5 nejlepších herních designů z roku 2015Game Maker's Toolkit

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 29
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:161
Počet zobrazení:6 780

Jaké nejoriginálnější nápady jsme mohli loni ve hrách vidět?

Přepis titulků

Ahoj, tady Mark Brown z Game Maker's Toolkit. Série o videoherním designu. V 2015 dominovaly hry v podobě remaku a remasteru. V uplynulém roce se zrecykovalo: Saints Row IV, Resident Evil, Majora's Mask, série Borderlands, Devil May Cry 4 a DmC, skoro vše od společnosti Rare, Journey, God of War 3, Dark Souls 2, Final Fantasy Type-0, X, a X-2, Uncharted trilogie, Darksiders 2, Tearaway, Dishonered, Gears of War, a Xenoblade Chronicles.

Neříkám, že by neměly být opětovně vydávány, ale když tolik vývojářů žije v minulosti, je překvapivé, že se našel někdo, kdo přišel s novými a inovativními nápady. Naštěstí se tací našli. Za minulý rok jsme pár chytrých herních designu probrali, jako Nova-111, která úspěšně propojila souboje v reálném čase s tahovými souboji. The Swindle a jeho 100denní limit vás donutí udělat úžásně hloupá rozhodnutí. Grow Home a jeho roztřesený ručkovací systém "rukou přes ruku", a náhodně generované vraždy v tajemné hře Westerado.

Ale kousky dobrého designu můžete najít ve spoustě letošních her. Tady je pět. Pět mechanik nebo systémů, nebo prostě chytrých nápadů ve hrách, které vyšly v 2015. Začneme s Bloodborne, další temné a obtížné mistrovské dílo ze Souls série, které přišlo s úžasným, novým a nepříjemným soubojovým systémem, který už tak byl perfektní.

V této hře chtěli From Software akčnější a více nevyzpytatelné souboje, než v Dark Souls. Nejenom, že vám sebrali štít, ale navíc přidali něco nazvaného: "Systém obnovy." Když vás zraní, ztratíte část života, jako obvykle, ale tentokrát pokud rychle udeříte zpátky, dostanete část ztracených životů nazpět. To vás donutí hrát agresivněji, namísto schovávání se za dřevěnými prkny, nebo zdrhnutím a vypitím zbylých lektvarů z inventáře.

Ale je tu risk, že se zachováte zbrkle a to způsobí, jak dobře z těchto her známe, že zemřete. Producent hry řekl IGN, že režisér Souls série, Hidetaka Miyazaki: "Se dívá na ukazatel života, ne jako na život, ale jako na vaši sílu vůle pokračovat kupředu."

Zranění ve vás vyvolává zoufalství, ale při okamžitém zpětném útoku získáte trochu naděje, že můžete souboj vyhrát. Dobře, Fulton Recovery systém v Metal Gear Solid V byl prvně předveden v Peace Walker na PSP, ale většina z nás si ho začala užívat až v The Phantom Pain. Funguje to takhle: jakýkoliv uspaný, omráčený, nebo vzdávající se voják v The Phantom Pain může být připnutý k malému balónu, který ho vystřelí do vzduchu a dostane ho na vaši základnu.

Můžete to použít na zvířata a vozidla, ale právě vojáci to dělají zajímavým, protože většina stealth her nedává hráčům pádný důvod k nezabíjení nepřátel. Ve skutečnosti skoro vždy to není dobrý nápad, protože uspaní nebo omráčení vojáci se mohou probudit. Takže pokud nesbíráte trofeje nebo bonusy, je často lepší je prostě střelit do hlavy pistolí s tlumičem. Ale v Metal Gear, když spatříte zkušeného vojáka, který by se hodil do vaší základny, máte najednou dobrý důvod, proč se s ním vypořádat tak, aby to přežil, potom ho odtáhnout od ostatních vojáků, a poté ho balónem vystřelit do vzduchu.

Špatní vojáci se špatnými statistikami mohou být zabiti, ale tento šílený systém se sbíráním vás donutí si dvakrát rozmyslet, co uděláte s vojáky v Afghánistánu. Nejlepší mechanika ve Splatoonu není sprejování arény tenkou vrstvou barvy.

Není to ani plavání a skákaní jako oliheň. Podle mého názoru je to obojí. Respektive jak oba tyto systémy naprosto perfektně fungují dohromady. Protože střílíte barvu, kterou vytváříte cestu, po které cestujete jako oliheň, čímž si plníte nádrž, ze které střílíte cestu, po které cestujete jako oliheň, což... no, rozumíte tomu. Většina dnešních her nabízí několik mechanik, ale jen vzácně se vidí, aby se dvě tak odlišné věci, jako je střelba a pohyb, vzájemně až symbioticky podporovaly.

Takže to není trochu o střílení a potom trochu o plavání, jedna mechanika nemůže bez druhé fungovat. Což znamená, že způsob, jakým se vypořádáte s každou překážkou, hádankou a bossem, zahrnuje přepínání mezi odlišnými a sofistikovanými mechanikami, což je výzva a zábava.

Celkově to dělá Splatoon mnohem zajímavějším, než kdyby šlo jen o Call of Duty, kde místo nábojů střílíte barvu. Letos jsme mluvili o tom, jak mohou checkpointy změnit napětí ve hře, když jsou daleko od sebe, jako ve Far Cry 2 na konzolích. Budete potit krev, když zemřete a uvědomíte si, že jste naposled uložili před půlhodinou. Když jsou checkpointy moc blízko sebe, máte Prince of Persia. A co třeba dát takovou volbu samotným hráčům?

V Ori and the Blind Forest jsou místa, kde se hra uloží automaticky, ale můžete použít svou energii k vytvoření "soul links", neboli checkpointů. Je na vás, jestli to využijete pro uložení na každém bezpečném místě, nebo si dáte výzvu a uložíte jen na začátku a na konci složitého úseku. Je to odlišné od Quick Savů u ostatních her, protože množství energie je omezené.

S vyvoláním soul linku musíte opatrně, protože riskujete, že vám dojde modrá energie, kterou potřebujete, a protože stejná energie se používá pro některé hodně silné útoky, musíte si mezi nimi srovnat priority. Nutí to používat chechkpointy strategicky a hned přemýšlíte jinak nad tím, jak hrou projdete. Není to něco, co bych chtěl vidět u každé plošinovky, ale mohli by to použít někteří designéři, aby jejich hra měla odlišné ukládání.

A nakonec - Life is Strange. Je to traumatická hra, je v ní smrt, intenzivní šikana, pokus o sebevraždu a týrání. Proto je tak důležité, že si Max může v každé epizodě sednout. Prostě položí zadek do křesla a dá si pauzu. Stráví nějaký čas přemýšlením, rozjímáním nad šílenostmi, které se jí staly. Z toho, že se s ní zase vídám, se mi točí hlava, i přes všechen chaos a sračky.

Potom je tu vynikající soundtrack a lenivě sestříhaná kamera mezi záběry. Je jen na vás, kdy Max vstane a opět se do všeho vrhne. Podle mě je to důležité ve hře, kde je tolik emocionálního napětí. Je vám nabídnuto si klidně na chvilku odpočinout. Bylo by dobré to zvážit i u jiného typu her. Nonstop akce dokáže vyčerpávat, nejlepší hry dopřávají přestávku, chvilku klidu.

Bez chvilek ticha a samoty je pro hráče jediná možnost, jak si odpočinout, hru prostě vypnout a odejít. Tak to bylo ono. Pět kousků dobrého herního designu, které vyšly v roce 2015. A mám ještě jednu, mou nejoblíbenější hru roku. Řeknu o ní více příště. Tak se na to prosím potom podívejte. Do té doby, děkuji za zhlédnutí. Rád bych slyšel o vašich oblíbených herních designech z 2015, takže je napište do komentářů.

Také odebírejte kanál, abyste měli nové epizody hned, jakmile vyjdou. A zvažte podporu mé show na Patreon. Překlad: Markst www.videacesky.cz

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Princip omezených "soul links" byl už třeba u Hitmana.

00

Odpovědět

Zrovna jsem před chvílí dohrál LiS a fascinovali mne statistiky na konci, kolik procent lidí se rozhodlo jinak. Například jsem udělal jedno velmi dobré rozhodnutí, které mi "pomohlo" až skoro na konci hry a stejně se rozhodlo jen 7% lidí. Bohužel jsem čekal větší dopad rozhodnutí na průběh hry a že bych se třeba mohl dostat do jiných lokací jiným rozhodnutím a né že cokoli udělám, tak se dostanu do stejného konce.

40

Odpovědět

Super porad. Bavi me jak temata, tak hlas moderatora, takze bych klidne uvital vice dilu, verim, ze se to tu ujme :)

370

Odpovědět

Chybí mi Zaklínač 3 a naprosto dokonalé side questy

208

Odpovědět

No nejlepší side questy má Bloodborne. Pokud jsi nehrál, tak doporučuju kouknout na nějaké video. Tam jsou udělány zcela bezkonkurenčně.

38

Odpovědět

+nemam nedam neberuTo určitě ne :) Zaklínač 3 má nejpropracovanější side questy v historii

1311

Odpovědět

+nemam nedam neberuNo tak to jsi toho asi moc nehrál...

75

Odpovědět

+nemam nedam neberuPrávě že hrál.. fakt divné, že většina kritiků tvrdí to samé co já :) tak docela bych si poslechl, které hry mají lepší side questy (jsou líp napsané, mají také vlastní motion capture, unikatní dabéry a trvají klidně i pul hodinky) a neříkej Bloodborne plox :D

53

Odpovědět

nejlepší side questy má podle mě Skyrim, člověk myslí že jde jen přespat do chatrče a po šesti hodinách zabíjí císaře :D

75

Odpovědět

+KefSouhlasím, pokud hrál někdo někdy Skyrim pak hrál z 98% pouze side questy.

00

Odpovědět

Možná je to dobrá hra, ale že by měla originální design? Vůbec.

48

Odpovědět

Toho se od herních novinářů nedočkáš. Když se někdo živí hraním her, tak po čase tak otupí, že není schopen ocenit krásu žádný 3A hry, natož 120 hodinovýho otevřenýho rpg, byť by bylo vybroušený k dokonalosti. Mrkni se na Stream na top 10 her podle Games.cz, osm z deseti jsou indie adventury a plošinovky včetně Live is Strange. Plus z povinnosti Bloodborne a ten Zaklínač. Nic proti indie plošinovkám, určitě jsou to skvělý hry, jen jsou ale většině hardcore hráčů poměrně ukradený...

56

Odpovědět

+nolikKolem těch populárních her je většinou takový hype od hráčů, že další pozornost až tolik nepotřebují (zmínku a pochvalu samozřejmě ano). Dá se o nich dočíst všude možně. Proto jsem rád, když někdo poukáže i na hry, co nejsou tak rozsáhlé a populární, ale jsou kvalitní a stojí zato je zkusit. Ať už je to plošinovka, adventura, flash hra nebo nějaké prapodivné indie RPG.
Jinak by u těhle videí zkejsli u tak asi pěti 3A her, které by jen pro jejich různé kvality točili pořád dokola.

60

Odpovědět

2:45 - vystřelý? To jako fakt?
A 5:16-5:19 chybí titulky.

11

Odpovědět

No tak za to první se omlouvám, jestli to tam takhle bylo, tak se stydím, ale snažil jsem se při opravě hlavně soustředit na smysl videa a tohle mi nejspíš úplně uteklo.

Já titulky v 5:16 vidím a vím naprosto jistě, že tam v tomhle momentě byly, takže jestli tohle nebylo upraveno překladatelem, tak nevím, v čem by mohl být problém. Teď to vidíš správně? Titulky teď upravujeme přímo v editoru na webu, takže tam teoreticky asi může dojít k nějakým problémům s nacacheovanou verzí.

40

Odpovědět

+Corwin8Super, už je všechno v pořádku.

10

Odpovědět

Tohle video jsem přeložil strašně rychle, protože jsem ho chtěl stihnout na silvestra (nakonec jsem to nestihl, měl jsem to hotový až další den brzo ráno). Video jsem okamžitě nahodil a chvilku před vydáním jsem to ještě zkontroloval, upravil a aktualizoval. Tvých zmíněných chyb jsem všiml, jen se to z nějakýho důvodu neaktualizovalo.

20

Odpovědět

Poznámka k překladu 3:12 silenced pistol je pistol s tlumičem a ne uspávací pistol :)

90

Odpovědět

Tohle mi fakt uniklo, ale nevím proč :) díky.
Viděl jsem Metal Gear Solid a hned jsem si vzpomněl na dvojku, kde jsem všechny uspával tím, že jsem je uspávačkou střílel do hlavy :)

70

Odpovědět

Díky za rychlejší přeložení dalšího dílu! :-)

110

Odpovědět

Prosím :) rád bych to překládal takhle rychle, ale zatím to nedávám. :)

100

Odpovědět

Na konci byl rocket league, to ej teda ta jeho oblíbená hra roku nebo co?

110

Odpovědět

Jeho oblíbenou hrou být může, ale nebude to ta nejoblíbenější, o které nám ŘEKNE VÍCE PŘÍŠTĚ.

80

Odpovědět

Někdy mám pocit že sem chodí sledovat videa lidé, kteří nechápou o co se v nich jedná i když jim to tady přeloží :D

160

Odpovědět

Není to stím ukládáním klasickej quicksave?

010

Odpovědět

Není.

60

Odpovědět

Vždyť to tam vysvětloval..... dávej občas pozor a čti si ty titulky. Aby sis mohl hru uložit, musíš obětovat část energie, která se ti ale může hodit i jinde, ať už na boj s nepřáteli, tak na objevování dalších částí světa.

30

Odpovědět

Ta možnost metaforicky si "sednout na židli" mi přišla skvělá v prvním Vietcongu.
Když jste po dokončení mise plné střílení byli zpět na základně a mohli jste si zajít do svého bunkru. Jen tam zalézt, zapnout si rádio, poslouchat ty skvělé hity tehdejší doby, projíždět si u toho třeba ty dokumenty o zbraních nebo fakt jen nic nedělat a poslouchat hudbu...
I to prostředí toho bunkru se mi moc líbilo. Ta čistě osobní výzdoba, nástěnky kam si pověsil trofeje, fotky a u postele knížka a medvídek z domova.
Na svojí dobu měl, tedy aspoň podle mě, Vietcong skvěle vytvořenou atmosféru a ta "osobní oáza klidu" uprostřed krvavé války v podobě vlastního bunkru mi přišla úplně super :)

340

Odpovědět

Tak zrovna té ukládací energie má Ori tolik, že se až na úplné výjimky rozmýšlet nemusí (spíš o tom, který konkrétní checkpoint je dobré mít aktivovaný). Ale líbilo se mi, jak se vyvíjel… z takové malé světlušky, co v úvodu nemohla ani chodit, na energetickou smršť, co umí šplhat, třikrát skákat, odpálit všechny nepřátele v širém okolí… ale stejně ho až do konce dokázala sova sejmout jediným úderem.

(A doporučení: pokud budete vyhledávat Splatoon, nechte bezpečné vyhledávání zapnuté :) )

32

Odpovědět

Fuj, konzolovky.
Ale vážně, možnost sednout si na židli je považováno za jeden z nejoriginálnějších nápadů loňského roku?

1031

Odpovědět

Ne přímo možnost samotná, ale to rozjímání nad průběhem hry, kde i přesto, že si postava sedne na židli, tak tam nesedí jako tvrdý y, ale děje se něco nenáročnýho u čeho si hráč odpočine aniž by vypnul hru.

231

Odpovědět

Life is strange a The Last of Us by měli vyjít na PC! :( Pokud si hru nehrál tak radši nemluv...

116

Odpovědět

+AlennLife is strange na PC samozřejmě vyšla už od samého začátku.

190

Odpovědět

+AlennLiS vyšel na PC už dávno, nevím jestli spolu s konzolovými verzemi nebo se spožděním.

42