Logické prvky v Toki Tori 2Game Maker's Toolkit

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 29
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:151
Počet zobrazení:6 999

Toki Tori 2 je precizně navržená logická hra. Co to obnáší pro game designéry a hráče?

Přepis titulků

Věřte tomu, že Toki Tori 2 je jedna z nejodvážněji a nejdůvtipněji navržených logický her roku 2013. Tvrdím to, protože ve hrách žánru Metroidvania se nezaseknete u dveří, které neotevřete, nebo u překážky, kterou nerozbijete. Jediné, co vám brání se odtrhnout od hlavní cesty a jít svévolně, je jen neznalost pravidel. Než se dostanu k pravidlům, definuji Metroidvanii: Dříve byla většina her rozdělena do levelů, které na sebe navazovaly, pak přišly hry jako Metroid, naskládaly všechny levely do jedné souvislé mapy a zamíchaly jejich pořadí.

To znamená, že během hraní jste mohli narazit na dveře, do kterých nelze vstoupit, dokud nenajdete předmět, kterým je lze odemeknout a s ním jste se ke dveřím vrátili. Dnes je spoustu takových her včetně Metroid a Castlevania, třeba Shantae, Shadow Complex, Strider, Guacamelee a jiné.

V zásadě fungují stejně, některé části jsou nepřístupné, dokud nezískate novou schopnost. Takže tyto hry nejsou úplně o prozkoumávání. Máte předdefinovanou cestu, jen se často vracíte zpátky. K Toki Tori 2, hře, která na to jde trochu jinak: Po celou hru máte dvě možnosti - můžete zahvízdat a dupnout, to je vše. Nezískáte další schopnost ani předmět.

Naučíte se více písní, díky kterým se poblíž oživíte, otevřete mapu, uděláte fotku, nebo se podíváte na vaši pozici, ale neodemknete žádnou novou lokaci. Narozdíl od schopností, má hra komplikovaný ekosystém zvířat, které se chovají a reagují různě, a to vy využíváte k jejich manipulaci. Hvízdnutím můžete posunout tuto platformu k sobě, nebo použít světlušky k zneškodnění těchto masek. Na hlavní cestě, dejme tomu, že tam taková je, vám tyto věci budou ukazovány pomalu, a dokud je nepochopíte, nepostoupíte dál.

Na začátku se budete muset naučit, jak se dělají bubliny, abyste se dostali do další části. Cestou dál vyskočí checkpoint, takže víte, kudy máte jít. Ale kdykoliv se můžete od cesty odtrhnout, přestože většina hráčů, kteří to budou hrát poprvé, si neuvědomí, že to jde. Třeba tahle část na začátku, přijdete zleva a zdá se, že můžete jít jen doprava.

Můžete ale nalákat tohoto ptáčka, aby vás dostal nahoru, poté použijete vodu, aby vyrostla tráva, kterou se proplížíte před dalšími ptáčky, a potom použijete tohoto kamaráda, aby ucpal díru v zemi. Nejspíše to neuděláte, protože do této části nevíte, že můžete nalákat ptáčka, nebo nechat povyrůst trávu, anebo zahvízdat těmto broukům, kteří to zopakují. Pokud se vám povede vylézt a podíváte se vlevo, uvidíte část, kterou většina hráčů navštíví mnohem později.

Jde o přeskočení části, jako když pilní hráči používali cheaty a chyby, aby se dostali přes level, akorát tohle není podvádění. Další příklad - v této části spadnete dolu a vaší jedinou možností je jít vlevo. Schody napravo jsou strmé a pamatujte, že nemůžete skákat, ale později se naučíte nahánět světlušky, takže když se vrátíte do této části, tak víte, že máte vzít světlušky, aby vzbudily tohle fialové spící monstrum, které nakrmí žábu, která vám dá bublinu, se kterou se dostanete dál.

V této sekci vám stojí v cestě elektrická stvoření, později se naučíte, že je lze zneškodnit dupnutím, když jsou mokří. Možná na to přijdete dříve a začnete objevovat svět podle sebe. To je kouzlo Toki Tori 2, prouzkoumávání působí přirozeně, protože můžete kdykoliv objevit svou cestu. Vaše možnosti nejsou omezeny vašimi schopnostmi.

Pokud nevíte jak dál, tak je to jedině tím, že nevíte, co máte dělat. Hlavní cesta vás zavede do této části, kde zjistíte, že cílem hry je nalákat těchto pět žab do těchto děr. Můžete to udělat v libovolném pořadí, což zvyšuje chuť k objevování a prozkoumávání. Stejně tak jedním z cílů, je posbírání těchto střepů, které aktivují tyto kameny a ty otevřou bránu.

Můžete je posbírat jakkoliv chcete. Vždy je to na vás. Neříkám, že každá hra, dokonce ani Metrodivania, by se o to měla pokoušet. Je to odvážný krok, protože když to neuděláte správně, tak to hráčovu pozornost rozptýlí. Nepochopí důležité věci, ztratí se, zaseknou a naštvou, ale je hezké, když je jednou na vás, jak si příběhem projdete. Spousta dnešních her vás vede za ručičku nápomocnými parťáky, nekonečnými tutoriály a obřími kompasy, které vás směrují správným směrem.

Toki Tori 2 nemá tutoriály a mimo svého loga se nikde neukáže jediné slovo. Respektuje to vaši inteligenci. Tento titul je přehlížený, ale myslím si, že si zaslouží více pozornosti. Nenechte se zmást roztomilým prostředím, tato logická hra na PC a Wii U je vychytralá a někdy i ďábelsky těžká. Markst www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tyhle video jsou dobrý, jen moc dlouho mluví o tom samým, ale jako samozřejmě mě taky nalákal, hned jsem to zkusil. Super.

71

Odpovědět

Nejlepší hra tohohle typu za minulej rok byla Ori and the Blind Forest. Má skvělej gameplay, dokonalej vizuál, super soundtrack, hezkej příběh a někdy je fakt zasraně těžká :D Rozhodně doporučuju ;) https://www.youtube.com/watch?v=MkzeOmkOUHM

51

Odpovědět

Ori je vážně dobrý. Má to fakt kouzelnou grafiku a hodně zajímavých herních mechanik. Příběh je vzato kolem a kolem o síle přátelství, ale i tak se mi líbil. Na rozdíl od hry zmiňované ve videu se ale schopnosti získávají postupně a třeba dokud neumíte dvojitý skok, tak nepřelezete zeď do další lokace apod. Neřekl bych, že je úplně těžký, pokud člověk už odehrál pár skákaček, snad jen ten úplný konec je náročný.

40

Odpovědět

Conan dneska nebude?

117

Odpovědět

Když nebudu brát k ohledu žánr, tak nejlepší hra za poslední dobu je Stardew Valley.

61

Odpovědět

A na Steamu to maj zrovna v akci! :-D Už jsem si to koupila :-D

312

Odpovědět

Těžko odolat, když ze 14€ je sleva na 1,40€! Taky už to mám...

200

Odpovědět

Awwwwwwwwwwwww, 90% sleva, musím mít! :-D

230

Odpovědět

Ok, přidávám se.. :D

60

Odpovědět

Díky za tip! Dokonce tam mají balíček her EDGE, RUSH, Toki Tori a Toki Tori 2+ za 2.84€, docela ajn cena.

50

Odpovědět

Taky jsem to koupil, rovnou celej ten balík :)

00

Odpovědět

Tak jsem si to po shlídnutí videa musel taky koupit :D , za necelých 1,5€ v akci je to super :)

00