Co dělá Half Life 2 tak výjimečným?Game Maker's Toolkit

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 29
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:287
Počet zobrazení:8 795

Co dělá Half Life 2 lépe, než většina ostatních her?

Přepis titulků

Ahoj, tady Mark Brown z Game Maker's Toolkit. Sérií o videoherním designu. Řekněme, že děláte hru, kde hráči mohou ustřelovat nepřátelům končetiny. Jak jim to řeknete? Pokud pracujete na Dead Space, můžete na zeď napsat krví ODDĚL JEJICH KONČETINY. následně nechat vyskočit zprávu: "Odstřelením končetin způsobíš větší škodu," poté spustit zvukovou stopu: Poslouchej!

Nestřílej jim do těla. Musíš jim ustřelit končetiny Potom mít hovor s člověkem, který vám řekne: Zdá se, že nemá smysl jim střílet do těla. Odstřel jim končetiny. To by mělo pomoct. A následně nechat vyskočit zprávu: "Pro rychlé zabití jim ustřel končetiny."

V tuto chvíli už by se hráč do toho mohl začít dostávat, anebo mít pocit, že se s ním zachází jak s dítětem. To samé, o čtyři roky dříve, vyřešil Half-Life 2 pouze dvěma momenty a bez jediného slova. Když poprvé vstoupíte do Ravenholm, spatříte mrtvou zombie, přeseknutou pilou vejpůl. Poté zaregistrujete vchod, který je zablokovaný stolem a těmito pilami.

Pilu vytrhnete Gravity gunem, a v tu chvíli se do scény vtoulá zombie. Instinktivně vystřelíte a bum! Přeseknete toho hajzla vejpůl. Hotovo! Za deset vteřin vás Valve naučilo, že jsou pily efektivní zbraní proti zombie, aniž byste cokoliv četli, anebo s vám zacházeli jako s dítětem.

Tento chytře navržený design dělá Half-Life 2 výjimečným, a proto má mezi hráči takový kultovní status. Valve po celou dobu rafinovaně řídí děj, aniž by hra převzala kontrolu nad kamerou, tak aby hráč viděl to co má, vnímal to co má, lekl se nebo zasmál. To už jsi zpátky?

Ale v tomto videu bych chtěl ukázat způsob, kterým Valve nenápadně pomáhá se hráčům něco naučit. Jak designeři Half-Life 2 představují herní mechaniky, zbraně, nepřátele a hádanky aniž by neustále zobrazovali okna s vysvětlením. Od začátku učí, jak hru hrát bez typických tutoriálů. Například když utíkáte zadem od Barneyho, musíte se naučit manipulaci s objekty.

A když tenhle chlápek řekne: Seber tu plechovku. Ti drzejší se rovnou naučí předměty házet. Valve to takto dělá po celou hru. Například Barnacles, to jsou monstra, která rozžvýkají vše, co se jim dostane na jazyk. Toto vám není řečeno, ale ukázáno.

Podívejte, jak vám tyhle parchanty představí. Teď přesně víte, co dělají, a raději se jim budete vyhýbat. O něco později je potřeba projít úzkou cestou, v níž překáží pár sudů, které odsunete. Sjedou dolu a zachytí se Barneclům na jazyk, což ukazuje další způsob, jak se jim lze vyhnout. A hned za rohem jsou výbušné sudy a řady Barneclů. Řeknete si "Schválně jestli mohu udělat tohle."

A teď znáte všechny způsoby, jak se s nimi po zbytek hry vypořádat. Stejně jako Barnacles, je většina nepřátel ve hře viděna z bezpečného prostředí. Prvního zombie uvidíte za plotem, aby vás nemohl zasáhnout a všimnete si, že po vás může házet některé předměty. A když poprvé uvidíte combine zombie... To je vlastně...

Zombine. Viď? V bezpečí, za neprůstřelným sklem, uvidíte, že se může sám zabít granátem. Také se naučíte zabít tyhle. Půjdete zadem, a nad vámi bude první sniper takže můžete nasbírat granáty a nacvičit házení dříve, než budete v přímém ohrožení. A než budete muset zničit vrtulník v Episode Two, použijete Gravity gun k přitažení této miny, což by vám mělo napovědět, že ji máte použít i proti vrtulníku.

A když spatříte na pobřeží rotující-miny, možná se vám vybaví, jak jste házeli Psovi balon na Black Mesa East. Ta scéna se odehrávala v části, kde Alyx a Pes ukazovali možnosti Gravity gunu. Takže ano, tradiční tutorialy se v Half-Life 2 objeví. Když se učíte o tekoucím písku, radaru, raketometu a Magnusonovo zařízení, postavy vám vysvětlují mechaniky hry a někdy dokonce přidají prostor pro vyzkoušení.

Ale alespoň se to stává v uvěřitelném prostředí, které zároveň zajímavě mění tempo, působí vtipně nebo doplňuje příběh. Gordone, tohle je Pes. Táta ho vytvořil, když jsem byla malá, aby mě chránil.

Valve používá spoustu způsobů, jak vám poradit s hádankami ve hře bez použití tradičních nápověd anebo rovnou vyřčení postupu. Třeba v této hádance založené na fyzice, musíte převážit jednu stranu prkna. Možná si vybavíte houpačku, kterou jste předtím viděli v City 17. Dokonce jsou vedle stejné cihly.

A tato prostá hádanka, fungující na principu protiváhy, je použita i v pozdější fázi hry. Měli byste při ní následovat provaz nebo drát, abyste došli k druhé části hádanky, což se později několikrát zopakuje. Nápovědy u ostatních hádanek jsou rozvrženy po okolí.

Tato využívá granát k vystřelení se na balkón, má v rohu bednu granátů, drát co vede k zelenému tlačítku, sežehnuté místo pod klapkou a dokonce mrtvolu na trámu. Někdy se princip hádanek ztěžuje krůček po krůčku. Na začátku Episode One, je tato jednoduchá hádanka, kde jde vidět, že lze vystřelit nabitou kouli do konektoru.

Později to uděláte znovu, poté k tomu přibude překážka, a skrz celou tuto sekci je jádro hádanky stejné, princip se opakuje, ale náročnost postupně stoupá, takže nikdy nejste přehlceni tím samým. Valve svůj styl použilo i při tréninku v Portal, na něž se možná podíváme v některé příští epizodě.

Half-Life 2 samozřejmě není jediná hra, která postup vysvětluje bez tutoriálů. Staré hry na kazetkách měly malou paměť pro vysvětlování, takže musely učit během hraní. V popisku videa se podívejte na odkaz z kanálu Egoraptor, pokud jste ho ještě neviděli. Populární video o způsobech učení, které jsou použity v Mega Men X.

V dnešní době, hry jako Resident Evil 4 a Super Mario Galaxy odvádí dobrou práci v učení hráčů, srozumitelným způsobem. Stále je ale takový přístup vzácný, a dnešní hry až moc často učí herní mechaniky stejně, buď naruší tempo hry, anebo hráči vše řeknou. Samozřejmě některé hry mohou být moc komplikované nebo otevřené na to, aby u nich fungoval postup od Valve.

A ne každý vývojář má možnost strávit roky testováním. Jen doufám, že se více vývojářů inspiruje od Valve, jak učí hráče, a nejen jak dělají fyzikální hádanky, dystopickou budoucnost, a tyto zatracené úvody ve vlaku. Markst www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je jak "Every frame a painting", ale o hrách :) Těším se na další.

161

Odpovědět

Škoda že HF2 byla jedna z nejnudnějších her co jsem hrál. Tedy jako FPS se to ještě dalo, ale jinak to bylo takové meh... Hype upřímně nechápu.

754

Odpovědět

A neterba zabudnut, ze HL 1 je v tomto ohlade niekolkonasobne vyssie ako HL2!

65

Odpovědět

Pokud máte rádi Half-Life, srdečně doporučuju projekt Black-Mesa, jde o převedení Half-Life 1 do enginu Half-Life 2, vše je zdarma, jelikož jde o fanouškovský projekt a podílelo se na něm okolo 40 dobrovolníků.

Hra samotná je naprostá pecka, pokud jste před x lety hráli HL1, tak při hraní BM vám půjde mráz po zádech, nostalgie sálá na každém kroku a konečně můžete dělat to,co jste si v HL1 tajně přáli...:-) Pro fanoušky HL absolutní povinnost..:-)

250

Odpovědět

Zdarma..

http://store.steampowered.com/app/362890/?l=czech 20€

02

Odpovědět

+chmAno, zdarma. Black Mesa mod vyšel před dvě lety, ale pokrýval jenom polovinu původní hry. Autoři slíbil dokončení, ale to už bude placené.

Black Mesu lze ale stále stáhnout zdarma na http://www.blackmesasource.com/.

130

Odpovědět

Skvělý video, díky! :) Klidně další díly, vypadá to na docela fajnýho týpka.

341

Odpovědět

Další díly budou. Taky dík :)

341

Odpovědět

+MarkstHlavně bych poprosil o překlad tohle ( exitují více verze - teen + důchodce )

https://www.youtube.com/watch?v=CEs8t-lZe4M

04

Odpovědět

Obávám se, že ten maník v tom videu nepochopil v čem je Half Life 2 perfektní hra. Určitě to není kvůli tomu, že by měli perfektní tutorialy. Hlavní esence je ten game design samotný... Každá kapitola přinášela nové a nové věci. Jinými slovy pořád tam přicházeli s něčím jiným a ty tutorialy byli toho jenom důsledek.

Takže ano Half life 2 je super hra, ale nepochopil její význam :).

751

Odpovědět

Ale...ty...ehm. No zřejmě si ty nepochopil, o čem to video bylo. Ten chlap, který tyhle videa tvoří se vždy soustředí na určitou složku hry a zaměří se na ni, rozebere ji, ukáže dobré a špatné ukázky. V tomhle díle se zaměřil na tutoriály, v jiném zase na soundtrack a podobně. Tohle video nebylo o tom, že HL2 je super hra, ale že jsou v ní dobře udělané tutoriály narozdíl o jiných her.

321

Odpovědět

NIC, half life (jednička i dvojka) je šíleně overrated hra, která už byla dávno ve všech směrech překonána. Střílení bylo nudné, rádoby hádanky retardovaně snadné, postavy nezajímavé, zpracování mimozemské invaze otřesné. Zdlouhavé pasáže kde se jezdilo od nikud nikam, rádoby zamotaný (přitom supidní) příběh atd. Znám desítky lepších FPS her.

367

Odpovědět

jmenuj?

260

Odpovědět

Ak boli hadanky lahke, tak to potom dnesne hry nemaju ani 1/10 jej narocnosti

160

Odpovědět

desiatky? pre mna je half life 2 medzi top3 najlepsimi fps. skus si to zahrat a potom komentuj

10

Odpovědět

web občas jede jak hovno, několik minut se načítá a pak se to prokousne a za deset minut znova. Běžte už fakt d******e.

339

Odpovědět

Co kdybys tam šel sám? Jestli se ti to nelíbí, nemusíš tu být.

167

Odpovědět

+noirut64a přesně to taky udělám. Stejně mě to tu sere

522

Odpovědět

+noirut64Super, tak neotálej.

245

Odpovědět

Na Dead Space dělám gameplay, kdyby někdo chtěl kouknout. Jinak hru nadmíru doporučuje.
HF 2 samozřejmě TOP.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLL8Y1-uEqea8vg14i9IzjLoeP-l-mLzR6

247

Odpovědět

zhebni.

2066

Odpovědět

+0xfNo comment, co kdybys to raději udělal sám, nám by se tu ulevilo.

97

Odpovědět

+0xfnepiš mi ty nulo, ignore

421

Odpovědět

+0xfTakhle jsem se dlouho nezasmál. :-) Hezký paradox, nějaký internetový hater, jehož chování, vyjadřování a zřejmě i IQ se pohybuje okolo nuly mne bude nazývat nulou. Běž raději říct mamince, ať se s tvojí výchovou polepší a do té doby ať tě raději nepouštějí k tatínkovu počítači. Jsem tu radši ve společnosti těch, kteří oceňují práci překladatelů, kteří se nám tu snaží něco nabídnout. Ty rozhodně co nabídnout nemáš.

84

Odpovědět

Jdeš vybrečet za maminkou? :D

10

Odpovědět

Tak vzhledem k tomu, že váš průměrný hráč má inteligenci, důvtip a trpělivost nemluvněte, není se čemu divit, že je potřeba ve většině her vysvětlovat každou blbost na třikrát.
Stačí se podívat na příklad z Dishonored, kde se hráč v jedné misi dostane na slavnostní bál do panského sídla a jeho úkolem je někoho najít nebo co. K tomu se potřebuje dostat do vrchních pater budovy. Jenže, když se hráč pokusil při game testingu dostat nahoru, strážný mu zablokoval cestu a řekl, že vstup nahoru je zakázán. Na toto hráči reagovali tím, že prostě bloudili v přízemí a nevěděli, co dál. Ve hře, ve které doteď zdolávali jedno překážku za druhou a mají tucet schopností k obejití strážného.
Hold je to tak, Big Bang Theory ukázal každému jaké je to cool být nerd a geek a idioti, kteří do té doby na hry nadávali a ženy, které jimy opovrhovaly (samozřejmě ne všechny), se najednou cítili vyčleneni a jelikož jsou to idioti, tak se jim musely hry přizpůsobit, protože je to především business a v první řadě jde o peníze.
A proto dostáváme finální bose typu Shadow of Mordor a Dying light, a gameplay typu Shadow of Mordor a Assassin's Creed, kde pokud jedinec dokáže rozeznat tmu a světlo, je perfektně inteligenčně vybaven k poražení hry. A proto se na twitchi camwhores uživí tím, že na kameru valí cecky a výstřihy a lidi jim hážou klidně i 2000 dolarů členský příspěvek.
A proto by měla být konečně zase nějaká válka. A jak to tak vypadá, muslimové se nám o to již starají.

2230

Odpovědět

Začátek dobrý, dovětek s důvtipem nemluvněte.

391

Odpovědět

Tohle všechno o čem mluvíte je ale v podstatě murica, tady s tím zmůžou i muslimáci kulový

18

Odpovědět

Half - life 2 je jedna z mých největších srdcovek krom Dishonored a Dark souls.... Možná je na čase si unikátní zážitek zopakovat :)

161

Odpovědět

HL3 confirmed

281

Odpovědět


Odpovědět

No hele, pravda je možná blíž než se zdá. Na expu (teď si nevzpomenu na jakém) se novinář zeptal jestli Half Life 3 bude podporovat Oculus Rift. A chlap co byl na pódiu jenom řekl:"Ne, nebude" A pak se ten novinář pro jistotu zeptal znova a dostal stejnou odpověď.

14

Odpovědět

+FeykroJasně že nebude, když vůbec nevyjde ;) use fokin brain plz

151

Odpovědět

+Feykronebude podporovat Oculus, ale bude podporovat HTC Vive

20

Odpovědět

HL2 – podle mě strašně přeceňovaná hra
já se tak na ni těšil a byl jsem zklamán (stále mě víc jak 1000kč)
gravity gun jsem nesnášel

760