite čo vám chutí a nenechajte si niečo tak skvelé ako víno zhnusiť podobnými nezmyslami.

01

Odpovědět

+ThrayldLebo neviem o žiadnom inom alkohole, čo by rozťahoval nohy tak ľahko ako sladké biele :D

01

Odpovědět

Více takových videí!

121